Temel bilgiler
YURTDIŞI EĞİTİM BİLGİ : Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Neden Finlandiya'da Eğitim

Finlandiya'da Eğitim
1640

Beyaz zambaklar ülkesi olarak bilinen Finlandiya; İskandinavya yarımadasında, çoğunluğu ovadan oluşan düz ve engebesiz arazileri, içinden ırmakların geçtiği yemyeşil ormanları ve gölleri ile muhteşem bir doğaya sahiptir. 5 milyonun üzerindeki nüfusun %20’sinin başkent Helsinki’de yaşadığı Finlandiya, dünyanın en zengin ülkelerinden biridir ve Avrupa Birliği üyesidir. Günümüzde Finlandiya; mühendislik ve ormancılık sektörünün yanı sıra, Nokia gibi elektronik şirketleri ile Angry Birds oyununun sahibi Rovio’dan, Facebook tarafından satın alınan Pryte ile Google tarafından satın alınan Draw Elements’e kadar devlet destekli teknoloji firmaları ile adından söz ettirmektedir. Eğitimin ücretsiz olduğu ülke, son yıllarda gelişen ekonomik ve teknolojik yapılanmayla uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Gelin Finlandiya’da eğitim almak için gerekli olan bilgilere birlikte göz atalım!

 

Finlandiya Eğitim Sistemi

 

Her yıl yaklaşık 14 bin uluslararası öğrencinin eğitim almak için tercih ettiği Finlandiya eğitim sistemi, son yıllarda özellikle PISA yani Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda üst sıralarda yer almasıyla dikkat çekmiştir. 2012 okuma raporlarında altıncı sırada yer alırken, matematikte onikinci ve bilimde de beşinci olmuştur. Finlandiya; yüksek kaliteli eğitim sistemi, dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olması, hareketli şehir hayatı, yürüme mesafesinde üniversite ve şehir merkezi seçenekleri ile öğrenciler için sıra dışı bir deneyim olacaktır.

 

Finlandiya’da eğitim 3 aşamadan oluşuyor. Öğrenciler; 7 yaşından 16 yaşına kadar zorunlu eğitimlerini aldıktan sonra, akademik ya da mesleki eğitim olarak 3 yıl süren ikinci eğitimlerine devam edip etmeyeceklerine karar verirler. Üçüncü aşama üniversite ve politeknik yani uygulamalı bilimler üniversitesi olarak ikiye ayrılır. Finlandiya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için 39 yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır.

 

Finlandiya üniversitelerinde lisans eğitimi 3 yıl sürerken, politeknik üniversitelerinde 3,5 ile 4,5 yıl arasındadır. Finlandiya’da lisans dereceleri birçok meslek için yeterli görülmediğinden örneğin öğretmenlik mesleğini tercih ettiğinizde, sizden yüksek lisans derecesi almanız istenir. Lisans derecesini tamamlamak, bir yandan da lisansüstü eğitime geçiş olarak görülür.  Akademik yılın Ağustos ayında başlayıp Mayıs ayında bittiği Finlandiya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Fince eğitimlerin yanında İngilizce lisans ve yüksek lisans seçenekleri de bulunur.

 

Finlandiya hükümeti ve eğitim bakanlığı tarafından denetlenen ve desteklenen üniversiteler öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun olarak şekilleniyor. Özellikle uluslararası öğrencilerin ülkeye, kültüre, eğitim ve yaşam koşullarına alışmasını kolaylaştırmak için üniversitelerin danışmanlık hizmetleri devreye giriyor. Tüm öğrenciler gelişmiş kütüphane, ücretsiz internet, kafeler ve ortak alanlardan faydalanmakla beraber, katılacakları öğrenci kulüpleri ve organizasyonlar sayesinde gezi, konser ve çeşitli etkinliklerde yer alabilirler.

 

Finlandiya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için başvurular Kasım ayında başlarken, son başvurular üniversitelere göre Şubat ayından Nisan ayına kadar devam eder. 2017 sonbaharından itibaren AB dışındaki öğrenciler için, lisans ve yüksek lisans programlarında yıllık 8.000€ ile 25.000€ arasında öğrenim ücreti ödeme şartı konmuştur. Ancak hükümetin ve kurumların bu programlara katılan öğrencileri, burslarla destekleyerek eğitim masraflarını en aza indirgemeleri bekleniyor. Unutmamanız gereken en önemli nokta başvurulara bir yıl öncesinden başlamanızdır ki, böylelikle hükümetin yabancı öğrenciler için sunduğu burs ve yaşam masrafları için olan kredilerden yararlanma şansınızda olur.

 

Finlandiya’da eğitim veren üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz!

 

Finlandiya’da Yaşam

 

Nüfusun büyük bir kısmının başkent Helsinki, Tampere, Turku gibi büyük şehirlerde ve ülkenin güney kesimlerinde yoğunlaştığı Finlandiya, yüksek yaşam ve eşitlik standartlarına sahip dünyanın en iyi 5 ülkesinden biri olarak gösterilir. Genellikle gece yarısı güneşi ya da bin göllü topraklar olarak anılan ülke, muhteşem doğası ile yılın her ayında dünya çapında turistleri kendine çekmeyi başarmıştır.

 

 

Finlandiya’da yaşam yıl boyunca değişen sıcaklıklar ile tüm mevsimleri benzersiz şekilde geçirmenizi sağlar. Kış ayları kar, buz pateni, kayak ve sıcak çikolata; bahar ayları ise doğa ile iç içe olduğunuz uzun yürüyüşler ve dağ tırmanışları ile geçer. Yazın arkadaşlarınızla piknik yapabilir, saunalarda hoş vakit geçirebilir ve sayısız göllerden birine dalabilirsiniz. Çoğu Finli adeta bir sanat eserini andıran yaprakların yeşilden sarıya ve kızıla döndüğü sonbahar aylarında ormanda mantar toplamaya gider.

 

Finlandiya’da yaşam denince dünyanın;

 • En sakin ve sürdürülebilir ülkesinde yaşamak,
 • En yüksek kaliteli eğitim sisteminde okumak,
 • En sağlıklı ekosisteminde nefes almak,
 • En temiz üçüncü havayı solumak ve
 • En yenilikçi ülkesinde becerilerini geliştirmek anlamına gelir.

 

Kültür Hayatı

 

Finlandiya, Fince ve İsveççe olmak üzere iki resmi dile sahiptir. Ülke genelinde herkes Fince konuşur ama az da olsa İsveççe de bilirler. Son 20 yılda özellikle Rusya, Estonya, Balkan ülkeleri, Somali ve Irak’tan göç alan Finlandiya çok kültürlü bir yapıya sahip olmuştur. Finlandiya kültürü ile ilgili birkaç detay;

 

 • Ülke genelinde genel kurallara uyulduğu ve başkalarının haklarına girilmediği sürece özgürce bir yaşam sürülür.
 • Finliler genellikle doğrudan, net ve dürüst bir biçimde konuşurlar. Gereksiz konuşmalar yapmaktansa sessiz kalmayı tercih ederler. Az konuşan insanlarda diyebiliriz. Bir Finli ağzınızdan çıkan her sözü ciddiye alır. Eğer Finli bir arkadaşınıza saat 10’a randevu verdiyseniz tam 10’da gelir.
 • Finlandiya kültürü deyince saunalardan bahsetmemek olmaz. Hemen hemen herkesin evinde bulunan, stresten uzaklaştıran, kasları rahatlatan, ağrıları hafifleten saunaları haftada bir kez kullanırlar.
 • 1939 yılında Finli yazar Frans Eemil Sillanpaa, Nobel edebiyat ödülü almıştır.
 • Finlandiya kültürü denince aklımıza ilk gelenlerden biri de spordur. Özellikle Nico Rosberg, Mika Hakkinen, Kimi Raikkonen gibi dünyaca ünlü Formula1 yarışçılarına sahip ülke, aynı zamanda kış olimpiyatlarında kayak sporları dalında kazandığı ödüllerle bilinir.
 • Finlandiya’nın çoğu şehrinde en az bir tiyatro bulunur ve özellikle gençler sinema, tiyatro ve konser etkinliklerine çok sık katılırlar.
 • Gencinden yaşlısına spor, dans, müzik, resim ve tiyatro ile ilgilen Finler için sanatın ve katılabilecekleri hobilerin yeri oldukça önemlidir. Belediyeler özellikle gençlere ve çocuklara yönelik ücretsiz hobi kursları düzenlemektedir.
 • Tatillerini göl kenarlarındaki küçük ahşap evlerinde geçiren Finler doğa ile baş başa kalmayı tercih ederler.
 • Finli anne babalar, resmi olarak 10 ay doğum iznine sahiptir.
 • Eğer Finli bir aile tarafından akşam yemeğine davet edildiyseniz, beyaz ya da sarı renkte çiçeklerle gitmemenizi öneririz. Zira cenazelerde kullanılır.
 • Finlandiya yemek kültürü ile ilgili en belirgin özellik genellikle yemekleri haşlayarak yemeleri ve baharat kullanmayı tercih etmemeleridir diyebiliriz. Süt, yoğurt peynir ve yumurtanın çok sık tüketildiği ülkede haşlanmış patates ve karnabaharın yeri ayrıdır. Hernekeitto denilen bezelyeli çorbaları, Kaalikaaryleet denilen lahana sarması, Karjalanpiirakka denilen çavdarlı, pirinç lapalı ve patates püreli böreği, Poro denilen ren geyiği sotesi, ringa balığı Silakka, türsülü somon Savulohi ve kızartılarak yenen küçük balık Muikku en belirgin yemekleridir.
 • Finler için kahve olmazsa olmazdır. Türk kahvesi gibi bir pişirme yöntemine sahip Fin kahvesi günün her saati tüketilir.
 • Finlandiya’da gördüğünüz her yerde mantar, böğürtlen, çilek toplayıp yiyebilirsiniz.
 • Kuş yuvalarını, yavrularını, ren geyiklerini rahatsız edemez ve zarar veremezsiniz.
 • Ve en önemlisi de ağaçları sökemez, kesemez ve zarar veremezsiniz.

 

Başkent Helsinki

 

Finlandiya’da yaşam bir bakıma ülkenin kalbinde yani Helsinki’de atar diyebiliriz. Şehir özellikle işletme, finans, moda, tıp, eğlence ve medyanın başkentidir. Finlandiya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için ilk tercih olan Helsinki’de eğitim hayatı şehrin modern kültürü, lezzetli restoranları, ilham veren kafeler, kültür etkinlikleri ve şık kulüplerle doludur. Muhteşem yaz geceleri, renkli sonbahar, bembeyaz karlı kışlar ve inanılmaz derecede yeşil bahar ayları ile yılın değişik zamanlarının keyfini çıkarmanın bir yolu vardır.

 

Müzelerin, sarayların, galerilerin, tiyatroların ve konser alanlarının en yoğun olduğu şehirde 130’dan fazla ulusun insanı yaşar. Bunların büyük bir çoğunluğunu da ülkeye eğitim almaya gelen ve daha sonra da iş hayatına atılan öğrenciler kaplar.

 

 

Helsinki’de kültür hayatı çok renklidir. Şehre eğitim almaya gelen öğrencilerin; Ateneum Sanat Müzesini, Marimekko moda gösterilerinin ve Jazz-Espa konser serilerinin yapıldığı Esplanade Parkını, muhteşem mimarisiyle Helsinki Katedralini, şehrin 40 metrelik yükseklikten gözlemlenebildiği SkyWheel dönme dolabını, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve Helsinki kıyısındaki adalardan birinde 1748 yılında inşa edilen Suomenlinna Deniz Kalesini, doğal kayalardan oluşturulan iç duvarlarıyla popüler Temppeliaukio Kilisesini görmelerini tavsiye ederiz.

 

Finlandiya ve Doğa

 

Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biri olan Finlandiya’da; –20 derece normal, 13 derece ise sıcak kabul edilir. Tam bir doğa harikası olan ülkede özellikle yemyeşil ormanlar ve göller dikkat çeker. Hafta sonları üniversitelerin düzenlediği kamp etkinliklerine ve doğa yürüyüşlerine katılan öğrenciler için ülke eşsiz manzaralara sahiptir.

 

Kayak yapmanın milli bir spor haline dönüştüğü ülkede kış aylarını kayak merkezlerinde geçirirler. Özellikle çocukların küçük yaşlarda başlatıldığı bu spor dalında olimpiyatlarda derece alan sporcuların yetiştirilmesi hedeflendirilmiştir. Aynı zamanda deniz ve göllerden oluşan ülkede, kısa mesafelerde kayık ve küçük motorlu tekneler kullanılırken, kano ve yelkencilik kursları çok ilgi görmektedir.

 

Kışın Finlandiya’da yaşam, sıfır derecenin altındaki sıcaklıkla tahmin edebileceğiniz gibi buz gibi bir havayla karşılanır. Su alanlarının çoğunluğunun buz tuttuğu ülkede insanlar, buz üzerinde yürümekten kayak ve paten yapmaktan ve balık tutmaktan büyük zevk alırlar. Ülkede eğitim alacak öğrenciler için buzda gezinme konusunda dikkatli olmalarını öneririz.

 

Finlandiya’nın en güzel yanlarından biri; Midnight Sun denilen ve yazın gece 03:00’e kadar, hatta bazı bölgelerde güneşin hiç batmadığı günlerdir. Gökyüzünün akşam ve gece saatlerinde kırmızımsı sarı bir renk aldığı ülkede bu olay festivallerle ve sabaha kadar süren eğlencelerle karşılanır.

 

Ülkenin diğer bir doğa olayı da tabi ki, Aurora Borealis olarak adlandırılan Kuzey Işıklarıdır. Norveç’te de görülen bu doğa olayını Eylül ve Mart ayları arasında özellikle kuzey Lapland’de en net şekilde seyredebilirsiniz. Işıklar beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir ve gün batımından hemen sonra başlayıp şafak sökülmeden hemen önce aniden kaybolur.

 

Avrupa’da eğitim hayatıyla ilgili merak edilenlere buradan ulaşabilirsiniz!

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Finlandiya'da Eğitim

‘’Her zaman yapamayacağım şeyler üzerine çalışıyorum ki, nasıl yapabileceğimi öğreneyim’’ der, Picasso. Araştırmanın, gezip görmenin, okumanın, yazmanın ve tabii ki çizim yapmanın sonsuz olduğu bir dünyada, öğrendiklerimi paylaşmaktan keyif alıyorum.