Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

IELTS ve TOEFL Olmadan Girebileceğiniz 20 Üniversite

Yurtdışı eğitim almak istiyor, ancak İngilizce dilinde yetkinliğe sahip değil misiniz? O halde IELTS ya da TOEFL olmadan girebileceğin yurtdışı sınavsız üniversite ve programları sizin için araştırdık.

IELTS ve TOEFL Olmadan Girebileceğiniz 20 Üniversite

Yurtdışında üniversite okumak için başvuruda bulunurken iyi bir üniversiteye kabul edilmek istiyorsanız, üstesinden gelmeniz gereken en zor ve önemli engellerden biri TOEFL veya IELTS sınavı şartıdır. İngilizce konuşulmayan bir ülkede yaşayan ve dil konusunda çok az eğitim almış birçok uluslararası öğrenci, üniversitelerin şart koştuğu İngilizce dil yeterliliği gerekliliklerine sahip değildir ve yurtdışı sınavsız üniversite arayışında bulunurlar. 

 

Bunun yanında IELTS ve TOEFL sınavı için istenilen puanı almak, ana dili İngilizce olmayanlar için zor olabilir. Ayrıca yurtdışı eğitim almak için ödemek zorunda olacağınız, öğrenim ve yaşam masraflarınıza ek bir ücret gelecektir. Üstelik, ilk sınavda istenilen minimum puanı alamazsanız, tekrar sınava girmeniz gerekebilir. Yazımızda İngilizce okuma, yazma, konuşma ve dinleme yeteceğini ölçen standart testler arasında yer alan IELTS veya TOEFL sınavı şartı aramayan yurtdışı sınavsız üniversite okuyabileceğiniz okullara yer verdik. 

 

1. University of New Orleans

 

1958 yılında kurulan New Orleans Üniversitesi, ABD’nin Louisiana Eyaleti’nde yer alan çok kültürlü bir kamu eğitim kurumudur. Üniversite, belirli ülkelerden orta öğretim ya da diplomaya sahip uluslararası öğrencilerden IELTS ya da TOEFL olmadan şartlı kabul sağlayarak yurtdışı sınavsız üniversite okuma imkanı sunar. IELTS ya da TOEFL Olmadan Yurtdışı Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler hangileri?

 

2. University of Arkansas

 

Amerika’da bulunan bir kamu araştırma üniversitesi olan Arkansas Üniversitesi, başvuruda bulunan uluslararası öğrencilerin IELTS veya TOEFL sınavı puanları vermelerini istemez. Bunun yerine Yoğun İngilizce Dil Programı yani IELP’e kayıt olabilir ve yurtdışı sınavsız üniversite okuyabilirsiniz. Amerika genelinde birçok üniversitede rastlayacağınız Intensive English Language Program, 1978 yılından bu yana İngilizce dil yeterlilik şartlarını taşımayan öğrenciler için yıl boyunca 8 haftalık dönemler olarak eğitim sunar.

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

3. University of Warwick

 

Dünyanın en iyi eğitim kurumları arasında yer alan Warwick Üniversitesi, mükemmel İngilizce yazılı ve sözlü iletişim becerilerine sahip öğrenciler için IELTS sınavı istemeyen üniversiteler arasındadır. Dolayısıyla İngiltere’de eğitim almak istediğinizde üniversite başvurularınızda IELTS şartı aranmaz.

 

4. Free University of Berlin

 

IELTS sınavı ya da TOEFL sınavı olmadan girebileceğiniz bir diğer üniversite ise Free University of Berlin’dir. Almanya’da eğitim almak ve yurtdışı sınavsız üniversite okumak istiyorsanız, üniversitenin İngiliz Dili ve Edebiyatı gibi bazı programları öğrencileri dil şartından muaf tutar. IELTS ya da Bilgisayarlı IELTS, Hangi Sınava Girmeli? Merak edilenler için rehberimize göz at. 

 

5. University of Colorado

 

1876 yılında kurulmuş Amerika’nın en köklü kamu araştırma kurumlarından biri olan Colorado Üniversitesi, ana dili İngilizce olmayan ya da İngilizce yeterlilik standartını karşılamayan öğrencileri, IELTS veya TOEFL olmadan kabul eder. 

 

6. California State University

 

Amerika’da 23 kampüse sahip en büyük kamu üniversite sistemine sahip okullardan biri olan California State University, 1857 yılında kurulmuştur. Yurtdışı sınavsız üniversite başvurusu yapmak için öğrencilerin, İngilizcenin eğitim dili olduğu bir okulda en az 3 yıl eğitim almaları yeterlidir. Böylelikle IELTS veya TOEFL sınavı şartı aranmaz.

 

7. University of Freiburg

 

1457 yılında kurulmuş Almanya’nın en eski eğitim kurumlarından biri olan Freiburg University, öğrencilerden IELTS ya da TOEFL sınavı gerekliliği istemez. Bunun yerine önceki kurumunuzdan alacağınız MOI yani Eğitim Dili Sertifikası geçerli olacaktır. 

 

8. University of Wisconsin

 

1848 yılında kurulmuş olan Amerika’nın en iyi okullarından biri olan Wisconsin Üniversitesi, 13 kampüse sahiptir. TOEFL veya IELTS istemeyen üniversiteler arasında yer alan Wisconsin, sınavsız yurtdışı yüksek lisans okumak istiyorsanız, eğitim dili İngilizce olan bir üniversiteden lisans derecesine sahip olma şartı arar. Yurtdışında Eğitim Alacağınız Ülkelere Göre Gireceğiniz Sınavlar rehberimizde. 

 

9. Sheffield Hallam University

 

İngiltere’de IELTS istemeyen üniversiteler arasında yer alan Sheffield Hallam, son beş yılda İngilizce dilinde eğitim alan ya da yalnızca İngilizce olarak öğretilen bir dereceye sahip olan öğrencilerde, IELTS ya da TOEFL şartı aramaz. Yani yurtdışı sınavsız üniversite okuyabilirsiniz. 

 

10. Georgia State University

 

Amerika’da 1913 yılında kurulan kamu araştırma kurumu olan Georgia State Üniversitesi, eğitim dili İngilizce olan okullardan gelen öğrenciler için dil şartı aramaz. Yani IELTS sınavı ya da TOEFL sınavına girmeniz gerekmez. IELTS Sınavı Nedir? Hemen rehberimizden öğrenin. 

 

11. University of Bristol

 

Birleşik Krallık’ın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında yer alan Bristol Üniversitesi, son beş yıl boyunca İngilizce dilinde eğitim almış ya da yine Bristol’de bir lisans derecesini tamamlayıp IELTS ya da TOEFL olmadan sınavsız yüksek lisans yapabilirsiniz. 

 

12. University of Winnipeg

 

Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenciler için en iyi okullar arasında yer alan Winnipeg Üniversitesi, IELTS veya TOEFL sınavı puanı olmayan öğrencileri kabul eden kurumlar arasındadır. 

 

13. Carleton University

 

Yurtdışı sınavsız üniversite arıyorsanız Ottawa’da 1952 yılında kurulan bir devlet okulu olan Carleton Üniversitesi, İngilizcenin ana dil olduğu bir yerde en az 4 yıl yaşamış ya da okula gitmişseniz, başvurular için herhangi bir dil şartı aramaz. 

 

14. University of Adelaide

 

Avustralya’nın en iyi eğitim kurumlarından biri olan Adelaide Üniversitesi, bir lisans programına kayıt olan öğrencilerin PEP adı verilen lisans öncesi İngilizce hazırlık programına kayıt olmalarını yeterli bulur. Yani yurtdışı üniversite başvurunuz için IELTS sınavı ya da TOEFL sınavına girmeniz istenmez. TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır rehberimizden öğrenin. 

 

15. Inholland University of Applied Sciences

 

Hollanda’da kurulmuş Inholland Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, eğer Hollandaca dilinde lisans eğitimi almak isterseniz yurtdışı sınavsız üniversite fırsatı sunar. Aynı zamanda Birleşik Krallık, İrlanda, Amerika, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda’da orta öğretimlerini tamamlamış olan öğrencilerin lisans başvurularında IELTS ya da TOEFL şartı aranmaz. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

16. University of South Australia

 

Avustralya’da eğitim almak isteyen öğrencilere 200’den fazla birinci sınıf derece sunan üniversite, IELTS ve TOEFL sınavı yerine CAE ya da PTE gibi testleri de kabul ediyor. Yurtdışı Üniversite Başvurusu İçin Hangi Dil Sınavına Girmeliyim? Diyorsan rehberimize göz at. 

 

17. University of Oslo

 

1939 yılında kurulmuş Norveç’in en iyi üniversitelerinden biri olan Oslo Üniversitesi, yalnızca Norveççe dilinde eğitim alacak öğrencilere yurtdışı sınavsız üniversite fırsatı sunar. İngilizce dilinde eğitim alacak öğrenciler, IELTS ya da TOEFL sınavı puanlarına ihtiyaç duyacaklardır. 

 

 

18. University of Belize

 

Orta Amerika’da resmi dili İngilizce olan tek ülke, Beliz’dir. Ülkede bulunan Belize Üniversitesi ile birlikte birkaç okul, İngilizce konuşulan ülkelerden gelen öğrenciler için IELTS veya TOEFL şartı talep etmemektedir. Diğer uluslararası öğrenciler içinse İngilizce dilinde başka yeterlilik kanıtı sağlanabilir.

 

19. Swinburne University of Technology

 

Avustralya’da 1908 yılında kurulan Swinburne, yurtdışı sınavsız üniversite sunan bir diğer eğitim kurumudur. lisans öncesi eğitimlerini İngilizce tamamlamış olan öğrencileri IELTS ve TOEFL sınavı olmadan kabul ediyor. 

 

20. University of Delhi

 

Eğitim dilinin özellikle işletme, bilim ve teknoloji konularında İngilizce olduğu Hindistan’da eğitim almak isterseniz, Delhi Üniversitesi gibi bazı okullara TOEFL ve IELTS sınavı olmadan girebilirsiniz. Bunun için üniversiteyle iletişime geçerek İngilizce dil yeterlilik sınavı şartından muaf olmaya uygun olup olmadığınızı sormanız gerekecektir. 

 

Yurtdışı sınavsız üniversite eğitimi veren okullar hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuza göre üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun ya da üniversite ve bölüm seçimi yapmanızda size yardımcı olacak faydalı makalelerimize göz atın: Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?, Mükemmel Bir Bölüm Araştırma Yöntemi Şimdi Sizinle!, Hangi Bölüm Mezunları Ne Kadar Kazanıyor?

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA