Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Üniversitenin İlk Günü için İpuçları

84625

Uzun bir süre derslerden kafanızı kaldırmadınız, kaygı seviyenizin en üst seviyede olduğu günler geçirdiniz ve başarılı bir sınavın ardından hayalinizde üniversiteye kaydınızı yaptırdınız. Kaydınızı yaptırdığınız gün ile okulunuzun ilk günü arasında geçen süre merak, heyecan ve az da olsa tedirgin geçecektir. İlk gün her zaman zordur! Sizler için hazırladığımız üniversitenin ilk günü için tavsiyelerimize göz atın!


1.    İlk Gün Okula Gidin!


Bu başlık biraz şaşırtıcı gelebilir çünkü öğrencilerin birçoğu ders olmaz, tanışma faslı sıkıcı geçebilir, heyecanımı yenemiyorum bahaneleri ile ilk gün okula gitmiyor. Hatta bu durumu ilk hafta olarak uzatan arkadaşlar da oluyor. Üst sınıflardan duyacağınız klişelerden biri “ İlk hafta ders olmaz” Evet ilk hafta genellikle ders olmaz ama üniversiteye yeni başladıysanız uyum ve ortamı tanıma açısından mutlaka üniversiteye ilk gün gidin. Bazı öğretmenler ilk gün yoklama bile alabiliyor hatta önemli bir dersin girişini yapabiliyor.

 

2.    Bölümünüz Hakkında Bilgi Edinerek Okula Gidin!

 

Bilmek ve farkındalık size üniversitede ilk gününüzde avantaj sağlayacaktır. Ders içeriklerini bilmeniz, hangi dersleri alacağınız konusunda fikriniz olması ve isim olarak da olsa bölümünüzün öğretim üyelerini bilmek sizi ilk gününüzde daha fazla etkileşime sokabilir. Birçok üniversite ders içeriklerini, derslerde istenen materyalleri ve öğretim üyelerinin özgeçmişlerini internet sitelerinde veya online öğrenci bilgi sistemlerine yüklemektedir. İlk gününüz öncesi bu konuları araştırmanız ve ilk gün bunları bilerek okula gitmeniz sizi rahat ve heyecanlı hissettirecektir.

 

3.    Üniversitede İlk Gün Ne Giyilir?


Üniversitenizde ilk gününüz ve eminiz bir gece öncesinden aklınızdan geçen sorulardan biri “ İlk gün ne giysem” Evet görüntü önemli ama çok da takmayın çünkü ilk gün insanlar çok da üstünüzdeki kıyafetle veya tarzınızla ilgili olmayacaktır. Rahat ve kendinizi iyi hissettiğiniz kıyafetler giymeniz gününüzü güzel geçirmenizi sağlayacaktır.

 

4.    Evden Erken Çıkın ve Kampüsü Tanıyın!

 

İlk gün evden erken çıkarak yıllarınızı geçireceğiniz kampüs içerisinde kısa bir tur atmak hem sizi rahatlatacak hem de heyecanınızı dizginlenmenize yardımcı olacaktır. Kampüs içerisinde cafeler, restoranlar, kütüphane ve spor tesislerini keşfetmek ilk gününüzde size motivasyon sağlayacaktır.  


5.    Çekingen Olmayın!

 

İlk gün hem sınıfta hem kampüste birçok insanla tanışabilirsiniz. Zaten bu tanıştığınız kişilerle arkadaşlığınızın sürmesi baya zayıf bir ihtimal. The Guardian gazetesinin öğrenciler üzerinde yaptığı araştırma gösteriyor ki; ilk gününüzde konuştuğunuz kişilerle kalıcı bağlar kurma oranı %2.3, yani 100 öğrenciden ortalama üçü ilk gün tanıştığı insanlarla arkadaşlığını sürdürüyor. Bundan dolayı yalnız bir ilk gün geçirmektense insanlarla sohbet etmeniz yararlı olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, çekingen olmayayım derken de abartmayın! İnsanlara özel sorular sormanız, şakalar yapmanız ve ciddiyetsiz bir dil kullanmanız hoş karşılanmayacaktır.

 

6.    Sınıf Ortamı Önemli, Yalnız Olmayın!


Sosyolojide verilen ilginç örneklerden biri de, insanların bir otobüse bindiğinde birinin yanına oturmaktansa boş bir yere oturma eğilimidir. Otobüs dolacaktır ve mutlaka sizin yanınıza da biri oturacaktır ancak otobüse ilk bindiğinizde içgüdüsel olarak tekli oturmayı tercih edersiniz. İlk gün sınıfa adımınızı attığınızda bu içgüdüsel davranışı yenin ve tek oturmamaya çalışın. Yanınızda aynı sizin gibi yeni bir öğrenci olacaktır ve güzel bir sohbet kurarak ilk gününüzü keyifli geçirebilirsiniz.


7.    Okul Dönemi İlk Gecenizi Keyifli Geçirin!


En başta da söylediğimiz gibi ilk günler her zaman zordur. İlk gecenizde yurtta veya bir cafede yalnız başınıza oturarak aile özlemi, arkadaş ve memleket hasreti ile geçireceğinize veya melankolik müziklerle uyguya dalacağınıza yeni şehrinizi keşfedin! Sinemaya gitmek, eğlence yerlerini ziyaret etmek, şehrin işlek caddelerinde dolaşmak size iyi gelecektir. Unutmayın ilk gece uykuya dalarken düşündüğünüz şeyler olumlu-olumsuz diğer okul günlerinizi şekillendirecektir. İlk gününüz harika geçmiş olmayabilir ama okul hayatınız boyunca bu durum aynı olmayacaktır.

 

Unutmayın siz hayata olumlu baktıkça her şey güzel olacaktır!

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.