Yurtdışında Pedagoji Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Pedagogy

Pedagoji eğitim bilimi olarak tanımlanabilir ve insan becerilerinin geliştirilmesine odaklanır. Pedagoji kelimesi yunanca “bir çocuğu yönlendirmek” anlamındaki “paidagogeo” kelimesinden türemiştir ve bilişsel gelişim teorileri ile kavramsal bilgileri de konu alır.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Eğitime meraklı mısınız ve bu konuda kariyer yapmak mı istiyorsunuz? Öyleyse pedagoji sizin tam aradığınız meslek olabilir.

Öğrencilerin konuya ilgi ve yatkınlığı olmalı, bunun yanında düzenli çalışan bireyler olmalılar. Kendi araştırmalarını yürütecek beceriye sahip olmalılar.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Pedagoji alanında yeterlilik derecesi alan mezunlar eğitim sektöründe pek çok farklı iş olanağına sahiptirler. Öğretim görevliliği, zorluk çeken öğrenciler için mentorluk çeşitli kariyer seçeneklerinden yalnızca birkaçıdır. Bunun yanında mezunlar ilk yıllarında öğretmenlik yaparak gençlerin zihinsel gelişimlerinden sorumlu olmayı seçebilirler.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Bu alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için pek çok üniversitede lisans programı mevcuttur. Lisans programları 3 yıl sürmesine rağmen iş deneyimi kazanmak isteyen öğrenciler eğitimlerini bir sene uzatabilirler.

Üniversitelere başvuran adayların minimum 3 tane A-derecesine sahip olmaları gerekmektedir. Yüksek lisans yapmak istiyorsanız iyi bir yeterlilik dereceniz ve yeterli deneyiminiz olmalı.

Yüksek lisans programları genelde 1 yıl sürmektedir ancak bu ülkeden ülkeye değişebilir. İngilizce ana diliniz değilse İELTS sınavına girip minimum 6.0-6.5 puan almalısınız.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Eğitim göreceğiniz üniversitenin bulunduğu yer eğitim hayatınızı iki şekilde etkileyecek. Kampüsünüzün bulunduğu bölge çok önemli, o yüzden üniversitelerin tanıtım günlerine gidip kampüsleri gezin. Üniversitenizin bulunduğu yer ileride iş bulma imkanınızı da etkileyecektir. Gideceğiniz üniversite sosyal açıdan sizi doyurmanın yanında size iş bulmada gerekli olan deneyimi kazandıracak bir bölgede olmalı. Pedagoji bölümünü seçerken dikkate almanız gereken bir diğer soru da ileride uzmanlaşmak istediğiniz alandır. Küçük çocuklarla mı çalışmak istiyorsunuz yoksa altıncı sınıf öğrencileriyle mi? Eğitim ücreti ve not ortalamanız da çok önemlidir. Pedagoji bölümü rekabetin olduğu bir bölümdür bu nedenle başvuru kriterlerine uyacak yüksek bir not ortalamasına sahip olmalısınız. Aynı zamanda akademik deneyiminiz de olmalı. Bütçenizi de hesaplamış olmalısınız. Maddi anlamda zorluk çekiyorsanız burs olanaklarını inceleyip bunlardan bir ya da birkaçına başvurabilirsiniz.

Orada hangi Pedagoji kursları var?

1

Öğretmen / Eğitmen Değerlendirmesi

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans
2

Danışmanlık (Akıl Hocalığı)

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
3

Rehberlik (Öğretim)

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
4

Açık Hava Eğitimi (Öğretim)

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans

Pedagoji bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
211
Amerika Birleşik Devletleri
2
69
Almanya
365 Görüntüleme 1 adet bölümü görüntüle
3
210
Birleşik Krallık
4
32
Kanada
5
174
İspanya
6
9
Avustralya
7
189
İsveç
8
134
Yeni Zelanda
9
154
İrlanda
10
114
Malezya