Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Kriminoloji Eğitimi Veren En İyi Üniversiteler

Yurt dışında kriminoloji okumak ister misin? Peki, kriminoloji bölümü olan en iyi üniversiteler hangileri, kriminoloji nedir sizin için araştırdık.

Kriminoloji Eğitimi Veren En İyi Üniversiteler

Yurtdışı bölüm seçimi en zor kararlardan biri olduğu kadar eğitim almak istediğiniz konuda okuyabileceğiniz üniversiteye karar vermek de bir o kadar zordur. Son yıllarda kriminoloji bölümü, öğrenciler arasında daha popüler hale gelirken dünya çapında birçok üniversite kriminoloji alanında dereceler sunar, ancak bazıları mükemmeldir. 

 

Toplumda suçun varlığının ve devamlılığının nedenlerini inceleyen, sosyoloji, hukuk ve psikoloji alanları ile yakından ilişkili bir bilim dalı olarak tanımlayabileceğimiz kriminoloji bölümü, mezun öğrencilerine çeşitli alanlarda iş fırsatları sunar. Yazımızda kriminoloji eğitimi veren en iyi üniversiteler ve merak edilenleri sizin için bir araya getirdik. 

 

1. University of Cambridge, Institute of Criminology 

 

Cambridge Üniversitesi Kriminoloji Enstitüsü, öğretim ve araştırmadaki mükemmelliği ile dünya çapında ün kazanmıştır. Kriminoloji bölümü, tüm öğrencilere ceza adaleti teorileri hakkında kapsamlı dersler sunarken öğrenciler, kriminolojinin yanı sıra alanın teorik ve psikolojik yönünü işler ve suçta çok önemli bir rol oynayan ekonomik, kültürel ve sosyal faktörleri de öğrenirler. 

 

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında kendine ilk 10’da yer bulan ve 1209 yılında kurulan Cambridge Üniversitesi’nde kriminoloji eğitimi almak isteyen tüm dünyadan öğrenciler için çok çeşitli burs fırsatları mevcuttur. Burs başvurusu için bu linke göz atabilirsiniz. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

2. University of Pennsylvania 

 

Pennsylvania Üniversitesi, Ivy Lig okulları arasında kriminoloji alanında tek lisans bölümünü sunmasıyla da ünlüdür. Amerika’nın en prestijli eğitim kurumlarından biri olan Penn, öğrencilerin suç davranışının nedenlerini daha iyi anlamalarını sağlayan kriminoloji üzerine disiplinler arası programlar sunmaktadır. 

 

Penn Kriminoloji bölümü, 2003 yılında kurulmuştur ve aralarında biyososyal kriminoloji, ceza adaleti, sosyoloji ve hukuk dersleri verirken müfredat, öğrencilere kriminolojinin arkasındaki teorik çerçeveyi tanıtmak ve suçların neden yaygın olduğu ve nasıl durdurulacakları hakkında bilgi sağlamak için ustaca tasarlanmıştır. 

 

Pensilvanya Üniversitesi'nden kriminoloji diploması almayı düşünüyorsanız, bursların yanı sıra asistanlık için de başvurabilirsiniz. Ancak, öğrenciler için sınırlı ve rekabetçi mali yardımlar mevcuttur ve tam mali destek sunulmamaktadır. Burs başvurusu hakkında daha fazlasına üniversitenin sayfasından göz atabilirsiniz. 

 

3. University of Sydney, Institute of Criminology 

 

Sidney Kriminoloji Enstitüsü temel olarak Sidney Hukuk Fakültesi kampüsünde yer alan ve ceza adaleti, kriminoloji ve ceza hukuku ile ilgili derslerde uzmanlaşmış bir araştırma merkezidir. Enstitü daha çok kriminoloji yüksek lisans derecesi sunarken kriminoloji enstitüsü, kriminoloji öğretimi ve araştırmasında kapsamlı bir uzmanlık yelpazesi sunar ve öğrenciler, eğitimlerini ve projelerini gerçekleştirmek için alandaki liderlerle takım kurma fırsatına sahip olurlar. 

 

Sidney Üniversitesi, her yıl uluslararası ve ulusal öğrencilere 700'den fazla burs programı sunmaktadır. Kriminoloji yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler içinse lisansüstü araştırma ve yüksek lisans derecelerinde ödüller, burslar, öğrenci kredileri mevcuttur. Daha fazlası için üniversitenin burs sayfasına göz atın. 

 

4. The University of Hong Kong, Centre for Criminology

 

Hong Kong Üniversitesi Kriminoloji Merkezi, Asya bölgesinde kriminoloji araştırması, ceza eğitimi ve adalet politikasının gelişimini teşvik etmek için kapsamlı bir eğitim vermektedir. Kriminoloji Merkezi, çok çeşitli konuları ve uzmanlıkları kapsar ve ayrıca kriminoloji ve suç önlemede kullanılan teori ve kavramları kapsayan giriş kursları da sunulur. Hong Kong Üniversitesi, uluslararası ve ulusal öğrencilere çok çeşitli burslar ve ödüller sunmaktadır. HKU burs fırsatları için bu linke göz atabilirsiniz. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

5. University of Florida

 

Amerika’daki en iyi kriminoloji okullarından biri olan Florida Üniversitesi, yenilikçi bir müfredat aracılığıyla uluslararası öğrenciler için standart bir eğitim sistemi sunar. Üniversite, kriminoloji, sosyoloji ve hukuk konularında lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunar. Öğrenciler, ceza hukuku sistemini derinlemesine anlamanın yanı sıra suçun psikolojik yönleri hakkında derin bilgi sahibi olurlar. Kriminoloji bölümü, öğrencilere çok disiplinli, liberal sanatlar perspektifinden ceza davranışı, ceza adalet sistemleri ve hukuk çalışmalarını tanıtmayı amaçlamaktadır.

 

Florida Üniversitesi, uluslararası hem de ulusal öğrenciler için burs ve asistanlık şeklinde mali yardım mevcuttur. Ancak, asistanlığa hak kazanabilmek için öğrencilerin yetkili makam tarafından kararlaştırılan haftada belirli saat aralıklarında çalışması gerekirken burslara hak kazanmak için öğrencilerin birkaç yıllık öğretim veya araştırma deneyimine sahip olmaları gerekir. Burs fırsatları için hemen bu linke göz atabilirsiniz. 

 

6. University of Leicester, Department of Criminology

 

Leicester Üniversitesi, Birleşik Krallık'taki en iyi kriminoloji okullarından biridir ve kriminoloji bölümleri olan ve sadece kriminoloji öğretmeye ve araştırmaya adanmış birkaç okul arasındadır. Leicester Üniversitesi Kriminoloji Bölümü, başlangıcından itibaren öğrencilere ceza adaleti ve kriminoloji alanında küresel eğitim sağlar. Okul aşağıdaki kriminoloji programlarını sunmaktadır:

 

  • Kriminoloji yüksek lisansı
  • Suç, adalet ve psikoloji yüksek lisansı
  • Terörizm, güvenlik ve polislik yüksek lisansı
  • Kriminoloji doktora programı

 

Leicester Üniversitesi, tüm ulusal ve uluslararası uygun öğrenciler için çok çeşitli burs fırsatları sunmaktadır. Kriminoloji Bölümü'nde kriminoloji derecesi almak isteyen AB öğrencileri için özel krediler ve ödüller bulunmaktadır. Burs başvurusu için bu linke göz atabilirsiniz. 

 

7. Griffith University

 

1971 yılında kurulan Griffith Üniversitesi, Avustralya'nın en yenilikçi kurumları arasında yer alıyor. Üniversite, toplumun küresel zorluklarına ve toplumun refahına dayalı olarak tasarlanan kriminoloji ve suç önleme alanlarında lisansüstü dersler sunmaktadır. Bunlar, öğrencilerin erken müdahale faktörlerini anlamalarına ve sosyal suçların önlenmelerine olanak tanır. Kriminoloji bölümü, aralarından seçim yapabileceğiniz aşağıdaki programları sunmaktadır: 

 

  • Kriminoloji ve ceza adaleti diploma programı
  • Kriminolojide yüksek lisans programları
  • Kriminoloji ve ceza adaleti yüksek lisansı

 

Aynı zamanda Griffith Üniversitesi kriminoloji bölümü, uluslararası öğrenciler için çok çeşitli burs fırsatları sunuyor. Burs başvurusu hakkında ayrıntılara bu linkten göz atabilirsiniz. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

8. University of Manchester 

 

Dünya çapında eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler listenizin başında yer verebileceğiniz Manchester Üniversitesi, 2004 yılında kurulmuş prestijli bir İngiltere araştırma üniversitesidir. The Guardian tarafından Birleşik Krallık'ta kriminoloji dalında en iyi üniversiteler arasında birinci sırada listelenen Manchester kriminoloji bölümü, lisans derece programları ile suç ve suç davranışının diğer sosyal sorunlarla nasıl ilişkili olduğunu keşfedebileceğiniz eşsiz bir öğrenme ortamı sunuyor. 

 

Manchester Üniversitesi'nde kriminoloji öğrencisi olarak becerilerinizi geliştirebilecek ve kariyerinize katkıda bulunabilecek büyük fırsatlar yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda üniversitede hem lisans hem de lisansüstü eğitim seviyelerinde burslu okuma imkanı da bulabilirsiniz. Üstelik bazı burslara otomatik olarak kabul edilirsiniz ve burs başvurusu yapmanıza gerek kalmaz. Ayrıntılara bu linkten göz atabilirsiniz. 

 

Kriminoloji bölümü eğitimi veren en iyi üniversiteler ve ayrıntılarına göz attığımıza göre yurtdışında üniversite eğitimi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz: Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?, Hangi Bölüm Mezunları Ne Kadar Kazanıyor?, Yurtdışı Üniversite Kabul Şansınızı Artırmanın 9 Yolu

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans