Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

IELTS Sınavında Yüksek Puan Almak İçin İpuçları

İngiltere, Avustralya, Kanada, Amerika gibi İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak istiyorsan IELTS sınavı tam sana göre! IELTS testinde yüksek puan almak için ipuçları rehberimizde.

IELTS Sınavında Yüksek Puan Almak İçin İpuçları

Günümüzde yurtdışı eğitim almanın en önemli gerekliliklerinden biri olan İngilizce dil bilgisi, üniversite başvurularının ilk kurallarındandır. İster İngilizce konuşulan Amerika, İngiltere, Avustralya gibi bir ülkede eğitim alın, isterseniz de Almanya, Japonya ya da İtalya’da; okullara başvuru aşamasında IELTS, TOEFL gibi testlere girerek İngilizce dil bilginizi belgelemiş olmanız beklenir. Her ne kadar bu testler hakkında zorluk derecesi bakımından çeşitli rivayetler öne sürülse de, sistemli çalışma ve doğru zaman yöntemi sayesinde başarılı olacağınız kesindir. Gelin IELTS sınavı nedir, IELTS testinde yüksek puan almak için yapmanız gerekenler neler birlikte göz atalım!

 

1. IELTS testi hakkında bilgin olsun

 

IELTS açılımı International English Language Testing System yani Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavıdır. IELTS sınavı ilk olarak, 1989 yılında İngilizce dilinin ana dil olarak kullanıldığı ülkelerde okumak ya da çalışmak isteyenlerin dil becerilerini değerlendirilmek için oluşturulmuş, dünyanın en çok tercih edilen dil sınavıdır. IELTS sınavı, akademik ve genel eğitim olarak 2 türden oluşur.

 

IELTS Academic test, eğitim ve kariyer hedefleri olanlar, genel test ise staj veya göçmenlik gibi akademik olmayan başvurularda geçerlidir. Her iki testte adayların konuşma, yazma, okuma ve dinleme becerilerinin değerlendirildiği 4 bölümden meydana gelir. IELTS testi günümüzde Avustralya, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, İrlanda gibi ülkelerdeki tüm eğitim kurumları tarafından kabul görürken Amerika’da TOEFL testi daha yaygındır. Aynı zamanda sınav; Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’ya göçmenlik başvurusu bulunacaklar içinde zorunludur. 

 

Sitemize üye olarak IELTS sınavı gereklilikleri, dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

2. Plan oluştur

 

Yurtdışında okumak istiyorsanız, altın kural planlı ve programlı olmaktan geçer. Bu nedenle IELTS testi, sizi bir anlamda yurtdışı hayatınıza hazırlayacak önemli bir adımdır. Eğitim almayı düşündüğünüz ülke, üniversite ya da program belliyse eğer, geriye IELTS sınavı hazırlığı yapmanız kalır. İşe İngilizce seviyenizi test etmekle başlayabilirsiniz. Böylelikle sınava kadar nasıl bir plan oluşturmanız ve izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Genel olarak teste hazırlık aşamanız 3 ile 6 aylık bir zamanı kapsarken, seçtiğiniz üniversitenin kabul şartları arasında yer alan en düşük test puanını, sınav tarihlerini ve okula başvuru süreçlerini göz önünde tutmanız önemlidir. 

 

3. Her fırsatta pratik yap

 

IELTS sınavı hazırlığı yapmak ve yüksek puanlar almak istiyorsanız, her fırsatta pratik yapmak oldukça önemlidir. Belli bir seviyede olan İngilizce bilginizi, hem yazma ve okuma hem de dinleme ve konuşma aşamalarında daha ileri bir noktaya getirmek için yapmanız gerekenler bellidir. 

 

  • Olabildiğince arkadaşlarınız ve ailenizle İngilizce konuşmak.
  • İngilizce yayın yapan televizyon, radyo kanallarını dinlemek ve izlemek. 
  • Mümkün olduğunca İngilizce gazete, dergi, kitap okumak.
  • Yazım becerilerinizi artırmak için bol bol e-postalar, mesajlar yazarak hem hızlanmış hem de pratik yapmış olursunuz. 

 

4. Kelime ezberle

 

IELTS sınavında yüksek puan almak için yapabileceğiniz en önemli çalışmalardan biri de olabildiğince çok kelime haznenizi geliştirmek olacaktır. Böylelikle hem yazım ve okuma aşamasında hem de dinleme ve konuşma bölümlerinde  daha başarılı olursunuz. Bu açıdan bilmediğiniz ve sınavda sıklıkla çıkan muhtemel kelimelere odaklanabilir, bol bol ingilizce yayınlar okuyarak kelimelerinize yenilerini ekleyebilir tv kanallarında akademik belgeseller ve yayınlardan yararlanabilirsiniz. İngilizce Kelime Ezberlemenin 10 Kolay Yolu rehberimizde. 

 

5. Yazma becerilerini geliştir

 

IELTS sınavı öncesi yapmanız gerekenlerin başında, gireceğiniz sınav aşamaları hakkında bilgi edinmek ve araştırma yapmak gelmelidir. Zira her bölüm kendi içinde alt başlıklar ve süreleri kapsar. Yazma bölümü de bunlardan biridir. Sınavdan aylar önce çeşitli gazete, dergi, internet yayınlarından kaliteli metinler okuma, okuduğunuzu anlama, konular hakkında alt başlıklar oluşturma ve tartışabilecek ana fikirler çıkarma düzeyine gelmeniz önemlidir. IELTS: İngilizce Yazma Sınavı hakkında merak edilenlere hemen göz at. 

 

6. Zaman yönetimi yap

 

IELTS testi için yüksek puan almanın altın kurallarından biri de zaman yönetimi konusunda kendinizi iyi hazırlamanızdır. Bu açıdan sınavın yapısını ve bölümlerini iyi anlamanız ve bilmeniz önemlidir. Örneğin; IELTS konuşma sınavı oldukça kısadır ve 11-14 dakikalık bir süreyi kapsar. 4-5 dakikalık kendinizi tanıtma ve mülakat, 3-4 dakikalık bireysel verilen bir konu ile ilgili uzun konuşma bölümü ve sonrasında 4-5 dakikalık bu konuyu tartışacağınız ikili tartışma kısmı gelir. Her bölüm ve aşama hakkında hem zamanı iyi kullanmayı hem de neler yapmanız gerektiğini doğru anlamanız önemlidir. 

 

7. Güçlü ve zayıf yönlerini öğren

 

Sağlam bir İngilizce temeline sahip olmak sizi IELTS testinde belli bir amaca ulaştırır belki ama yüksek puan almanızda IELTS sınavı yapısını iyi bilmenizin önemi büyüktür. Bu açıdan sınav aşamalarında kendinizi sık sık test ederek, güçlü ve zayıf yani başarısız olduğunuz alanları bulabilirsiniz. Zayıflıklarınızla baş edemiyor ve üstesinden gelemiyorsanız, IELTS başvuru yapmadan önce size hazırlık aşamasında yardımcı olacak kurslardan yararlanabilirsiniz. 

 

Yurtdışı eğitim için IELTS sınavı gereklilikleri hakkında IDP IELTS yanınızda! Hemen IELTS başvuru, en iyi üniversiteler ve bölümler hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

8. İngilizce konuşan arkadaşlar bul

 

İngilizce öğrenme ve geliştirme konusunda en basit ve mantıklı tavsiyelerden biri de kendinize İngilizce konuşan arkadaşlar bulmanız olacaktır. Böylelikle hem konuşma hem de dinleme bölümleri için pratik yapmış, hem de farklı ülkelerden arkadaşlar edinirken sosyal ağınızı güçlendirmiş ve ülkeler, kültürler, yaşam koşulları, eğitim imkanları gibi konularda bilgi almış olursunuz. İngilizcenizi Geliştirmenin 10 Kolay Yolu için rehberimize göz atın. 

 

9. İnternetten faydalan

 

Bugün, İngilizce sadece eğitim ve iş dünyasının küresel dili olmaktan çıkmış hayatımızın her alanında olduğu gibi internette de yaygın olarak kullanılmaktadır. IELTS gibi İngilizce sınavlarına hazırlanan çoğu öğrenci, artık internet kullanımını fırsata çevirerek sınavlara çeşitli web siteleri üzerinden, kendilerini sıklıkla test edebilecekleri uygulamaları kullanarak, videoları izleyerek ve online ücretsiz IELTS kursu programlarına katılarak geliştiriyorlar. Aynı zamanda IELTS sınav tarihleri, gelişmeler, sınav yerleri ve test uygulamaları gibi çeşitli konularda bilgi veren web siteleri şu şekildedir;

 

  • ieltsessentials.com: IELTS sınavı ile ilgili tüm bilgileri bulabileceğiniz IDP'ye ait bir site olan IELTS Essentials, neden bu testi seçmeniz gerektiğinden test aşamalarına, test formatından ücretsiz deneme sınavına kadar çok farklı seçenekler sunuyor. Aynı zamanda sitenin blog sayfasından test hakkında bilgilendirici makalelere de göz atabilirsiniz. 

 

  • IELTS.org: IELTS testi resmi sitesidir. Sınavın nasıl çalıştığını, aşamalar hakkında bilgileri ve ipuçlarını içeren bir site olmasının yanı sıra facebook sayfasında da sizin gibi teste hazırlanan öğrencilerle sohbet etme ve merak ettiklerinizi sorma fırsatı bulursunuz. 

 

  • IDP Education: Dünyanın en iyi üniversiteleri tarafından kabul gören İngilizce yeterlilik sınavı olan IELTS testinin kurucu ortaklarındandır ve bugün IDP Turkey ile sınava seçtiğiniz şehirde girme imkanı bulursunuz. IDP IELTS ile iş, eğitim ve göçmenlik hedeflerinize ulaşmak artık daha kolay! Hemen IELTS sınavı kaydınızı oluşturun, ücretsiz 'IELTS' online eğitim seminerlerine katılın ve IELTS'e hazırlanın. Daha fazlası ve IELTS başvuru adımları için IDP IELTS sitesine göz atın

 

10. Mobil uygulamaları dene

 

Günümüzde hayatımızın her anında elimizden neredeyse hiç bırakmadığımız cep telefonlarını, sadece sosyal medya paylaşımları yapmak için değil, bazen bilgilerinizi genişletebileceğiniz amaçlar içinde kullanabilirsiniz. Bugün, İngilizce öğrenme ve geliştirme konusunda cep telefonlarında sayısız uygulama bulunurken, IELTS gibi testlere hazırlanırken yüksek puan almak için hem kelime bilginizi hem de gramerinizi geliştirebilirsiniz. 

 

Yurtdışında eğitim almaya hazırlanırken dengede tutman ve uğraşman gereken çok şey varken, IELTS başvuru yapmak, sınava hazırlanmak ve sınava girmek zorunda olmanın çok zaman aldığını düşünebilirsin. İyi haber şu ki artık basit, kullanışlı ve güvenilir bir çözüm var! IDP IELTS uygulaması ile çok daha fazlası seni bekliyor. Sadece Apple App Store veya Google Play Store'a gidin ve IDP IELTS uygulamasını arayın.

 

11. Profesyonel yardım al

 

Yurtdışı eğitim almak ve prestijli bir üniversiteye girmek istiyorsanız, IELTS puanınızın yüksek olmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki, bu sınava hazırlanırken profesyonel bir yardım almak gerekli midir? Genel olarak yabancı dil konusunda eğitim veren hemen hemen her kurum bugün, IELTS kursu ve sınava hazırlık eğitimleri sunarken, aldığınız bu derslerin en önemli faydalarından biri de hem planlı ve programlı bir şekilde kısa sürede sınava hazırlanmak hem de sınavda zaman yönetimini doğru uygulamak olacaktır.

 

Tabii ki tercih size kalmıştır. Zira İngilizcenizin yeterli bir seviyede olduğunu düşünüyor, disiplinli çalışma ve yaptığınız programa uyma konusunda sorun yaşamıyor ve araştırma yapmayı seviyorsanız IELTS testi için kendinizde hazırlanabilirsiniz. Ama odaklanma probleminiz ya da kısa sürede yurtdışı eğitim başvurusu yapma zorunluluğunuz varsa IELTS kursu alarak akıcılık, telaffuz, gramer, kelime ve yazma becerileri konusunda yardım alabilirsiniz. 

 

IELTS sınavı hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza ve IELTS sınavında yüksek puan almak için ipuçlarını öğrendiğimize göre sıra geldi ilginizi çekebilecek diğer yazılarımıza: IELTS’e Hazırlanırken En Sık Yapılan HatalarIELTS İngilizce Testinin Faydaları Nelerdir?IELTS Sınavı Hakkında 20 Soru-CevapIELTS Yeni Bilgisayar Üzerinden Yapılan Sınavı Sunar

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans