Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Yeni bir dil öğrenmenin iyi bir fikir olmasının birçok sebebi vardır. Yeni insanlarla tanışmak, kolay iletişim kurabilmek, yeni kültürleri daha derinlemesine anlamak, dünyayı farklı bir bakış açısıyla görmek ve daha iyi bir dinleyici olmak bunlardan sadece birkaçıdır. Yapılan araştırmalar iki ya da daha fazla dil konuşan insanların daha aktif ve yaratıcı zihinlere sahip olduklarını gösterirken bir dili öğrenmenin sayısız avantajlarını göreceğiniz kesindir. 

 

Kendinizi yeni bir dil öğrenmeye yönlendirmek kolay değildir. Her ne kadar bu yolculuk sırasında sizi motive edecek birçok neden bulsanız da, ilk başlarda sıkıcı, zorlayıcı ve zaman alıcı olabilir. Bugün, dünya üzerinde konuşulan 7,100'den fazla dil olduğunu biliyor muydunuz? Peki, neden bu kadar çok dil arasından İngilizce öğrenmeye çalışıyoruz? Ayrıntılar yazımızda. 

 

Dünyanın en yaygın konuşulan dilidir

 

İngilizce dünya çapında en çok kullanılan ve konuşulan dildir. En az 5 kişiden birinin İngilizce konuşabildiğini ya da anlayabildiğini düşünürsek eğer, dünyanın ikinci dilinin geri kalanıdır diyebiliriz. Bugün baktığımızda Mandarin Çincesi ve İspanyolca genel olarak daha fazla insanın anadili olsa da, dünyadaki çoğu insan anadillerinden sonra İngilizce öğrenmeyi tercih ediyor. Dolayısıyla bu da İngilizceyi, öğrenebileceğiniz en yararlı dillerden biri yapıyor. 

 

Daha iyi iş ve maaş imkanları sunar

 

Günümüzde şirketler, daha uluslararası hale gelirken kazanabileceğiniz en önemli beceriler arasında ise İngilizce geliyor. Dolayısıyla ister Çin isterseniz de Almanya’ya gidin İngilizce dil bilginizle çalışabileceğiniz şirketler ve iş imkanları oldukça fazladır. Üstelik iyi maaş seçenekleri, öğrencilerin İngilizceyi öğrenmeleri için en önemli teşviklerden. Aralarında Google, IBM, Facebook, Apple gibi dev teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan Amerika ya da Hyundai, LG, Samsung, Kia gibi şirketleri ile göz dolduran Güney Kore size sahip olduğunuz İngilizce ile yepyeni kapılar açarken, bugün Pekin’deki Airbus, Renault, Samsung, Microsoft gibi şirketler ile Japonya’daki Amazon ve eBay çalışanlarının İngilizce bilmesini zorunlu kılmıştır. 

 

67 farklı ülkenin ve 27 özerk ülkenin resmi dilidir

 

İngilizce, dünya çapında 67 ülkenin resmi dili olarak kullanılmaktadır. Anadili İngilizce olan Amerika, Birleşik Krallık, İrlanda, Kanada, Avustralya, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Singapur gibi ülkelerin yanında Hindistan, Malezya, Hong Kong gibi ülkelerde ise ikinci resmi dil olarak kullanılırken, dünyadaki ülkelerin dörtte birinden fazlasında resmi dillerden biri olarak listelenilir. 

 

İş dünyasının global dilidir

 

İngilizce öğrenmenin önemi özellikle teknolojiyle birlikte hemen hemen her alanda kendini gösterirken, iş dünyasındaki yeri bu kadarla da kalmıyor tabii. Günümüzde bilim, havacılık, bilgisayar, diplomasi, turizm ve medya dili olarak karşımıza çıkan İngilizceyi öğrenmek, dolayısıyla çok uluslu bir şirkette birçok alanda iyi bir iş bulmak anlamına da gelir. Çok uluslu şirketlerin çoğu belli düzeyde İngilizce anlamayı gerektirirken, İngilizcenin uluslararası ticaretin dili haline gelmesi iş imkanlarını da arttırmıştır. Aynı zamanda aralarında Birleşmiş Milletler’in de olduğu pek çok özel kuruluş için resmi dil İngilizcedir. 

 

Akademik çalışmaların dilidir

 

Dünyadaki akademik çalışmaların ve araştırma yazılarının yaklaşık %80’inin İngilizce olarak yazıldığını biliyor muydunuz? Aralarında Harvard, Stanford, Cambridge, Oxford gibi çok sayıda prestijli ve saygın uluslararası üniversitelerde teknolojik, bilimsel ve teorik araştırmalarda yer almak için her yıl dünyanın farklı ülkelerinden araştırmacılar ve öğrenciler hem projelerini yayınlatmak hem de akademik çalışmalardan en iyi şekilde yararlanmak için İngilizceye ihtiyaç duyarlar. 

 

Seyahat ederken kolaylık sağlar

 

İngilizce öğrenmenin faydaları arasında en bilinen nedenlerden biri de seyahat etmektir. Bugün dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, sizinle İngilizce konuşacak birine rastlarsınız. İstediğiniz ülkeye seyahat etme ya da yurtdışı eğitim alırken, farklı ülkeleri ziyaret etmenizi kolaylaştıracak olan yine İngilizce olacaktır. Japonya’dan Kanada’ya, Almanya’dan Finlandiya’ya kadar her yerde uçak duyuruları, tren tarifileri, sokak işaretleri, acil durum bilgileri genellikle İngilizcedir ve seyahat ederken ana dilinizde konuşan birini bulamazsınız, ama sizin gibi İngilizce konuşan başka gezginler ya da yerel insanlarla karşılaşmanız muhtemeldir. 

 

Yurtdışında burslu okuyabileceğiniz üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, ücretsiz broşürlerimizi indirin

 

Medyanın dilidir

 

Günümüzde TV, gazete, dergi, radyo gibi dünyanın en büyük haber bültenleri dolayısıyla medya içerikleri İngilizce olarak üretilmektedir. Özellikle Amerikan film ve müzik endüstrisinin ve İngiliz haber bültenlerinin bundaki katkısı yadsınamaz. Kurulduğu yıldan beri İngilizce öğrenmek için ilk kaynaklardan biri olan İngiliz devlet yayın kuruluşu BBC, günlük haberler, diziler ve programlarla dünyaya ulaşırken Amerikan dizi, film ve müzik sektörü ise İngilizcenizi geliştirmek için hala en önemli yabancı dil geliştirme yöntemlerinden bazılarını elinde tutuyor. İngilizce, uluslararası medya ve sanat dilidir ve işiniz ya da eğitiminiz için çevirilere gerek duymadan en sevdiğiniz kitapların, şarkıların, filmlerin keyfini çıkarabilmek için öğrenebileceğiniz en güçlü dildir. 

 

Web dilidir

 

Neden İngilizce, sorusunun günümüzde en etkili cevabı İngilizcenin web yani internet dili olduğudur. Dünyadaki internet sitelerinin yarısından fazlasının İngilizce olarak yazıldığını hatta aralarında yabancı dil öğrenmek, yurtdışı üniversite, burs ya da iş bulmak gibi geleceğinizi ilgilendiren ya da eğitim aldığınız konularla ilgili sizi doğru kaynaklara yönlendirecek, aklınıza gelebilecek her türlü konuda bilgi sahibi olabileceğiniz ve bunların hepsine sadece İngilizce bilginizle ulaşabileceğiniz kesindir. Aynı zamanda internette gezinmek ve sosyal medya sitelerinde sosyalleşmek istiyorsanız İngilizce size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Günümüz teknoloji çağında internet üzerinde mevcut olan çoğu içeriğe İngilizce olarak ulaşılabildiğini ve birçok sitenin İngilizce olarak oluşturulup başka dillere çevrildiğini düşününce İngilizce bilmenin önemi artıyor. 

 

İngilizce dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına erişim sağlar

 

İngilizce öğrenmenin önemi, kendini en çok da eğitim sektöründe gösteriyor. Bugün yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için sadece Amerika ve İngiltere değil, Asya ve Avrupa’nın resmi dili İngilizce olmayan çoğu ülkesinde bile çok sayıda yüksek kaliteli üniversite, uluslararası öğrencilere İngilizce dilinde çok çeşitli programlar sunar. İngilizce konuşabiliyorsanız, yurtdışında akademik ihtiyaçlarınıza uygun bir okul ve kurs bulmanız için birçok fırsat yakalayabilirsiniz. 

 

İngilizce edebiyatın dilidir

 

İngilizce öğrenmek, dünyanın en ünlü yazarlarından bazılarının yazdığı eserlere ilk ağızdan erişim sağlayacaktır. Günümüzde çoğu klasiklerin iyi çevirilerini bulmak mümkün olsa da, yazılı bir metni anlamanın en iyi yolu orijinal dilinde okumaktır. Hiç kuşkusuz İngilizce, ustalaşılması en zor dillerden biridir. Ülkeden ülkeye farklılık gösteren telafuzlar ve kurallar, yüksek derecede akıcılığa ulaşabilmeniz için çaba, özveri ve motivasyon gerektirecektir.  

 

İngilizce hafızanızı güçlendirir 

 

İngilizce öğrenmek için belki de etkili bir neden olmayabilir, ancak bilimsel araştırmalar iki dilli olmanın beyninizi meşgul tutarak hafızanızı güçlendirdiğini gösteriyor. Aynı zamanda İngilizce öğrenmek, sonrasında ikinci bir yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştırdığı gibi beyninizi yaşlandıkça koruyabileceğinizi gösteren bazı kanıtları da vardır. 

 

Son olarak, İngilizce öğrenmek size sayısız fayda kazandıracağı gibi aynı zamanda öğrenmek memnuniyet verici olacaktır. İngilizce öğrenmekten zevk alacağınız ve bunu yaparken harcadığınız her saatin sizi mükemmelliğe yaklaştırdığını görürsünüz.

 

İngiltere, İrlanda, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda’da eğitim almak istiyorsanız, tüm sorularınızı yurtdışı eğitim danışmanlarımıza yönlendirin.

Popüler yazılarımıza göz atın;

Yabancı dil öğrenmek için en iyi 7 mobil uygulama

İkinci bir yabancı dil öğrenmek için 8 sebep

Dil eğitimi alabileceğiniz en iyi 10 dil okulu

İngilizce öğrenebileceğiniz ücretsiz online eğitim siteleri