Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Dünyanın En Eski 10 Üniversitesi

share image
50555

Yurt dışı eğitimde üniversitelerin tarihi, geçmişi ve temeli en önemli kriterlerinizden biri olacaktır. Köklü bir üniversiteden mezun olmak size büyük bir prestijin yanı sıra harika deneyimler yaşatacaktır. Dünyanın en eski 10 üniversitesini sizin için derledik, hepsinin hala eğitime devam ettiğini baştan hatırlatmamızda fayda var!

 

1. Bologna Üniversitesi

 

 

Ülke: İtalya

Kuruluş: 1088

 

1088’den beri eğitime ara vermemiş olması Bologna üniversitesini listemizi 1.sıradan girmesine en önemli sebep!  900 yılı aşkın tarihi, üniversiteyi hem bir eğitim kurumu hem de tarihe tanıklık etmiş bir alan haline getiriyor. Çok yakın bir zamana kadar yalnızca doktora çalışmalarının yapıldığı üniversite şimdilerde birçok alanda eğitim vermektedir. 80 binin üzerinde öğrencisiyle 2016-2017 üniversiteler sıralamasında 208. sırada yer almaktadır.

 

Bologna Üniversitesi Başvuru Şartları için tıklayınız.

 

2. Oxford Üniversitesi

 

 

Ülke: İngiltere

Kuruluş: 1096-1167

 

27 Başbakan, 47 Nobel ödülü kazananı, 20 İngiliz kilisesi başpiskoposu ve ünlü bilim insanı Stephen Hawking gibi mezunları ile Oxford dünyanın en saygın ve en ünlü eğitim kurumlarından biridir.  Kesin kuruluş tarihi belirli olmasa da 1096’ya kadar ulaşan dokümanlara sahiptir. Dünya üniversiteleri arasında 6. Sırada olan Oxford eski üniversitelerin arasında en yüksek dereceye sahip olandır. 22 binden fazla üniversite öğrencisi ve bunun birkaç katı dil öğrencisi ile dünyanın sayılı yapılarından biridir.

 

Oxford Üniversitesi Başvuru Şartları için tıklayınız.

 

3. Salamanca Üniversitesi

 

 

Ülke: İspanya

Kuruluş: 1134

En eski üniversitelerden olan Salamanca üniversitesi 1134’te kuruldu. İspanya’nın en eski enstitüsü olan Salamanca Üniversitesi ünlü kâşif Kristof Kolomb’un Amerika kıtasına yaptığı seferler için kaynak bulmaya çalıştığı yer olarak da ün sahibidir. 9 kampüs ve 30 binden fazla öğrencisiyle Salamanca üniversiteler sıralamasında 650. sırada bulunmaktadır.

 

4. Paris Üniversitesi

 

 

Ülke: Fransa

Kuruluş: 1160-1250

 

1160 ile 1250 arasında kurulan Paris Üniversitesi (la Sorbonne olarak da bilinir) Avrupa kıtasında ilk üniversitelerden biridir. 1793 – 1896 tarihleri arasında Fransız devriminin gerçekleşmesinden sonra çalışmalarına ara verilmiştir. Bugün kurum 13 özerk enstitüden oluşmaktadır.

 

5. Cambridge Üniversitesi

 

 

Ülke: Birleşik Krallık

Kuruluş: 1209

 

1209 yılında Oxford’dan politik sebeplerle ayrılan akademisyenler tarafından kurulan Cambridge bugün Oxford’u geride bırakıp üniversiteler listesinde 4. sırada yer almaktadır. Oxford ile arasında olan rekabet üniversitenin ilerlemesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Cambridge Üniversitesi 4100 kadarı Avrupa dışından olmak üzere toplamda 19000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

 

Cambridge Üniversitesi başvuru şartları ve detaylı bilgi için tıklayınız.

 

6. Padua Üniversitesi

 

 

Ülke: İtalya

Kuruluş: 1222

 

Padova Üniversitesi olarak da bilinen ve 1222’de kurulan üniversite hala faaliyet göstermektedir. Üniversite sıralamasında 338. sırada ve orta çağdan beri eğitim veren sayılı kurumlardan biridir. Astronomi, hukuk, tıp ve felsefe alanında yaptığı devrim niteliğinde çalışmalarla tarihte önemli bir yeri vardır. 60 binden fazla öğrenci Padua Üniversitesinde eğitim görmektedir. İçinde 9 adet tarihi müze bulunan üniversite aynı zamanda 1545 yılında kurulan ve dünyanın en eski botanik bahçelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

 

Padua Üniversitesi başvuru şartları ve detaylı bilgi için tıklayınız.

 

7. Naples Federico II Üniversitesi

 

 

Ülke: İtalya

Kuruluş: 1224

 

1224’te İmparator 2. Frederick tarafından kurulmuş olan üniversite, İtalya’nın üçüncü en büyük şehri olan Napoli’de bulunmaktadır. Üniversite sıralamasında 481-490 arasında bulunan üniversite 100 binin üzerinde öğrenciye hizmet vermektedir. Ünlü teolog ve filozof Thomas Aquinas Naples Federico II Üniversitesi mezunudur.

 

8. Siena Üniversitesi

 

 

Ülke: İtalya

Kuruluş: 1240

 

Siena’nın Toskana bölgesinde bulunan üniversite bir diğer eski üniversitelerden biri. Yirmi bine ulaşan öğrenci sayısı şehrin neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Şehrin kendisi de tarihi bir değere sahip ve UNESCO tarihi miras listesinde yerini almıştır. Her yıl 160 bin turist tarafından ziyaret edilen şehir yemekleri ve müzeleriyle meşhurdur. Siena Üniversitesinde eğitim fırsatı bulursanız dünyanın sayılı tarih ve turizm merkezi bir kurumdan mezun olacaksınız.

 

9. Coimbra Üniversitesi

 

 

Ülke: Portekiz

Kuruluş: 1290

 

Aslında Portekiz’in başkentinde kurulan üniversite sonradan kralın verdiği kararla Coimbra’ya taşınmıştır. Neredeyse 25 bin öğrenci ile uzun yıllardır eğitim veren üniversite 2013 yılında UNESCO dünya kültür mirasları listesine girmeye hak kazanmıştır.

 

Coimbra Üniversitesi başvuru şartları ve detaylı bilgi için tıklayınız.

 

10. Al-Azhar Üniversitesi

 

 

Ülke: Mısır

Kuruluş: 970

 

1961 yılına kadar üniversite unvanı almayan bu okul 970 yılında Cairo’da kurulmuştur. İlk olarak medrese olarak eğitim veren kurum sonradan sadece İslam eğitimi vermeyi bırakıp modern üniversite müfredatına geçmiştir. Geleneksel çalışmaların yanında ayrıca ekonomi, işletme, fen, tıp, mühendislik ve tarım bölümlerinde öğrenciler öğrenim görmektedir.

 

Yurtdışındaki üniversitelerin resmi broşürünü indirin.

 

 

Kaynak

http://www.topuniversities.com/blog/10-oldest-universities-world

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

author image

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.