Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışında Eğitim Almak İçin Hangi Bölümleri Tercih Etmeli?

Yurtdışında Eğitim Almak İçin Hangi Bölümleri Tercih Etmeli?

Yurtdışında bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? Yurtdışı eğitim fikri, bir öğrencinin yaşamı boyunca alacağı en akıllıca kararlardan biri olacaktır. Bunu planlamaya başlamadan önce yapacağınız araştırma çok önemlidir. Zira yabancı bir ülkede eğitim almanın avantajları olabileceği gibi yanlış seçimler size birçok dezavantajda getirebilir. Peki bu aşamada ne yapmalısınız? Öncelikle Hotcourses Turkey sitemiz üzerinden ülkeler, üniversiteler ve daha birçok konuda size yardımcı olacak makaleleri inceleyebilir, üniversitelerle direkt olarak iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda üniversitelerin broşürlerini indirerek, size en uygun okulu ve eğitim programını bulabilirsiniz. 

 

Yurtdışında okumak bugün öğrenciler arasında oldukça popüler bir olgudur. Çoğu öğrenci bu hayalini üniversite eğitimi alırken Erasmus gibi öğrenci değişim programları ile gerçekleştirirken, bir çoğu da yurtdışı yüksek lisans programları ile daha parlak bir kariyer ve yurtdışı iş imkanlarından faydalanır. 

 

Peki yurtdışında eğitim almak size ne gibi avantajlar sağlar?

 

 • Yurtdışında okuyarak hayatınıza renk katabilir, yeni deneyimler ve arkadaşlıklar sayesine geniş bir perspektiften dünyaya bakabilirsiniz. 
 • İngilizcenizi ilerletebilir ya da tamamen farklı bir dil öğrenerek mezuniyetten sonra daha iyi iş imkanlarına sahip olabilirsiniz.
 • Daha çok seyahat etme ve farklı kültürleri deneyimleme imkanı bulursunuz. 
 • Yaşadığınız ülke ve üniversitelerde görme imkanı bulamayacağınız çok farklı dersler ve programlara erişim fırsatınız olabilir. 
 • Özgüven, esneklik, bağımsızlık gibi kişisel gelişiminize katkısı olacak beceriler kazanırsınız. 
 • Ömür boyu bağlarınızın kopmayacağı ve size katkısı olacak arkadaşlar edinirsiniz. 
 • Bir şirkete iş başvurusu bulunduğunuzda, yurtdışında okumuş olmak potansiyel işverenlerin gözünde önemli bir artı sağlayacaktır. 

 

Bugün yurtdışı eğitim denilince en popüler ilk 5 ülke; Amerika, İngiltere, Kanada, Almanya ve Avustralya’dır. Türk öğrenciler arasında da yakınlığı nedeniyle İsviçre, Hollanda, İtalya, Fransa gibi Avrupa ülkeleri ilk sıralarda olmasına rağmen son yıllarda özellikle göçmenlere uygulanan ılımlı politikaları ile Kanada; eğitim, yaşam ve çalışma gibi kriterleri nedeniyle tercih sebebidir. 

 

Yurtdışı üniversite okumaya karar veren öğrenciler arasında en popüler eğitim programları hangileri? 

 

Son yıllarda teknoloji alanındaki gelişmeler öğrenciler arasında bilişim çalışmaları, bilgisayar sistemleri, yazılım mühendisliği, yapay zeka, programlama gibi konularda eğitim almayı tercih eden öğrenci sayısında artış sağlarken mühendislik, tıp, hukuk gibi bölümler istikrarlı istihdam imkanları ile hala en popüler program çeşitliliğine sahip konuları barındırırlar. Gelin popüler konulara birlikte göz atalım!

 

Mühendislik ve Teknoloji

 

Mühendislik ve teknoloji konu alanı, öğrenciler için güçlü bir kariyer imkanı sunan dünya çapında en popüler programları barındırır. Teknoloji ve modern yaşamın giderek daha çok hayatımıza girmesi, teknolojinin mühendisliğe olan katkılarını da gün yüzüne çıkarmıştır. Bu alanda dünya çapında en iyi ilk 5 bölüm; bilgisayar bilimi ve bilgi sistemleri, kimya mühendisliği, inşaat ve yapı mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği ile makine mühendisliğidir. Yurtdışı mühendislik ve teknoloji alanında eğitim veren okullar, araştırma tabanlı eğitimleri sayesinde öğrencilerin iş piyasasında gerekli bilgi, beceri ve pratikle mezun olmalarını sağlarlar. Mühendislik kariyeri seçtiğinizde sürekli olarak yaratıcılık ve mantıksal yeteneğinizi kullanmak zorunda olduğunuzu, yeni fikirler ve tekniklerle ilgili son çıkan trendleri takip etmeniz gerektiğini unutmayın! Zira yapacağınız ve ortaya çıkaracağınız işler, dünyayı daha yaşanabilir kılacak ve toplum yararına olacaktır. Siz de Nikola Tesla, Thomas Edison, Wright Kardeşler gibi dünyayı değiştiren icatlara sahip olmak istemez misiniz?

 

Times Higher Education verilerine göre mühendislik ve teknoloji eğitimi veren en iyi ilk 5 üniversite şu şekildedir;

 

 

Mühendislik ve teknoloji alanında eğitim veren tüm üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Yaşam Bilimleri

 

Kendinizi üniversitede bir laboratuvarda uğraşırken ya da karmaşık bir denklemi çözmeye çalışırken bulursanız eğer muhtemelen yaşam bilimleri ile ilgili eğitim alıyorsunuzdur. Bilimsel düşünme kabiliyeti, matematik beceriler, methoda dayalı öğrenme gibi çok çeşitli konularda yetenek ve tecrübe sahibi olacağınız alanda;

 

 • Astronomi
 • Biyoloji 
 • Matematik 
 • Biyomedikal Bilimi
 • Çevre Bilimleri
 • Fizik 
 • Kimya gibi bölümlerde eğitim alabilirsiniz. 

 

Yaşam bilimleri lisans dersleri, doğal dünyayı anlamaya çalışırken kimyasal, fiziksel, matematiksel, çevresel ve jeolojik açılardan bakmayı ve ortak bir odaklanmaya sahip olmanızı sağlar. Günümüzde öğrenciler özellikle dünya çapında biyoloji alt dalları arasında yer alan biyoteknoloji, deniz biyolojisi, moleküler biyoloji, nörobiyoloji, immünüloji üzerine yoğunlaşırlar. Bu alanda size program çeşitliliği, uzmanlık ve zengin kariyer imkanları sunan QS sıralamasında yer alan en iyi yurtdışı üniversite seçenekleri şu şekildedir; 

 

 

Uygulamalı ve kuramsal bilimler eğitimi veren üniversitelere bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

İşletme ve Yönetim

 

İşletme ve yönetim programları, günümüzde yurtdışında okumak isteyen öğrenciler arasında en popüler konulardandır. Dünya çapında çok sayıda işletme okulu zengin lisans ve master program çeşitliliğine sahiptir ve geleceğin profesyonellerini eğitmek üzere yüksek kalitede eğitim alma ve işe yerleşme imkanı bulurlar. Bugün QS verilerine göre bu alanda dünyanın en iyi üniversiteleri şu şekildedir;

 

 

İşletme ve yönetim alanında uluslararası firmalarda çalışmayı düşünüyor ve daha parlak bir kariyer elde etmek istiyorsanız eğer lisans eğitiminizden sonra master eğitimi almanızı öneririz. Ekonomi, girişimcilik, pazarlama, muhasebe, uluslararası işletme, bankacılık ve finans öğrenciler tarafından tercih edilen en popüler bölümler arasındadır. 

 

İşletme ve yönetim alanında tüm üniversitelere bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

Sosyal Çalışmalar ve Medya

 

Sosyal çalışmalar ve medya oldukça geniş kapsamlı konuların yer aldığı bir alandır. Sosyal bilimler toplumun ve etrafımızdaki ilişkilerin incelenmesiyken, toplumu şekillendirmede ise önemli rol oynayan medya yer alır. Öğrenciler tarafından günümüzde özellikle antropoloji, dilbilim, gazetecilik, kütüphanecilik, sosyal bilimler, medya, sosyoloji, uluslararası ilişkiler gibi bölümler ilk sıralardadır. Eğer kendinize bilgisayar başında oturacağınız bir kariyer seçmek istemiyorsanız sosyal çalışmalar ve medya size heyecan verici bir seçenek sunar. Sunum, araştırma, iletişim gibi bir çok beceri sahibi olabileceğiniz sosyal çalışmalar ve medya, öğrencilere antropolog, gazeteci, kütüphaneci, politikacı, kamu personeli, basın çalışanı gibi belirli proje alanlarında iş imkanları sağlar. 

 

 

Sosyal çalışmalar ve medya alanlarında üniversite seçeneklerine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım

 

Sanatla ilgili çalışmalar, yetenekli uluslararası öğrenciler arasında sürekli artan bir popülerliğe sahiptir. Zengin eğitim modülleri, ünlü sanatçıların geliştirdikleri yaratıcı ortamlar ve dünya çapında cazip işler öğrencilerin sanat ve tasarım alanlarında yurtdışı üniversiteleri tercih etmelerinde büyük rol oynar. Moda ve tekstil tasarımından dansa, müzikten tiyatro ve drama çalışmalarına, grafik tasarımdan resime kadar çok çeşitli alanları kapsar. Bugün özellikle Türk öğrenciler arasında moda tasarımı eğitimi için yurtdışına giden öğrenci sayısı oldukça fazladır. En çok tercih edilen ülkeler arasında İtalya, Fransa, İngiltere gelirken Armani, Prada, Dolce&Gabbana, Chanel, Dior, Moschino gibi markalarda staj ve iş fırsatları sizi bekler. Aynı zamanda endüstriyel tasarım alanında öğrencilere iş imkanı sunan ülkeler arasında İtalya, Almanya, Finlandiya, Amerika, Japonya popüler eğitim kurumları ile ilk sıralarda yer alır. Yaratıcı sanatlar ve tasarım alanında eğitim alabileceğiniz üniversitelere bu linkten göz atabilirsiniz. 

 

Dünya çapında sanat ve tasarım alanında yurtdışı üniversite seçenekleri şu şekildedir;

 

 

Yurtdışı eğitim alabilceğiniz ülkeler, üniversitele ve bölümler hakkında tercih yapmadan önce merak ettiklerinizi danışmanlarımıza sorun!