Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

IELTS: İngilizce Konuşma Sınavı

IELTS sınavı için hazırlanıyorsanız, IELTS Speaking bölümü en göz korkutucu kısım olabilir. Yazımızda İngilizce Konuşma Sınavı hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulacaksınız.

IELTS İngilizce Konuşma Sınavı

İngilizce’nin ana dil olduğu Kanada, İngiltere, Avustralya, Amerika gibi bir ülkede eğitim almak ya da çalışmak istiyorsanız IELTS yani Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı’na girmeniz gerekiyor. Aynı zamanda ana dilin İngilizce olmadığı ancak İngilizce lisans ya da lisansüstü eğitim programlarına sahip ülkelerde de IELTS şartı aranır. İki tür IELTS sınavı vardır: IELTS Academic ve IELTS General Training. Yurtdışı eğitim başvuruları için IELTS Academic gerekirken IELTS sınavı puanınızı dünya çapındaki eğitim kurumlarına başvururken kullanabilirsiniz.

 

IELTS, dört aşamadan oluşmaktadır: Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma. Genel olarak dinleme, okuma ve yazma sınavları tek oturumda gerçekleşirken İngilizce konuşma sınavı, başvuru sırasında seçilen bir tarihte yapılır. Yazımızın bu bölümünde IELTS Speaking yani İngilizce konuşma sınavı ile ilgili merak edilenlere yer verdik. 

 

İngilizce konuşma sınavı nedir?

 

IELTS Speaking olarak bilinen İngilizce konuşma sınavı, bir IELTS görevlisi ile yüz yüze konuşma yeteneğinizin ölçüldüğü bölümdür. Genellikle sınava girenlerin en zor bölüm olarak nitelendirdiği IELTS İngilizce konuşma sınavı, yazma, dinleme ve okuma sınavlarından sonra gelen IELTS sınavının dördüncü ve son bileşenidir.

 

Yurtdışı eğitim için IELTS sınavı gereklilikleri hakkında IDP IELTS yanınızda! Hemen IELTS başvuru, en iyi üniversiteler ve bölümler hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

IELTS İngilizce konuşma sınavı yapısı nedir?

 

IELTS Speaking sınavı, 3 bölümden oluşur: Kendini tanıtma ve mülakat, bireysel uzun konuşma, ikili tartışma.

 

 • Bölüm 1 (4-5 dakika): Sınav görevlisi önce kendini tanıtır ve sonrasında size kendiniz, aileniz, ilgi alanlarınız, çalışmalarınız, işiniz hakkında genel sorular sorar. 
 • Bölüm 2 (3-4 dakika): Sınav uygulayıcısı tarafından size belirli bir konu hakkında konuşmanızı isteyen bir kart verilecektir. Verilen konuyla ilgili hazırlamak için 1 dakikanız olacak ve konuşmak için de 2 dakika verilecektir. Konular geneldir ve kendiniz veya hayatınızdaki bir zaman hakkında bir hikaye anlatmanız istenecektir. Konuşmanızdan sonra sınav görevlisi size birkaç soru sorabilir.
 • Bölüm 3 (4-5 dakika): Sınav görevlisi ve sınav katılımcısı arasında, genellikle Bölüm 2'de zaten konuştukları temayla ilgili sorular hakkında bir tartışmayı içerir. Bu bölümde daha soyut konular ve fikirler hakkında görüşlerinizi ifade etmeniz beklenir. 

 

İngilizce konuşma sınavı ne kadar sürer?

 

IELTS Speaking, 11-14 dakika arası bir sürede tamamlanır. Bu, IELTS sınavı içerisindeki en kısa sınavdır. Zira IELTS Dinleme 30 Dakika, Okuma 60 Dakika, Yazma 60 Dakika yani toplamda IELTS sınavı süresi 2 saat 45 dakikadır.

 

IDP IELTS ile iş, eğitim ve göçmenlik hedeflerinize ulaşmak artık daha kolay! Hemen IELTS sınavı kaydınızı oluşturun, ücretsiz 'IELTS' online eğitim seminerlerine katılın ve IELTS'e hazırlanın. Daha fazlası ve IELTS başvuru adımları için IDP IELTS sitesine göz atın

 

IELTS speaking diğer sınavlarla aynı gün mü yapılır?

 

Her zaman değil! İngilizce konuşma sınavı, genellikle yazma ve okuma sınavları ile aynı gün olur ancak bazen farklı bir güne de ayarlanabilir. IELTS sınavı, Dinleme, Okuma ve Yazma bileşenleri her zaman birbirinin hemen ardından tamamlanır. Ancak sınav merkezine bağlı olarak IELTS Speaking, sınav tarihinden 7 gün önce, aynı gün veya sonra yapılabilir.

 

İngilizce konuşma sınavı için ipuçları neler?

 

Bir mülakat gibi yapılandırıldığından, IELTS Konuşma sınavı birçok sınav katılımcısı için stresli bir bölümdür. Zira İngilizce konuşma sınavıyla ilgili en zor şeylerden biri, speaking konuları önceden bilmeyecek olmanızdır. Ortak konulara hazırlanabileceğiniz doğru olsa da, soruları doğrudan sınav görevlisinin ağzından duyana kadar kesin soruları bilemezsiniz. Neyse ki, yalnızca stresi azaltmakla kalmayıp aynı zamanda yüksek bir puan elde etmek için atabileceğiniz bazı kolay adımlar var. Aşağıdaki ipuçlarını takip edin ve IELTS Speaking sınavında mükemmel olma yolunda ilerleyin!

 

 • Bir temponuz olsun: Bir dili öğrenirken ne kadar akıcı olursanız, o kadar hızlı konuşabilirsiniz. Bu doğru olsa da, IELTS Konuşma sınavı sırasında hız tuzağına düşmemek en iyisidir. Çok hızlı konuşursanız tutarsız görünebilir ya da çok yavaş olursanız sınav görevlisinin zihninin dağılmasına ve söylediklerinize olan ilgisini kaybetmesine neden olabilirsiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey, sabit ve tutarlı bir tempo tutmak olsun.
 • Unutmayın, bilginiz test edilmiyor: İngilizce speaking konuları hakkında bilmediğiniz konuların size sorulması ihtimali yüksek olacaktır. Bu biraz can sıkıcı olabilir, ancak iyi haber şu ki sınav görevlileri, bir soru hakkında ne bildiğinizden çok soruyu nasıl yanıtladığınızla ilgilenirler. Zira konuyu anlamamış olsanız bile önemli olan yine de bir cevap geliştirebilmeniz olacaktır. 
 • Sınav görevlisinden daha fazla konuşun: IELTS Speaking sınavını, siz ve sınav görevlisi arasındaki bir konuşma olarak düşünseniz de durum gerçekten böyle değil. Zira görüşmenin odak noktası sizsiniz ve sınav görevlisi size bir soru sormak ve cevabınızı dikkatle dinlemek için oradadır.
 • Telaffuzunuzun mükemmel olması için uğraşın: IELTS Konuşma sınavına hazırlanırken İngilizceyi sizden daha üst düzeyde konuşan biriyle pratik yapmak harika bir fikirdir. Bu, İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. Eğer yapabiliyorsanız ana dili İngilizce olan insanlarla iletişim kurmak ve onlarla IELTS Speaking alıştırmaları yapmak akıllıca olacaktır.

 

İngilizce konuşma sınavı nasıl değerlendirilir?

 

Kontrol pilotları, aşağıdaki değerlendirme kriterlerinin her biri için bir bant puanı vermek üzere ayrıntılı performans bandı tanımlayıcıları kullanır. Sınav görevlilerinin dikkat ettiği kriterler şu şekilde planlanır: 

 

 • Akıcılık ve Tutarlılık (%25): Sınavı uygulayan kişi için anlaşılır olmak
 • Sözcük Bilgisi (%25): Uygun ve ileri düzey kelime kullanımı
 • Dil Bilgisi ve Doğruluk (%25): Doğru gramer kullanımı 
 • Telaffuz (%25): Kelimeleri doğru telaffuz etmek

 

IELTS Speaking sınavına nasıl hazırlanılır? 

 

 • Daha önce çıkmış İngilizce konuşma konuları ve sorularını çalışın
 • Daha fazla kelime öğrenin
 • Öğrendiğiniz kelimeleri kullanarak IELTS Konuşma sorularını yanıtlama pratiği yapın
 • Speaking sınavında kurtarıcı kalıplar üzerinde çalışın

 

Sitemize üye olarak IELTS sınavı gereklilikleri, dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Speaking konuları hangileri? 

 

Kendinizi hangi konuda geliştirebileceğinizi görmek için aşağıdaki konular ve sorular hakkında uzun bir süre konuşmayı deneyin. Bu konular hakkında birkaç dakika konuşabiliyor musunuz? Kendiniz hakkında nelerden bahsedebilirsiniz? İngilizce düzeyinizi göstermenize ve hatta söylediklerinizle kişiliğinize dair ipuçları vermenize ne yardımcı olur? IELTS speaking sınavı örneklerinden bazıları şunlar: 


Genel konular


•    What is the meaning of your name? - Adınızın anlamı nedir?
•    Does your name affect your personality? - Adınız kişiliğinizi etkiliyor mu?
•    Which is your favourite colour? - En sevdiğiniz renk nedir?
•    Do you think colours influence our life? How? - Renklerin yaşamınızı etkilediğini         düşünüyor musunuz? Nasıl?


Ülkeniz/memleketiniz


•    Let’s talk about your home town or village.

Hadi sizin yaşadığınız kasaba/köy hakkında konuşalım.


•    What kind of place is it?                    
Nasıl bir yer?


•    What’s the most interesting part of your town/village?    
Köyünüzün/kasabanızın en ilginç yanı nedir?


•    What kind of jobs do the people in your town/village do?    
Köyünüzdeki/kasabanızdaki insanlar ne tür işler yapar?


•    Would you say it’s a good place to live? (Why?)        
Buranın yaşamak için iyi bir yer olduğunu söyleyebilir misiniz? (Neden?)


•    What are the differences in accent between your hometown and (another city in your country)?
Memleketiniz ve ülkenizdeki diğer bir şehir arasındaki aksan farklılıkları nelerdir?


•    What is the character of the people like in your hometown?     
Memleketinizdeki insanların karakteristik özellikleri nelerdir?


•    What is people's favourite food in the region where you live?
Yaşadığınız bölgedeki insanların en sevdiği yiyecek nedir?


•    Do you think that people have enough time for leisure now?
İnsanların artık boş zaman aktiviteleri için yeterince zamanları olduğunu düşünüyor musun?


•    Are there any historic monuments in your region?
Yaşadığınız bölgede herhangi bir tarihi yapı var mı?


•    Tell me something about a national festival in your country.
Bana ülkenizdeki ulusal bir festivalden bahsedin.


•    What places in your home city or town should a foreigner visit?
Bir yabancı, sizin şehrinizde veya kasabanızda nereleri ziyaret etmeli?


Konaklama


•    Let’s move on to talk about accommodation.       

Biraz konaklama hakkında konuşalım.


•    Tell me about the kind of accommodation you live in?    

Bana ne tür bir yerde yaşadığından bahset


•    How long have you lived there?                

Orada ne kadar süre yaşadın?


•    What do you like about living there?          

 Orada yaşama hakkında neyi seviyorsun?


•    What sort of accommodation would you most like to live in?    

En çok ne tür bir yerde yaşamak isterdin?


Evlilik/Aile


•    Describe a traditional wedding ceremony.         
Geleneksel bir düğün nasıl olur?


•    How have weddings changed in recent years?        
Son yıllarda düğün törenleri nasıl değişti?


•    Are there any traditions concerning the birth of a baby?
Bir bebeğin doğumuyla ilgili gelenekler var mı?


•    Are the traditional roles within the family changing?
Aile içerisindeki geleneksel roller değişiyor mu?


•    Is it acceptable for couples to live together without marrying?
Evlenmeden önce çiftlerin birlikte yaşaması kabul edilebilir mi?


•    Why is the divorce rate increasing so rapidly? Is it a problem?
Boşanma oranları neden bu kadar hızlı artıyor? Bu bir sorun teşkil ediyor mu?


•    What is your opinion of the planning family policy?
Bir aile politikası planlama konusundaki fikriniz nedir?


•    Do women still have too heavy a burden in their day to day life?
Kadınların günlük yaşamlarında yükleri hala fazlasıyla ağır mı sizce?


İş Hayatı


•    Describe a typical working day for you
Sizin için sıradan bir iş günü nasıldır?


•    How do you see yourself in ten years time?
10 yıl içerisinde kendinizi nerede görüyorsunuz?


•    If you had the opportunity to change your job, what would you do instead?
Eğer işinizi değiştirme fırsatınız olsaydı, ne iş yapardınız?


Eğitim


•    Who should bear the responsibility for payment of tuition fees?
Öğrenim masraflarını karşılama sorumluluğu kimin olmalı?


•    What can be done to improve education in rural areas?
Kırsal bölgelerde eğitimi iyileştirmek için neler yapılabilir?


•     Have recent changes affected your job in any way?
Son dönemdeki değişimler işinizi herhangi bir açıdan etkiledi mi?


•    Will any possible future changes affect your job in any way?
Gelecekteki olası değişiklikler işinizi herhangi bir açıdan etkileyecek mi?


•    Do you agree with private education? Why?
Özel eğitimi savunuyor musunuz? Neden?


•    What can be done to close the gap between urban and rural areas?
Kırsal ve kentsel alanlar arasındaki açığı kapatmak için ne yapılabilir?


•     If you had the power, what changes would you carry out within education?
Eğer imkanınız olsaydı, eğitim sisteminde hangi değişiklikleri yapardınız?

 

IELTS konuşma sınavı hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre IELTS sınavının diğer bölümleri için de ipuçlarımıza göz atmayı unutmayın: IELTS okumaIELTS dinlemeIELTS yazma. Aynı zamanda IDP IELTS ile IELTS sınavı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilir, hem IELTS uzmanlarından hem de sınava girenlerden ipuçlarını dinleyebilirsiniz. IDP IELTS ücretsiz hazırlık materyallerine buradan ulaşın. 

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans