Temel bilgiler
Avustralya: Eğitim Lokasyonları

Avustralya'yı Eşsiz Yapan Nedir?

share image

Hepimiz yaşamlarımızın bazı noktalarında, biri Avustralya’dan bahsettiğinde ‘G’day mate’ klişesini yapmışızdır. Ancak sterotipler bir yana, bu ‘şanslı ülke’, oraya seyahat eden herkese, her çalışana veya uluslararası öğrenciye, başka bir yerde bulamayacakları deneyimler sunan inanılmaz derecede özel bir yerdir. Peki, dünya çapında binlerce ziyaretçiyi buraya çeken şey nedir? Bu kısa yazımızda bunun tüm nedenlerine değinemesek de, Avustralya’yı benzersiz kılan bazı temel noktaları sizin için ele aldık.

 

Muhteşem Açık Alanlar

 

Gerçeklerin aksi iddia edilmez. Coğrafi olarak bakıldığında, Avustralya büyük bir farklılıktır. Aussie’lerin ülkesi dünyanın en büyük adası ve aynı zamanda ada olan tek kıtasıdır. Dünyanın en eski coğrafi özelliklerinden bazılarını barındıran Avustralya aynı zamanda dünyanın en kuru kıtasıdır. Toplam arazisinin yaklaşık %70’i yıllık olarak 500mm’nin altında yağmur alır - bu sebeple kurak/yarı-kurak olarak sınıflandırılır. Dolayısıyla arazinin %40’ının yaşam için uygun olmaması ve nüfusun yaklaşık %84’ünün kıyıdan 50 km ile sınırlı olan bölgede yaşamını sürdürmesi pek şaşırtıcı değildir.

 

Pek çok kartpostalı süsleyen Avustralya manzarası kesinlikle ülkenin en çok öne çıkan özelliklerinden biridir. Avustralya’nın kuru, düz, kavurucu derecede sıcak ve kırmızı-mavi genişliklerini görmek sizde kolay kolay unutamayacağınız bir tat bırakır. Ülkenin merkezinde bulunan Uluru kayasını ziyaret edin veya göz alıcı Kakadu Milli Parkı’nda (Avustralya’nın en büyük kara milli parkı) bir tura çıkın. Bunlar içinizdeki kaşifi tatmin etmeye yetmezse, Avustralya dünyanın en uzun kıyı şeritlerinden birine, ülkenin uç kısmında çok sayıda tropik yağmur ormanlarına, geniş üzüm bağlarına ve tarım alanlarına sahiptir - bunları keşfederek devam edebilirsiniz. Doğal güzellikler söz konusu olduğunda Avustralya’nın hiçbir eksiği yoktur.

 

İroni, Espri ve Argo

 

Avustralya’da resmi dil İngilizce olmasına rağmen, Avustralyalılar anadillerini bazen anlaşılması zor olan bir biçimde kullanırlar. Avustralya’da argo ve deyimlerin çok fazla olması dolayısıyla (bunların çoğu artık konuşma dilinde kullanılmaz) Avustralyalılar dili ulusal bir espri, şaka ve ironi anlayışıyla birleştirdikleri farklı bir biçimde kullanırlar.

 

Espri, Avustralya kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır ve genellikle tatsız, fazla mütevazı, sarkastiktir olmasının yanı sıra ironi de barındırır. Bu, ilk kolonilerin kendileriyle veya durumla dalga geçerek kötü bir durumdan eğlence çıkarma alışkanlıklarından gelir ve açıklık ve doğruluk gibi toplumsal değerleri öne çıkarır. Avustralya’da dürüstlük ve açıklık daima diplomasiden önce geldiği için herhangi bir yerde uygun olmayan bir konu Avustralya’da ‘doğru’ olarak kabul edilebilir.

 

Bütün bu anlatılanların yanı sıra, Avustralyalıların kelimeleri kısaltma eğilimini ve argo kullanımını anlamak da oldukça zor olabilir. Örneğin, ‘chewie’ - chewing gum; ‘sunnies’ - sunglasses, ‘arvo’ - (afternoon) ve ‘ambo’ (ambulansta çalışan sağlık görevlisi vb. ancak Avustralyalılar ne demek istediklerini anlatmaya oldukça hazır olan dost canlısı insanlardır. Bu keskin ve pek de saygılı olmayan dile, iletişime ve esprilere maruz kalmak en azından sizin bazı yeni sıkı dostlar edinmenizi ve gülümsemenizi sağlayacaktır.

