Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurt Dışında Hukuk Okumak

2131

Hukuk, tarihi çok eskilere dayanan, ulusal ve uluslararası alanda birey, toplum ve devletin birbiriyle olan ilişkilerini yetkili organlar tarafından usule uygun olarak çıkarılan ya da düzenlenen yasalar çerçevesinde ele alan bir bilim dalıdır. Bireylerin, toplumların ve devletlerin birbiriyle olan ilişkilerinde ortak iyilik ve menfaatler hukukun temelini oluşturur.

 

Neden Okunmalı?

 

Peyami Safa’nın da belirttiği gibi, “Hukuk daima âdetlerin peşinden gider, önüne geçmez.” Bu sebeple hukukun üstünlüğü ulusal ve uluslararası alanda son derece önemlidir ve her geçen gün önemi de artmaktadır. Kısaca bir hatırlama yapmak gerekirse, idam cezası yüzyıllardır hukuk çevrelerinde son derece tartışmalı bir konudur ve günümüzde pek çok ülkede bir insana idam cezası verilmemektedir. Benzer şekilde ulusal alanda çözülemeyen kimi sorunlar için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi uluslararası mahkemeler bulunmaktadır.

 

Buradan da anlaşılacağı gibi, yasalar zamanla değişebilir ve insanlara kendi ülkeleri dışında da çözümler sunulabilir. Hukuk da bu sebeple dünyanın en önemli çalışma alanlarından biridir ve hayatın neredeyse her alanını kapsar.

 

Kimler Okumalı?

 

Hukuk eğitimi, son derece yoğun bir bilgi birikimi gerektirir ve bu sadece yasaların nasıl ele alındığıyla ilgili değildir. Bir davada önemsiz gibi görünen bir kanıt ya da olay tüm sürecin gidişatını değiştirebilir ya da önceki bir emsal dava şu anki davanın seyrini etkileyebilir. Bu sebeple, hukuk mezunlarının geniş bir hukuk bilgisiyle donanmış olması gerekmektedir ve bu sadece eğitim hayatıyla da kısıtlı değildir. Her gün pek çok yeni gelişmenin olduğu dünyamızda hukuk mezunlarının yasalardaki değişiklik kadar kendi alanlarındaki davaları da takip etmesi gerekmektedir.

 

Bu sebeple hukuk okumak isteyenlerin tüm bu bilgilere sahip olmak için yeterli motivasyonu ve araştırma yapıp okuyacak zamanı olması gerekir. Çünkü hukuk eğitiminde yasalar kadar ayrıntılar da önemlidir.

 

Başvuru Süreci

 

Yurt dışında hukuk okumak için başvurmayı planladığınız okulun ve ülkenin talep edeceği şartları karşılamanız gerekmektedir.  Amerika Birleşik Devletleri’nde hukuk eğitimi alabilmeniz için halihazırda lisans mezunu olmanız ve Law School Admission Test’i geçmeniz gerekmektedir.

 

Yurt dışında hukuk eğitimi almak için okulunuz özelinde başvuru koşullarını karşılıyor olmanız gerekmektedir. Ek olarak Hukuk Eğitimi’nde dil yetkinliği, diğer bölümlere göre çok daha önemlidir ve bu sebeple pek çok okulun Hukuk bölümü için talep ettiği TOEFL/IELTS taban puanı, diğer bölümlere göre yüksek olabilmektedir.

 

Kariyer Fırsatları

 

Yurt dışında hukuk eğitimi almak size prestijli bir mesleğin yanı sıra, başarılı bir kariyer de sunacaktır. Mezuniyetinizden sonra Medeni Kanun, Kamu Hukuku, Uluslararası Hukuk, Ceza Kanunu gibi alanlarda çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

 

Yurt dışında hukuk eğitimi veren üniversiteleri burada görüntüleyebilirsiniz.

Şuna bir göz at...

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans
YAZAR HAKKINDA

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.