Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Mezuniyetten Sonra İş Bulmanıza Yardımcı Olacak 9 İpucu

Mezuniyetten sonra yurt dışında iş imkanı mı arıyorsunuz? Yurtdışında çalışmak ve en kolay iş bulan bölümler hakkında merak edilenler için ipuçlarımız rehberimizde.

Mezuniyetten Sonra İş Bulmanıza Yardımcı Olacak 9 İpucu

Dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun, eğer öğrenciyseniz üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulma gibi ortak bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Özellikle son yıllarda artan nüfusla beraber, üniversitelerden mezun olan öğrencilerin sayısının yükselmesi bir iş bulup çalışmaya başlamayı zorlaştırmaktadır. Bitirdiğiniz bölüme uygun ve hayal ettiğiniz bir iş ortamında çalışmak için sizin gibi yeni mezun, yüzler hatta binlerce kişilik kalabalığın arasından sıyrılmanız gerekir. Bu da eğitim alırken ileriyi düşünmek, bir yandan kariyeriniz için zemin hazırlarken bir yandan da becerilerinizi geliştirmekle olur. Yazımızda mezun olduktan sonra en kolay iş bulan bölümler, yurt dışında iş imkanı ve yurtdışında çalışmak hakkında bilinmesi gereken 9 ipucu rehberimizde. 

 

1. Staj yapın

 

Eğitim yaşamları süresince öğrencileri iş hayatına hazırlayan ve bir bakıma da kariyerleri için deneyim kazandıran staj programları, mezun olunduktan sonra birçok kapının açılmasını sağlar. Zorunlu stajların yanı sıra özellikle de yurtdışında okuyan öğrenciler, çoğu üniversitelerin anlaşmalı olduğu firmalar, fabrikalar ve özel şirketler de staj programlarına katılarak kariyer hedeflerinde bir adım önde olabilirler.

 

Bunun yanında Erasmus gibi öğrenci değişim programlarına katılma fırsatı yakalayan öğrenciler için de yurtdışında staj yapmak, mezuniyet sonrası yurt dışında iş imkanı bulma aşamasında öğrencilerin donanımlı bir özgeçmişle işverenin karşısına çıkmasını sağlar. Zira yurtdışında eğitim görmek demek, bir yandan çok iyi derecede İngilizceye sahip olmakken diğer yandan da farklı kültürler, şehirler ve insanlarla tanışmak, vizyonunuzu ve bakış açınızı geliştirmek demektir. Yurt dışında staj yapmakla ilgili size yardımcı olacak makalemize göz atabilirsiniz!

 

 

2. Becerilerinizi arttırın

 

Eğitimlerine devam eden öğrencilerin yurtdışında çalışmak için yapılması gerekenler ile ilgili aşamaların başında yeteneklerinin farkına varmaları ve onlardan faydalanabilmeleri gelir. Üniversite yaşamı bir öğrenci için derslerden, araştırma ödevlerinden ve okul aktivitelerinden ibaret gibi görünse de mezun olmadan önce yeteneklerinizi keşfetmek adına size bolca zaman ve imkan sunar. Etkili konuşmaktan sunum becerisine, takım çalışmasından eleştirel düşünmeye, planlamadan iletişim kurabilme ve yazmaya kadar birçok yeteneğinizi geliştirme fırsatınız olur. Başarıya Ulaştıracak Ders Çalışma Teknikleri rehberimizde. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

3. Gönüllü projelerde yer alın

 

Öğrenciliğiniz sırasında hem kişilik hem de beceri anlamında sizi geliştirecek ve kariyerinizde önemli bir adım olacak işlerden biri de gönüllü hizmetlerdir. Türkiye’de de çeşitli sivil toplum ve vakıflarda çalışabileceğiniz gibi özellikle Erasmus kapsamında Avrupa Gönüllü Hizmeti ya da projelere katılarak yabancı bir ülkede yol, konaklama ve günlük el harçlığı karşılığında yurtdışında çalışma deneyimi elde edebilirsiniz. Üniversiteden mezun olduktan sonra yurt dışında iş imkanı bulma aşamasına gelen çoğu öğrencinin bu deneyimlerden faydalanması kendilerini geliştirmek adına büyük bir fırsattır.

 

4. Part-time iş fırsatlarını değerlendirin

 

Üniversite hayatları süresince hem bütçelerine katkıda bulunmak hem de sosyalleşmek adına çoğu öğrencinin tercih ettiği part-time iş fırsatları deneyim kazanmak ve iş disiplinine sahip olmak adına tercih edilebilir. Bir kafede garson olarak çalışmaktan anketörlüğe, köpek gezdirmekten kasiyerliğe ve çocuk bakıcılığına kadar birçok iş imkanına sahip olur ve kendinize ciddi bir network sağlarsınız.

 

Bunun yanında tasarım, sosyal medya ve yazarlık konusunda eğitim alan ve kendilerini bu bölümlerde geliştiren öğrencilerin de freelance olarak internet üzerinden çalışabilecekleri işler vardır. Üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettikleri iş kollarından biri de özel derslerdir. Uzmanı olduğunuz konu ile ilgili ders verebileceğiniz ilköğretim ve lise öğrencileri bulabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz. Öğrenciliğiniz sırasında yapabileceğiniz işlerle ilgili makalemizi incelemenizde fayda var!

 

 

5. Üniversitelerin danışmanlık hizmetlerini ziyaret edin

 

Özellikle yurtdışı üniversiteler olmak üzere, günümüzde birçok üniversite öğrencilerine mezun olmadan önce danışmanlık hizmeti sunar. Bu sayede Cv hazırlamaktan, kariyer fırsatlarına, iş görüşmelerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden hangi işlere başvuracağınıza kadar birçok konuda yardım alırsınız. Böylece mezun olduktan sonra ne yapmanız gerektiği ile ilgili kaygılarınızı bir miktarda olsa azaltmış olursunuz.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

6. CV ve ön yazı hazırlayın

 

Üniversite mezunları için iş fırsatları; eğitim gördükleri alanlara, yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarına ve yeteneklerini geliştirmelerine bağlı olarak değişir. İş başvurusu yaparken diğerlerine göre bir adım önde olmanız, ne kadar donanımlı bir özgeçmişe ve başvuracağınız işe olan uygunluğunuzu anlattığınız ön yazınıza bağlıdır. Bu kısımda yapacağınız düzenlemeler için yine üniversitelerinizin danışmanlık hizmetlerinden faydalanabileceğiniz gibi öğretmenlerinizden de destek alabilirsiniz. Yaptığınız stajlar, gönüllü deneyimler, sosyal hayatınız, çalıştığınız part-time işler, okul notlarınız, bitirme dereceniz, aldığınız sertifikalar ve İngilizce yeterliliğiniz gibi çoğu özellik harika bir CV ile işverenin karşısına çıkmanızı sağlar. CV hazırlama aşamasında size yardımcı olacak birkaç ipucu için yazımıza göz atabilirsiniz!

 

 

7. İnternetten faydalanın

 

İnternetsiz bir ortamın düşünülmediği günümüz ortamında ister Türkiye’de, isterseniz de yurtdışında olun bu konudaki becerilerinizi ne kadar geliştirebilirseniz o kadar iyidir. Özellikle iş bulma aşamasındaki öğrencilerin kendilerine işverenlerden, bölümlerine ve iş kollarına uygun firmaların olduğu topluluklardan oluşan sosyal bir ağ kurmaları gerekir. Bu aşamada LinkedIn ya da Facebook gruplarından faydalanabilirsiniz. Özellikle iyi fikirler edinmek, dünyaca ünlü çoğu bilim adamı, yazar, gazeteci ve işadamının çalışmalarını takip etmek, internet üzerinden konferanslarına katılmak gibi çoğu hizmetleri bu sayede kolay bir şekilde almış olursunuz.

 

 

8. Öğrenci toplulukları ve kulüplere üye olun

 

Günümüzde çoğu üniversitenin ve eğitim kurumunun, öğrencileri hobilerine, ilgi alanlarına, kendilerini ifade edebilme ve sorumluluk becerilerini artırmalarına yönelik kurduğu topluluklar ve kulüpler mevcuttur. Bu topluluklar sayesinde yeni insanlarla tanışır, yurtiçi ve yurtdışında fuarlara ve seminerlere katılır, sertifikalar edinir, işverenlerle tanışma, panellerde bulunma şansı yakalarsınız.

 

 

9. Araştırma yapın

 

Bölümünüzü ve eğitim alacağınız üniversiteyi seçmeden önce iyi bir araştırma yapın. Çünkü üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulma kısmının ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Eğer yurtdışında eğitim alma imkanınız varsa mutlaka yabancı bir ülkede üniversiteye gidin. Uluslararası geçerliliği olan bir diploma ve iyi derecede İngilizce bilgisi size birçok kapının açılmasına neden olacaktır. Erasmus ve özellikle yurtdışı staj imkanları ile burslar üzerinde araştırmalarınızı yoğunlaştırın. Öğrenciler için en çok kazandıran meslekler makalemizi incelemenizde fayda var!

 

 

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bazı üniversiteleri bitiren öğrenciler sadece üniversitelerin isminden ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarından dolayı, iş bulma şansları okurken dahi olabiliyor. Dünyada Oxford, Harvard, Yale, Stanford, Cambridge gibi üniversitelerin yanında Türkiye’de de ODTÜ mezunlarının ilk bir ay içerisinde iş bulma oranları %50’yi geçiyor. 

 

Unutmayın, akademik kariyer ya da iş fırsatlarınızı geliştirmeniz en çok size bağlıdır. Eğitim alırken öğreneceğiniz teorik bilgileri ve araştırmalarınızı iş yaşamınızla pekiştirebileceğiniz yaratıcı fikirlere dönüştürmeli ve yeteneklerinizi gösterebileceğiniz uğraşılara yönelmelisiniz.

 

Yurt dışında iş imkanı olan bölümler hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre sıra geldi üniversite ve bölüm seçimi yapmaya: Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?Mükemmel Bir Bölüm Araştırma Yöntemi Şimdi Sizinle!Hangi Bölüm Mezunları Ne Kadar Kazanıyor?İşverenler Neden Yurtdışında Okuyanları Tercih Ederler?

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Mesleki