Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışında MBA Okumak İçin 7 Neden

Yurtdışı MBA

Master of Business Administration-MBA yani İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı, dünya çapında lisans eğitimini tamamlamış, aday yöneticilere yönelik bir eğitimdir. Günümüzün rekabetçi iş dünyasına girmek için hazırlanan yeni mezun öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği MBA eğitimi, kariyer yaşamlarında daha yüksek maaş almak ve bir üst yönetim pozisyonuna geçmek isteyenler için ekstra avantajlarla doludur. Tabi bu eğitimi yurtdışında almak, aynı zamanda size mükemmel bir İngilizce dil becerisi, global bir bakış açısı ve donanımlı bir özgeçmiş kazandırır. Zira Amerika, İngiltere, Çin ve Fransa gibi ülkeler; yüksek düzeyli eğitimleri, uzmanlık programlarının zenginliği, başarılı eğitmen kadroları ve iş dünyasıyla olan bağlantıları nedeniyle dünya çapında üne sahiptirler. Gelin yurtdışı MBA eğitimi için gerekli nedenlere birlikte göz atalım.

 

1-Profesyonel İş Ağına Ücretsiz Erişim

 

MBA eğitimi almayı düşünen öğrenciler için öncelikle, yurtdışında sizi büyük bir profesyonel iş ağı fırsatı beklediğini söylemekte fayda var. Zira ülkelere ve üniversitelere göre değişen bir ya da iki yıllık eğitiminiz süresince, yönetim tecrübesi olan eski ya da hala işlerine devam eden dünyanın en güçlü işadamlarından, profesörlerden ve öğretim elemanlarından dersler alırken, yönetim becerileri, deneyimleri ve çevrelerinden yararlanırsınız. Aynı zamanda yeni mezunların yanı sıra iş tecrübesi olan çalışanlar ve yöneticilerde profesyonel kariyerlerini bir adım ileriye götürmek için MBA öğrenimi görmeyi tercih ederler. Dünya çapında çoğu iş okulu farklı milletlerden öğrencileri bünyesinde barındırırken, sahip olacağınız arkadaşlıklar sayesinde kendinize Belçika’dan Çin’e, İtalya’dan Avustralya ve Amerika’ya kadar zengin bir network oluşturabilir, bunu başarılı iş ortaklıklarına dönüştürebilir, uluslararası kariyer fırsatlarından faydalanabilirsiniz. 

 

2-MBA Eğitimi Veren En Popüler Ülkeler

 

Günümüzde yurtdışında üniversite okumak isteyen çoğu öğrenci için özellikle Amerika ve İngiltere gibi ülkeler tercih edilirken, maliyet açısından nispeten daha pahalı olan ve bir ya da iki yıllık sürede biten işletme yüksek lisansı içinse Fransa, Çin, Almanya, Singapur, İspanya gibi ülkeler daha uygun eğitim maliyetleri bakımından öğrencilere cazip gelebiliyor. 

 

AMERİKA

 

İlk olarak 1902 yılında Amerika’da Dartmouth College ve sonrasında diğer ülkelerde uygulanmaya başlayan işletme yüksek lisansı yapmak için günümüzde MBA’nın doğduğu yer olarak kabul edilen Amerika, en popüler destinasyonlardan biridir. Dünyanın en iyi MBA okulları sıralamalarında, ilk 10 üniversitenin 5’i Amerika’da yer alırken, bunlar arasında Harvard, Stanford, Penn, MIT ve Columbia en başarılılarıdır. Bu prestijli üniversiteler mezun olan öğrencilerine yüksek maaş ve kariyer garantisi verirken maliyetleri ile de dikkat çekerler. Örneğin birinci sınıf bir kampüs, konaklama, yaşam ve eğitim sunan Stanford Üniversitesi’nde 10 aylık akademik yıl için 110.000$ civarında bir ücret öderken, daha az prestijli ancak eğitim kalitesi yüksek olan Michigan Üniversitesi’nde ise okul ve diğer yaşam masrafları için yaklaşık 70.000$ yeterli olur. Amerika’da MBA eğitimi yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

FRANSA

 

Moda, lüks yaşam, Paris şehri, şarap, müzik, sinema ve sanatın buluşma yeri olan Fransa, her yıl dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi olarak birinci sıradadır. Fransa, bugün Amerika’nın arkasından hem dünyanın hem de Avrupa’nın en iyi MBA okulu olan INSEAD Business School’la uluslararası öğrencilerin gözdesidir. Daha çok moda, tasarım ve işletme lisans diplomasına sahip öğrencilerin 10 aylık MBA eğitimi sonunda, mezunlarına %95 maaş artışı sunan okulun öğrenim ücreti ortalama 100.000$ civarındadır. Fransa’da İngilizce MBA eğitim seçeceği sunan diğer okullar arasında, HEC Paris ve Grenoble Ecole de Management yer alırken, eğitim ücretleri yaklaşık 80.000$’dır. 

 

ÇİN

 

Benzersiz bir kültür deneyimi, yüksek kaliteli eğitim ve özellikle teknoloji alanında sınırsız iş alternatifleri sunan Çin, Mandarince öğrenmek isteyenlerin de gözdesidir. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip ülke, MBA eğitimi almak isteyenleri Asya pazarı hakkında fikir edinmeye, kendilerine kazançlı ve prestijli bir kariyer yaratmaya davet eder. Ülkenin ve dünyanın en iyi işletme okullarından olan CEIBS-Çin Avrupa Uluslararası İşletme Okulu’nda, İngilizce MBA programı 18 ay sürer ve öğrencilerin profesyonellik, liderlik ve girişimci ruhunu geliştirmeye odaklı bir eğitim verir.

 

3-Yönetsel Becerileriniz Gelişir

 

Yurtdışı MBA okulları, öncelikli olarak öğrencilerin, belirli bir alanda bilgilerini genişletirken, ekip yönetiminden stratejik düşünmeye, yönetim seviyesindeki pozisyonlar için liderlikten sunum ve iletişim becerileri kazanmaya kadar birçok konuda yardımcı olurlar. Bu da yalnız eğitim aldığınız okul ve sınıftaki arkadaşlarınızdan ve profesörlerden değil, takım çalışmaları ve ortak projeler ile yeni yönetim tekniklerini uygulamak ve sürekli kullanmaktan geçer. İşletme yüksek lisansı yaparken uzmanlığınıza göre bir şirketin işlemesini sağlayacak birçok konuda eğitim alırken; şirketin olumlu imajını korumak, sanayi verilerini yorumlamak, mali durumunu dengede tutmak, doğru insanları işe almak ve çalışanları motive tutmak gibi becerilere sahip olursunuz. 

 

4-Daha Yüksek Maaş İmkanı

 

Yurtdışında üniversite okumak beraberinde birçok masrafı da getirirken, bir ya da iki yıl süren MBA okulları bazen bu ücretleri iki ya da üçe katlayabiliyor. Yurtdışında MBA eğitimi almayı düşünüyorsanız, ödeyeceğiniz bu paraların geleceğinize yapacağınız en büyük yatırımlardan biri olduğunu unutmayın! Zira prestijli bir üniversitede eğitim alan çoğu öğrenci mezuniyetten hemen sonra iş bulmalarının yanı sıra, aynı alanda lisans eğitimini bitiren çoğu mezuna ya da çalışana göre daha yüksek maaşlar kazanır. MBA mezunları, Amerika’da 100.000$ ortalama yıllık bir maaş kazanırken, bu ücretler Avustralya ve Avrupa ülkelerinde ise 120.000$’a kadar yükselir. Günümüzde çoğu şirketin üst düzey yöneticileri bugün MBA okuyarak daha başarılı konumlarda kariyerlerine devam etmişlerdir. Bunlar arasında;

 

 • Harvard Business School’da, MBA eğitimi alan ve HP şirketinin CEO’su Meg Whitman.
 • Indian Institute of Management, Calcutta’da, MBA okuyan ve PepsiCo CEO’su olan Indra Nooyi. 
 • Harvard Business School MBA mezunu ve Bloomberg medya şirketinin kurucusu Michael Bloomberg. 
 • NBA’in efsane basketbolcusu Shaq O’Neal, Phoenix Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlamıştır. 
 • Linkedln CEO’su Jeff Weiner, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde MBA eğitimi almıştır.

 

5-Kendi Şirketinizi Kurma Şansı

 

Girişimci olmak, kendi iş fikirlerini gerçeğe dönüştürmek ve başarılı bir işin nasıl devamının sağlanıcağını öğrenmek isteyen çoğu öğrenci bugün özellikle yurtdışında MBA eğitimi almayı tercih eder. Yeni bir iş kurmak ve mevcut bir işletmeyi büyütmeyi ve geliştirmeyi düşünen öğrenciler ve çalışanlar; iş yönetimi, planlama ve mali konularda gerekli olan bilgi ve iş uygulamalarını edinmek için MBA okumayı tercih ederler. 

 

6-Gelişen Kariyer Fırsatları

 

Yaratıcı bir konuda lisans derecesine sahip ya da yeni bir kariyer çizgisinde ilerlemeye çalışan öğrenciler, yurtdışında MBA eğitimi alırken, gelecekteki kariyerleri içinde önemli bir adım atmış olurlar. Çoğunlukla finans veya danışmanlık mezunlarının mevcut kariyerleri içinde ilerlemek için aldığı MBA derecesi, bugün sağlıktan eğitime, teknolojiden mühendisliğe kadar çoğu alanda eğitim alan öğrencileri kendine çeker. Aralarında Google, Accenture, Bloomberg, Facebook gibi çoğu uluslararası şirket, MBA mezunları için sayısız iş fırsatlarıyla doludur. MBA derecesine sahip mezunlara olan talep giderek büyürken çalışabileceğiniz pozisyonlar şu şekildedir;

 

 • Bilgisiyar ve Bilgi Sistemleri Yöneticileri: Bilgisiyar ve bilgi sistemleri ağlarının bakım ve güvenliği ile ilgilidirler. İş yönetimi deneyimi, işe alım sürecinde büyük bir artıdır. Ortalama yıllık maaşları 135.000$ civarındadır. 
 • Finans Müdürü: Temel olarak mali faaliyetleri ve şirketlerin işlemlerini denetlerken, sermaye artırma ve küresel finansal işlemleri değerlendirir. Ortlama yıllık 120.000$ civarında maaş kazanırlar. 
 • Sağlık Hizmetleri Müdürü: Gelişen sağlık sektöründe, sağlık işletmelerinin sorunsuz olarak yönetilmesiyle ilgilenirken ortalama yıllık maaşları 95.000$ civarındadır. 

 

7-Yurtdışında MBA Okulları

 

Geleceğiniz için kazançlı ve başarılı bir kariyer planlıyorsanız ve fikirlerinizi geliştireceğiniz, kendinizi bir üst konuma çıkaracağınız bir iş hayal ediyorsanız, yurtdışı MBA eğitimi tam size göredir diyebiliriz. Yurtdışında uygun maliyetleri, kaliteli eğitimleri ve mezuniyetten sonra iş imkanları ile öğrenim görebileceğiniz en iyi MBA okulları şu şekildedir;

 

 • University at Buffalo, The State University of New York; 33 farklı MBA programı ile Amerika’nın en iyilerinden biridir. 1846 yılında kurulan okul, araştırma ağırlıklı eğitim sistemi, çok kültürlü kampüs ortamı ve inovasyon alanında başarıları ile göz dolduran akademik kadrosuyla dikkat çeker.
 • University of Glasgow; 1451’den beri eğitim veren dünyanın en saygın üniversitelerindendir. Okulun MBA eğitimi 1 yıl sürerken, 33.000$ civarındadır. 
 • Victoria University; dünya standartlarında eğitim veren ve 100 farklı ülkeden 14 binin üzerinde yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan Avustralya’nın en prestijli okullarındandır. 1-2 yıl arası süren MBA programları 20.000$ civarındadır. 

 

 

İnceleyebileceğiniz Diğer Yazılarımız:

Aston University, Online MBA Eğitimi

MBA’yı Burslu Okumak

Amerika’da MBA Eğitimi

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA