Yurtdışında Saç Yapımı Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Hairdressing

İngiltere’de güzellik sektörü fenomen halini almış olup ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri haline gelmiştir. Ekonomiyi büyük ölçüde etkilemesinin yanın güzellik sektörü aynı zamanda kültürel ve sosyal hayatı da yansıtmaktadır. Güzellik sektöründe kariyer yapmak isteyenlerin eğitim görebileceği pek çok üniversite vardır, bu üniversiteler öğrencilere kişisel bakım alanında çeşitli modüller sunmaktadırlar.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Güzelliğe önem veren biri misiniz? Güzellik sektöründe mi çalışmak istiyorsunuz? Öyleyse kişisel bakım sizin için çok uygun bir bölüm. Derslere düzenli katılmanız gerekecek, bununla birlikte kişisel bakım dersleri mesleki eğitim üzerine olup pratik bilgiler içerecektir. Çoğu üniversitede öğrenciler mezun olmadan önce staja gitmek durumundadır, bu sizin final notlarınızı da etkileyecek. Bu nedenle öğrenciler akademik başarı yakalayabilmek için güçlü çalışma prensiplerine sahip olmalılar.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Kişisel bakım sektöründe iş bulabileceğiniz pek çok alan bulunuyor. Çoğu mezun spa ve sağlık merkezlerinde ya da kuaförlerde saç stili danışmanlığından manikür ve makyaj uzmanlığına kadar pek çok işle meşgul olur. Mezunlar iyice deneyim kazandıktan sonra kendi güzellik salonlarını açabilir ya da gezici hizmetlerde bulunabilir, böylece gelirlerini arttırabilirler.

Yeterlilik derecesi almış kişisel bakım uzmanlarının çalışabileceği başka işler de bulunmaktadır. Bazı mezunlar film ya da tiyatro sektöründe iş bulabilir, makyaj ve kostüm departmanlarında çalışabilirler. Moda sektöründe çalışıp dergiler için çekimler yapabilirler.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Kişisel bakım eğitimi çoğunlukla pratik eğitime dayalıdır ancak pratik eğitimin seviyesi her üniversitede farklı olacaktır. Lisans programları en az 3 yıl sürecektir. Öğrencilerin derslere katılması, verilen ödevleri eksiksiz yapması ve öğrendikleri teknikleri başarılı bir şekilde uygulayabilmeleri gerekecektir. 3 yıldan daha kısa sürede mezun olmak isteyenler için de bazı üniversiteler daha kısa süren programlar sunmaktadır.

Yüksek lisans programları en az bir yıl sürer. Başvuran öğrencilerin onur derecesine sahip olmaları (2:1), ayrıca önceki akademik hayatlarında iş deneyimi kazanmış olmaları gerekecektir. Lisans başvurularında ise 3 ve daha fazla A-derecesi getiren öğrenciler dikkate alınacaktır.

Ana dili İngilizce olmayan öğrenciler, İngilizcelerinin yeterliliğini kanıtlamak adına IELTS sınavına girerek en az 6.0-6.5 puan almalılar.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Üniversitenin yeri ileride iş bulma olasılığınızı da etkileyecek. Size en iyi mesleki deneyimi yaşatacak üniversiteyi seçin. Eğer mümkünse güzellik sektörünün gelişmiş olduğu bir şehir merkezine gitmeye çalışın. Bu tarz bir üniversitede hem tesisler daha donanımlı olacaktır, hem de derecenize katkı sağlayacak iş imkanlarını bulabileceksiniz.

Üniversite tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de üniversitenin bulunduğu yerdir. Gideceğiniz yerde en az bir yıl kalacaksınız. Bu nedenle karakterinize uyan bir üniversite tercih edin. Sık sık partilere giden biri olmamanız eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez ancak gittiğiniz yerde farklı öğrenciler için çeşitli aktiviteler bulunmalıdır.

Öğrencilerin çoğu staj olanaklarını kullanarak mezun olduktan sonra iş bulma olasılığını arttırır. Büyük bir şirkette çalışmanız mezun olduktan sonra sizi şirketler için bulunmaz bir fırsat haline getirebilir, özellikle de güvenilir bir çalışan olduğunuzu kanıtladıysanız. Ayrıca kişisel bakım tekniklerinden hangilerinin sizi en çok ilgilendirdiğini bulun. Her üniversitede farklı modüller verilir ve siz ilgi alanınızla uyuşanları seçmelisiniz.

Son olarak not ortalamanıza ve bütçenize de göz atın. Her üniversitenin kabul şartı farklı olacaktır ve siz istediğiniz üniversiteye not ortalamanızın yetip yetmeyeceğini kesinleştirmelisiniz. Bütçenizi hesaplarken sıkıntıya düşeceğinizde karar kıldıysanız mutlaka burs olanaklarını gözden geçirin.

Orada hangi Saç Yapımı kursları var?

1

Kuaförlük Hizmetleri

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
2

Barbering

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki
3

Hair Colouring

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki
4

Etnik Kuaförlük

EĞİTİM SEVİYESİ Yüksek Lisans

Saç Yapımı bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
32
Kanada
2
210
Birleşik Krallık
3
9
Avustralya
4
134
Yeni Zelanda
5
211
Amerika Birleşik Devletleri
6
114
Malezya