Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurt Dışında Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim Teknolojisi Okumak

3137

Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim Teknolojisi, 100 yıldan kısa bir geçmişe sahip olsa da en hızlı gelişen bilim dallarından biri olarak sadece belirli bir sektörü değil tüm dünyayı etkiliyor. 1941’de üretilen ve 167 metrekarelik büyüklüğe, 30 tonluk ağırlığa sahip ilk bilgisayar olan ENIAC’dan bu yana bilgisayarların yapabildikleri inanılmayacak ölçüde gelişti ve elbette ki daha hızlı ve daha küçük boyutlarda üretildi. Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim Teknolojisi ise günlük hayatta neredeyse hemen her alanda kullanılan iş süreçlerini ekonomik anlamda daha verimli hale getirirken zamandan da kazanım sağlayan bilim dalıdır.

 

Neden Okunmalı?

 

Günümüzde bilgisayar teknolojisinin dokunmadığı sektör neredeyse kalmadığı için. Artık çiftliklerde bile daha verimli ve etkin sulama yapma süreci otomatik olarak işliyor. Benzer şekilde ulaşım sektöründen sağlık sektörüne, uluslararası finanstan sinemaya kadar bilgisayar bilimlerinden faydalanıyoruz. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesine paralel olarak pek çok yeni iş kolu oluştu: Örneğin Facebook, Twitter gibi şirketler sadece yazılım alanında değil, bünyelerinde yarattıkları pazarlama olanakları ile dijital medya sektörünün gelişmesine katkı sağladılar. Aynı şekilde akıllı telefon teknolojisi de mobil alanda çığır açıcı gelişmelerin yaşanmasını sağladı. Günümüzde uygulama dükkanlarında yer alan her uygulama geliştiriciliği, yazılım sektörünün en büyük alt segmentlerinden biri haline geldi. Bilgisayar teknolojisi geliştikçe yazılım ve donanım alanında her zaman keşfedilecek yerler olacaktır. Bu sebeple bilgisayar bilimleri sadece günümüzün değil yakın geleceğin de en önemli iş kollarından biri olmayı sürdürecektir.

 

Kimler Okumalı?

 

Eğer analitik düşünmeye yatkınsanız Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim Teknolojisi okumak, sizin için son derece doğru bir seçim olabilir. Çünkü örneğin bir yazılım projesi hayata geçirilmeden önce algoritması hazırlanır ve çıkabilecek sorunlar önceden hesaplanır. Benzer şekilde yazılım süreci ve sonrasında “debugging” işlemi yapılır ve bu süreçte yazılımın/programın hataları yok edilir. Tüm bu süreçleri başarılı bir şekilde yönetebilmek ve çözüm üretmek için analitik düşünce olmazsa olmazlardan biridir.

 

Benzer şekilde özellikle matematik alanında başarılıysanız Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim Teknolojisi sizin için faydalı olabilir.

 

Başvuru Süreci

 

Yurt dışında bilgisayar mühendisliği okumak için başvuracağınız okulun giriş şartlarını karşılamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra, İngilizce dil yeterliliğinizi gösteren IELTS/TOEFL sonuçlarınıza da ihtiyacınız olacak. Lise ya da üniversite not dökümlerinize ek olarak referans mektuplarınız da başvuru sürecinde istenecektir.

 

Ek olarak okula bağlı olarak değişmekle birlikte, bilgisayar bilimleri ile ilgili olduğunuzu göstermesi açısından programlama ve kodlama bilginize dair bilgilendirme istenebilir. Okulun talep ettiği bilgisayar programlama dilini bilmiyorsanız ya da eksikleriniz varsa kısa süreli kurslara katılabilirsiniz.

 

Kariyer Fırsatları

 

Bilgisayar mühendisliğinden mezun olduktan sonra pek çok alanda çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Bunlar arasında uygulama/yazılım geliştiriciliği, oyun geliştiriciliği, bilişim güvenliği gibi alanlar bulunmaktadır.

 

Siz de yurt dışında bilgisayar eğitimi almak istiyorsanız üniversiteleri buradan görüntüleyebilirsiniz.

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans
YAZAR HAKKINDA

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.

Şuna bir göz at...