Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Dünyanın En Eski 10 Üniversitesi

Dünyanın En Eski Üniversiteleri

Yurtdışı eğitimde üniversitelerin tarihi geçmişi ve temeli en önemli kriterlerinizden biri olacaktır. Köklü bir üniversiteden mezun olmak size büyük bir prestijin yanı sıra harika deneyimler yaşatacaktır. Dünyanın en eski 10 üniversitesini sizin için derledik, hepsinin hala eğitime devam ettiğini baştan hatırlatmamızda fayda var!

 

1- University of Bologna

 

1088’den beri eğitime ara vermemiş olması, University of Bologna'nın listemize birinci sıradan girmesinde en önemli sebep!  900 yılı aşkın tarihi, üniversiteyi hem bir eğitim kurumu hem de tarihe tanıklık etmiş bir alan haline getiriyor. Çok yakın bir zamana kadar yalnızca doktora çalışmalarının yapıldığı üniversite şimdilerde birçok alanda eğitim vermektedir.

 

2- University of Oxford

 

27 Başbakan, 47 Nobel ödülü kazananı, 20 İngiliz kilisesi başpiskoposu ve ünlü bilim insanı Stephen Hawking gibi mezunları ile University of Oxford, dünyanın en saygın ve en ünlü eğitim kurumlarından biridir.  Kesin kuruluş tarihi belirli olmasa da 1096’ya kadar ulaşan dokümanlara sahiptir. Dünya üniversiteleri arasında altıncı sırada olan Oxford, eski üniversitelerin arasında en yüksek dereceye sahip olandır. 22 binden fazla üniversite öğrencisi ve bunun birkaç katı dil öğrencisi ile dünyanın sayılı okullarından biridir.

 

3- University of Salamanca

 

En eski üniversiteler arasında 1134’te kurulan University of Salamanca'dan bahsetmeden olmaz. İspanya’nın en eski üniversitesi olan Salamanca, ünlü kâşif Kristof Kolomb’un Amerika kıtasına yaptığı seferler için kaynak bulmaya çalıştığı yer olarak da ün sahibidir. 9 kampüs ve 30 binden fazla öğrencisiyle Salamanca, İspanya’da yabancı öğrenciler için lisans ve lisansüstü programların açıldığı ilk kurumdur. 250’den fazla akademik programa sahip üniversite, özellikle hukuk, liberal sanat, bilim ve tıp gibi alanlarda önde gelen kurumlardan biridir. 

 

4- Sorbonne University

 

1257 yılına uzanan tarihi ile Sorbonne University, tıp, bilim ve mühendislik alanlarında bugün dünyanın en saygın ve prestijli üniversitelerinden biridir. Avrupa kıtasında ilk üniversitelerden biri olmasının yanında, 1793 – 1896 tarihleri arasında Fransız devriminin gerçekleşmesinden sonra çalışmalarına ara verilmiştir. Üniversitenin ünlü mezunları arasında Balzac, Voltaire, Diderot yer alırken, diğer Nobel Ödüllü mezunları ise Sartre, Henri Bergson ve Marie Curie gibi isimlerdir.

 

5- University of Cambridge 

 

1209 yılında Oxford’dan politik sebeplerle ayrılan akademisyenler tarafından kurulan University of Cambridge, bugün dünyanın herhangi bir eğitim kurumundan çok daha fazla Nobel Ödülü kazanmıştır. Oxford ile arasında olan rekabet, üniversitenin ilerlemesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. University of Cambridge, 150’den fazla fakülte, bölüm ve kurumla 120'den fazla üstün başarılı uluslararası öğrenciyi ağırlar. 

 

6- University of Padua

 

University of Padua, 1222’de kurulan üniversite hala faaliyet göstermektedir. Orta çağdan beri eğitim veren sayılı kurumlardan biri olan okul, özellikle astronomi, hukuk, tıp ve felsefe alanında yaptığı devrim niteliğinde çalışmalarla tarihte önemli bir yer edinmiştir. 60 binden fazla öğrenci Padova Üniversitesi'nde eğitim görmektedir. İçinde 9 adet tarihi müze bulunan üniversite, aynı zamanda 1545 yılında kurulan ve dünyanın en eski botanik bahçelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

 

7- University of Naples Federico II

 

1224’te İmparator II. Frederick tarafından kurulmuş olan üniversite, İtalya’nın üçüncü en büyük şehri olan Napoli’de bulunmaktadır. 100 binin üzerinde öğrenciye hizmet veren University of Naples Federico II, ünlü teolog ve filozof Thomas Aquinas gibi ünlü mezunlara sahiptir.

 

8- University of Siena

 

Siena’nın Toskana bölgesinde 1240 yılında kurulan University of Siena, bir diğer en eski eğitim kurumlarından biridir. 20 bine ulaşan öğrenci sayısı şehrin neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Şehrin kendisi de tarihi bir değere sahip ve UNESCO tarihi miras listesinde yerini almıştır. Her yıl 160 bin turist tarafından ziyaret edilen Siena, yemekleri ve müzeleriyle meşhurdur. Siena'da eğitim fırsatı bulursanız, dünyanın sayılı tarih ve turizm merkezi bir kurumdan mezun olacağınız kesindir.

 

9- University of Coimbra

 

Aslında Portekiz’in başkentinde kurulan University of Coimbra, sonradan kralın verdiği kararla Coimbra’ya taşınmıştır. Günümüzde 25 bin öğrenci ile 1290 yılından bu yana eğitim veren üniversite, 2013 yılında UNESCO dünya kültür mirasları listesine girmeye hak kazanmıştır.

 

10- Al-Azhar University

 

1961 yılına kadar üniversite unvanı almayan bu Al-Azhar University, 970 yılında Kahire'de kurulmuştur. İlk olarak medrese olarak eğitim veren kurum, sonradan sadece İslam eğitimi vermeyi bırakıp modern üniversite müfredatına geçmiştir. Al-Azhar, geleneksel çalışmaların yanında ayrıca ekonomi, işletme, fen, tıp, mühendislik ve tarım bölümlerinde eğitim alma imkanı sunar. 

 

 

Yurt dışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA