Yurtdışında Kütüphane Araştırmaları Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Library Studies

Kütüphanecilik bilişim sistemleri, yönetim ve eğitim gibi alanları kapsayan, bilgiyi toplama, düzenleme ve korumayı hedefleyen çokdisiplinli bir daldır. İlk kez 1996'da Asa DOn Dickenson'un Pakistan Üniversitesi basımı "Panjab Library Primer"adlı eserinde kullanılan kütüphanecilik ve kütüphane bilimi terimleri aynı anlamdadır.

Günümüzde online ve kurumlarda verilen birçok kütüphane hizmeti bulunmaktadır. Kamu kütüphaneleri, okul kütüphaneleri, akademik kütüphaneler ve arşivlerden oluşan bu kuruluşlar orijinal malzemelerin korunmasında görev alır.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Bilginin korunması ile ilgileniyor ve kütüphane ve arşivcilikte kariyer yapmayı düşünüyorsanız bu alanı seçmelisiniz. Ancak bu ilgi alanlarının dışında, kütüphanecilik okumak isteyenlerin güçlü bilişim ve teknoloji algısına sahip olması ve son derece düzenli olmaları da gerekmektedir.

Bunların dışında öğrencilerin analitik becerilere sahip olmaları ve değerlendirme ve etkin iletişim sağlama gibi becerilerini gösterebilmeleri de beklenir. Bu sayede araştırmanın etik arkaplanını ve doğru literatür taraması ve veri sağlamayı da öğrenirler.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Kütüphanecilik mezunları kamu sektörü, özel sektör veya akademik kurumlarda kütüphanelerden sorumludurlar. Bilgi ve literatürün yönetimi, düzenlenmesi ve değerlendirmesinin yanında kullanıcılara da yardımcı olmakla yükümlüdürler.

Ancak kütüphanecilik mezunları için farklı kariyerler de vardır. Kütüphanede çalışmak istemeyenler tarihi verileri araştırabilir, müze ve arşivlerde görev alabilir.

Kütüphanecilik eğitiminin bir parçası olarak analiz ve bilişim becerilerini geliştiren öğrenciler bu yeteneklerini bilişim, işletme ve finansal veri analizinde kullanabilir.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Kütüphanecilik okumak isteyenler için pek çok seçenek bulunuyor. Ancak giriş kriterleri eğitim düzeyi ve kurumlara göre farklılık gösteriyor.

Bu alanda eğitim almak isteyenlerin girebileceği programların bazıları lisans, bazıları ise yüksek lisans düzeyindedir. Bir lisans programı en az 3 yıl sürer ve bu programı tercih eden öğrencilerin en az 3 derste A notuna sahip olmaları beklenir. Yüksek lisans için öğrencilerin daha önceden 2:1 derecesi ile lisans programını bitirmiş olmaları beklenir. Fakat bazı üniversiteler iş deneyimi olan adaylara istisna uygulayabilirler. Lisans programlara en az 3 sene sürerken yüksek lisans programları 1 ile 3 sene arasında değişir. İngilizce anadiliniz değilse IELTS'te en az 6.0 puan almanız gerekmektedir.

Kütüphanecilik program içeriği dersler ve bilgisayar uygulamalarında gösterimlerle verilmektedir. Bazı programlar aynı zamanda öğrencilerin staj yapmasını ve yazılı ödevler sunmasını da şart koşmaktadır.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Kütüphanecilik gibi bir programda okurken üniversitenizin bulunduğu yer deneyimleriniz üzerinde iki kat etkiye sahip olacaktır. Öncelikle yaşayacağınız alanı belirleyecek, bu nedenle üniversitelerin gezi günlerine gitmeli ve yerel ortamı keşfetmelisiniz. Bunun yanında Kütüphanecilik gibi bir program için, üniversitenizin bulunduğu yer gelecekteki iş arayışınızı da yönlendirebilir. Yalnızca sizi mutlu etmekle kalmayacak aynı zamanda da olabildiğince fazla deneyim kazanmanıza izin verecek bir yerde okumalısınız.

Bulunduğunuz alan aynı zamanda gelecekteki kariyer fırsatlarınızı şekillendirecek; bu nedenle bilgi geçmişi olan ve bilgi korumasında tanınmış bir şehri tercih etmelisiniz. Londra, Oxford ve Cambridge gibi yerlerde okumak hem bu açıdan hem de müzeleri, üniversite arşivler ve kütüphanelerindeki iş fırsatlarının bolluğundan tercih edilebilir yerlerdir.

Üniversitenizi seçmeden önce kampüsü gezmeli ve yerel ortamın yaşamak isteyeceğiniz bir yer olduğundan emin olmalısınız. Eğitim programınızı seçerken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de alanın hangi özelliklerinin sizi daha çok çektiğidir. Gelecekteki 3 senenizde bu alanla ilgileneceğinizi unutmayın ve hangi programı seçerseniz seçin, üniversitenizin sunduğu uzmanlık alanlarına da dikkat edin.

Bunların yanı sıra program ücretleri ve giriş şartlarını da düşünmeli ve yaşam masrafları ile birlikte karşılayabileceğinizden emin olmalısınız. Bu yüzden araştırma hibeleri ve bursları şimdiden araştırmalısınız.

Orada hangi Kütüphane Araştırmaları kursları var?

1

Kütüphaneler / Kütüphanecilik

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans
2

Kütüphanecilik Ve Kütüphane Yönetimi

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans
3

Kütüphane Hizmetleri

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
4

Kütüphaneler: Belirli Tipler

EĞİTİM SEVİYESİ Yüksek Lisans

Kütüphane Araştırmaları bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
32
Kanada
185 Görüntüleme 7 adet bölümü görüntüle
2
210
Birleşik Krallık
3
131
Hollanda
115 Görüntüleme 3 adet bölümü görüntüle
4
211
Amerika Birleşik Devletleri
5
93
Japonya
6
189
İsveç
7
48
Danimarka
8
84
Hong Kong
9
154
İrlanda
10
134
Yeni Zelanda