Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Dünyanın En İyi Üniversiteleri İçin IELTS Sınavı Puanı Kaç Olmalı?

Dünyanın en iyi üniversiteleri için yurtdışı eğitim başvurusu mu yapacaksın? Peki, uluslararası bir öğrenci olarak ihtiyacınız olan IELTS sınavı puanı kaç olmalı biliyor musun? Daha fazlası yazımızda.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri İçin IELTS Sınavı Puanı Kaç Olmalı?

Yaygın olarak IELTS olarak bilinen, Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi, ana dili İngilizce olmayanların İngilizce yeterliliklerini test etmek için kullanılan uluslararası standartlaştırılmış bir testtir. IELTS puanı, yabancı üniversitelere kabul edilmek için bir gerekliliktir. Zira en prestijli kurumların bazılarına kabul edilmek için ihtiyacınız olan IELTS sınavı puanları hem yüksek hem de birbirinden farklı olacaktır. Örneğin; lisans ve lisansüstü IELTS puanı gereksinimleri arasındaki fark, kabul koşullarında dikkat çekerken lisansüstü yeterlilikler için genellikle daha yüksek bir IELTS sınavı notu gerekir. Aynı zamanda lisans düzeyinde İngilizce eğitim veren bir üniversitede okuduysanız, IELTS puanı göstermeniz gerekmeyebileceğini unutmayın!

 

Bunun yanında ihtiyacınız olan IELTS puanı, eğitim aldığınız konuya göre de farklılık gösterebilir. Beşeri bilimler, sosyal bilimler, işletme, eğitim ve bazı tıbbi uzmanlıklar gibi dil becerileri gerektiren popüler dersler  genellikle daha yüksek bir IELTS giriş puanı gerektirebilir. Bu nedenle yazımızda sizin için dünyanın en iyi üniversiteleri ve en iyi eğitim sistemlerine sahip ülkelerinde ihtiyacınız olacak IELTS puan tablolarını araştırdık. Ayrıntılara birlikte göz atalım.

 

İngiltere üniversiteleri için IELTS sınavı puanı kaç olmalı? 

 

İngiltere, uluslararası öğrenciler için en iyi ülke olmaya devam ediyor. QS 2024: Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında en iyi 10 kurumdan dördünün İngiltere ülkesinden olması şaşırtıcı değil. Times Higher Education 2023: Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında ilk 10 üniversite içerisinde İngiltere'den 3 üniversite var ve Oxford Üniversitesi birinci sırada. Peki, üniversitelere göre IELTS puanı ortalamaları nasıl?

 

 

  • Oxford Üniversitesi: Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi, İngilizce konuşulan dünyada seçkin bir kurumdur. QS World University Ranking tarafından 3. sırada yer almıştır ve güçlü araştırma tabanı, samimi öğretim ortamı ve muazzam yeteneği ile tanınmaktadır. Dünyanın her yerinden en parlak öğrencileri ve en iyi fakülteleri barındırır. Oxford mezunları, 28 Nobel Ödülü sahibinden oluşur. 

 

  • Cambridge Üniversitesi: QS World University Ranking tarafından 2. sırada yer alan Cambridge Üniversitesi, sosyal bilimler, sanat ve beşeri bilimler ve mühendislik alanında çeşitli disiplinlerde lisans dersleri veren en iyi üniversitelerden biridir. Yüksek teknoloji iş kümesi, Silicon Fen'in gelişimiyle bağlantılı olduğu biliniyor. Hukukçular, matematikçiler, politikacılar, yazarlar ve oyunculardan oluşan birçok önemli mezun yetiştirmiştir. 

 

  • Imperial College London: Imperial College, Birleşik Krallık'ta yalnızca mühendislik, tıp, işletme ve bilime odaklanan tek üniversitedir. Merkezi konumu, dünyanın en büyük işletmelerini davet eden zengin bir uluslararası topluluğa katkıda bulunur. Öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik 380'den fazla öğrenci kulübü, topluluğu ve projesi ile Imperial, akademisyenlerden daha fazlasıdır. Üniversite, rekabetçi bir iş piyasasına yerleştirme konusunda itibar sahibidir. Olağanüstü araştırma kapasiteleri ve deneyimli öğretim kadrosu ile mükemmelliği eşittir. 

 

Sitemize üye olarak IELTS sınavı gereklilikleri, dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Amerika'nın en iyi üniversiteleri için IELTS puanı kaç olmalı? 

 

Amerika’da eğitim almaya karar veren öğrenciler, IELTS mi yoksa TOEFL sınavına girecekleri konusunda kararsız kalabilirler. Amerikan üniversitelerinin uluslararası öğrenciler için TOEFL sınavı puanlarını tercih ettiği iyi bilinmektedir, çünkü daha çok Amerikan İngilizcesini test etmekle ilgilidir. Ancak, neredeyse tüm Amerikan üniversiteleri, aynı zamanda IELTS sınavı puanlarını da kabul ediyor. 

 

ABD, dünyanın en iyi 100 üniversitesinden birçoğuna ev sahipliği yapmaktadır. QS World University Rankings 2024'e göre Massachusetts Institute of Technology üst üste 12. kez dünyanın bir numaralı üniversitesi olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, QS 2024 sıralamalarına göre en iyi 10 üniversiteden 4'ü Amerika'da bulunmaktadır. Benzer bir eğilim Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2023'te de görülebilir ve ilk 10 sıralamasında, 7 okul Amerika üniversiteleri arasından çıkmaktadır. 

 

Bir Ivy Leaugue kurumunda veya Amerika ülkesindeki en iyi üniversitelerden birinde okumak istiyorsanız, o halde IELTS sınavı puanlarınızın eşleşmesi gerekir. Dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarından bazılarına giriş yapabilmek için aşağıdaki puanlara ihtiyacınız olacak:

 

 

Yurtdışı eğitim için IELTS sınavı gereklilikleri hakkında IDP IELTS yanınızda! Hemen IELTS başvuru, en iyi üniversiteler ve bölümler hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Kanada üniversiteleri için hangi IELTS sınavı puanlarına ihtiyacınız olacak? 

 

Kanada, muhteşem manzaraları, çok kültürlü toplumu ve harika öğrenci yaşam tarzı ile tanınır. Ayrıca, ülkede çok sayıda birinci sınıf üniversite de bulunmaktadır. Kanada üniversiteleri, QS World University Rankings 2024 sıralamalarında ilk 100'de 3 üniversite ile yer almıştır. Times Higher Education World University Rankings 2023 listesinde ise küresel olarak ilk 100'de yer alıyor. Kanada'nın çok sayıda prestijli üniversitelerinden bazılarına girmeye hak kazanmak için aşağıdaki IELTS sınavı puanlarını hedeflemeniz gerekir:

 

 

Artık en iyi üniversiteler için hangi IELTS sınavı puanlarına ihtiyacınız olacağını bildiğinize göre IELTS başvuru hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Unutmayın, konuşma, okuma, yazma ve dinleme dahil olmak üzere ustalaşmanız gereken dört bölüm vardır. En yüksek IELTS puanı hedefliyorsanız, IELTS testi hakkında ipuçlarını bilmekte de fayda var. IELTS Sınavında Yüksek Puan Almak İçin İpuçları rehberimize hemen göz at. 

 

Peki, IDP Education ile Bilgisayarlı IELTS deneyimini yaşamak ister misin? IDP IELTS sınavını Türkiye’de ve dünyada yapma hakkına sahip 2 kurumdan biridir ve bugün aralarında Ankara, İzmir, Adana, İstanbul ve Bursa illerinin de olduğu sınav merkezlerinde haftanın 5 günü sınav olabilme imkanı sunar. Üstelik 5-7 gün arasında sınav sonucu alabilirsiniz. Hemen IELTS sınavı kaydınızı oluşturun, ücretsiz 'IELTS' online eğitim seminerlerine katılın ve IDP IELTS ile sınava hazırlanın. Daha fazlası ve IELTS başvuru adımları için IDP IELTS sitesine göz atın

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA