Yurtdışında Matematik Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Mathematics

Matematik, sayısal hesaplamaların ve ölçümlerin esas alındığı bilim dalı olup, en eski çağlardan beri üzerinde çalışılan alanlardan biridir. İlkel Afrika topluluklarından kalma kemikler ve diğer kalıntılar M.Ö 35.000 yılında bile ilkel toplumların ölçümler yaptığını göstermektedir.

Günümüzde matematiğin prensipleri hayatımızda büyük yer edinmiş, dünyayı ve evreni anlamamıza aracı olmuştur, ayrıca pek çok teknolojik gelişmeyi ve bilimsel teorilerin keşfedilmesini de tetiklemiştir. Günümüzde matematik mezunları içinde yaşadığımız topluma ve insanlığa pek çok alanda katkı sağlayabilir.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Bulmacaları ve problemleri çözmek, matematik bölümünün temelini oluşturan unsurlardır. İster istatistiğe isterseniz mekaniğe ilgi duyuyor olun, keskin zekanız ve sorgulayıcı kişiliğiniz ile matematik derslerinden büyük verim alacaksınız. Bu cümleler sizi anlatıyorsa matematik bölümünde okumak sizin için en uygunu olacaktır.

Ancak matematik gibi bir bölümde çok fazla çalışmanız gerekecek, üstelik önceden öğrendiğiniz matematik ile üniversitede öğreneceğiniz arasında dağlar kadar fark olacak. Eğitim sürecinden en iyi verimi sağlayabilmek için matematik bilginizi geliştirecek okumalar yapmanız gerekecek. Ayrıca çalışkan, hevesli ve düzenli bireyler olmalısınız.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Matematik okuyan öğrencilerin neredeyse tamamı bu alana duydukları ilgi nedeniyle bu bölümü seçmişlerdir. İşe yeni başlayan mezunlar yıllık ortalama 21.724 pound maaş alabilirler. Bu rakam çalıştığınız alana göre değişir, sonuçta çok fazla seçeneğiniz var.

Şirketlerdeki işverenler matematik bölümünden başarılı bir şekilde mezun olanlara çok saygı duyar. Bu nedenle mezunların bankacılık, maliye ve pazarlama gibi alanlarda kısa sürede iş bulmaları oldukça kolaydır. Kimi öğrenciler ise yüksek lisansa devam ederek işletme ya da ticaret hukuku gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Bunların dışında, matematiğe dayalı hesaplamalı bilimlerin araştırma laboratuvarlarında çalışılabilir. Ancak bu seçeneğin varlığı üniversitede aldığınız modüllere de bağlıdır.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Matematik derslerinin çoğu hem kuramsal hem de uygulamalı matematik derslerinden oluşur. Çekirdek dersler teme matematik teorileri üzerinden giderken bu teorilerin uygulamaları da seçmeli alan derslerinde işlenmektedir. Lisans başvurularında üniversiteler sayısal derslerde özellikle de matematik derslerinde en az 3 tane A-derecesi almış öğrencilere sıcak bakarlar. ana diliniz İngilizce değilse IELTS sınavlarına girerek en az 6.0 ya da 6.5 puan yapmak zorundasınız.

Lisans programlarının çoğu en az 3 yıl sürmektedir. Bazı üniversiteler öğrencilerin iş dünyasına erkenden atılması için onları staja ya da exchange programı ile başka ülkelere yollayabilir.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri üniversitelerin verdiği modüllerdir. Üniversitelerde her öğrenciye hitap edebilecek modüller bulunuyor. Üniversitelerde verilen çekirdek dersler ortak olsa da her üniversitede farklı modüller verilmektedir. Uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirlediyseniz başvurduğunuz üniversitelerin modüllerini ilgilendiğiniz alanları dikkate alarak değerlendirin. Hem prestij sahibi hem de ilgilendiğiniz bölümün iş pazarında uzantıları olan bir üniversite seçmelisiniz. Alanında öncü şirketler belli başlı üniversitelerle iyi ilişkiler kurup bu üniversitelerden mezun olanları bünyesine almaktadır.

Ayrıca üniversitenin kabul şartlarını ve ücretlerini de kontrol etmelisiniz. Not ortalamanız yeterince yüksek mi? Eğitim ve yaşam için gerekli masrafları karşılayabilecek misiniz? Eğer bu ücretleri karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız burslara başvurmayı deneyebilirsiniz.

Akademik tercihlerinizi bir yana bırakırsanız, gideceğiniz üniversitenin bulunduğu yer başlı başına dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Hem akademik hem de sosyal anlamda tatmin olabileceğiniz bir üniversiteye ve çevreye gitmeye özen gösterin. Farklı kültürler ve yeni insanlar tanımak bir üniversite öğrencisinin hayatının önemli bir parçasıdır, bu anlamda üniversite yıllarınızı en verimli şekilde geçirmeye çalışmalısınız. Kimi öğrenciler daha aktif ve sosyal bir üniversite hayatı için büyük şehirleri tercih ederken kimileri de daha küçük çaplı bir sosyal hayat isteğiyle kasabalardaki üniversiteleri seçer.

Orada hangi Matematik kursları var?

1

Matematik (Genel)

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
2

İstatistik

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
3

Uygulamalı Matematik

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans
4

Özel Uygulamalar Için Matematik

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans

Matematik bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
210
Birleşik Krallık
1,023 Görüntüleme 108 adet bölümü görüntüle
2
211
Amerika Birleşik Devletleri
3
32
Kanada
4
9
Avustralya
5
134
Yeni Zelanda
6
154
İrlanda
185 Görüntüleme 9 adet bölümü görüntüle
7
131
Hollanda
8
69
Almanya
9
84
Hong Kong
10
114
Malezya

İletişime geç