Temel bilgiler
Avustralya: Bölüm Rehberleri

Avustralya'da Hangi Üniversitede, Hangi Konuda Eğitim Almalısınız?

Avustralya'da Hangi Üniversitede, Hangi Konuda Eğitim Almalısınız?

Çoğumuz için Avustralya denilince ilk aklımıza gelen vahşi doğası, kanguruları, koalaları, altın rengi plajları ve yılın her zamanı karşılaşacağımız güneşli havası gelir. Aslında bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için bundan çok daha fazlasına sahiptir. Teknoloji ve araştırma tabanlı mükemmel eğitim sistemi, yüksek yaşam standartları, kültürel çeşitliliği, küresel tanınırlılığa sahip üniversiteleri ve büyük iş fırsatları ile Avustralya, dünyanın en iyi eğitim destinasyonlarından biridir. Ülkede eğitim alabileceğiniz çok sayıda üniversite olduğu gibi uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler arasında ise özellikle tıp, biyoloji bilimi, maden mühendisliği, bilişim, çevre bilimi, medya ve iletişim ilk sıralarda yer alır. Aybı zamanda Avustralya, her yıl İngilizce dil bilgisini geliştirmek isteyen öğrencilerinde Amerika ve İngiltere'den sonra ilk durağıdır. Yazımızda Avustralya’da eğitim alabileceğiniz üniversiteler ve popüler konulara yer verdik!

 

Australian National University

 

1946 yılında Avustralya’nın Canberra şehrinde kurulan Australian National University, ülkenin ilk ve dünyanın en iyi araştırma kurumlarından biridir. Öğretim görevlileri ve mezunları arasında Nobel Ödülü almış isimlere sahip olan üniversite, öğrenci memnuniyeti ve mezuniyetten sonra istihdam oranlarıyla oldukça seçkin bir yere sahiptir. Akademik ve profesyonel kadrosu, mesleki gelişim fırsatları, kampüs çeşitliliği ile ANU eğitim almak için harika fırsatlarla doludur. 

 

 

Avustralya'da eğitim almak istediğiniz üniversiteyi seçerken uzmanlarımıza danışın!

University of Melbourne

 

Avustralya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk tercihi olan Melbourne Üniversitesi, dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olan Melbourne’de 1853 yılında kurulmuştur. 130’dan fazla ülkeden uluslararası öğrenci çeşitliliği ile ülkenin en büyük eğitim kurumlarından biri olan Melbourne Üniversitesi, kampüs yaşamı ile de oldukça popülerdir. Kültürel etkinliklerin, müzik ve film festivallerinin, 200’den fazla öğrenci kulüplerinde bilimden mühendisliğe, spordan edebiyata kadar eğlencenin eksik olmadığı üniversite, mezunların işe girme oranına bakıldığında QS sıralamalarında dünya genelinde 6. sıradadır. 

 

 

University of Sydney

 

1850 yılında kurulan Sydney Üniversitesi, Avustralya’nın en eski ve en prestijli eğitim kurumlarından biridir. Bunda ülkenin en eski yerleşim birimi ve dünyanın en büyük doğal limanlarından birine sahip Sidney şehrinin payı büyüktür. 75 araştırma merkezine sahip üniversite, dünyanın önde gelen kapsamlı araştırma ve öğretim kurumlarındandır. 

 

 

University of New South Wales

 

Avustralya üniversiteleri arasında araştırmada lider olarak görülen UNSW, 1949 yılında kurulmuştur. 50 binden fazla öğrenciye sahip üniversite, tüm dünyadan araştırmayı seven, yetenekli genç nesilleri kendine çeker. Üniversite, geniş kapsamlı ve yüksek kaliteli öğretim programları ile yeni fikirler geliştirmek isteyen seçkin öğrenciler için ilham veren akademik bir ortam oluşturur. 

 

 

University of Queensland

 

QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 50’de kendine yer bulan Queensland Üniversitesi, 141 farklı ülkeden gelen öğrenci çeşitliliği ile göz doldurur. Öğrencilerine en son ve en gelişmiş teknoloji tabanlı disiplinlerde eğitim alma imkanı sunan üniversite, değişim yaratacak ve ilham verecek fikirlere sahip öğrenciler yetiştirmeyi hedefler. Özellikle sanayi ile olan ortaklıkları ile göz dolduran UQ, mezuniyetten sonra pratik deneyimler kazanmış, iş hayatına hazır öğrenciler için kariyer fırsatları ile de popülerdir. 

 

 

RMIT University

 

Teknoloji, tasarım ve inovasyon alanlarında ülkenin en iyi küresel üniversitelerinden biri olan Royal Melborne Institute of Technology kısaca RMIT, 1887 yılında kurulmuştur. Avustralya’da uluslararası eğitim konusunda öncü eğitim kurumlarından biri olarak %20’ye yakın yurtdışından gelen toplamda 80 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapar. 42 ülkede 200’den fazla kurumla ortaklığa sahip RMIT, mühendislik ve tasarım konularında güçlü sanayi bağlantıları ile öğrenciler için kariyer fırsatları sunar. 

 

 

Monash University

 

1958 yılında Melbourne’de kurulan Monash Üniversitesi, Avustralya’da okumak isteyen öğrenciler için ülkenin en iyi kamu araştırma okullarından biri olarak görülür. 60 bin öğrencisi ile Avustralya’nın öğrenci yoğunluğu en fazla olan okullar arasında yer alan Monash Üniversitesi, küresel sağlığın iyileştirilmesi konusunda önemli adımlar atarken, ilaç geliştirme, yeni bir sıtma aşısı, 3D baskılar gibi çok çeşitli buluşlarda da oldukça etkindir. Ülkedeki en iyi mühendislik ve teknoloji okullarından biri olarak yer alan Monash Üniversitesi,  özellikle kimya alanında QS sıralamalarında dünyanın en iyi 50 okulundan biridir. 

 

 

Curtin University 

 

Avustralya, bugün maden mühendisliği alanında Amerika’dan sonra dünyanın en iyi ikinci eğitim kurumu olarak Curtin Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar. Dünyanın en yaşanabilir ilk 10 şehrinden biri olan Perth şehrinde canlı kampüsü ve kültür çeşitliliği ile dikkat çeken Curtin Üniversitesi, 1966 yılında kurulmuştur. Birinci sınıf araştırma imkanları ile tanınan üniversite, sürdürülebilir kalkınma, astronomi, mineraller ve enerji, sağlık bilimleri gibi konularda yeni çözüler üretmeyi kendine hedefler. 

 

 

Avustralya'da eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

University of Technology Sydney

 

Avustralya’da okumak gibi bir düşünceye sahipseniz ülkenin en güzel şehirlerinden biri olan Sidney’de modern tesisleri ile dikkat çeken University of Technology Sydney, 1988 yılında kurulmuş araştırma odaklı eğitim kurumlarından biridir. 130’un üzerinde lisans ve 180 kadar lisansüstü programa sahip UTS, bugün dünyanın en iyi şirketlerinden biri olan IKEA ile gelecek vadeden genç tasarımcılara, yerel bir tasarım merkezi kurmuştur. 

 

 

University of Adelaide

 

1874 yılında kurulan Adelaide Üniversitesi, Avustralya’nın en iyi kamu üniversitelerinden biri olmakla beraber, dünya çapında araştırma ve yüksek öğretim kurumları arasında yer alır. Dünyanın en yaşanabilir ilk 10 şehrinden biri olan Adelaide şehrinin kalbinde yer alan okul, 90’dan fazla ülkeden uluslararası öğrenci çeşitliliği ile ülkenin en iyi eğitim rotalarından biridir. Modern tesisleri, teknoloji tabanlı eğitim anlayışı ve mezuniyetten sonra kariyer imkanları ile dikkat çeken Adelaide Üniversitesi, dünya genelinde hükümetler, işletmeler ve üniversitelerle bağlantılara sahiptir. 

 

 

University of Wollongong

 

Dünyanın en modern ilk 20 üniversitesi arasında yer alan Wollongong Üniversitesi, 5 fakülte genelinde 300’den fazla lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahiptir. Dünya çapında araştırmacılar ve akademisyenlere sahip üniversite, küresel sorunlara çözüm bulmak için araştırma merkezlerinde bir dizi yenilikçi şirket, kuruluş ve üniversite ile işbirliği içindedir. Uluslararası öğrenciler için benzersiz eğitim ortamı, dünya standartlarında eğitim ve araştırma imkanı sunan okul, aynı zamanda Avustralya’nın doğu sahilindeki bakır plajlara olan yakınlığı ile de eşsiz bir üniversite deneyimi sunar. 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

Avustralya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Avustralya’da Burs İmkanları Hakkında Merak Edilenler

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al