Temel bilgiler
YURTDIŞI EĞİTİM BİLGİ : Bölüm Rehberleri - Okunması gerekenler

Yurtdışında Siyaset Bilimi Eğitimi

5315

İnsanların fikirlerin ve kurumların nasıl etkileşim içinde olduğunu ve tüm bunların toplumları nasıl etkediğini anlamak politikanın temelini oluşturur. İnsanların kendilerini nasıl yönettikleri, yönetimlerin nasıl iktidara geldiği ve toplumların nasıl yönetildiği tamamen politika ile ilgilidir. Dünya ülkelerinin bu kadar etkileşim içinde olduğu bu modern zamanlarda siyaset bilimi bölümlerini okumak çok önemli bir hale geldi.Siyaset Bilimi Bölüm Seçenekleri

 

Siyaset bilimini bir ana bölüm olarak düşünürsek, bu bölüm altında tercih edebileceğiniz birçok alt bölüm bulunmaktadır. Bunlar arasında kamu yönetimi, insan hakları, kriz yönetimi, küreselleşme, uluslararası ilişkiler gibi bölümler bulunur.


Bunların yanı sıra dünya üzerindeki uluslarası örgütlerin artması ve uluslarası ilişkilerin gün geçtikçe önem kazanması, siyaset bilimi alanında iyi yetişmiş profesyonellere olan ihtiyacı da her geçen gün artırıyor. Uluslarası arenada ülkeleri başarıyla temsil edecek iyi eğitimli mezunlar için bu, hem yerel hem de uluslarası arenada çalışma fırsatı sağlıyor.

Diğer sosyal bilimlerde olduğu gibi, yurtdışındaki siyaset bilimi bölümleri de genelde proje hazırlama, makale yazma ve test sistemine dayalıdır. Eğitiminizin son senesinde ise tez yazmanız veya bitirme projesi hazırlamanız beklenebilir. Derslerin büyük çoğunluğu tartışmaya dayalıdır. Siyaset bilimi bölümlerinde belirli sayıda zorunlu ders alıp kredi tamamlamanız gerekebilir. Genellikle zorunlu dersler öğrencilerin belirli bir konuda uzmanlaşmalarını sağlamak üzerine kuruludur.

Kariyer Seçenekleri

Ülkelerin modernleşmesi ve kalkınması için iyi eğitimli genç nesil her zaman önem teşkil ediyor. Bu nedenle devletler de genç yeteneklerin siyasete atılması konusunda zaman zaman teşvik edici adımlar atıyorlar. Siyaset bilimi mezunları kariyer konusuna geniş bir yelpazeden bakabilirler. Uluslararası örgütlerden yerel hükümete kadar birçok alanda çalışma imkanı bulmak mümkün. Tabii siyasete atılmak yerine politika muhabirliği gibi gazetecilik mesleğini düşünmek de mümkün.


Siyaset bilimi üzerine Doktora eğitimi gibi bir opsiyonu da hatırlatmak gerek. Böylece yüksek öğrenim kurumlarında akademik kariyer yapabilirsiniz.

 

Siyaset bilimi eğitimi veren üniversiteleri ve bursları buradan görüntüleyin!

Yurtdışında eğitim ve yaşam hakkında diğer yazılarımızı buradan okuyun!

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Şuna bir göz at...

Okunması gerekenler