Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

First Certificate Sınavı Nedir, Nasıl Hazırlanılır?

First Certificate Sınavı Nedir, Nasıl Hazırlanılır?

Bugün, dünyada en çok konuşulan küresel ortak dil olan İngilizceyi öğrenmek, giderek daha çok önem kazanmaya başlıyor. Yeni insanlarla tanışmanıza, iş bulmanıza, dünyanın her yerinde eğitim almanıza yardımcı olacak olan İngilizce, hem kişisel hem de profesyonel olarak ilerlemenizi sağlar. 

 

İngilizce konuşulan bir ülkede okumak, yaşamak ya da çalışmak istiyorsanız, First Certificate, dil yeterliliğinizi kanıtlayabileceğiniz en yaygın sınav türlerinden biridir. Uluslararası olarak kabul gören pek çok farklı İngilizce dil sınavı vardır ve FCE, şu anda dünyanın birçok ülkesinde popüler hale gelmiştir. Peki, FCE nedir, First Certificate sınavına nasıl hazırlanılır?

 

First Certificate nedir?

 

Eskiden Cambrdige English First olarak bilinen First Certificate in English, Cambridge Üniversitesi tarafından uygulanan ve İngilizce dilinde orta seviyede yeterliliğin kanıtlandığı sınavlardan biridir. B2 First olarak da bilinen FCE sınavı, ana diliniz İngilizce değilse yurtdışında eğitim almanıza ve çalışmanıza  olanak tanır. 

 

 

FCE sertifikası, yaklaşık olarak IELTS 6.5-7.0, TOEFL 550 ve TOEIC 700 sınav sonuçlarına eşittir. 

 

FCE sertifikası, kimler tarafından kabul edilir?

 

FCE, muhtemelen Amerika dışında en çok saygı duyulan İngilizce sınavlarından biridir. Yaygın olarak TOEFL ve IELTS gibi sınavların dünya çapında işverenler, üniversiteler ve devlet daireleri tarafından kabul edildiği günümüzde, B2 First sertifikası süresiz olması nedeniyle de avantaja sahiptir. 

 

FCE sınavı, İngiltere’nin de içinde olduğu Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde  yurtdışı eğitim başvuruları için bazı yüksek öğrenim kurumları tarafından kabul edilir. Ancak bu sınavı yöneten Cambridge Üniversitesi, FCE sınavını kabul etmez. Bunun yanı sıra Free University of Berlin, University of Amsterdam, City University of Hong Kong, Deloitte, Ernst and Young, Marks and Spencer, HSBC gibi önde gelen kuruluşlar B2 First sertifikanızı kabul eder. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve broşürlerden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

B2 First’e girebilmek için İngilizce seviyeniz şunları sağlamalıdır: 

 

 • Soyut ve somut konuları işleyen metinleri anlamak
 • Uzmanlık alanınızda teknik bir konuşma yapmak
 • Ana dili İngilizce olan kişilerle sohbete katılacak kadar İngilizce bilmek
 • Kendinizi çok sayıda konuda açık ve ayrıntılı bir şekilde ifade etmek
 • Güncel bir konuya ilişkin basit bir konu geliştirebilmek 

 

Cambridge First Certificate sınavı kaç bölümden oluşur?

 

FCE First Certificate sınavı, beş bölümden oluşur: okuma, İngilizce kullanımı, yazma, dinleme, konuşma. Ancak sınav 4 ana bölüme ayrılır ve okuma ile İngilizce kullanımı bölümleri tek aşamada geçirilir. 

 

 • İngilizce Okuma ve Kullanımı: 1 saat 15 dakikadan oluşan bu bölüm, 7 aşamadan oluşur. Daha çok dil bilgisi ve kelime bilgisine odaklanılan İngilizce kullanımı ile cümleleri anlamanızı test eden okuma bölümünden oluşur. 
 • Yazma: 1 saat 20 dakikadan oluşan yazma bölümü, 2 aşamadan oluşur. Her iki bölümde de 140 ile 190 kelimeden oluşan bir yazı yazmanız istenir. 
 • Dinleme: 40 dakikalık dinleme bölümü 4 aşamadan oluşur. 
 • Konuşma: 14 dakika süren, Speaking bölümü 4 aşamadan oluşur. 

 

Yurt dışı eğitim için girebileceğiniz sınavlar hakkında daha fazla bilgi almak ister misin?

Yurtdışı Üniversite Başvurusu İçin Hangi Dil Sınavına Girmeliyim?

IELTS ya da TOEFL Olmadan Yurtdışı Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır

IELTS Nedir ve Nasıl Hazırlanılır

 

First Certificate sınavına hazırlanmak için ipuçları nelerdir?

 

 • Sınavın hangi bölümlerden oluştuğunu ve sınav formatının yapısını bilin.
 • Sınavı geçmek için pratik yapmanız gereken belirli becerilerin neler olduğunu öğrenin. 
 • İngilizce okuma becerileriniz üzerinde çalışın.
 • İngilizce gramer ve kelime bilginizi geliştirin.
 • Ana dili İngilizce olan insanlarla konuşma pratiği yapın.
 • Haber programları ve radyo yayınları dinleyin.

 

FCE sınavı ne zaman?

 

FCE sertifikası için sınava girmeyi düşünen öğrencilere iyi haber sınav her ay yapılıyor ve hem bilgisayar tabanlı hem de kağıt üzerinde olabiliyor. Ancak B2 First Certificate sınavı düzenleyen her yetkili sınav merkezi, bilgisayar tabanlı bir sınav sunma imkanına sahip olmayabilir. Bu açıdan sınav yeri araması yaparken bunu da göz önüne almanızda fayda var. 

 

 

Covid-19 nedeniyle şu anda kağıt üzerinde sınavlar, 31 Temmuz 2021 tarihine ertelenmiştir. Ancak siz FCE sınavı ne zaman merak ediyorsanız, Cambridge English resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

FCE sınavına girmeden önce bunları aklınızda tutun!

 

 • Yaygın kullanılan kelimeleri öğrenin. FCE sınavının konuşma bölümü, genellikle öğrenciler için en zor olan kısımdır, ancak bu bölümde iyi bir not almak için bazı anahtar sözcükleri tanımak ve ezberlemek faydalı olacaktır. İnternet üzerinden ücretsiz olarak FCE sınavına hazırlık yapabileceğiniz çok sayıda kaynak bulabilirsiniz. 
 • Kendinizi test edin. İngilizce seviyeniz konusunda emin olamıyorsanız, yapacağınız ilk şey internet üzerinden birçoğu ücretsiz olan web sitelerindeki seviye tespit testlerini kullanabilirsiniz. Böylelikle sınav öncesi eksikliklerinizi görmüş ve kendinizi daha bilinçli bir şekilde sınava hazırlamış olursunuz. 
 • Bir İngilizce test tarihi belirleyin. First Certificate in English sınavına girmeyi düşünüyorsanız, bir FCE sınav tarihi seçin! Bu süre boyunca yapacaklarınız için kendinize bir program çıkartın ve sınav tarihine kadar çalışın. 
 • Gelişiminizi görün. Bir programa bağlı olarak çalışmaya başladınız ve hedeflerinizi tek tek gerçekleştirdiğinizi düşünüyorsanız, haftalık olarak olarak yaptığınız çalışmaları kontrol ederek her seferinde birkaç alıştırma ya da konuyu daha fazla öğrenerek ilerleyebilirsiniz. 
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA