Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

En Çok Kazandıran 10 Meslek

4037

Üniversiteden mezun olduktan sonra kafamıza takılan iki soru vardır: “Nerede işe başlayacağım?” ve “Ne Kadar Kazanacağım?”

 

Türkiye’de iş başvurunuzu yapıp görüşmeye gittiğinizde maaş konusu genellikle en son konuşulur. Oysa yurt dışında pek çok ülkede insanlar daha iş başvurusu yapmadan o işte ne kadar kazanacaklarını bilirler. Çünkü ilanlarda maaşlar yıllık olarak belirtilir.

 

Alacağımız maaş, hayatımızı devam ettirme ve yaşam standartlarımızı koruyup daha da yükseltmek için son derece önemlidir. İşte karşınızda en çok kazandıran 10 meslek. Kariyerinizde bir değişiklik istiyorsanız ya da henüz üniversiteye başlamadıysanız listemize mutlaka göz atın...

 

10. Mali Yönetici

 

Bir şirkette Mali Yönetici olmak iyi kazandırsa da, yoğun bir dikkat gerektirdiği de aşikar. Çünkü onlar şirketin kar tahminlerini, projelerdeki nakit akışını ve diğer muhasebe işlemlerini koordine etmek ve yönetmekle mükellefler.

Yıllık Kazanç: 130.230$

 

9. Pilot

 

Uçuş öncesi ve sırasında yoğun dikkat ve konsantrasyon gerektiren Pilotluk, günümüzün en çok kazandıran mesleklerinden biri.

Yıllık Kazanç: 131.760$

 

8. Avukat

 

Son derece saygı duyulan bir meslek olmasının yanı sıra, avukatlar özellikle dava hazırlık süreçlerinde uzun süreli çalışma saatleriyle biliniyorlar. Buna karşın en çok kazanan mesleklerden biri.

Yıllık Kazanç: 133.470$

 

7. IT Yöneticisi

 

Şirketlerin tüm yazılım ve donanım süreçlerinden sorumlu olmanın getirisi de fazla oluyor elbette. Bilişim teknolojisi, artık tüm sektörlerin en fazla yatırım yaptığı alanların başında geliyor, bu sebeple IT Yöneticileri tüm dünyada en çok rağbet gören çalışan gruplarından biri.

Yıllık Kazanç: 136.380$

 

6. Pazarlama Yöneticisi

 

Tüketicilere bir ürünü ya da hizmeti satın aldırmayı başarmak son derece zor ve rekabet gerektiren bir süreç. Pazarlama Yöneticileri pek çok görevle uğraşıyorlar ve ürün tasarımından reklam kampanyasına, itibar yönetiminden bütçe planlamaya kadar çok geniş bir skalada görev yapıyorlar.

Yıllık Kazanç: 137.000$

 

5. Mimar – Mühendis

 

İki farklı alan olsa da üst düzey mimar ve mühendislerin maaşları birbirine çok yakın olabiliyor. Mimarlar insanlar için yaşam alanları tasarlarken, mühendisler elektrikten elektroniğe, inşaattan makineye kadar pek çok farklı alanda çalışıyorlar.

Yıllık Kazanç: 137.400$

 

4. Diş Hekimi

 

Diş Hekimliği uzun süreli bir eğitim gerektirmekle birlikte, son derece yüksek bir maaş getirisiyle mezunlarını ödüllendiriyor.

Yıllık Kazanç: 170.940$

 

3. Ortodontist

 

Dişlerin alt ve üst çene ile birbirlerine göre konumunu inceleyen ve bu alanda çalışmalar yapan Ortodonti, diş hekimliğinin uzmanlık dallarından biri.

Yıllık Kazanç: 201.030$

 

2. Doktor – Cerrah

 

Tüm dünyada gerektirdiği uzun süreli, zorlu ve yoğun eğitimle saygı duyulan Doktorluk mesleği, en çok kazandıran mesleklerin başında geliyor.

Yıllık Kazanç: 234.950$

 

1. CEO

Çok şaşırtıcı olmamakla birlikte şirketlerin en önemli pozisyonunda bulunan CEO’lar en çok kazanan mesleklerin ilk sırasında yer alıyor.

Yıllık Kazanç: Değişiyor

Bölüm ara

Ülke seçin
Mesleki
YAZAR HAKKINDA

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.