Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

CV’inizde Olmaması Gereken Hatalar

CV’inizde Olmaması Gereken Hatalar

 

İş yaşamında başarılı bir kariyer için doğru CV hazırlamak oldukça önemlidir. Farklı sektörlere göre hazırlanan başarılı CV neticesinde yepyeni bir işin kapıları aralanabilir. İş başvurusu yaparken verilen öz geçmişler aslında o kişinin kartvizitidir.

 

CV hazırlarken de dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Eğer başarılı bir CV hazırlanmak isteniyorsa her detaya çok dikkat etmek gerekir. Profesyonel bir şekilde hazırlanan CV'nin etkili olma şansı çok daha fazladır.

 

CV Hazırlamak İle İlgili Tüm Detaylar

 

Doğru CV hazırlanırken dikkat edilmesi gereken pek çok detay var. Öncelikle hedef odaklı, doğru ve güncel bilgiler bulunan CVler hazırlanmalıdır. CV'de yer alan tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olması önemlidir. Özgeçmiş hazırlanırken "Kişisel Bilgiler", "Eğitim Durumu", "İş Tecrübeleri" gibi alanlar oluşturulmalıdır. Bu alanlar da belli bir kronolojik sıraya göre doldurulmalıdır. CV'de yer alan iletişim bilgileri de mutlaka güncel olmalıdır. Bunun yanı sıra Özgeçmiş için doğru bir fotoğraf da seçilmelidir.

 

Yurt Dışında Eğitim Almanız CV'nizi İyi Yönde Etkiler

 

İş yaşamında kariyer anlamında dikkat edilmesi gereken pek çok detay var. Özellikle iş verenler, iş başvurusunda bulunan kişinin eğitim durumu ve iş tecrübelerine dikkat ediyor. Bu yüzden yurt dışı eğitiminizi eklemeniz size artı bir değer katar. Eğitim kalitesi ve yüksek donanım nedeniyle yurt dışında eğitim alan kişiler kariyer hedeflerine daha kısa sürede erişebilirler. Bu nedenle CV hazırlanırken yurt dışında eğitim görülmüş ise CV'de mutlaka belirtilmelidir. Bu detay, işe alım sırasında oldukça önem taşıyabilir.

 

Siz de yurt dışında lisans veya yüksek lisans yapmak istiyorsanız sitemizde yer alan formu doldurarak, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

 

 

İyi Bir CV Hazırlarken Yapılması Gerekenler

 

Tasarım anlamında hizalı bir görünüme sahip olmalı. Dağınık ve farklı puntolar ile yazılan yazılar kötü bir görünüm oluşturur. Bu da henüz okunmadan ilk görüşte işveren tarafından olumsuz bir şekilde karşılanır. Özensiz bir CV, ilk etapta olumsuz bir etki yaratır. Aynı zamanda CV için uygun bir fotoğraf belirlenmelidir. Özel günlerde çekilmiş fotoğraflar ya da sosyal medyada kullanılan fotoğraflar pek uygun olmayabilir.

 

 

Online ortamda hazır şemalar kullanarak CV hazırlamak istiyorsanız sizin için yazdığımız En İyi 10 Online CV Hazırlama Sitesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Dikkate Alınmayan CV'lerde Yapılan Hatalar Nelerdir?

 

Ne kadar çok iş başvurusu yapılsa da bazen geri dönüşler olmaz. Eğer gerçekten kendinize güveniyorsanız, göndermiş olduğunuz CVyi tekrardan gözden geçirmek gerekebilir. CV'lerin yanlış hazırlanması neticesinde iş yaşamında da olumsuzluklar başlar. Bu nedenle CV hazırlanırken tüm bilgilerin gelişigüzel ve farklı puntolar ile yazılması olumsuz bir durum olabilir. Aynı zamanda CV'de özel bilgiler yer almamalıdır. Kişinin tuttuğu takım, sosyal medya adresleri gibi detayların CV'de yer alması kişiyi profesyonellikten de uzaklaştıracaktır. O nedenle bu gibi bilgilerin CV'de yer alması uygun olmaz.  Hazırlanan CV'ler hedef odaklı ve netlik taşımalı. İş arayanlar, hedeflerini ve becerilerini doğru bir şekilde yansıtmalılar.

 

Sizin için yazdığımız “Özgeçmiş ve Kapak Yazıları” başlıklı yazımızı okuyarak, nasıl bir kapak yazısı hazırlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

İnsan kaynakları uzmanları genellikle CV'lerin ilk incelenmesine 7 saniye harcandığını belirtiyorlar. Dolayısı ile iş başvurusu yapan kişilerin gerektiğinden fazla bilgi ekleyerek CVlerini fazla uzatmamaları gerekiyor. Tabii ki, bu deneyimlerinizi ve becerilerinizi çıkarmanız anlamına gelmiyor.

 

 

İnsan kaynakları uzmanları CVnin bir buçuk sayfayı geçmemesi gerektiğini öneriyor. Kişisel bilgilerin yanı sıra CV'lerde iş deneyimleri ve eğitim durumu da net ifadeler ile yer almalıdır. CV'de kariyer geçmişi paragraflar halinde yazılmamalıdır. Bunun yerine maddeler halinde yazarak daha rahat okunması sağlanabilir. Aynı zamanda CV'lerde yer alan mail adreslerinin profesyonel olması önemlidir. Komik ve esprili olan mail adresleri iş verende olumsuz bir intiba yaratır.

 

CV'inizde yurt dışı eğitimi eklemek için Hotcourses Turkey'in "Kurs Eşleştirme Aracı" sayesinde kendinize en uygun bölümü bulabilirsin!