 

Yemek ve Şarap

 

Avustralya kültüründe hiç ‘chuck another shrimp on the Barbie!’ ifadesini duydunuz mu? Avustralya’da karidese ‘prawn’ yerine ‘shrimp’ denir - kaliteli deniz ürünleri ülkedeki en değerli şeylerden biridir. Deniz ürünleri Avustralyalılar için en değerli 5. protein kaynağıdır. Avustralya balıkçılık bölgesi dünyadaki en büyük 3. Balıkçılık bölgesidir. Kıyı şeridi, ılık sular ve muhteşem tarım etkinlikleri ile çevrili Avustralya balık yatakları dünyada en iyi yönetilenler arasındadır. Bu ülkeye gittiğinizde, en iyi deniz ürünü restoranlarından birinde kendinizi, köpekbalığı eti, muz şekilli karides, barramundi ve taze istiridye ile şımartın.

 

Avustralya aynı zamanda gelişmiş şarap ve bağcılık sanayi ile tanınmaktadır. Devamlı olarak dünyanın en iyi şarap üreticileri arasında yer alan Avustralya, her şarap türünde üretim yapan birkaç ülkeden biridir. Avustralya çevresinde - özellikle güney Avustralya, Victoria eyaleti ve New South Wales - şarap üretimi yapılan yaklaşık 60 bölge mevcuttur.

 

Avustralya şarap üretimi için harika bir iklim ve toprağın yanı sıra, bağcılık araştırma ve eğitimi alanında da ön sıradadır. Hâlihazırda oldukça gelişmiş olan bu sanayinin daha da büyümesine yardım etmek üzere dünya genelinden genç bireyleri bağcılık sektörüne çekmek için oldukça geniş bütçeli burs programları mevcuttur.

 

İyi şarabın tadı çıkarmak, Avustralya kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Şehir merkezlerinde sayıları giderek artan şarap evleri sayesinde, şarap tadım turuna çıkmak hafta sonu yapılabilecek keyifli etkinliklerden biridir. Avustralya aynı zamanda, herkesin gidip ülkenin üzümlerinin tadına bakabileceği çok sayıda eyalet merkezli ve ulusal şarap festivallerine ve etkinliklerine ev sahipliği yapar.

 

Canlı Işıklar, Büyük Şehir

 

Avustralya kıyı şeridi üzerinde, 7 eyalet ve bölge genelinde 41 şehir mevcuttur. Tarihten bugüne göçmenlerin ülkesi olan Avustralya, dünya genelinden kültürlerin izlerini taşıyan restoranları, festivalleri, kafeleri ve özel mağazaları ile adeta kültürlerin buluşma noktasıdır. Sağlam bir ekonomi, önemli uluslararası iş bağlantıları ve mezunlarına dünya genelinde saygınlık katacak nitelikler sunan kaliteli eğitimi ile Avustralya’da metropolitan hayatı, aşırı kalabalık ve boğuculuktan ziyade kozmopolit bir nitelik taşır.

 

İstatistikler durumu açıkça göstermektedir. Sidney 2014 yılında dünyanın en popüler yurtdışı eğitim merkezi seçilmiştir; Melbourne ise 2013 yılında dünyanın en yaşanılır şehri seçilmiştir. Uluslararası yaşam kalitesi ve mutluluk anketlerinde Avustralya 3 yıl üst üste OECD tarafından dünyanın en mutlu ülkesi seçilmiştir; Oxfam Küresel Beslenme Endeksi’nde en yaygın besleyici yiyecek kategorisinde en çok puan alan ülkelerden biri olmuştur. Bunlara ek olarak, bu ülkede deniz ve plaj asla çok uzak değildir!

 

Haydi, gelin ve Avustralya’nın neden bu kadar mutlu olduğunu keşfedin: Avustralya’da bir öğrenim programı aramaya ve yurtdışı öğrenim maceranızı planlamaya başlayın!

 

Kaynak

https://www.hotcoursesabroad.com/study-in-australia/destination-guides/what-makes-australia-unique/

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al