Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışında Güzel Sanatlar ve Tasarım Alanında Öğrenim Görmek

Güzel Sanatlar ve Tasarım

Neden Güzel Sanatlar ve Tasarım alanında öğrenim görmelisiniz? Bu alan kulağa yaratıcılık anlamında tatmin edici bir alan gibi gelse de, mezun olduğunuzda tam olarak neler yapabiliyor olacaksınız? Bunları öğrenmek için hazırladığımız yazıyı okuyun…

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım Nedir?

 

Adı - özellikle de ‘Güzel Sanatlar’ kısmı - biraz geniş veya belirsiz görünebilir. Bu, öğrencilerin kendilerini - ister vücutlarını ister somut bir nesne veya yapıyı kullanarak - bir şekilde ifade etmelerine imkân tanıyan her konu alanını kapsayan şemsiye bir terimdir.

 

Neden Güzel Sanatlar ve Tasarım Alanında Öğrenim Görmelisiniz?

 

Pek çok insan kendilerini bir şekilde ‘yaratıcı’ olarak görmeyi sever ve genellikle bunu çalışma alanlarından ayrı bir hobi veya kişisel ilgi alanı olarak gösterir. Ancak, bu istek ve ilginizi, öğrenim alanı ve hatta bir kariyer alanı haline dönüştürmemeniz için hiçbir sebep yok - nihayetinde emeklilik öyle çabuk gelmiyor, o zamana kadar keyif alacağınız bir kariyer de edinmek mümkün! Bu alanda bir kariyere sahip olan pek çok insan her gün işlerinden çok büyük bir bireysel haz aldıklarını ve bunu ticarete dökmek istemeyecekleri söylese de eğer yeterince yetenekliyseniz (ve şanslı), bu alanda iyi paralar da kazanabilirsiniz.

 

Bazı öğrenciler kendilerini bir şirkette düzenli olarak her gün sabah 9’dan akşam 5’e kadar çalışırken hayal edemezler; onlar için bu inanılmaz derecede sıkıcıdır. Bunun yerine onlar çalışma biçimlerinin, saatlerinin, yerlerinin, iş arkadaşlarının ve işverenlerinin vs. çok daha esnek/değişken olmasını isterler. Bu sürekli değişim onları canlı ve yaratıcı tutar. Güzel Sanatlar ve Tasarım alanı serbest çalışanlar için daha fazla seçenek sunar. Bir şirkette tam zamanlı bir çalışan olarak durağanlık kazanmak yerine hayatı gerçek anlamda keşfedebilir ve işinizde büyük bir çeşitlilik hissinin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Ayrıca Güzel Sanatlar ve Tasarım alanında edineceğiniz yeterlilik ve becerilerin sizi yönlendireceği sektörler, reklamcılık, moda, oyunculuk dâhil olmak üzere en gözde meslekleri kapsar. Bu alanda bir meslek edindiğinizde, parasal anlamda alacağınız doyumun yanı sıra, zengin ve ünlü kişilerle bir arada bulunma şansına da sahip olursunuz!

 

 Kimler Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Alanında Başarılı Olurlar?

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım alanı, sahne performansından tasarıma kadar çok farklı alanları kapsadığından, bu alanda kimlerin başarılı olabileceği sorusu öğrencinin ilgisine ve becerisine bağlıdır. Bu alan genellikle, kendilerini dans, çizim, yazma, el sanatları, müzik vs. yoluyla ifade etme konusunda geliştirmiş ve büyük hayalleri olan öğrencileri cezbeder. Sıfırdan fiziksel objeler veya farklı çalışmalar ortaya koymanız gerektiğinden bu derslerde hayal gücü (aynı zamanda sabır, öngörü ve analitik beceriler) oldukça önemlidir. Öğrencilerin aynı zamanda yorgun olduklarında ve ortaya bir çıkarmak istemediklerinde dahi yaratıcı olmaya ve üzerinde uğraştıkları işe sürekli kendileri vermeye hazır olmaları gerekir (bu daha önce, boş zamanlarında keyif almak için yaptıkları bir alanı öğrenim alanı olarak seçen kişiler için bir şok etkisi yaratabilir). Mezun olduklarında ve önlerine çıkan ilk kariyer fırsatlarını yakalama konusunda bir yarışa girdiklerinde, öğrencilerin gösterecekleri sabır ve kararlılık onlara avantaj sağlayacaktır.

 

Uygulamalı performansın söz konusu olduğu alanlar öğrencilerin, teknik becerilerin yanı sıra (bu daha önce performans deneyiminin yardımcı olacağı durumlarda söz konusudur) bir seyirci kitlesi önünde performans sergileme konusunda kendilerine güvenmelerini gerektirir.

 

Bir ölçüde kuram öğretilse de, Güzel Sanatlar ve Tasarım alanındaki dersler öğretim ve değerlendirme anlamında genellikle pratiğe daha dayalıdır. Dolayısıyla, akademik anlamda çok yeterli değilseniz bile bu size illa ki dezavantaj sağlamaz - hatta lisede birkaç yıl boyunca edindiğiniz eğitim kültürü ve akademik kültürün ardından, bu sizin için tamamen tazeleyici bir deneyim olacaktır.

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım Alanında Öğrenim Görmek için Gerekli Kriterler Nelerdir?

 

Başvurunuzu yaparken, daha önceki çalışmalarınızı, deneyimlerini ve becerilerinizi gösteren bir portföy hazırlamanız gerekebilir. Bunlar arasında tasarım, çizim, boyama ve el işi örnekleri vs. yer alabilir. Hatta yeteneğinizi kanıtlamak için bir seyirci önünde performans sergilemeniz bile istenebilir.

 

Herhangi bir bölüme kabul şartlarını daima üniversitenin kendisi ile görüşmeniz gerekir.

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım Bölümleri Nelerdir?

 

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım Alanında Aldığınız Eğitimle Neler Yapabilirsiniz?

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım alanında aldığınız eğitimle neler yapabileceğiniz hangi bölümde okuduğunuza bağlıdır. Çünkü bu alan boş zaman, eğlence ve kültürle ilgilidir - STEM alanlarındaki (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) ve tıptaki ‘temel’ derslerin aksine - dolayısıyla geçiminizi sağlayabilmek için nispeten daha az seçenek mevcuttur.

 

Müzik ve Tiyatro & Drama gibi bölümlerde performansa dayalı bir eğitim alan pek çok öğrenci bunu ya ülke çapında ya da uluslararası düzeyde profesyonel sanatçı olabilme hayalini gerçekleştirmek için yapıyor olacaktır. Diğerleri ise bu alanı kendilerinden sonra gelen öğrencilere öğretmeye yönelecektir - bu da işin size gelmesini beklemek yerine daha kesin bir kapı açabilecek harika bir seçenektir.

 

Tasarım temelli alanlarda öğrenim gören öğrenciler ise ister ofiste, ister bir ajansta veya herhangi bir yere bağlı olmadan tasarımcı olarak çalışabilirler.

 

Bu alanda sürdürebileceğiniz mesleklerden birkaçı şunlardır:

 

  • Ressam
  • Müzisyen
  • Aktör
  • İç Tasarımcı/Dekoratör
  • Grafik Tasarımcı
  • Web Tasarım Uzmanı
  • Fotoğrafçı
  • Animatör
  • Moda Tasarımcısı