Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Neden Avusturalya'da Eğitim?

avustralya eğitim

Dünyanın en mutlu şehirlerine sahip Avustralya’nın güneşle bezenmiş yollarında bir çok uluslararası öğrenciyi görmeniz mümkün. 2013 yılında 140 ülkeden 231.000 yabancı öğrenci Avustralya’da yüksek öğrenin kurumlarında eğitim gördü ve bu rakamın 2020 yılına kadar %30 artması beklenmektedir.

Avustralya’da eğitim konusunda kafanızda soru işaretleri varsa mutlaka yazımızı sonuna kadar okumalısınız!

 

Eğitim Standardı

 

Teknoloji ve ekonomi alanında dünya liderlerinden biri olan Avustralya’da eğitim sistemi sadece yüksek kalitede eğitim sunmakla kalmıyor, seçebileceğiniz yüzlerce bölüm de Avustralya’da sizi bekliyor. Avustralya’da yaklaşık 1.300 eğitim yüksek öğrenim kurumu 22.000 bölümde hizmet veriyor.

 

Global Üniversite Araştırma Ağı Universitas 21 2014 verilerine göre; Avustralya üniversiteleri Tıp, Mühendislik, Sosyal Bilimler ve Sanat bölümlerinde dünyanın en iyi üniversitelerine sahip ülke sıralamasında 8.sırada!

 

Avustralya’da üniversiteler eğitim içeriği açısından oldukça kaliteli ve inter-disipliner bir yapıya sahip! Avustralya yüksek öğrenim kurumlarında eğitim sürecinizde part time, tatillerde de full time çalışma imkanına sahipsiniz. Bu konuda üniversiteler hem staj hem teknik eğitim açısından öğrencileri de yönlendirmektedir. Avustralya’da eğitim sürecinizde çift dal, yan dal ve özel eğitim programları da almanız mümkün.

 

Eğitim sistemi, eğitim içerikleri ve eğitimde sunulan fırsatlar açısından Avustralya sizin için uygun bir ülke olacaktır. Avustralya'daki üniversitelerin broşürünü indirin.

 

Kalite Güvencesi ve Uluslararası Tanınırlık

 

Yurt dışı eğitimde öğrencilerin önceliklerinden biri üniversitelerin kalitesi ve üniversitenin uluslararası akreditasyonu / tanınırlığı. Avustralya’da Yurt dışından gelen öğrencilere hizmet veren The Educational Services for Overseas Students (ESOS) yabancı öğrencilerin eğitim süreçlerinden hem maddi olarak hem de sosyal entegrasyon olarak yanında. Avustralya hükümetinin resmi organlarından biri olan Tuition Protection Service (TPS) öğrencilerin harçlarını ödemeleri konusunda ve ders materyallerini tümüyle sağlaması konusunda hizmet vermekte ve sosyal güvenceler sunmaktadır. Tuition Protection Service; harç ücretini ödeyemeyen öğrencilere yönelik bölüm veya okul değiştirme imkanı sunmaktadır. Ayrıca yurt dışından gelen öğrencilere yönelik uygun faizli öğrenim kredileri de mevcuttur. Avustralya'daki burs seçeneklerini buradan öğrenin.

 

Avustralya’da ayrıca eğitim kalitesini izleyen ve değerlendiren Australian Qualifications Framework (AQF) kurumu da bulunmaktadır. Kurum yüksek öğrenimde eğitimin içeriğini periyodik olarak değerlendirmekte, öğrencilerden sık sık feedback alarak eğitim kalitesinin sürdürülebilir bir şekilde yükseltilmesini hedeflemektedir. Ayrıca kurumlar yüksek öğrenim ve iş sektörleri arasında bağlantıları kurmak ve öğrencilerin kariyer planlamasını yönlendirmek amacıyla da politikalar yürütmektedir. Kısaca Avustralya’da öğrenci iseniz vatandaşı olduğunuz ülkeye bakılmaksızın bir çok hakkınız ve imkanınız bulunmaktadır. Avustralya'daki tüm üniversiteleri buradan görüntüleyin.

 

Yaşam Kalitesi

 

Avustralya’da yaşamak şanslı bir ülkede yaşamak demek çünkü insanlar gerçekten çok mutlu ve refah düzeyleri yüksek. 2013 OECD verilerine göre Avustralya dünyanın en “ mutlu ve refah düzeyi yüksek” ülkesi durumunda. Ayrıca Times Higher Education istatistiklerine göre Avustralya’nın en önemli 2 şehri Sydney ve Melbourne, yüksek öğrenimde tercih edilmede 7.sırada! Avustralya’nın 5 şehri de dünyada okuyabileceğiniz en iyi 30 şehir sıralamasına girmiş durumda. Avustralya'daki tüm şehirler hakkında detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

 

Avustralya kültürü; öğrencilere diğer şehirlerden farklı olarak 2 kavramı da sunuyor “ sürekli gezi ve özgürlük” Hemen bu kavramları açıklayalım. Avustralya’da öğrenci iseniz kendinize elverişli bir bavul bulmanız gerekmekte çünkü şehirler arası bir çok öğrenci gezisi düzenleniyor. Avustralya’da diğer bir çok ülkenin tersine öğrenciler kampüste yurtlarda kalmıyor ve kampüs yaşamında çok aktif değiller. Kampüs yaşamı genellikle ders ve spor amaçlı kullanılıyor ve sosyal yaşam biraz daha kampüs dışına kaymış durumda. Bu durum öğrencileri biraz daha bireysel karar almaya ve bireysel girişimciliklere yöneltmektedir. Avustralya kültürü hakkında daha fazla bilgiyi bu yazımızdan öğrenin.

 

Mezuniyet Sonrası Başarı Şansı

 

Her öğrenci üniversite yaşamından sonra iyi bir işe girmek ister ve Avustralya’da eğitim gördüyseniz diğer adaylardan bir tık önde olduğunuzu söyleyebiliriz. Avsutralya’da üniversiteler tüm ülkeler tarafından yasal olarak tanınmakta ve işverenler Avustralya’da eğitim kalitesini temel alarak mezunlara öncelik tanıyor. Özellikle bilgi teknolojisi, bilgisayar programcılığı, teknik bölümler ve sağlık bölümlerinde Avustralya bir çok ülkeden daha çok tercih edilir durumda! Gerçekleştirilen tahminlere göre Avustralya’da 2017 yılı itibari ile 21.400 yeni pozisyon açılacak ve bu sektörlerde ortalama maaş senelik 66.000 $ civarında olacaktır.

 

Avustralya’da lisans bölümünü (en az 4 senelik) bitirmeniz halinde vizenizi Temporary Graduate Visa yoluyla uzatıp çalışma için kalma şansına sahipsiniz. Avustralya' mezuniyet sonrası kariyer imkanları için bu yazımızı okuyun!

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

AVUSTRALYA: yiyecek içecekler ve yemek

Avustralya'nın yalnızca barbeküden ibaret olduğuna dair rivayetler doğru değil. Gün ışığı insanları dışarıda zaman geçirmeye itse de Avustralya mutfağının pek çok başka yönü de bulunuyor. Avustralya'nın en dikkate değer yönlerinden biri de mutfağı ve kültüründeki çeşitlilik. Toplum olarak yiyeceklerde çeşitliliğe ve farklı kombinasyonlara açıklar. Geleneksel rosto, balık ve kızarmış patates ve İngiliz kahvaltısının yanı sıra Avustralyalıların Çin, Japon,

18.5K
article Img

AVUSTRALYA: Toplu Taşıma İçin Öneriler

Avustralya'nın gezmeye ve keşfetmeye meraklı öğrencilere sunduğu pek çok güzellik var. Yabancı bir ülkede yol bulmak çok da kolay değil elbette, ancak sizin için işleri kolaylaştıracak Avustralya'da ulaşım için toplu taşıma tavsiyelerimiz imdadınıza yetişiyor.   Karayolu   Avustralya'da her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre

3.9K
article Img

Avustralya'ya Varış

Avustralya'da gitmeniz gereken yere direkt uçmanız düşük bir ihtimal. Dünyanın en büyük ülkesi değil, fakat Avustralya yine de büyük bir ülke ve uçakla ülkeye vardıktan sonra başka bir ulaşım aracı kullanmanız gerekebilir.   Bu durumun seyahatinizi daha stresli hale getireceği aşikar. Yine de, bu stresi azaltmak adına doğru planlama yapmalısınız. Bazı şehirlerde birden fazla havaalanı bulunuyor, bu nedenle uçağınızın nerede ineceğine önceden kontrol

2.2K
article Img

Avustralya'da Para Biriktirmek Hakkında Herşey

Üniversitede eğlenmek elbette önemlidir. Ancak borç veya kredi almayacaksanız büyük ihtimalle elinizdeki parayı tasarruflu kullanmak durumundasınız. Şimdi cebinizdeki miktar size çok yüksek görünüyor olabilir;ama bunu bir seneye yayarak harcamanız gerektiğini de göz ardı edemezsiniz. Bu durumda finansal durumunuzu düzenlemek için pek çok seçeneğiniz var.   Banka hesabınız   Bir uluslararası öğrenci olarak

2.1K