Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Yurtdışında Öğrencilerin En Çok Tercih Ettiği Ülkeler

share image

Son yıllarda gelişen teknoloji, yaygınlaşan internet ve ülkelerarası ulaşımın hızlanması öğrencilerin yurtdışında eğitim almasını kolaylaştırmıştır. Yabancı dilini geliştirmek, uluslararası tanınırlığa sahip bir üniversiteden mezun olmak, prestijli bir diploma almak ve dünyayı keşfetmek isteyen çoğu öğrenci için kendi ülkelerinin dışında okuma, yaşama belki de kariyer elde etme fırsatı benzersiz bir deneyimdir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, yurtdışında bir üniversiteye başvuran öğrenciler; mezun olduktan sonra küresel düşünme, olaylara geniş bir perspektiften bakabilme, grup çalışmalarına yatkınlık, sorunları daha rahat çözme ve anlama gibi yetenekleri sayesinde çalışmak istedikleri bölümlerde daha kolay iş bulabilmiştir.

 

Günümüzde yurtdışında en çok tercih edilen ülkeler arasında Amerika hala uluslararası öğrenciler için birinci sıradadır. QS Dünyanın En iyi Üniversiteleri sıralamasında ilk onda 5 üniversiteye sahip Amerika’yı İngiltere, Kanada, Avustralya ve Almanya izler. Öğrenci yoğunluğu açısından en çok uluslararası öğrenciye sahip bu ülkelerin yanında bir de eğitim alacakları bölümlere, ülkenin kültürel, sanatsal ve tarihsel yönlerine göre tercih edilen yerler vardır ki bunların başında Avrupa’da İtalya, Fransa ve İspanya gelirken; uzak doğu da Çin, Singapur, Japonya ve Malezya; Asya’da ise Hindistan ilk sıralardadır.

 

Öğrencilerin yabancı bir ülkede eğitim alma kararında, özellikle nitelikli ve tam donanımlı bir üniversite okuma, kültürel ilgi, burs ve yardım fonları, uluslararası bir firmada staj yapabilme ve kariyer fırsatı, ikinci bir dil öğrenebilme imkanı ve arkadaşlık kurma gibi etkenler rol oynamaktadır. Aynı zamanda ülkelerde uluslararası öğrencileri kendilerine çekebilmek için maliyetler, yüksek kaliteli eğitim ve mezun olduktan sonra istihdam gibi beklentileri karşılama gibi kriterleri yerine getiriyor. Gelin yurtdışında öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülkelere birlikte göz atalım!

 

AMERİKA

 

 

Uluslararası öğrenciler için yurtdışında eğitim almak, yaşamak ve çalışmak denince ilk akla gelen ülkenin Amerika olması kaçınılamaz bir durumdur. Zira ülke dünya film, müzik, tiyatro, spor, moda ve teknoloji sektörlerini elinde tutmasının yanında isimleriyle hafızalarımıza kazınmış Los Angeles, San Francisco, New York, Boston, Chicago gibi şehirleriyle de bilinir.

 

Uluslararası tanınmış kuruluşlar, inovasyon ve teknoloji alanında gelişmiş Silikon Vadisi ve Google, Apple, Facebook gibi bilişim dünyasının öncü isimlerine ev sahipliği yapan ülkede bu alanlarda eğitim almak isteyen öğrenciler ülkenin geneline hakim yüksek eğitim ve yaşam ücretlerine rağmen her yıl hem eğitim, hem de kariyer fırsatlarını değerlendirmek için Amerika’ya gelirler.

 

Open Doors’un veri raporlarına göre 2015-16 yıllarında Amerika’ya eğitim almaya gelen uluslararası öğrenci sayısı 1,043,839’a ulaşmıştır. Özellikle işletme ve yönetim, mühendislik, matematik ve bilgisayar bilimleri ile tıp gibi alanların tercih edildiği üniversitelerde; yalnızca yüksek standartlarda eğitim değil, aynı zamanda araştırma merkezleri, modern laboratuarlar, kampüs olanakları, kütüphaneler ve dalında uzman akademisyenlerin yer aldığı bir ortam sizi karşılar. Yurtdışında üniversite tercihlerini yapacak öğrencilerin en çok tercih ettiği eğitim kurumları arasında Massachusetts Teknoloji Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi vardır.

 

Amerika’daki tüm okulların listesine buradan ulaşabilirsiniz!

 

İNGİLTERE

 

 

İngiltere, her yıl 300,000’in üzerinde öğrenciyi ağırlarken Amerika’dan sonra dünyanın ikinci önde gelen eğitim merkezlerinden biri durumundadır. 71 üniversite ile uluslararası çapta çok sayıda kampüse, kütüphaneye ve dünyanın en köklü ve tarihi eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan ülkede öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasında Londra yer alır.

 

Dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencileri; kültür çeşitliliği, kozmopolit şehirleri, bol yeşillikli parkları, muhteşem mimarisi ve eşsiz tarihi ile karşılayan İngiltere; Londra’nın dışında Manchester, Liverpool, Cambridge, Birmingham, Newcastle gibi öğrenci şehirleriyle de tanınır. Yurtdışında üniversite eğitimi denince ilk akla gelen ülkelerden biri olan İngiltere’de özellikle akademik kariyer yapmayı düşünen öğrencilerin tercih ettiği ve üniversite sıralamalarında ilk onda yer alan Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Imperial College London, University College London gibi eğitim kurumları dikkat çeker.

 

İngiltere’nin yurtdışında en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almasının en büyük nedenlerinden biri de, günümüz dünyasında global dil olarak kabul edilen İngilizceyi anavatanında öğrenme fikridir. Amerika’ya oranla daha yakın mesafede olan ve özellikle kısa süreli dil okulları için de uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan ülkede ve özellikle de Londra’da yüksek öğrenim ücretleri ve yaşam masrafları öğrenciler için biraz çeldirici olabilir, ancak hükümetin ve özel kurumların sağladığı burslar ve staj imkanları olduğunu söylemekte fayda var.

 

İngiltere’deki tüm üniversitelerin listesine sitemizden ulaşabilirsiniz!

 

KANADA

 

 

Kanada’nın yurtdışında en çok tercih edilen ülkeler arasında olmasının nedeni modern ve yüksek kaliteli üniversitelerinden ziyade hoşgörülü ve çok kültürlü insanları, muhteşem doğal güzellikleri, İngilizce ve Fransa gibi iki resmi dile sahip olmasını sayabiliriz. Zira Kanada üniversiteleri, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında McGill Üniversitesi ile 30. ve Toronto Üniversitesi ile 32. sırada yer alır.

 

Kanada özellikle son yıllarda eğitim alanında iddaalı program seçenekleri, eğitim kalitesi ve her bütçeye uygun üniversite seçenekleriyle üst sıralara çıkmayı başarmıştır. Özellikle tıp ve mühendislik alanlarında ciddi bir uluslararası öğrenci potansiyeline sahip olan Kanada’da, zorlu iklim koşulları ve uzaklık gibi mesafeleri ortadan kaldırmak için hükümet; hem burslar ve stajlar, hem de öğrencilere sunulan çalışma imkanları ve yüksek maaşlarla ön plana çıkıyor.

 

Yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasında ilk sırada yer alan Montreal şehri, özellikle kültür-sanat aktiviteleri ve gelişen teknolojisi ile dikkat çeker. Ülke genelindeki üniversitelerde hem lisans, hem de lisansüstü İngilizce ve Fransızca dil seçeneklerine sahip programlarda öğrenciler kendilerine en uygun bölümü seçmekte zorlanmazlar.

 

Kanada’da yer alan tüm üniversitelerin listesine bu linkten göz atabilirsiniz!

 

AVUSTRALYA

 

 

Avustralya, öğrenciler için uluslararası standartlarda eğitim ve diploman sunmanın yanı sıra egzotik kumsalları, yıl boyunca eksik olmayan güneşi ve ender görülen hayvan türleri ile yurtdışında en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Yaşam standartlarının yüksek olması, okurken çalışma imkanı ve öğrenim ücretlerinin de İngiltere ve Amerika’ya göre daha düşük olması öğrenciler için tercih sebebidir.

 

Özellikle Sidney ve Melbourne gibi modern şehirleri, hareketli gece yaşamı ve kıta genelindeki 10,000’den fazla plajıyla öğrencilere sosyal ve eğlenceli bir eğitim hayatı sunar. Avustralya Ulusal Üniversitesi, Sidney Üniversitesi ve Melbourne Üniversitesi ile yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere modern tesisleriyle ev sahipliği yapar.

 

Avustralya’daki üniversitelerin listesine sitemizden ulaşabilirsiniz!

 

ALMANYA

 

 

Yurtdışında en çok tercih edilen ülkeler arasında Almanya’nın yer alması çok da şaşırtıcı bir durum olmasa gerek. Zira ülke özellikle Berlin ve Münih gibi şehirleri ile moda, müzik, sinema, finans ve teknoloji alanlarında New York ve Londra’ya rakip olarak gösterilmektedir. Özellikle mühendislik, işletme ve tasarım alanlarında öğrencilere lisans ve master programları sunan Almanya’da eğitim almayı tercih eden öğrenciler; tarihi mekanlar, sanatsal aktiviteler, modern üniversiteler ve iş fırsatları ile karşılanır.

 

Uluslararası öğrenciler için, devlet üniversitelerinde öğrenim ücretlerinin olmaması ve hükümetin sunduğu burs imkanları, Almanya’nın yurtdışında eğitim almak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri olduğunu göstermektedir. Dünya çapında pek çok ülkede olduğu gibi, Almanya’da da yüksek kaliteli yaşam standartları ve kültürel zenginlik öğrenciler için tercih sebepleri arasındadır. Özelikle Münih Teknik Üniversitesi ve Ludwig Maximilian Üniversitesi ile dünya sıralamalarında ilk yüzde yer alan ülkede, eğitim kurumlarının Almanca dil bilgisi istediğini söylemekte fayda var.

 

Almanya’da bulunan tüm üniversitelere sitemizden göz atabilirsiniz!