Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Neden Hemşire Olmalısın?

Neden Hemşire Olmalısın?

Hemşirelik mesleği, size çekici mi geliyor? Hasta ve yaralı insanlara yardım etme konusunda tutkulu ve çevrenizdeki herkes için yardıma koşma fırsatına sahip olmak sizin için önemli mi? O zaman hemşirelik okumayı seçmek tüm bunları gerçekleştirmenin harika bir yoludur.

 

Dünya çapında tahminen 20,7 milyon hemşire ve ebe var ve tüm sağlık çalışanlarının neredeyse yüzde 50'sini oluşturuyorlar. Ancak bu rakam hala birçok ülkenin nüfusunu destekleyecek kadar büyük değil. Dünya Sağlık Örgütü, 2030 yılına kadar ek dokuz milyon hemşire ve ebeye ihtiyaç duyulacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, hemşireliği çekici bir meslek yapan sadece yüksek talep değildir. Peki, neden hemşire olmalısınız, hemşirelik eğitiminin size kazandıracağı avantajlar neler? Ayrıntılar yazımızda. 

 

1. Hemşireler gerçek bir fark yaratır 

 

Hemşireler, kelimenin tam anlamıyla her gün hayat kurtarır. Hastaları izleyerek ihtiyaç duydukları tüm bakımı aldıklarından emin olan hemşireler, genellikle herkesin yapabileceği kişisel ve profesyonel olarak en tatmin edici kariyerlerden birine sahiptirler. Hemşireler, bir doktorun tedavisi ve tavsiyesi yanında hastaların sağlıklarını iyileştirmeye çalışarak onlara bakım sağlar. 

 

Bu nedenle hemşirelik eğitimi almaya karar verdiyseniz, hemşireliğin her gün hayat kurtardığı, oldukça ödüllendirici bir meslek olduğunu söylemekte fayda var. Aynı zamanda becerilerinizin ve bilginizin olumlu etkisini düzenli olarak görebileceğiniz için bu, hemşire olmanın büyük bir avantajıdır.

 

2. İstihdam imkanı yüksektir

 

Hemşirelik fakültesi mezunları için dünyanın birçok yerinde, hem gelişmekte olan hem de ekonomik olarak daha gelişmiş ülkelerde istihdam imkanları oldukça yüksektir. Hatta aklınıza gelebilecek diğer birçok alana göre nispeten daha çok çalışma imkanı bulabileceğiniz hemşirelik mesleğinin her zaman geçerliliğini kaybetmeyeceğini bilmenizde fayda var. 

 

3. Hemşirelik programları her yerde var

 

Bugün, aralarında İngiltere, Amerika ve Kanada’nın da olduğu pek çok ülkede hemşirelik eğitimi veren dünyanın en iyi üniversiteleri yurtdışı eğitim için kapılarını uluslararası öğrencilere açıyor. QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında hemşirelik fakültesi sahibi en popüler eğitim kurumları şu şekildedir:

 

 

4. Mesleki gelişim imkanı sunar

 

Hemşirelikte kariyer gelişimi için kıdemli hemşire veya hemşirelik müdürü gibi çeşitli fırsatlar vardır. Bunlar, genellikle üst düzey pozisyonlardaki yöneticilerden ve sağlık profesyonellerinden önemli deneyim ve tanınma gerektirir. Hemşirelik alanında yüksek lisans derecesi ile Birleşik Krallık'ta hemşirelik maaşları 50.000 GBP ile 85.000 GBP arasında değişirken ileri düzey bir hemşire, pratisyen veya danışman olabilirsiniz.

 

Sağlık ve tıp alanında eğitim alacak öğrenciler için burs imkanlarınaSağlık ve tıp alanında kariyer yapabileceğiniz ülkeler ve Yurtdışında tıp okumak için 5 sebep hakkında yazılarımıza göz atabilirsiniz. 

 

5. Saygın bir kariyer sizi bekler

 

Sağlık ve tıp alanında çalışan çoğu meslek grubunda olduğu gibi hemşirelere de toplum içinde çok saygı duyulur. Hemşireler, meslektaşları ve hastaları ile ilişkilerini sürdürmek için güven ve etik gibi özellikleri işlerine uygularlar. Hemşirelikte bir kariyer de dünyanın birçok yerinde istikrarlı olarak görülmektedir ve bu nedenle saygın bir meslektir. Çoğu ülkede hemşirelere güvenildiği, takdir edildiği ve saygı duyulduğu bir sır değildir ve haklı olarak hemşireler, sağlık sistemlerinin düzgün çalışması için gereklidir.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

6. Uluslararası iş imkanları sunar

 

Hemşirelik derecesi sırasında geliştirdiğiniz tıbbi bilgi ve becerilerin en iyi yanı, gittiğini ülke dilini konuştuğunuz sürece bunları, diğer ülkelerde uygulayabilmenizdir. Hemşirelik derecesi mezunları; Birleşik Krallık’ta 6 ay sonra %87, Avustralya’da 4 ay sonra %79.3 ve Kanada’da hemşirelik lisansı alarak 2 yıl içinde %80 oranında işe yerleşme oranına sahiptirler. 

 

Avustralya'da hemşirelere yüksek talep olduğu için ülkeye göç eden hemşirelere sunulan çeşitli vizeler vardır. Ülkede hemşirelik yeterliliğine sahip olmak, daha hızlı vize işlem sürelerine ve kalıcı oturma iznine yol açabilir. Genel olarak hem yurt dışında hem de ülkenizde kamu hastaneleri, özel klinikler, bakım evleri ya da okullarda iş imkanı bulabilirsiniz. 

 

7. Çok sayıda hemşirelik uzmanlığı var

 

Sağlık hizmetleri her zaman gelişiyor ve yeni teknolojilere ve keşiflere uyum sağlıyor. Hemşireliğin geniş bir disiplin olduğunu ve genel bir hemşirelik lisans derecesi hedeflerinizi karşılamıyorsa, hemşirelik uzmanlığına başvurabileceğinizi bilmenizde fayda var. İşte, başlamanıza yardımcı olacak birkaç farklı hemşirelik türleri;

 

  • Ebelik hemşireliği 
  • Anestezi hemşireliği
  • Ruh sağlığı hemşireliği
  • Yoğun bakım hemşireliği
  • Pediatri hemşireliği

 

8. Fazla mesai seçeneği var

 

Biraz daha fazla para kazanmak istiyorsan, hemşire olarak fazladan vardiyalar alabilirsin. Ülkeye bağlı olarak, resmi tatillerde veya hafta sonlarında çalışırken de maaşınız artacaktır. İngiltere'de, resmi tatillerde hemşireler için saatlik ücret iki katına çıkar. Bununla birlikte hemşirelik vardiyaları son derece yorucu olabilir.

 

9. Zorlu bir meslektir

 

Hemşirelik kariyerine başlamaya karar veren insanlar genellikle teşvik edici işler ararlar. Bir hemşire olarak, iki gün birbirinin aynı değildir, bu da öğrenme ve gelişme için daha büyük şanslara yol açar. Hemşirelik, problem çözme, empati ve azim gerektiren fiziksel ve psikolojik olarak zorlu bir meslektir. Bu nedenle, meydan okumaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, hemşirelik derecesine nasıl başvuracağınıza ilişkin kılavuzumuza göz atın. 

 

10. Hemşirelik kariyer seçenekleri artıyor 

 

Hemşirelik derecenizle uzmanlaşabileceğiniz konuların sınırı yoktur. Hemşirelik mesleğinizin zirvesinde bir yönetici, girişimci, profesör, politika yapıcı, blog yazarı, araştırmacı ve hatta hemşirelik uygulamaları doktoru olabilirsiniz. Hastane ortamı dışında hemşireler için çok fazla fırsat var. Hemşirelik; sağlık, politika, iş ve insan çabasının diğer alanlarında daha hareketli hale geldikçe zorlu ve emek isteyen bir meslektir. 

 

Yurt dışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA