Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışı Makine Mühendisliği ve Öğrenciler İçin Kariyer Fırsatları

Yurtdışı Makine Mühendisliği

Bir makine mühendisliği kariyeri ilginizi çekiyorsa eğer, yurtdışında bu hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda kaliteli üniversite ve program bulunmaktadır. Makine mühendisliği dünyanın en eski ve istihdam imkanı yüksek alanlarından biri olduğu kadar, heyecan verici bir dünyanın kapılarını size açar. Araştırmalara erken başlamak, eğitim ve başvuru gereksinimlerini öğrenmek, en iyi okullardan haberdar olmak, kariyer seçeneklerine göz atmak için ayrıntılar yazımızda.

 

Makine mühendisliği nedir?

 

Makine mühendisliği, akla gelebilecek her türlü mekanik sistemin matematik, fizik ve mühendislik ilkeleri uygulanarak tasarlama, analiz etme, üretme ve sürdürülmesinden sorumlu olan en geniş ve mühendislik disiplinidir. Günümüzde makine mühendisleri; hassas tıbbi cihazlardan nükleer santrallere, jet motorlarından uçaklara, robotlardan yarış arabalarına kadar geniş kapsamda mekanik cihazların temel tasarımı, bakımı, üretimi, tasarımı, planlama, test ve yüklemesi ile ilgilenir. 

 

Yurtdışında makine mühendisliği eğitimi için 3 geçerli neden

 

1-Yüksek maaş: Diğer meslek gruplarına göre makine mühendisliği, işverenler tarafından sıklıkla aranıp yüksek maaş imkanı sunar. 

2-Geleceğin teknolojilerini yakından takip edin: Yurtdışında makine mühendisliği eğitimi veren üniversiteler, aralarında inşaat, sağlık, ulaşım, robotik sanayilerinin olduğu alanlarda bir dizi yeni teknolojilerin geliştirilmesinde öncü olurlar. 

3-Program çeşitliliği: Makine mühendisliği bölümü, hem ülke içerisinde hem de dünya çapında geniş yelpazede lisans ve lisansüstü programlar ile ilgi çekici uzmanlık alanları sunar.

 

Hangi dersleri alırsınız?

 

Yurtdışı makine mühendisliği dereceleri, modern teknolojinin geliştirilmesi için çeşitli fırsatlarla doludur ve seçim yapabileceğiniz çok çeşitli uzmanlıklar sunmaktadır. Lisans düzeyinde öğrenciler, özellikle statik ve dinamik, termodinamik, akışkan dinamiği, ısı transferi, gelişmiş bilgisayar programlama, mekanik tasarım, teknik çizim gibi temel makine mühendisliği konularına giriş yaparlar. Aynı zamanda uzmanlık alanlarına göre enerji, araç tasarımı, robotik, nanoteknoloji gibi makine mühendisliği becerilerini uygulayabilecekleri konular üzerine yoğunlaşırlar. Bugün makine mühendisliği konuları özellikle elektrik mühendisliği, havacılık ve inşaat mühendisliği dalları ile benzerlik gösterirken ortaklaşa çalışılan projelere imza atarlar. 

 

Yurtdışında doğru bölüm ve doğru meslek seçiminde uzman görüşü almak için formu doldurun.

Lisans gereksinimleri nedir?

 

Yurtdışı makine mühendisliği bölümü için giriş şartları, eğitim almak istediğiniz ülke ve üniversiteler arasında değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte tüm üniversiteler, makine mühendisliği başvurularında öncelikli olarak temelde güçlü bir matematik ve fizik altyapısı beklerken kimya gibi diğer bilim dalları da kabul edilmenizde etkili olacaktır. Bugün mühendislik alanında en iyi eğitim kurumlarına sahip Amerika’da çığır açan buluşlar ve gelişmelere öncülük eden MIT ve Stanford gibi bazı üniversiteler, öğrencileri oldukça seçici bir taramadan geçirirken, bazıları da lisans derecesine başlamak için gerekli olan niteliklere, notlara ve yabancı dil yeterliliklerine sahip olmayan öğrencilere hazırlık eğitimleri sunar. Makine mühendisliği eğitimi almayı düşünüyorsanız, lisans derecesi 3-4 yıl, yüksek lisans derecesi ise 1 ya da 2 yılda tamamlanır. 

 

Makine mühendisi ne yapar, sorumlulukları nedir?

 

Makine mühendisleri, bugün uzmanlık alanlarına göre özel şirketler, devlete bağlı kurumlar, fabrikalar, imalat sanayi ve araştırma tesislerinde çalışabilmektedir. Mekanik aygıtlar, motorlar, makineler ve araçlar tasarlamak, modellemek, üretmek ve analiz etmekten sorumlu olan makine mühendisleri; araba ile seyahat etmek, asansöre binmek, bilgisayar kullanmak istediğinizde ilk aklınıza gelecek kişiler olmalıdır. Peki, bir makine mühendisi ne yapar?

 

 • Biyomedikal cihazlar
 • Otomobiller, uçaklar ve diğer araçlar
 • Robotik, mekatronik, makine elektrik kontrol
 • Akıllı bakım ve güvenilirlik teknolojileri
 • Sanal gerçeklik kullanan sistemler ve modelleme
 • Isı değiştiriciler, buzdolapları ve havalandırma sistemleri
 • Lazerler, hassas makine ve nano-teknoloji dahi üretim teknolojileri kullanarak her bir cihaz ve sistemin üretiminde görev alırlar. 

 

Kariyer fırsatları nelerdir?

 

Makine mühendisliği, dünyanın en geniş kapsamlı ve çok yönlü mühendislik dallarından biridir. Bu nedenle aralarında robot, uzay, savunma, inşaat ve imalatın da olduğu çok sayıda endüstride istihdam imkanına sahiptir. Makine mühendisleri, günümüzde modern hayatın hemen hemen her alanında karşımıza çıkarken biyoteknoloji, malzeme bilimi, nanoteknoloji gibi bazı alanlar makine mühendisleri için yeni iş olanakları yaratmaktadır. Bugün cep telefonları, biyomedikal cihazlar, hibrit ve elektrikli otomobiller, 3D tasarımlar, robotik, uzay mekiği araçları, televizyonlar, binalar, saatler, uçaklar, enerji santrallerinin geliştirilmesinde makine mühendislerinin sorumluluğundadır. 

 

 • Uzay mühendisi
 • CAD teknisyeni
 • Inşaat mühendisliğinde müteahhit
 • Makine mühendisi 
 • Nükleer mühendis
 • Malzeme mühendisi
 • Patent hukuku uzmanı
 • Otomotiv mühendisi

 

Makine mühendisliği mezunları hangi mühendislik sanayinde iş bulabilir?

 

Makine mühendisliği mezunları, mühendislik sektörünün hemen hemen her kolunda işverenler tarafından aranır. Bu nedenle aklımıza gelen çok sayıda sanayide zengin ve tamamen farklı bir kariyer elde edebilirsiniz. Bugün makine mühendisliği alanında özellikle İngiltere’de artan istihdam ihtiyacıyla özellikle lisansüstü mezunları yüksek maaşlar ve refah bir yaşam bekliyor diyebiliriz. Aynı zamanda Amerika’nın arkasından gelen gelişen teknolojileri ile göz dolduran Çin, Güney Kore, Malezya gibi Asya ülkeleri gelişen robot ve inşaat sanayi ile öğrencilere heyecan verici bir deneyim sunuyor. 

 

 • Otomotiv sanayi
 • Kimya sanayi
 • Savunma sanayi
 • Havacılık ve uzay sanayi
 • İlaç sanayi 
 • Petrol ve gaz endüstrisi
 • Demiryolu sanayi
 • İnşaat sektörü

 

Hangi niteliklere sahip olmalısınız?

 

İyi bir makine mühendisi olmak için teknoloji ilerledikçe, zamana ve gelişime ayak uydurmak, yeni tasarımlar üretmek, mekanik cihazlar icat etmek, sürekli araştırmak ve yeniliklerden haberdar olmak gerekir. Ayrıca, etkin bir takımın parçası olarak çalışan makine mühendislerinin güçlü iletişim becerilerine, yaratıcılığa, matematik ve mekanik becerilere, el becerisine, problem çözme yetisine sahip olmaları iş dünyası ve işverenler için önemli niteliklerdir. Siz de yaratıcı düşünmeye, çizim yapmaya ve makinelerle uğraşmaya ilgi duyuyorsanız, makine mühendisliği tam size göredir. 

 

Yurtdışında makine mühendisliği veren en iyi üniversiteler

 

Makine mühendisliği alanında prestijli bir kariyer elde etmek ve küresel fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız, dünya çapında çok sayıda üniversite zengin program çeşitlilikleri ile sizi bekler. Lisans öğrencileri için tasarlanmış en modern laboratuvarlar, güçlü teknolojiler ve bilgisayar donanımları ile göz dolduran yurtdışında makine mühendisliği eğitimi veren en iyi üniversiteler şu şekildedir;

 

1-Massachusetts Institute of Technology - Amerika

2-Stanford University - Amerika

3-University of Cambridge - İngiltere

4-Delft University of Technology - Hollanda

5-Harvard University - Amerika

 

Yurtdışı makine mühendisliği eğitimi veren en iyi üniversitelere sitemizden göz atabilir, kurumlarla iletişim kurabilir ve tavsiyeler alabilirsiniz. 

Makine mühendisliği yüksek lisans iş fırsatları

 

Makine mühendisliği alanında ilerlemek, üniversitelerde araştırma ve geliştirme programlarında yer almak, iş dünyasında yönetici pozisyonlarında çalışmak isterseniz lisansüstü eğitimi tercih edebilirsiniz. Genel olarak bir doktora derecesi, mühendislik fakültelerinde akademik kariyer elde edebilir, mühendislik veya işletme yüksek lisans programları ile yeni teknolojiler, proje yönetim becerileri, iş deneyimi kazanma imkanı bulabilirsiniz. Makine mühendislerinin büyük çoğunluğu profesyonel düzeyde istihdam elde etmek için lisansüstü eğitim almayı tercih ederken, mezunları ilk 6 ay içerisinde işe yerleşme oranlarına sahiptir. 

 

En iyi makine mühendisliği şirketleri

 

Yurtdışında makine mühendisi olarak iş arıyorsanız, sizi dünyanın en büyük ve en karlı makine mühendisliği şirketleri bekler. Bunlar arasında bilgisayar yazılımı ve tüketici elektroniği alanında Apple, havacılık sanayinde uçak motorları üreten Aviadvigatel, elektrik ve makine mühendisliği sektöründe Continuum, İngiliz makine mühendisliği şirketi Mechon, Ford Motor Company, Google en başarılılarıdır. 

 

Makine mühendisleri için maaş beklentileri

 

Makine mühendisliği eğitimi alan öğrenciler için yurtdışında iş imkanlarından bahsettiğimize göre öğrenciler için mezuniyetten sonra maaş fırsatlarına da göz atmadan olmaz. Bir mühendis olarak istikrarlı ve kazançlı bir kariyer arıyorsanız makine mühendisliği sizin için ideal bir seçim olabilir. Makine mühendisleri için kazançlar, çalışacağınız ülkelere göre değişiklik gösterebildiği gibi lisansüstü eğitim almak, CAD becerileri, yabancı dil bilgileriniz maaşlarınızın yükselmesi için en etkili niteliklerdir. 

 

Günümüzde en iyi makine mühendisliği okullarının Amerika’da olduğunu düşünürsek eğer, bilimsel araştırmalar ve geliştirmeler için yıllık ortalama 99.870$, imalat sanayinde 80.310$, yeni mezunlar ise 65.365$ civarında bir maaş kazanır. Bugün makine mühendisleri için en yüksek yıllık maaşları alabileceğiniz şirketler arasında;

 

 • 187.000$ ile Google,
 • 169.000$ ile Apple ve 
 • 166.000$ ile Microsoft yer alır. 

 

Diğer mühendislik dalları için en çok okunan yazılarımıza göz atın;

Elektrik mühendisliği mi, bilgisayar mühendisliği mi okumalı?

Havacılık ve uzay mühendisliği hakkında bilinmeyenler

Yurtdışında elektrik mühendisliği eğitimi

Yurtdışında inşaat mühendisliği eğitimi 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA