Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : En Son Haberler

Harvard Üniversitesi Yine Birinci

share image

 

Shanghai Jiao Tong Universitesi'nde bulunan dünya standartlarındaki üniversitelerin merkezi (The Centre for World-Classs Universities), her yıl global olarak yayınladığı üniversite sıralamalarının geçtiğimiz gün 10. versiyonunu duyurdu. 2012 Academic Ranking of World Universities (ARWU) olarak bilinen sıralamada, Harvard Üniversitesi 10 yıldır birinci sırada yer alıyor.

Sıralamada bulunan En İyi 10 Üniversite ise şöyle: Harvard, Stanford, MIT, Berkeley, Cambridge, Caltech, Princeton, Columbia, Chicago and Oxford. Japonya'da bulunan Tokyo Üniversite bu sene tekrar 20. sırada yer alırken, diğer Asya üniversitelerinin önüne geçti. İsviçre'de bulunan ETH Zurich (23rd) sırada yer alırken Avrupa kıtasında ise birinci geldi ve onu Fransa'da bulunan Paris-Sud (37th) and Marie Curie (42nd) üniversiteleri izledi.

İsrail ve Avustralya ise ilk 100 üniversite içinde bulunan sayılarını bu sene yükseltti. Technion-Israel Institute of Technology (78.) ve Weizmann Institute of Science (93.) bu sene ilk defa ilk 100 üniversite arasından yer alırken, toplam 3 İsrail üniversitesi ilk 100 arasında yerlerini aldı. Western Avustralya Üniversitesi (96.) ise ilk 100'de ilk defa belirerek, ilk 100 üniversite arasında bulunan Avustralya üniversitelerinin sayısını 5'e yükseltti.

Çin'den 5 üniversite ve diğer ülkelerden 4 üniversite ilk defa ilk 500 üniversite arasında yer aldı. Bunun sonucu olarak Çin, Hong Kong ve Taiwan dahil olmak üzere, ilk 500 üniversite arasında 42 üniversiteye sahip olarak 38 üniversiteye sahip İngiltere'nin önüne geçti. Buna rağmen Çin üniversitelerinden hiçbiri ilk 100 üniversite arasına giremedi. Belgrad Üniversitesi ilk 500 arasında yer alarak Sırbistan'ı ARWU listesinde 43. sıraya yükseltti.

Dünya Standartlarında Üniversiteler Merkezi (CWCU), bu sene ARWU sıralamalarına ana dallar ve bölüm kategorilerinde üniversite sıralamalarını da ekledi. Listede bu sene 100 yerine 200 üniversite yer alıyor. Ana dallar ve bölüm alanlarında en iyi 5 üniversite ise şöyle:

 

Doğa Bilimleri ve Matematik - Harvard, Berkeley, Princeton, Caltech ve MIT

Mühendislik/Teknoloji ve Bilgisayar Bilimleri - MIT, Stanford, Berkeley, UIUC ve UT Austin

Yaşam ve Ziraat Bilimleri - Harvard, MIT, UC San Francisco, Cambridge ve Washington (Seattle)

Klinik Tıp ve Eczacılık - Harvard, UC San Francisco, Washington (Seattle), Johns Hopkins ve Columbia

Sosyal Bilimler - Harvard, Chicago, Berkeley, MIT ve Columbia

 

Matematik - Princeton, Harvard, Berkeley, Cambridge ve Stanford

Fizik - Harvard, MIT, Berkeley, Princeton ve Caltech

Kimya - Harvard, Berkeley, Stanford, Cambridge ve ETH Zurich

Bilgisayar Bilimleri - Stanford, MIT, Berkeley, Princeton ve Harvard

Ekonomi ve İşletme - Harvard, Chicago, MIT, Berkeley ve Columbia

 

Tüm liste ve method hakkında ayrıntı bilgi Academic Ranking of World Universities web sitesinde bulunabilir: http://www.ShanghaiRanking.com

Academic Ranking of World Universities (ARWU) hakkında: 2003 yılından bu yana, ARWU dünyanın en iyi 500 üniversitesini yıllık olarak açıklıyor. ARWU, dünya üniversite sıralamalarının öncüsü olarak tanınırken, ayrıca en güvenilir kaynak olarak da biliniyor. ARWU, üniversite sıralamalarında belirleyici altı farklı kriter kullanıyor ve bunların arasında mezun sayısı, Nobel ödülü kazanan çalışanlar, akademik dergilerde yayınlanan makale sayısı gibi faktörler bulunuyor. 1200'den fazla üniversitenin sıralamasını yapan ARWU, sadece en iyi ilk 500'ü yayınlıyor.

Shanghai Jiao Tong Üniversitesi'nde bulunan The Centre for World-Class Universities  (CWCU) hakkında: CWCU, 25 yılı aşkın bir süredir dünya standartlarında üniversitelerin teori ve yürürlük alanındaki çalışmalarına kendini adamış bir kurumdur. 2005 yılında dünya standartlarında üniversiteler hakkında uluslarası konferansın ilk düzenleyicisi olan CWCU, her iki yılda bir gerçekleştirdiği bu konferansta yüzlerce katılımcıyı ağırlıyor. Bunlar arasında 40 farklı ülkeden üniversite rektörleri, devlet yetkilileri, akademisyenler ve araştırmacılar bulunuyor.