Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Finans

Tübitak Bursları

Üniversite okurken eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğiniz burs imkanlarından faydalanmak ister misiniz?

Tübitak Bursları

Yurtdışında burslu okuma fırsatı her öğrencinin hayalidir. Peki, size hem yurt içi hem de yurt dışı eğitim sürecinizde lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde burslu eğitim alabileceğinizi söylesek! TÜBİTAK, uzun yıllardır Türk öğrencilere yaratlıcılıklarını ve araştırma yönlerini destekleyen çok çeşitli konularda burs programları sunuyor. Gelin, ayrıntılara birlikte göz atalım!

 

Tübitak Bursu Nedir?

 

Tübitak Bursu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, yurt içi ve yurt dışı eğitim için sağlanan finansal destek programıdır. İlk olarak 1963 yılında kurulan TÜBİTAK, Türkiye’de bilim ve teknoloji alanında akademik ve endüstriyel AR-GE çalışmalarını geliştirme, düzenleme ve özendirmeyi amaçlayan bir kurumdur. Bu doğrultuda her yıl, geleceğin bilim insanlarına yönelik yurt içi ve yurt dışında akademik faaliyetleri destekleyen burslar ve ödüller verilir. 

 

Tübitak Burs Başvuruları Ne Zaman?

 

Türk öğrencilere, yurt içi ve yurt dışı burs imkanı sunan TÜBİTAK sayesinde lisans, lisansüstü ve doktora sonrası araştırmalarınız için finansal destekler alabilirsiniz. Bir üniversitede okuyan öğrencilere yönelik çok geniş kapsamlı bir burs çeşitliliğine sahip olan Tübitak burs programları için tek bir tarih yoktur. Bu nedenle akademik yıl süresince, belirli zamanlarda ve farklı tarihlerde açılan Tübitak bursu başvuru şartları için kurumun sayfasına bu linkten göz atabilirsiniz. 

 

 

▶️▶️ Aynı zamanda sitemizde yer alan 2021-2022 Akademik Yılı İçin Burs Başvuruları Açıldı, Yurtdışı Burs Bulmak İçin En İyi 10 Web Sitesi ve Yurtdışı Burs Bulmak İçin 10 Basit Adım yazılarımız size yardımcı olacaktır.

 

Tübitak Burs Çeşitleri Hangileri? 

 

Tübitak bursları, bilim kurulu tarafından her yıl lisans ve lisansüstü derecelerde eğitim almak isteyen öğrencilere, hem yurt içi hem de yurt dışı burs programları sunar. Kurum sayesinde çok sayıda Türk öğrenci, özellikle dünyanın farklı ülkelerinde yurt dışı yaşam deneyimi ve burslu okuma fırsatı buluyor. 

 

Peki, kaç çeşit Tübitak bursu var? Sanıldığının aksine Tübitak, lisans ve yüksek lisans düzeyinde yurtdışı burslu okuma fırsatı sunmuyor. Yani kurumun, lisans ve yüksek lisans için verdiği burslar yurt içi eğitim almak isteyenlere yöneliktir. 

 

1. Tübitak Lisans Bursu

 

Tübitak lisans bursu, bir üniversitede lisans eğitimi alan öğrencilerin temel fen ve sosyal bilimler alanlarında yaratıcılık ve araştırma yönlerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir programdır. Tübitak bursu ne kadar merak ediyorsanız, burs kapsamında öğrencilere 2.000 TL’ye kadar aylık ödeme veriliyor. Aynı zamanda bursa başvurular yılda iki kere yapılır. Birinci dönem başvuruları, her yıl Mart ayı içerisinde yapılırken, ikinci dönem ise bu yıl 12 Ekim ve 27 Kasım 2020 tarihleri arasındadır. 

 

 

Eğer yurtdışında eğitim almak istiyorsanız, Tübitak lisans bursu size göre olmayacaktır. Çünkü kurumun sunduğu finansal destekler, bu eğitim derecesini desteklemiyor. Bunun yanında yurt dışı lisans seviyesinde bir üniversite okuyan öğrenciler için araştırma projelerini destekleme programları   mevcuttur. 

 

  • Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği: Bir üniversitede lisans derecesinde öğrenim görmeye devam eden öğrencileri araştırmaya teşvik eden bir programdır. Destek kapsamında öğrencilerin yurt dışı araştırma çalışmaları için 12 aylık süre içerisinde makine ve teçhizat, seyahat, malzeme gibi giderler için hibe desteği sağlanır. Başvuruların her yıl, Mart ve Nisan ayları içerisinde e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden online olarak yapılması gerekir. 

 

2. Tübitak Lisansüstü Eğitim Bursları 

 

Yurt dışı yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Tübitak bursu yüksek lisans seviyesinde öğrencilere yurt dışı burs imkanı vermiyor. Yani yabancı bir ülkede master yapmak için Tübitak bursları size göre olmayacaktır. Ancak doktora burs programları için kurum, öğrencilere çeşitli alternatifler sunmaktadır.  

 

  • Yurt Dışı Doktora Burs Programı: Yurt dışında doktora eğitimi almak isteyen öğrencilere, eğitimlerini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmeleri gibi Tübitak bursu şartları getiren bir programdır. Öğrencilere, program kapsamında biyoenerji, bilgi güvenliği, bulut bilişim, güneş enerjisi, robotik, yapay zeka gibi alanlarda yurt dışı burslu doktora eğitimi fırsatı tanınır ve öğrenim sürelerinin ilk 2 yılını kapsar. 

 

 

Yurt dışı doktora eğitimi imkanı sunan Tübitak bursu ne kadar diyorsanız, adaylara yıllık yaşam giderleri, öğrenim harçları ve sağlık sigortalarını kapsayacak şekilde yıllık en fazla 60.000 Amerikan doları ödenir. Yurt dışı burs programı için başvurular, tüm yıl açıktır. Bu yıl için başvurular Ağustos ayında başlarken 31 Aralık 2020 tarihinde kapanacaktır. 

 

  • Yurt Dışı Müşterek Doktora Burs Programı: Yurt dışı burs programı, Türkiye’de bir doktora ya da tıp ve diş hekimliği alanlarında uzmanlık programına kayıtlı öğrencilerin, yabancı ülkelerdeki üniversitelerde ortak doktora protokolleri kapsamında doktora eğitimleri için finansal destek sağlamaktadır. Tübitak bursu başvuru ve ayrıntıları için kurumun sitesinde yer alan linke göz atabilirsiniz!

 

  • Yurt Dışı Doktora Sırası Araştırma Burs Programı: Tübitak tarafından yurt dışı lisansüstü eğitim bursları arayan öğrencilere sunulan doktora sırası araştırma burs programı kapsamında öğrencilere en fazla 12 ay sürecek bir destek sağlanır. Adayların, doktora yeterlik sınavını geçmiş ve tez önerilerinin kabul edilmiş olması gerekir. Program kapsamında, doktora eğitimi alan ve tıbbi bilimlerde uzmanlık eğitimi gören Türk öğrencilere, tez konularıyla ilgili araştırmalarını yurt dışında yapmak için finansal destek verilir. 

 

Yurt dışı doktora araştırma burs programı kapsamında Tübitak, öğrencilere Avrupa ülkeleri için aylık 1.500€, diğer ülkeler içinse aylık 1.800 Amerikan doları bütçe sunar. Tübitak bursu başvuru tarihleri, iki dönemden oluşur. Birinci dönem, Şubat ve Mart ayları arasında iken ikinci dönem başvurularıysa Eylül ve Ekim aylarında yapılır. 

 

 

▶️▶️ Yurt dışı eğitim alabileceğiniz üniversitelerle iletişim kurmak, ücretsiz broşürlerini indirmek ve uzmanlarımızdan tavsiye almak ister misiniz? O halde, hemen linke göz atın!

 

3. Tübitak Doktora Sonrası Bursları

 

TÜBİTAK tarafından sağlanan doktora sonrası burs programları araştırma tabanlıdır ve hem yurt içi hem de yurt dışı seçenekleri mevcuttur. Program, doktora sonrası çalışmalarını yürütecek olan araştırmacılara yöneliktir. 

 

  • Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı: Destekler, doktora derecesi ya da tıp, veterinerlik, diş hekimliği ve eczacılık alanlarında uzmanlık veya sanatta yeterlilik derecesine sahip olan araştırmacılara doktora sonrası çalışmalarını yürütmek için verilir. Yurt içi yüksek öğrenim kurumlarına yönelik olan program kapsamında öğrencilere hem araştırma bursu hem de araştırma desteği sunulmaktadır. Aynı zamanda öğrenciler, yurt içi ve yurt dışı bilimsel etkinliklere katılma desteği ve bilimsel eğitim etkinliği desteği faaliyetlerinden de yararlanabilirler. 

 

 

Doktora sonrası araştırma programı için Tübitak bursu süresi en az 6, en fazla ise 24 aydır. Tam burs ücreti 6.000 TL, kısmi burs ise 1.600 Türk lirasıdır. Araştırma desteği için bursiyerlere 60.000 TL ücret ödenir. Yurt içi Tübitak bursu başvuru tarihleri 15 Eylül - 2 Kasım 2020 arasındadır. 

 

  • Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı: Yurt dışı burs arayan araştırmacılar için Tübitak, doktora sonrası araştırma programı ile destekler sunuyor. Program kapsamında sağlık bilimleri, sosyal bilimler, temel bilimler gibi alanlarda doktorasını tamamlamış ya da tıbbi bilimler alanında uzmanlık almış ve yurt dışında araştırma yapmak isteyen bilim insanlarına finansal destek verilir. 

 

Burs süresi 12 aydır ve Avrupa ülkeleri için 2.000€, diğer ülkeler içinse 2.500$’dır. Başvuru tarihleri birinci dönem için Şubat ve Mart, ikinci dönem içinse Eylül ve Ekim tarihleri arasındadır. 

 

Yurt dışında eğitim almanın ilk şartı, iyi bir araştırma yapmaktan geçer. Sitemizdeki üniversite broşürlerini indirerek; bölümler, burs çeşitleri, konaklama ve giriş koşulları hakkında bilgi alınabileceğini biliyor muydun?

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA