Yurtdışında Sağlık ve Fitness Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Personal Health and Fitness

Fitness ve sağlık sektörü son yıllarda ekonomik durgunluğa rağmen büyük ilerleme kaydetti. Dünyada artan obezite oranları ve GB takımının olimpiyatlardaki başarısı nedeniyle spor sektörüne büyük yatırımlar yapılmaktadır, bu da spor alaninda eğitimli kişilere duyulan ihtiyacı artırmıştır.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

İnsanlarla çalışmayı seviyor musunuz? Fitness ve spor ilgi alanlarınızdan biri mi? İnsan vücudunun yapısını merak mı ediyorsunuz? Oyleyse fitness alanında kariyer yapmak sizin için çok uygun bir seçenek gibi görünüyor. Ancak fitness eğitimi almak isteyen öğrenciler hem fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmalı, hem de biyoloji ve Fizyoloji gibi bilimlere ilgili olmalı. Bölüm derslerinde hem teorik bilgiler verilecek hem de pratik Yapabileceğiniz workshoplar olacak. Ders bitimlerinde öğrencilere yazılı ödev ve projeler verilir. Öğrencilerin başarılı olmak için çalışkan, azimli ve derslere ilgili olması gerekir.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Mezunların çoğu sağlık merkezlerinde ya da spor salonlarında fitness alanında çalışırlar. Daha önceki deneyimlerine bağlı olarak kişilere özel antrenörlük, spa işletme, fitness aktivitelerinde öncü olma, sağlık ve güvenlik kontrollerini yürütme gibi işlerde çalışabilirler.

Sağlık merkezleri fitness bölümünden mezun olanların çalışabileceği tek yer değildir. Sağlık ve fitness mezunlarından bazıları beden eğitimi öğretmenliği, fitness antrenörü ve ya takım koçluğu gibi işlerde çalışabilmek için PGCE programlarında yüksek lisansa devam eder. Mezunlar aynı zamanda insan vücudu ve sağlığı hakkında edindikleri bilgileri kullanarak sosyal sağlık kurumlarında çalışabilir ya da evde bakıcılık yaparak hareket edemeyen hastalara yardım edebilirler.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Fitness eğitim almak istiyorsanız başvurabileceğiniz pek çok üniversite var. Lisans başvurusunda bulunan öğrenciler kabul almak için en az 3 tane A-derecesine, yüksek lisansa başvuranlar ise 2:1 onur derecesine ve yeterli iş deneyimine sahip olmalılar.

Lisans programları en az üç yıl sürerken yüksek lisans programları da 1-3 yıl arası sürer. Lisans programlarında öğrenciler okulu 1 yıl daha uzatıp çalışma şansına sahiptir. Yüksek lisans eğitimini part-time alanlar için bu süre uzayabilir. Ayrıca mezuniyetten sonra belli alanlarda uzmanlaşmak isteyenler için eğitim programları da mevcuttur. İngiltere’de üniversiteler diğer ülkelerden gelen ve bütün kriterlere uyan öğrencileri IELTS sınavından en az 6.0-6.5 puan almaları şartıyla kabul edecektir.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Sağlık ve fitness bölümünün hangi alanına en çok ilgiyi duyduğunuzu da belirleyin. Zorunlu modüllerin dışında pek çok seçmeli modül de olacak. En az bir yıl boyunca eğitimini alacağınız modüllerin ilginizi çekmesi çok önemli. Ayrıca, eğitim süresince işe girip çalışmak da istiyor musunuz? Öyleyse üniversitenin bu konuda size sunacağı imkanları inceleyin.

Eğitim masrafları ve not ortalaması da dikkate alınması gereken hususlar. Eğer not ortalamanız gerekenin altındaysa endişelenmeyin, çünkü bazı üniversiteler not ortalaması konusunda esnek davranabiliyorlar. Ancak böyle bir esneklik daha çok sağlık sektöründe önceden çalışıp deneyim kazanan öğrencilere uygulanabiliyor. Burs ve kredi olanakları da başvururken araştırmanız gereken noktalar, özellikle maddi durumunuz iyi değilse.

Üniversitenin bulunduğu yer sizin geleceğinizi büyük ölçüde etkileyecek, bu yüzden dikkatli olmalısınız. Diğer mezunlarla eşit seviyede olabilmek için mümkün olduğunca fazla iş deneyimine sahip olmalısınız. Bu yüzden üniversite ve çevresindeki ders dışı etkinlikler büyük önem teşkil ediyorlar. Gideceğiniz şehirde spor ve fitness bakımından yoğun ve aktif bir hayat olmalı.

Orada hangi Sağlık ve Fitness kursları var?

1

Bireysel Gelişim

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
2

Kişisel Zindelik

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
3

Atletizm

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans
4

Spor Fitness / Vücut Eğitimi

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans

Sağlık ve Fitness bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
210
Birleşik Krallık
2,182 Görüntüleme 135 adet bölümü görüntüle
2
32
Kanada
3
211
Amerika Birleşik Devletleri
4
9
Avustralya
5
154
İrlanda
6
131
Hollanda
7
134
Yeni Zelanda
8
168
Singapur
9
84
Hong Kong

İletişime geç