Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Yaz Stajları

Yaz Stajları

Yurtdışında staj yapmak, dünyanın geri kalanını keşfetmek ve donanımlı bir özgeçmişe sahip olmak için harika bir yoldur. Kendi ülkenizde yapacağınız stajlar esnasında elde etmenin mümkün olmadığı yeni bir kültürü ve dili öğrenme, iletişim becerilerinizin gelişmesi, eğlenceli seyahat anıları, farklı milletlerden arkadaşlıklar kurma gibi fırsatlar sunan yurtdışı staj deneyimi geleceğinize yapacağınız değerli bir deneyimdir. Bunu iş başvurusu yaparken daha iyi anlayacaksınız. Zira uluslararası deneyim kazanmış bir aday, her zaman diğerlerinden daha farklı profesyonel gelişim fırsatlarına sahiptir. Her yıl yüzlerce Türk öğrencinin ve yeni mezunun katıldığı yaz stajları hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda. 

 

Yaz Stajı Nedir?

 

Çalışma hayatınızın kısa bir provası sayabileceğimiz stajları, eğitim aldığınız konu ile ilgili mesleki bilginizi artırmak için bir kurumda geçirdiğiniz uygulamalı öğrenme deneyimi olarak tanımlayabiliriz. Yurtdışı yaz stajı, bir öğrenci ya da genç bir profesyonel olarak geleceğinize yapacağınız en iyi yatırımlardan biri olacaktır. Size sadece yaşadığınız ülkede değil, ilginizi çeken bir ülkede, küresel iş pazarında uzmanlık elde edebileceğiniz unutulmaz bir deneyim sunar. 

 

Yurtdışında Staj Yapmanın Avantajları Nelerdir?

 

 • Yurtdışında staj yapmak, öğrenim gördüğün alanda küresel deneyim kazanmanı sağlar.
 • Yabancı bir ülkede olmanın getirdiği dil avantajından faydalanırsın. 
 • İşverenlerle ve çalışma arkadaşlarınla iletişim kurma becerilerin gelişir.
 • İşverenler kültürlerarası becerilere değer verir.
 • Yabancı bir ülkede olmak, tek başına zorlukların üstesinden gelmek, kendine güvenini arttırır. 
 • Yeni seyahat rotaları, yeni kültürler ve insanlar demektir. 
 • Eğitim aldığın konuyla ilgili iş deneyimi kazanmak, hayatının geri kalanında bu sektörde olup olmak istemediğinle ilgili fikir verir. Böylelikle farklı bir alana transfer olmak için fırsatın olur. 
 • Uluslararası ağın genişler ve bu özgeçmişin için paha biçilmez bir artıdır. 
 • Dünyayı görmek ve seyahat etmek için büyük bir şanstır. 
 • Yurtdışında staj yapmanın kariyeriniz için faydalarına rehberimizden göz atın. 

 

Hangi Ülkelerde Yaz Stajı Yapılır?

 

Günümüzde öğrencilerin kültür, dil ve kariyer umutlarını güçlendiren, yeni bir bakış açısı ile iş bulma sürecini hızlandıran, iyi bir özgeçmiş ve kapak yazısında olması gereken deneyimlerin başında gelen yurtdışı staj deneyimleri, artan işsizlik ve rekabet ortamında size sayısız avantaj kazandırır. Peki hangi ülkelerde staj yapılabilir;

 

 • Yaz stajları denilince aklımıza ilk olarak Amerika gelir. Dünyanın en popüler yurtdışım eğitim rotası olan ülke, staj başvurusu yapanlarında gözdesidir. Amerika’da bir yaz stajı programına katılma şansı bulmak, beraberinde İngilizcenizi geliştirme, Amerikan yaşamı ve kültürü hakkında bilgi edinme ve kariyeriniz için profesyonel bir ağ oluşturma fırsatı sunar.
 • İngiltere, Amerika’dan sonra diploma ve dil okullarında olduğu gibi yurtdışı stajlar için de en çok tercih edilen ülkelerdendir. Zengin tarihinin, kültür çeşitliliğinin, yüksek kaliteli eğitim ve iş fırsatlarının bunda payı büyüktür. İngiltere’de özellikle işletme, ekonomi, iletişim ve siyaset gibi alanlarda yaz stajı programları dikkat çeker. 
 • Yurtdışında yaz stajı yapabileceğiniz en heyecan verici ve eğlenceli ülke olan Avustralya; sınırsız plajları, göz alıcı vahşi yaşamı, kozmopolit şehirleri ve muhteşem doğa manzaraları ile sizi karşılar. Ülkede katılacağınız staj programları sırasında hangi konuda olursa olsun ofis dışında ve içinde sürekli bir öğrenme ve yenilikleri keşfetme imkanı bulursunuz. Özellikle zooloji, mikrobiyoloji, ekoloji, pazarlama ve halkla ilişkiler, moda ve bilgi teknolojisi alanlarında yaz stajı programları sıklıkla tercih edilir. 
 • Almanya, küresel ekonomi ve kazanma deneyimi yaşamak için mükemmel bir ülkedir. Sağlık, hukuk, pazarlama ya da mühendislik gibi alanınız ne olursa olsun Ülke, tüm sektörlerde yurtdışında staj ve iş deneyimi sunan ülkelerden biridir. Bugüne kadar büyük isimlerin yetiştiği, sayısız icat ve buluşa imza atıldığı, BMW, Mercedes Benz, Adidas, Porsche, Volkswagen, Bayer, Siemens gibi markaları ile Almanya, yaz stajı için fırsatlarla doludur. Almanca bilgisi gerekebileceğini de belirtmekte fayda var. 
 • Çin, giderek büyüyen ekonomisi ile yakın bir gelecekte Amerika’yı geçmesi bekleniyor. Eğer Asya ile ilgili iş planlarınız varsa, kültürel olarak sıradışı bir deneyim elde etmek istiyorsanız ve Mandarince dili ilginizi çekiyorsa Çin tam da size göredir. Özellikle dijital medya, hukuk, pazarlama, finans, işletme ve sanayileşmenin getirdiği kirliliğe karşı savaşan green tech araştırmalarına katılmak isteyenlere geniş imkanlar sunulur.   

 

Yurtdışında Staj Nasıl Bulunur?

 

Günümüzde çoğu öğrenci yurtdışında yaz stajı yapıp yapmama konusunda çekimser kalabiliyor. Bunun en büyük nedenleri arasında ise kendilerini yaz stajı programları için yeterli görmemeleri ve araştırma yapmaktansa böyle bir deneyimden çabucak vazgeçmeyi tercih etmeleridir. Umarız yazımızı okuduktan sonra siz bu konuda biraz daha hevesli ve araştırmacı davranır ve yapacağınız stajı yurtdışında aramaya karar verirsiniz. Staj bulurken kendiniz araştırabileceğiniz gibi yurtdışı eğitim için size yardımcı olan eğitim danışmanlarından staj başvurusu içinde yardım alabilirsiniz. Yaz stajları ararken şu adımlara dikkat edin;

 

 • Hangi ülkede yapacağınıza karar verin.
 • Gideceğiniz ülkenin eğitim aldığınız konuyla ilgili staj ilanları olup olmadığını araştırın. 
 • Stajyer iş ilanlarına göz atarak ilgilendiğiniz şirketlerle iletişime geçin.
 • Eğitim aldığınız üniversite ile görüşün. 
 • Yurtdışı staj bulabileceğiniz websitelerine buradan göz atın.
 • Özgeçmiş ve niyet mektubunuzu hazırlayın. 

 

Formu Doldurun Uzmanlarımız Size Ulaşsın!

Staj Başvuru Süreci Nasıl İşler?

 

Yaz stajı yapmayı düşünen öğrenciler ve yeni mezunların yaptıkları araştırma sonucunda dikkat edecekleri belli başlı aşamalar vardır. Bunları düşünerek 2-3 ay öncesinden erken başvuru yapmanız önemlidir. Kesin kayıtlara geçmeden önce şirketlere yapacağınız staj başvurusu için öncelikle;

 

 • Başvuru yapacağınız kurumu belirleyin.
 • Cv’nizi hazırlayın.
 • Ön başvuru formunuzu doldurun.
 • İşverenle yapacağınız mülakat günü ve saatini kararlaştırın.
 • Mülakatınızı gerçekleştirin. 
 • Staj başvurusu kabul edildiği taktirde kesin kayıtlar için belgelerinizi hazırlayın.
 • Vize başvurusunda bulunun. 

 

Yurtdışında Ücretli Staj Yapılabilir mi?

 

Yurtdışında ücretli staj programları özellikle Amerika, Kanada ve Çin gibi ülkelerde oldukça gelişmiştir. Amerika’da PCT-Professional Career Training adı verilen ücretli staj programlarına alanında en az bir yıllık iş tecrübesine sahip yeni mezunlar ya da 20 yaş üstü öğrenciler katılabilir. Aynı zamanda ücretsiz ya da burslu staj yapabileceğiniz çok sayıda programda vardır. Bazı ülkeler ya da kuruluşlar tüm dünyadan öğrencilere burslu staj imkanı sunarak, öğrencilerin konaklama ve yaşam masraflarını karşılar. Yurtdışında staj yapmak için 5 sebep ve ayrıntılar rehberimizde. 

 

Yaz Stajında En İyi 5 Şehir Hangileri?

 

 1. Toronto: Kanada’nın en büyük şehri, kültür ve ticaret merkezi olan Toronto, stajyer iş ilanları arayanların gözdesidir. Çoğunlukla işletme, finans, medya ve teknoloji alanlarında yaz stajı programlarına katılan öğrenciler, gerçek bir iş deneyimi kazanacakları Toronto’da İngilizcelerini geliştirme fırsatı da bulurlar. 
 2. Paris: Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen moda, sanat ve bilim merkezlerinden biri olan Paris, dünyanın en çok turist çeken şehridir. Haliyle yaz stajı yapacaklar içinde yaşam biraz pahalıdır. Ancak özellikle moda alanında Chanel, Dior, Givenchy, YSL, Lanvin, Louis Vuitton gibi dev markalara ev sahipliği yapan Paris’te staj yaparak tasarımdan dikişe, fotoğraf çekimlerinden pazarlamaya kadar birçok alanda deneyim sahibi olabilir ve yeteneklerinizi sergileyerek mezuniyetten sonra iş imkanı yaratabilirsiniz. 
 3. Tokyo: Geleneksel yaşamı ve ona tezat oluşturan yüksek teknolojisi ile Tokyo’ya adım atmanızdan itibaren, kendinizi başka bir gezegende hissedersiniz. İngilizce yaz staj ilanları ve küresel şirketler olmasına rağmen, Japonca bilmek hem staj yeri ayarlamanızda hem de Tokyo’dayken size birçok fırsat sunar. Şehirde özellikle elektronik, otomotiv, robotik gibi sektörlerde finans, üretim, medya alanlarında yaz stajı yapabilirsiniz. 
 4. Edinburgh: İskoçya’nın başkenti Edinburgh, İngilizce dil avantajı ve Birleşik Krallık’ta yer almasından dolayı İngiltere’den sonra en çok tercih edilen yerler arasındadır. Kök hücre araştırmaları nedeni ile bilim ve teknoloji alanlarında, zengin tarihi ile de turizm üzerine staj yapabileceğiniz şehirde aynı zamanda 300 yıllık bir geçmişe sahip bankacılık sektöründe şansınızı deneyebilirsiniz. 
 5. Cape Town: Dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken Cape Town, Hollanda ve İngiltere kültürlerinin etkisinde, çarpıcı manzaralara, okyanuslara ve dağlara ev sahipliği yapar. Son yıllarda özellikle sanat, tasarım, pazarlama ve reklamcılık sektörleri ile film endüstrisinin oldukça geliştiği şehir, staj başvurusu yapacaklar için oldukça ilginç bir deneyim olabilir. 

 

Staj Programlarında Yaş Sınırı Var mı?

 

Yurtdışı yaz stajı yapmak isteyen her öğrenci kendine uygun bir program bulduğu sürece stajlara katılabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta, ülkelere ve gideceğiniz kurumların kriterlerine göre en az 18 yaşında olmak ve 35 yaşını aşmamaktır. Aynı zamanda akıcı bir İngilizce dil bilgisi ve staj yapmayı düşündüğünüz alanda en az 6 aylık iş tecrübesine ihtiyacınız olabilir.

 

Yurtdışı Üniversitelerin Broşürlerini Ücretsiz İndirin!