Yurtdışında Terapatik Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Therapeutic

Tedavi bilimi, hastaların fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığını bir bütün olarak ele alan ve onları buna göre tedavi etmekte kullanılan metotlar olarak tanımlanabilir. Tedavi bilimi üzerine çalışmak isteyen öğrencilerin üniversitede bu bölümden mezun olmaları gerekmektedir.

Tedavi bilimi masaj teknikleri ve manikür de dahil olmak üzere pek çok konuyu ele alır.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Güzellik terapisi yöntemlerine ilgi duyuyor musunuz? Spa ve bunun gibi yerlerde mi çalışmak isterdiniz? Öyleyse terapi bilimleri alanında eğitim almalısınız.

Ancak bu bölümde derslerin çoğu pratik yapma üzerine kuruludur. Bu nedenle derslere düzenli katılmanın yanında pratik beceriler de edineceksiniz. Üniversitelerin çoğu öğrencilerini ders saatleri dışında çalışmaya sevk eder. Öğrencilerin böyle bir durumda çalışmaya istekli olmaları gerekir.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Terapi ve tedavi bilimleri alanında derece alıp mezun olan öğrencilerin çoğu spa ve güzellik salonlarında iş bulabilir, müşterileri masajla tedavi üzerine çalışırlar. Yıllık kazancını az bulanlar ise daha sonra serbest meslekte çalışarak müşterilerine evde terapi uygulayabilirler, bu daha kazançlı bir seçenektir.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Lisans programları yaklaşık 3 yıl sürer ancak güzellik sektöründe deneyim sahibi olmak isteyen öğrencilerin çoğu okulu bir yıl daha uzatırlar.

Öğrencilerin derslere katılması, verilen ödevleri eksiksiz yapması ve öğrendikleri terapi yöntemlerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi gerekecektir. 3 yıldan daha kısa sürede mezun olmak isteyenler için de bazı üniversiteler daha kısa süren programlar sunmaktadır. Ana dili İngilizce olmayan öğrenciler de İngiltere’ye başvurabilirler; ancak İngilizcelerinin yeterliliğini kanıtlamak adına IELTS sınavına girerek en az 6.0-6.5 puan almalılar. Yüksek lisans programları en az bir yıl sürer. Başvuran öğrencilerin onur derecesine sahip olmaları (2:1), ayrıca önceki akademik hayatlarında iş deneyimi kazanmış olmaları gerekecektir. Lisans başvurularında ise 3 ve daha fazla A-derecesi getiren öğrenciler dikkate alınacaktır.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Öğrencilerin çoğu staj olanaklarını kullanarak mezun olduktan sonra iş bulma olasılığını arttırır. Büyük bir şirkette çalışmanız mezun olduktan sonra sizi şirketler için bulunmaz bir fırsat haline getirebilir, özellikle de güvenilir bir çalışan olduğunuzu kanıtladıysanız. Ayrıca terapi türlerinden hangilerinin sizi en çok ilgilendirdiğini bulun. Her üniversitede farklı modüller verilir ve siz ilgi alanınızla uyuşanları seçmelisiniz. Not ortalamanıza ve bütçenize de göz atın. Her üniversitenin kabul şartı farklı olacaktır ve siz istediğiniz üniversiteye not ortalamanızın yetip yetmeyeceğini kesinleştirmelisiniz. Bütçenizi hesaplarken sıkıntıya düşeceğinizde karar kıldıysanız mutlaka burs olanaklarını gözden geçirin.

Üniversite tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de üniversitenin bulunduğu yerdir. Gideceğiniz yerde en az bir yıl kalacaksınız. Bu nedenle karakterinize uyan bir üniversite tercih edin. Sık sık partilere giden biri olmamanız eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez ancak gittiğiniz yerde farklı öğrenciler için çeşitli aktiviteler bulunmalıdır.

Üniversitenin yeri ileride iş bulma olasılığınızı da etkileyecek. Size en iyi mesleki deneyimi yaşatacak üniversiteyi seçin. Eğer mümkünse güzellik sektörünün gelişmiş olduğu bir şehir merkezine gitmeye çalışın. Bu tarz bir üniversitede hem tesisler daha donanımlı olacaktır, hem de derecenize katkı sağlayacak iş imkanlarını bulabileceksiniz.

Orada hangi Terapatik kursları var?

1

Tedavi Amaçli Kişisel Bakim

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
2

Çin Tıbbı

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
3

Masaj Teknikleri (Kişisel Sağlık)

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans
4

Shiatsu

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki

Terapatik bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
32
Kanada
2
211
Amerika Birleşik Devletleri
3
210
Birleşik Krallık
4
9
Avustralya