Yurtdışında Yapısal Mühendislik Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Structural Engineering

Yapı mühendisliği ağır yükleri taşıyabilecek yapıların tasarım ve geliştirilmesini konu alır. Çoğunlukla inşaat mühendisliğinin bir yan dalı olarak görülse de kendi başına bir akademik branştır.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Yapı mühendisliği okumak isteyen öğrenciler bina, köprü vb tasarımı ve yapılarıyla yakından ilgilenmelidir. Bölüm derslerinde verilen eğitim öğrencilerin dizayn, inşaat ve yapının işlevselliği gibi kavramlar arasındaki ilişkiyi anlamasını sağlarken bu yapıların insan hayatına etkilerini de öğrenmeye yardımcı olur.

Lisans eğitimi alacak öğrencilerin matematik ve fiziğe de ilgi duyması gerekmektedir çünkü eğitim sürecinde alacağınız mühendislik bilgileri matematik ve fizik bilgilerinizin üzerine inşa edilecektir. Eğitim programı öğrencinin her konuda çaba göstermesini, çalışkan, düzenli ve bağımsız araştırma yapabilen bireyler olmasını gerektirir.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Yapı mühendisliği bölümünden mezun olan öğrencilerin çoğu kariyerlerine yapı mühendisi olup dayanıklı yapılar tasarlayarak devam ederler. İyi bir yeterlilik derecesi ile mezun olmuş bir öğrenci için bu meslek oldukça kazançlıdır. İşe başlayanların yıllık maaşları İngiltere’de 23.000-32.000 euro arasında değişmektedir.

Yapı mühendisliği dünya çapında önemli bir meslek olduğu için bu alanda diploma alan öğrenciler çeşitli ülkelere seyahat edebilirler. Yapı mühendisliği diploması alan öğrenciler bu alanda çalışmak zorunda değiller. PGCE diploması alarak ortaokul ve liselerde öğretmenlik yapabilir, ya da GDL sertifikası alarak hukuk kariyeri yapabilirler. Bazı mezunlar ise bankacılık ya da mali işler gibi alanlarda çalışmayı tercih etmektedir.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Yapı mühendisliği alanında adını duyurmuş üniversitelerin çoğu başvuracak öğrencilerden matematik ve fen ağırlıklı derslerinde A-derecesi gibi yüksek notlar beklerler. Lisans programlarının çoğu en az üç yıl sürer ancak çoğu üniversite öğrencilerine staj ve bunun gibi olanaklar sağlayarak eğitimlerini bir yıl uzatmalarına ön ayak olur.

Yapı mühendisliği eğitim yüksek lisans seviyesinde de verilmektedir. Yüksek lisans programları en az bir yıl sürer ancak eğer yarı zamanlı eğitim alıyorsanız bu süre uzayabilir. Yüksek lisans eğitimine başvurmak istiyorsanız hem üniversiteden iyi bir derece ile mezun olmanız hem de iş deneyimi kazanmış olmanız gerek.

İngilizce ana diliniz değilse ve İngiltere’de bir üniversiteye başvurmak istiyorsanız endişelenmeyin! IELTS sınavına girip 6.0 ya da 6.5 puan ve üzeri alırsanız başvurmanızda hiçbir sakınca yok demektir.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Akademik tercihlerinizi bir yana bırakırsanız, gideceğiniz üniversitenin bulunduğu yer başlı başına dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Farklı kültürler ve yeni insanlar tanımak bir üniversite öğrencisinin hayatının önemli bir parçasıdır, bu anlamda üniversite yıllarınızı en verimli şekilde geçirmeye çalışmalısınız. Hem akademik hem de sosyal anlamda tatmin olabileceğiniz bir üniversiteye ve çevreye gitmeye özen gösterin. Kimi öğrenciler daha aktif ve sosyal bir üniversite hayatı için büyük şehirleri tercih ederken kimileri de daha küçük çaplı bir sosyal hayat isteğiyle kasabalardaki üniversiteleri seçer. Ayrıca üniversitenin kabul şartlarını ve ücretlerini de kontrol etmelisiniz. Not ortalamanız yeterince yüksek mi? Eğitim ve yaşam için gerekli masrafları karşılayabilecek misiniz? Eğer bu ücretleri karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız burslara başvurmayı deneyebilirsiniz.

Düşünmeniz gereken en önemli faktör ise üniversitedeki seçmeli alan dersleri, modüller ve akademisyenlerin başarıları-bilgi ve deneyimleridir. Üniversitelerde verilen çekirdek dersler ortak olsa da her üniversitede farklı modüller verilmektedir. Uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirlediyseniz başvurduğunuz üniversitelerin modüllerini ilgilendiğiniz alanları dikkate alarak değerlendirin.

Orada hangi Yapısal Mühendislik kursları var?

1

Mimari Mühendislik

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans
2

Yapısal Tasarım (Inşaat)

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans
3

Yapısal Malzemeler Mühendisliği

EĞİTİM SEVİYESİ Yüksek Lisans
4

Temel Mühendisliği

EĞİTİM SEVİYESİ Yüksek Lisans

Yapısal Mühendislik bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
154
İrlanda
453 Görüntüleme 6 adet bölümü görüntüle
2
210
Birleşik Krallık
3
211
Amerika Birleşik Devletleri
4
9
Avustralya
5
48
Danimarka
133 Görüntüleme 3 adet bölümü görüntüle
6
189
İsveç
7
32
Kanada
8
93
Japonya
9
69
Almanya
10
134
Yeni Zelanda