Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışında Güzel Sanatlar ve Tasarım Alanında Öğrenim Görmek

Yurtdışında Güzel Sanatlar ve Tasarım Alanında Öğrenim Görmek

Güzel Sanatlar ve Tasarım alanında bir eğitim peşinde koşanlar, gerçekten sevdikleri şeyi yapmak için yapmak zorunda kalabilecekleri fedakarlıkları kabul ediyor olacaklardır. Zira bu alan, öğrencilerin mümkün olduğunu hiç düşünmedikleri birçok heyecan verici fırsata kapı açabileceği gibi beraberinde çok çalışma, ağ oluşturma ve yaratıcılık da gerektirir. 

 

Yaratıcı bir bireyseniz, bir güzel sanatlar derecesi bu yaratıcılığı geliştirmenize izin verirken, aynı zamanda bir vizyon ve güzel sanatları öğrenme konusunda tutkunuzu ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Gelin, bölümle ilgili ayrıntılara ve size sunduğu fırsatlara birlikte göz atalım!

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım Nedir?

 

Resim, oyunculuk, seramik, çizim, fotoğrafçılık, müzikal tiyatro, heykel, iç tasarım ve çok daha fazla alanı kapsayan yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz konuların tamamı Güzel Sanatlar ve Tasarım alanı içerisindedir. Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrencilerin Bachelor Fine Art yani bir BFA derecesine başvurdukları alan size eğitiminiz boyunca, özel çalışma alanınızdaki birçok profesyonel atölye çalışması ve eğitmen ile iletişime geçmenizi sağlayacak. Bu kişilerden aldığınız değerli geri bildirimler, becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 

Bir BFA derecesi size ne sunar?

 

BFA derecesinde çoğu programın, eğitmeninizle bire bir değerli olmanızı sağlayan küçük sınıf boyutları vardır ve kooperatifler veya endüstri stajları genellikle müfredatın bir parçasıdır. Genellikle derecenizin son iki yılı, uzmanlaşmak istediğiniz bir veya iki alana odaklanabilirsiniz. Yurtdış güzel sanatlar derecenizi aldıktan sonra, kullanabileceğiniz fırsatlar sonsuzdur. Moda, film / televizyon, eğitim, sanat terapisi, sanat ve kültür yönetimi ve eğlence endüstrisi gibi birçok endüstri, derece sahibi insanlar arıyor.

Yurt dışı güzel sanatlar programına giren her öğrencinin, uzmanlaşmadan önce hazırlık kursları veya önkoşulları alması gerekir. Genellikle bu, bir sanat tarihi dersi veya mimarlık ve temel çizimleri, heykeltraşlık, seramik veya resim kurslarının araştırmasından oluşur. Bu, uluslararası öğrencilere daha önce hiç düşünmemiş olabilecekleri sanat alanlarına ilişkin değerli bilgiler verebilir. Örneğin; ABD'de güzel sanatlar okurken, birçok uzmanlık alanında iç tasarım, iletişim sanatları, metal işleme, reklamcılık ve video oyun tasarımı konularında kendinizi geliştirebilirsiniz. 

 

Neden Güzel Sanatlar ve Tasarım Alanında Öğrenim Görmelisiniz?

 

Pek çok insan kendilerini bir şekilde ‘yaratıcı’ olarak görmeyi sever ve genellikle bunu çalışma alanlarından ayrı bir hobi veya kişisel ilgi alanı olarak gösterir. Ancak, bu istek ve ilginizi, öğrenim alanı ve hatta bir kariyere dönüştürmemeniz için hiçbir sebep yok! Bu alanda bir kariyere sahip olan pek çok insan her gün işlerinden çok büyük bir bireysel haz aldıklarını ve bunu ticarete dökmek istemeyeceklerini söylese de ülkemizde, bu alanda para kazanmak ilk önceliklerinizden biri olacaktır. 

 

 

Herhangi bir çalışma alanında olduğu gibi belirli bir derecenin sizin için iyi olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Seçtiğiniz derece, geleceğinizi olabileceğiniz en iyi kişi olarak şekillendirecektir. Neyi ve nerede çalışacaklarını seçmek öğrenciler için çok zor olabilir, ancak güzel sanatlar alanında yeteneğe sahip öğrencilerin bu bölümü seçmeleri kaçınılmazdır.

 

Bazı insanlar, Güzel Sanatlar'da bir derecenin, öğretmenlik yapmadığınız sürece hiçbir şey ifade etmeyeceğini iddia edecekler. Ancak, yurt dışı BFA derecesi alan öğrencilere sağlanan benzersiz fırsatlar göz ardı edilmemelidir. Birçoğu, genellikle başka türlü teklif edilemeyecek bir kariyer veya çıraklığa götüren özel bir çalışmada bir profesörle yakın çalışır. Uluslararası öğrenciler, neden güzel sanatlar diplomalarını almak istediklerine karar verirken bu alanda yurt dışı eğitim deneyiminin kazandıracağı fırsatları da göz ardı etmemelidirler. 

 

Ayrıca Güzel Sanatlar ve Tasarım alanında edineceğiniz yeterlilik ve becerilerin sizi yönlendireceği sektörler, reklamcılık, moda, oyunculuk dâhil olmak üzere en gözde meslekleri kapsar. Bu alanda bir meslek edindiğinizde, parasal anlamda alacağınız doyumun yanı sıra, zengin ve ünlü kişilerle bir arada bulunma şansına da sahip olursunuz!

 

▶️▶️ Yurt dışı güzel sanatlar eğitimi almak mı istiyorsunuz? Hotcourses Turkey ziyaretçilerine özel sunulan IDP Education danışmanlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Siz formu doldurun, uzmanlarımız size ulaşsın!

Kimler Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Alanında Başarılı Olurlar?

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım alanı, sahne performansından tasarıma kadar çok farklı alanları kapsadığından, bu alanda kimlerin başarılı olabileceği sorusu öğrencinin ilgisine ve becerisine bağlıdır. Bu alan genellikle, kendilerini dans, çizim, yazma, el sanatları yoluyla ifade etme konusunda geliştirmiş ve büyük hayalleri olan öğrencileri cezbeder. Sıfırdan fiziksel objeler veya farklı çalışmalar ortaya koymanız gerektiğinden bu derslerde hayal gücü, aynı zamanda sabır, öngörü ve analitik beceriler oldukça önemlidir.

 

Öğrencilerin aynı zamanda yorgun olduklarında ve ortaya bir çıkarmak istemediklerinde dahi yaratıcı olmaya ve üzerinde uğraştıkları işe sürekli kendileri vermeye hazır olmaları gerekir. Dolayısıyla bu daha önce, boş zamanlarında keyif almak için yaptıkları bir alanı öğrenim alanı olarak seçen kişiler için bir şok etkisi yaratabilir. Mezun olduklarında ve önlerine çıkan ilk kariyer fırsatlarını yakalama konusunda bir yarışa girdiklerinde, öğrencilerin gösterecekleri sabır ve kararlılık onlara avantaj sağlayacaktır.

 

 

Uygulamalı performansın söz konusu olduğu alanlar öğrencilerin, teknik becerilerin yanı sıra bir seyirci kitlesi önünde performans sergileme konusunda kendilerine güvenmelerini gerektirir. Bir ölçüde kuram öğretilse de, Güzel Sanatlar ve Tasarım alanındaki dersler öğretim ve değerlendirme anlamında genellikle pratiğe daha dayalıdır. Dolayısıyla, akademik anlamda çok yeterli değilseniz bile, bu size illa ki dezavantaj sağlamaz. Hatta lisede birkaç yıl boyunca edindiğiniz eğitim kültürü ve akademik kültürün ardından, bu sizin için tamamen tazeleyici bir deneyim olacaktır.

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım Alanında Öğrenim Görmek için Gerekli Kriterler Nelerdir?

 

Başvurunuzu yaparken, daha önceki çalışmalarınızı, deneyimlerini ve becerilerinizi gösteren bir portföy hazırlamanız gerekebilir. Bunlar arasında tasarım, çizim, boyama ve el işi örnekleri yer alabilir. Hatta yeteneğinizi kanıtlamak için bir seyirci önünde performans sergilemeniz bile istenebilir. Herhangi bir bölüme kabul şartlarını daima üniversitenin kendisi ile görüşmeniz ve ayrıntılı bilgi almanız önemlidir. 

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım Bölümleri Nelerdir?

 

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım Alanında Aldığınız Eğitimle Neler Yapabilirsiniz?

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım alanında aldığınız eğitimle neler yapabileceğiniz, hangi bölümde okuduğunuza bağlıdır. Ancak bu eğitim size ne olursa olsun, STEM ya da tıp gibi bölümlerin aksine daha az iş seçneği hatta daha düşük ve istikrarlı olmayan bir maaş sunacaktır. Özellikle ülkemizde tiyatro, resim, heykel, seramik gibi bölüm mezunlarına iş imkanı sunulamaması, haliyle bu alanlarda eğitim alan öğrencilerin de giderek daha az mezun olmasına neden oluyor. 

 

 

Tiyatro ve Drama gibi bölümlerde performansa dayalı bir eğitim alan pek çok öğrenci, bunu ya ülke çapında ya da uluslararası düzeyde profesyonel sanatçı olabilme hayalini gerçekleştirmek için yapıyor olacaktır. Diğerleri ise bu alanı kendilerinden sonra gelen öğrencilere öğretmeye yönelecektir. Tasarım temelli alanlarda öğrenim gören öğrenciler ise ofis, ajans ya da herhangi bir yere bağlı olmadan freelance olarak grafik, moda, web tasarım gibi alanlarda tasarımcı olarak çalışabilirler.

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım mezunları için iş imkanları neler?

 

  • Ressam
  • Aktör
  • İç Tasarımcı/Dekoratör
  • Grafik Tasarımcı
  • Web Tasarım Uzmanı
  • Fotoğrafçı
  • Animatör
  • Moda Tasarımcısı

 

▶️▶️ Mevcut bazı burs seçenekleri hakkında bilgi edindiğinize göre neden Almanya’daki eğitim programları hakkında araştırma yapmaya başlamıyorsunuz? Hemen, sitemize kayıt olarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA