Temel bilgiler
Avustralya: Kariyer

Avustralya'da Yüksek Kazanç İmkanı Sunan 10 İş

Avustralya'da Yüksek Kazanç İmkanı Sunan 10 İş

Yurtdışı eğitim için ülke seçimi en önemli kararlardan biridir. Günümüzde çoğu öğrenci bu kararı verirken gidecekleri ülkelerin yaşam koşullarına, konaklama imkanlarına, üniversite seçeneklerine ve iş imkanlarına dikkat ederken, Avustralya her yıl hatırı sayılır yabancı öğrenci nüfusu ile Amerika ve İngiltere’den sonra en popüler eğitim rotalarından biridir. Yüksek kaliteli eğitim kurumları, mükemmel küresel araştırma fırsatları, muhteşem doğası, göz alıcı plajları, güneşin eksik olmadığı Sidney, Melbourne, Adelaide gibi canlı şehirleri ve rahat yaşam standartları ile bugün Avustralya, uluslararası öğrenciler için tercih edilen bir ülke haline gelmiştir. 

 

Hem iklim hem de yaşam şartları ile bu farklı ülkenin öğrencilere sunduğu fırsatlarda çeşitlilik gösterir. Bunlar arasında çok kültürlü bir toplumda yaşamanın faydaları, İngilizcenizi geliştirme imkanı ile kolay öğrenci vizesi alma, inanılmaz iş ve staj fırsatları yer alır. Bugün özellikle lisans ve lisansüstü eğitim için ülkeye gelen yabancı öğrenciler, geniş dünya standartlarında eğitim ve deneyim imkanı bulurken, haftada 20 saate kadar part-time işlerde çalışarak kısmen de olsa yaşam masraflarını da karşılayabilirler. Aynı zamanda Avustralya’da bir lisansüstü programdan mezun olan öğrenciler, 12 ay daha ülkede kalıp çalışma hakkına sahip olurken, özellikle muhasebe, işletme, bilgi teknolojileri ve mühendislik derecelerinde iş imkanları yaygındır. Yazımızda Avustralya’da yüksek kazanç imkanı sunan mesleklere yer verdik!

 

10-Muhasebeciler 

 

Birçok şirket için hayati önem taşıyan muhasebeciler, Avustralya’da çalışmak ve bu alanda eğitim almak isteyen öğrenciler arasında da popüler bir seçimdir. TEQSA tarafından yapılan araştırmada, muhasebe lisans derecesi olan öğrencilerin yarısından fazlasının Avustralya dışından geldiği görülmüştür. Peki muhasebecilik alanında bu talebin en büyük nedeni ne olabilir? Üniversitelerde sunulan program çeşitliliğine ve istihdam olanaklarına bakıldığında Avustralya’da bu alanda eğitim almak çok da şaşırtıcı değildir. Her türlü sektörde, iş danışmanlığı, yatırım analizi, denetim, döviz ve vergilendirme gibi alanda muhasebe diplomanızla Avustralya’da çalışmak için özel sektörde iş imkanı bulabilirsiniz. 

 

 • En İyi Üniversite: University of New South Wales
 • Ortalama Yıllık Kazanç: 131.993AU$

 

9-Mimarlar

 

Mimarlar, genel olarak bina ve yapıların tasarımı, estetik yaratıcılıkla inşaası ve oluşumu ile ilgilenirler. Genel olarak sınırsız bir ilham ve hayal gücüne sahip olmanız gereken mimarlık eğitimi ile Avustralya’da kendinizi özgür hissedeceğiniz bir ortam bulursunuz. Sidney ve Melbourne gibi kozmopolit ve modern şehirlerde eğitim almak, yaşamak ve çalışmak yaratıcılığınızı geliştirme fırsatı sunar. Sanat, kültür, bilim, teknoloji ve işletme gibi unsurlarla büyüleyici bir karışıma sahip mimarlık, lisans ve lisansüstü düzeyde zengin program çeşitliliği ile göz doldurur. Bölümde; mimari tasarım ve teknoloji, iç mimarlık ve mekan tasarımı, inşaat mühendisliği alanlarında lisans derecesi alabilir, mimarlık ve çevre tasarımı, kentsel tasarım ve iç tasarım gibi konularda yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. 

 

 • En İyi Üniversite: University of Sydney
 • Ortalama Yıllık Kazanç: 138.144AU$

 

8-BT Yöneticileri

 

Bilgi teknolojisi yöneticileri, basit olarak çalıştıkları bir kuruluş ya da şirketin teknoloji alt yapılarından sorumlu olan kişilerdir ve bu görevlerini veri yönetim ve iletişimini desteklemek için kullanırlar. BT yöneticileri şirketler için gerekli olan işletim gereksinimleri, araştırma stratejileri ve teknolojik çözümleri izleyerek bu hedeflere ulaşmak için uygun maliyetlerde verimli sistemler oluşturur. Günümüzün en çok aranan ve yüksek maaş imkanı sunan mesleklerinin teknoloji alanından çıktığını düşünürsek eğer bu alanda mezun olduktan sonra ülkenizde ya da Avustralya’da iş imkanı bulmak çok da zor olmayacaktır. Zira Avustralya, son yıllarda büyüyen bilgi ve iletişim teknoloji sanayi ile çok sayıda zengin program çeşitliliği sunarken, uluslararası öğrenciler için de yaratıcılık ve yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz bir ortam sağlar. Bu alanda lisans eğitiminizi bilgisayar bilimleri, yönetim bilişim sistemleri ve ilgili alanlarda tamamlarken, BT yöneticiliği için bilgisayar eğitimine ek olarak MBA derecesi almanız yeterli olacaktır. 

 

 • En İyi Üniversite: University of Melbourne
 • Ortalama Yıllık Kazanç: 139.883AU$

 

Avustralya'da Eğitim Hakkında Merak Ettiklerinizi Uzmanlarımıza Danışın!

7-Maden Mühendisleri

 

Madencilik sektörü en karlı meslek grupları arasında bilinir ve Avustralya’da yüksek kazançlı gelir getiren en iyi bölümlerdendir. Maden mühendisleri, madenlerin bulunma ve çoğaltılması için araştırma yapan kişilerdir. Çeşitli bilimsel yöntemler uygulayarak minerallerin çıkarılmasına yardımcı olan maden mühendisleri, Avustralya’da önde gelen üniversiteler ve araştırma şirketleri tarafından desteklenen programlarda eğitim alma ve mezuniyetten sonra yüksek maaşlar kazanma fırsatı bulurlar. 

 

 • En İyi Üniversite: Curtin University
 • Ortalama Yıllık Kazanç: 166.557AU$

 

6-Avukatlar

 

Hukuk mezunları, dünya genelinde en yüksek kazançlara ve en istikrarlı istihdam olanaklarına sahip alanlardan birinde eğitim almanın sayısız avantajlarına sahip olurlar. Zorlu bir eğitim dönemini geçirdikten sonra aralarında finans, medya ve siyaset gibi alanlarda olmak üzere çok sayıda sektörde Avustralya’da iş imkanı bulabileceğiniz avukatlık mesleği, genel olarak eleştirel düşünme iletişim ve güçlü analitik becerilere sahip olmanızı gerektirir. Bugün Avustralya’da iş arayan çoğu öğrenci özellikle ceza hukuku, sivil haklar, vergi hukuku, sağlık hukuku, çevre hukuku gibi uzmanlık alanlarına yönelirler. 

 

 • En İyi Üniversite: University of Melbourne
 • Ortalama Yıllık Kazanç: 198.219AU$

 

5-Psikiyatristler

 

Psikiyatri bölümü, yurtdışı eğitim ve iş imkanı olan en popüler konular arasında yer alır. Avustralya’da psikiyatri alanında lisans ve lisansüstü derecelerde zengin program çeşitliliğine sahip çok sayıda üniversite seçeneğiniz olacaktır. Psikiyatristler, zihinsel ve ruh sağlığı ile ilgili bozuklukların tanı ve tedavisi ile uğraşan hekimlerdir. Bugün psikiyatristler, psikologlardan farklı olarak 4-6 yıl arasında temel tıp eğitimi aldıktan sonra psikiyatri uzmanlık dalını seçerlerken hastalarına psikoterapinin yanında ilaç tedavisi uygulayabilirler. 

 

 • En İyi Üniversite: University of Melbourne
 • Ortalama Yıllık Kazanç: 211.024AU$

 

4-Finans Uzmanları

 

Avustralya’da çalışmak için size hem yüksek ücretli maaşlar hem de iş imkanları sunan meslek grupları arasında yer alan finans uzmanları, bir şirketin ya da işletmenin finansman ve mali işlerinden sorumlu kişilerdir. Genel olarak işletme, iktisat, bankacılık, maliye, finans, muhasebe gibi alanlarda lisans eğitimini tamamlamış olmak ve Avustralya’da alacağınız bir MBA derecesi bu alanda size parlak bir gelecek sunar. Finans uzmanları, bugün çalıştıkları kurumların verimliliğini arttırmak için analiz yapmak, periyodik ve anlık mali raporlamak hazırlamak, bütçe takibi yapmak gibi sorumluluklara sahiptir. Bir finans uzmanı olarak çalışırken analitik düşünme, finansal konulara ilgi, matematik becerileri, güçlü ikna gücü, sözlü ve yazılı iletişim yeteneği sahip olmanız gereken en önemli özelliklerdir. 

 

 • En İyi Üniversite: University of Melbourne
 • Ortalama Yıllık Kazanç: 263.309AU$

 

3-İç Hastalıkları Uzmanları

 

İç hastalıkları uzmanları ya da dahiliye doktorları, günümüzde oldukça geniş kapsamlı hastalıkların tanı, teşhis ve tedavisiyle ilgilenirler. Sindirim sisteminden kalp ve akciğere, kan hastalıklarından kanser tanı ve tedavisine, romatizmal rahatsızlıklardan alerjik hastalıklara kadar birçok konu ile ilgilenirler. İç hastalıkları; alerji, endokrinoloji, hematoloji, gastroenteroloji, romatoloji gibi alt dallara bölünür ve öğrenciler uzmanlıklarını kazanırlar. Avustralya’da özellikle bu alanda University of Sydney, lisansüstü araştırma çalışmaları ve 40’tan fazla araştırma enstitüsü ile olan bağlantıları ile dikkat çeker. Üniversite, öğrencilere klinik akıl ve iletişim, tıp eğitimi, istatiksel analiz ve araştırma becerilerini içeren geniş kapsamlı bir eğitim alma imkanı sunar. 

 

 • En İyi Üniversite: University of Sydney
 • Ortalama Yıllık Kazanç: 291.140AU$

 

2-Anestezistler

 

Anestezistler, hastanın ameliyata hazır hale gelmesinden sorumlu hekimlerdir. Hastanın güvenliğini sağlama, cerrahi müdehalenin yapılacağı bölgenin ya da tamamen hastanın uyuşturulması, ağrı ve acı hissetmeden tedavinin uygulanmasını sağlayan anestezi uzmanları, genel olarak 4-6 yıllık tıp eğitiminden sonra bir de 4 yıl alanlarında uzmanlık almalıdır. Anestezi uzmanları, hastanın anestezi öncesi ve sonrası durumunu izlemek, ameliyat için tıbbi bakımını gerçekleştirmek, aralarında cerrahların ve hemşirelerin olduğu ameliyat ekibi ile birlikte çalışmakla görevlidirler. Genel olarak bir cerrahta olması gereken en önemli yetenekler; acil durumlar sırasında sakinliğini korumak, detaylara dikkat, mantıklı ve kritik düşünme, güçlü sözlü iletişim becerileridir. 

 

 • En İyi Üniversite: Monash University
 • Ortalama Yıllık Kazanç: 359.056AU$

 

1-Cerrahlar

 

Avustralya’da en yüksek kazanç imkanı sunan mesleklerin başında cerrahlar gelir. Yaralanmaların ve fiziksel rahatsızlıkların tedavisi için cerrahi operasyonları gerçekleştiren cerrahlık mesleğini seçen öğrenciler, günümüzde özellikle kalp-damar cerrahisi, plastik-rekonstruktif ve estetik cerrahi, beyin-sinir-omurilik cerrahisi üzerine yoğunlaşır. Sadece Avustralya’da değil tüm dünyada istihdam olanakları en istikrarlı alanlardan biri olan cerrahi eğitimi, tıbbi bir derecenin tamamlanmasından sonra 5-6 yıllık bir uzmanlık gerektirir. Avustralya'da son yıllarda özellikle yabancı öğrenciler arasında plastik cerrahi popülerleşirken, ülkenin artan iş imkanları mezuniyetten sonra kalmak isteyenler için şaşırtıcı fırsatlar sunar. Genç doktorların cerrahi alanında kariyerlerini takip etmek için benzersiz ve yenilikçi programlar sunan Avustralya üniversiteleri, modern laboratuvarlarda deneyim kazanmak için pratik yapma imkanı sağlar. 

 

 • En İyi Üniversite: University of Western Australia
 • Ortalama Yıllık Kazanç: 393.467AU$

 

Ayrıca bakınız;

Öğrenciler İçin Avustralya Vizesi Hakkında Merak Edilenler

Avustralya’da Burslu Eğitim Veren Üniversiteler

Avustralya’da Çalışmak İçin 7 Neden

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al