Temel bilgiler
Avustralya: Kariyer

Avustralya’da İş İmkanı Yüksek Meslekler Hangileri?

Avustralya’da yaşamak ve çalışmak isteyenler için Avustralya’da en çok aranan meslekler ve maaşları araştırdık. Peki Avustralya iş imkanları yüksek meslekler hangileri?

Avustralya’da İş İmkanı Yüksek Meslekler Hangileri?

Avustralya’da eğitim almak, harika yeni beceriler kazanırken benzersiz bir yaşam tarzını ve kariyer imkanlarını deneyimlemenin en mükemmel yoludur. Ancak Avustralya’da yaşamayı düşünüyor ya da Avustralya iş imkanları arıyorsanız, eğitim alacağınız bölümleri dikkatilice seçmeniz ve ülkedeki sektörlerin artan ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Zira ülkede özellikle sağlık sektörü, bilişim ve mühendislik bölümleri artan istihdam ihtiyacı ile öğrencilere cazip seçenekler sunuyor. Yazımızda Avustralya’da en çok aranan meslekler ve hangi işlerin daha çok ücret ödediği hakkında merak edilenlere yer verdik. 

 

Avustralya iş imkanları yüksek bölümler hangileri?

 

Her yıl çok sayıda uluslararası öğrenci, eğitim almak için Avustralya’yı tercih ederken, dünyanın en iyi üniversiteleri ile tanınan ülke, öğrenim kalitesi ve mezuniyetten sonra ülkede kalma ve göçmenlik faktörleri nedeniyle eşsiz deneyimler sunuyor. 1,200’den fazla kurum ve 22,000’den fazla program arasından seçim yapabileceğiniz Avustralya’da, öğrenciler arasında en popüler bölümler şu şekildedir;

 

 

Peki, hangi sektörlerde Avustralya iş imkanları yüksek?

 

Avustralya’da çalışmak isteyenler için Avustralya hükümeti, göç politikasındaki değişiklikler ile birlikte göç listesinde yer alan nitelikli meslekleri güncelledi. Buna göre sağlık ve sosyal yardım, eğitim ve öğretim, inşaat ile bilimsel ve teknik hizmetler gibi sektörlerin yüksek talep göreceği öngörülüyor. Daha ayrıntılı bilgi için Avustralya Hükümeti Göçmenlik ve Vatandaşlık resmi web sitesine göz atabilirsiniz. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Avustralya’da çalışma izni almak kolay mı?

 

Avustralya’da yaşamak için çalışma izni almanın birkaç yolu vardır. Eğer eğitim amacıyla Avustralya’da bulunacaksanız mesleki eğitim, lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarına başvurabilirsiniz. Böylelikle eğitiminizi tamamladıktan sonra 2 ile 4 yıla kadar çalışma izni hakkı elde edersiniz. Hükümet, Avustralya ekonomisinin ihtiyaç duyduğu mesleklerde ihtiyaçı karşılamak için General Skilled Migration programını uyguluyor. Avustralya'da Eğitim Sonrası Vize Seçenekleri hakkında rehberimize hemen göz atın. 

 

Nitelikli Göçmenlik Programı, özellikle Avustralya’da eğitim sonrası çalışmak isteyenler için belli başlı aranılan mesleklerde fırsatlar sunuyor. Eğer ülkenizde bir lisans ya da lisansüstü programı tamamladınız ve Avustralya’ya göçmenlik başvurusunda bulunacaksanız da hükümetin yayınladığı Nitelikli Meslekler Listesine göz atabilirsiniz. Güncellenen liste ile birlikte en çok talep gören sektörlerle Avustralya’da en çok aranan meslekler ve maaşları hangileri birlikte göz atalım. 

 

1. Mühendislik Sektörü

 

Hangi mühendislik bölümleri okuyor olursanız olun, Avustralya hükümeti tarafından saygı duyulur. Bu nedenle ülkedeki mühendis açığını karşılamak için Subclass 476, Skilled-Recognised Graduate Visa programı yani Nitelikli Mezun Vizesi programını başlattı. Mezun Mühendis Vizesi olarak da bilinen program sayesinde hem Avustralya hem de kendi ülkelerinde yeni mezun olmuş mühendislere fırsat sunuluyor. Avustralya'da Yüksek Lisans Mühendislik Bölümleri hakkında merak edilenlere bu linkten göz atabilirsiniz. 

 

 

Avustralya’daki uluslararası öğrenciler için en popüler mühendislik alanları genellikle Elektrik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümleridir. Bugün, Avustralya’da mezun olduktan bir yıl sonra Avustralya mühendis maaşları ortalaması 60.000 AUD’ye kadar çıkabiliyor. Avustralya göçmenlik öncelik listesinde yer alan mühendislik alanındaki bazı meslekler aşağıdaki gibidir:

 

 

2. Sağlık Sektörü 

 

Avustralya'da en çok aranan meslekler ve maaşları hangileri dediğimizde, tıp endüstrisindeki işler olduğunu öğrenmek sizi şaşırtmayabilir. Tıp veya hemşirelik gibi genel olarak sağlık alanındaki ana dallar, yalnızca Avustralya değil, tüm hükümetler tarafından çok takdir edilen gruptadır. Özellikle Covid-19 pandemisinin tüm dünyayı etkisi altına aldığı bu zamanlarda, sağlık sektörünün kaliteli mezun sıkıntısına olan ihtiyacı arttı. Avustralya'da Tıp Eğitimi hakkında merak ettiklerinize bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

Ancak insan sağlığı ile ilgili bölümlerin genellikle yüksek maliyetli ve uzun çalışma sürelerine sahip olduğunuda unutmamanızı öneririz. Peki sağlık sektöründeki hangi meslekler, Avustralya hükümetinin göçmenlik öncelikleri listesinde ve Avustralya iş ilanları arasında yer alıyor?

 

 • Anestezi uzmanı
 • Kalp doktoru
 • Dermatolog
 • Göz doktoru
 • Hemşire
 • Pratisyen hekim
 • Beyin cerrahı

 

3. İşletme ve Yönetim Sektörü

 

Avustralya’da işletme ve yönetim çalışmaları alanından mezun olursanız, yerleşim başvurusu sürecinde Avustralya hükümeti tarafından size ilk yeşil ışık yakılacaktır. Avustralya, ekonomisi gelişmiş ülkelerden biridir ve bu nedenle ülkede, işletme okumayı tercih etmek, size kariyer fırsatları ve maaş açısından birçok fayda sağlayacaktır. Avustralya’nın En İyi İşletme Okulları hakkında rehberimize göz atın. 

 

 

Avustralya'da çalışmak istiyorsanız, bu sektördeki Avustralya iş imkanları olan bazı meslekler ve maaşları Avustralya hükümetinin göçmenlik öncelik listesinde yer almaktadır:

 

 • Muhasebeci
 • Ekonomist 
 • İnsan kaynakları yöneticisi
 • Pazarlamacı
 • İstatistikçi 

 

4. Hizmet Sektörü 

 

Güneşin hiç eksilmediği, plajları ve vahşi doğasıyla bilinen bir ülke olan Avustralya’da, haliyle turizm sektörü ülkenin potansiyel ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle İngilizce dışında yabancı dili olan personel, Avustralya'daki turizm ve otelcilik pazarında daha da değerlidir. Bu açıdan eğer turizm sektöründe gastronomi ve mutfak sanatları alanında eğitim aldıysanız Avustralya iş imkanları oldukça fazladır. Turizm ve otelcilik sektöründeki bazı meslekler Avustralya hükümetinin göçmenlik öncelik listesinde yer almaktadır:

 

 • Otel yöneticisi
 • Ahçılar
 • Restaurant yöneticisi
 • Şefler

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

5. Sanat Sektörü

 

Bir toplum ne kadar gelişmişse, sanata o kadar çok yatırım yapıyor demektir. Sanatı seviyorsanız, Avustralya'da bu alanda ilerlemeyi seçmeniz için çok fazla neden bulacaksınız. Avustralya’da en çok aranan meslekler arasında sinema ve müzik sektörlerinin yanında tasarım alanı da oldukça gelişmiştir. Grafik tasarım, animasyon, endüstriyel tasarım alanları en çok Avustralya iş ilanları bulabileceğiniz konulardır. Genel anlamda sanat alanında aşağıdaki meslekler, Avustralya hükümetinin öncelik listesindedir:

 

 • Yönetmenler
 • Oyuncular
 • Sanatçılar
 • Müzisyenler

 

6. Eğitim ve Öğretim Sektörü

 

Avustralya'da eğitim ve öğretim alanında okumayı seçerseniz, mezun olduktan sonra Avustralya iş imkanları konusunda endişelenmeyin! Zira yenilenen liste ve gelişen eğitim sektörü ihtiyacını karşılamak için hükümet, bu alanda da talepleri artırdı. Tabii, iletişim gerektiren bir sektör olduğu için İngilizce becerilerinizi iyiden mükemmele doğru ilerletmeye şimdiden başlamalısınız. Eğitim ve öğretim alanındaki bazı meslekler ve maaşları Avustralya hükümetinin öncelik listesinde yer almaktadır:

 

 • Okul öncesi öğretmeni
 • Ortaokul öğretmeni
 • Özel eğitim öğretmeni
 • Üniversite öğretim görevlileri ve eğitmenleri
 • Meslek öğretmeni

 

Avustralya’da en çok aranan meslekler ne kadar kazanıyor?

 

Dünyanın genelinde olduğu gibi Avustralya’da da en çok aranan meslekler ve maaşları arasında sağlık ve tıp sektöründeki işler gelir. Tıp mezunlarının en çok para kazandıran meslekler arasında yer almasında artan talebin bunu tetiklediğini söyleyebiliriz. Tıp alanında en çok aranan meslekler ve maaşlar şu şekildedir: cerrahlar 390.000$, anestezi uzmanı 386.000$, psikiyatrist 235.000$ civarında kazanıyor. Bunun yanında hukuk mezunları 180.000$, maden mühendisleri 184.000$, yatırım müdürleri 300.000$ civarında kazanç sağlayan meslekler ve maaşları arasındadır. Avustralya'da Yüksek Kazanç İmkanı Sunan 10 İş hangileri rehberimizden hemen öğrenin. 

 

Avustralya’da en çok aranan meslekler ve maaşları hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuz ve Avustralya iş imkanları için hazırladığımız yazımıza göz attığımıza göre sıra geldi faydalı linklerimize: Avustralya’da Çalışmak: Öğrenci İşleri, Avustralya Üniversitelerinden 10 Ücretsiz Online Kurs, Avustralya’da Öğrenim Ücretleri, Öğrenciler İçin Avustralya'da Yaşam Ücretleri

 

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Avustralya
Mesleki