Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

Bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrencilerin hayatlarında vermeleri gereken en önemli kararlardan biri eğitim alacakları bölümü seçmektir. Zira bir yandan edebiyat, arkeoloji, güzel sanatlar, grafik ve moda tasarımı gibi sevdiğiniz bir bölümde okuyarak öğreniminiz boyunca keyifli zamanlar geçirebileceğiniz gibi, diğer yandan da mezun olduktan sonra  iş arama telaşıyla kendinizi bir kabusun içinde bulabilirsiniz. Bunun yanında, çok rahat bir şekilde iş bulabileceğiniz işletme, yazılım mühendisliği, hukuk gibi bölümler şeçerek eğitim yaşamınız süresince kafanızı ders kitaplarından da kaldıramayabilirsiniz. Gelin yurtdışında ve Türkiye’de mezun olduktan sonra kolay iş bulmanızı sağlayacak 10 bölüm ile ilgili merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

10- MATEMATİK

 

Algoritmalar, geometri, cebir, kriptografi, kombinasyonlar, olasılık teorisi, sayısal analiz, trigonometri ve daha bir çok konuyu kapsayan matematik bilimi çalışma alanları oldukça geniştir. Genel olarak yurtdışında matematik bilimi üzerine eğitim alan çoğu uluslararası öğrenci özellikle bu alandaki bilimsel araştırmalara yoğunlaşarak Harvard, Stanford, Oxford, Cambridge gibi üniversitelerde akademik kariyer yapmayı tercih ederler. Matematik teorilerine, methodlara, sayılara karşı ilginiz varsa, problem çözmekten, analiz etmekten hoşlanıyorsanız, dahası yaratıcı fikirler üretmek benim işim diyorsanız matematik bölümü tam size göredir, diyebiliriz. Aynı zamanda dünyadaki saygınlığı, bilim alanında verilen ödülleri ve Alan Turing, Einstein, John Nash, Srinivasa Ramanujan, Bertrand Russell gibi ünlü matematikçileri ile göz dolduran bu bölümde eğitim alarak iş bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz. 

 

9-MİMARLIK VE YAPI

 

Antik Mısır’dan günümüze kadar ulaşan mimari yapılar, gelişen teknoloji ve çevresel faktörler ile günümüzdeki şeklini almıştır. Mimarlık bölümü, insanların yaşamlarını kolaylaştırmak ve fiziki çevreye uygun işlevsel yapılar ortaya koymaya çalışırken, üretime dayalı her çeşit yapının amacına uygun inşa etme sürecinde yapı sektörü ile birlikte çalışırlar. Bu açıdan mimarlık ve yapıyı biribirinden ayırmak çok mümkün değildir. Günümüzde bu alan mezunlarının iş bulma potansiyelleri %79’a ulaşmıştır. Eğer siz de tasarım yapmaktan ve yaratıcı fikirler ortaya koymaktan hoşlanıyorsanız, çevreye ve insanlara karşı sevginiz ve matematiğe ilginiz varsa, plan ve projeler benim işim diyorsanız bu bölümde eğitim alabilirsiniz.

 

8-MÜHENDİSLİK

 

Mühendislik dünyanın her yerinde geçerli olan bölümlerden biridir. Özellikle son yıllarda teknoloji alanındaki yenilikler ve gelişmeler ile IBM, HP, Microsoft, Apple, Google gibi şirketlerin varlığı bilgisayar mühendisliği ile Gazprom, Chevron, Shell, Exxon Mobil gibi şirketlerin artışı uzay ve petrol mühendisliği alanlarında nitelikli mezunlara olan ihtiyacı artırmıştır. Mezun olduktan sonra iş bulmak için, Almanya ve İtalya gibi ülkeleri makine mühendisliği, Hollanda’yı kimya mühendisliği, Kanada’yı petrol mühendisliği, Amerika’yı bilgisayar mühendisliği alanlarında tercih edebilirsiniz. Dünyanın en ünlü ve zengin mühendisleri arasında Google kurucu üyelerinden Sergey Brin'in Stanford Üniversitesi bilgisayar mühendisliği, E-ticaretin kurucusu ve Amazon'un sahibi Jef Bezos'un Princeton Üniversitesi elektrik ve bilgisayar mühendisliği, Bloomberg'ün kurucusu Michael Bloomberg'un John Hopkins Üniversitesi elektrik mühendisliği eğitimi aldığını söylemekte fayda var.  

 

7-MBA

 

Yurtdışında MBA eğitimi alan öğrencilerin %88,3’lük bir oranla mezun olduktan sonra bir işe yerleştikleri görülmüştür. İş dünyasında öne çıkmak, yükselmek, daha yüksek maaş elde etmek, kendi işinizi kurmak, liderlik becerilerinizi geliştirmek ve profesyonel iş ağı kurmak için alınan MBA eğitimi için özellikle Avustralya’da University of Melbourne, Amerika’da Harvard University, İngiltere’de London Business School, Danimarka’da Copenhagen Business School, Singapur’da National University of Singapore gibi eğitim kurumlarını tercih edebilirsiniz. 

 

6-EĞİTİM VE ÖĞRETİM

 

Üniversitelerde sıklıkla tercih edilen eğitim ve öğretim bölümü; eğitimsel psikolojiden kariyer danışmanlığına, pedagojiden yetişkin eğitimine ve öğretmenliğe kadar birçok alanı kapsar. Özellikle öğretmenlik mesleğinin ön plana çıktığı bu bölüm mezunlarının ilk 6 ay içerisinde İngiltere’de iş bulma oranları %90’lara yakındır. Öğretmenlik, doktorlar ve avukatlar gibi dünyanın en temel ve saygın meslek grupları arasındadır ve istatistikler dünyada nitelikli eğitim görevlilerine olan ihtiyacın her geçen gün daha da arttığını göstermektedir.

 

Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve İrlanda’da eğitim almak isterseniz hemen formu doldurarak, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

5-HUKUK

 

Mezun olduktan sonra iş garantisi olan bölümler arasında Tıp gibi tarihi, Eski Yunan ve Roma’ya kadar uzanan Hukuk bölümü, dünyanın en prestijli ve saygın meslek gruplarındandır. Özellikle Avrupa’da 11. yüzyıldan sonra bugünkü şeklini alması ve dünyanın en eski ve köklü üniversitelerinde gelişimini tamamlaması, uluslararası öğrencilerinde hukuk eğitimi için İngiltere, Almanya, İtalya gibi ülkelerdeki Cambridge, Oxford, Leiden, Stockholm, Bologna gibi üniversiteleri sıklıkla tercih etmelerine sebep olmuştur. Hukuk bölümü mezunları %89.9 iş bulma oranlarıyla hakim, savcı, avukat olarak çalışma alanlarına sahipken, yurtdışında kariyer yapmak isterseniz uluslararası ilişkiler, ticaret, ekonomi gibi konularda dünyaca ünlü şirketler sizi bekliyor olacaktır.

 

4-TIP YAN DALLARI

 

Tıp bölümü, dünyanın en geniş kapsamlı eğitim dallarını içerisinde buluşturduğu gibi bu alanlarda sağladığı iş imkanları ile de üst sıralarda yer alır. Özellikle biyomedikal bilimler, nöroloji, fizyoterapi ve oftalmoloji(göz hastalıkları) gibi alanlardan mezun olan öğrencilerin ilk 6 ay içerisinde, %95 oranında çalışmaya başladıkları görülmüştür. Aynı zamanda özellikle Amerika ve Kanada gibi ülkelerde anestezi ve radyoloji uzmanları aldıkları yüksek maaşlarla dikkat çekerken, Times Higher Education 2017 yılı tıp alanında eğitim veren en iyi üniversiteler arasında İsveç’te Karolinska Institute, Kanada’da McGill University, Almanya’da Heidelberg University, Japonya’da University of Tokyo, İngiltere’de University of Oxford ve Amerika’da Harvard University ilk sıralarda yer alır. 

 

3-VETERİNERLİK

 

En kolay iş bulan meslekler arasında yıllara göre ikinci ya da üçüncü sırayı alan veterinerlik, HESA yani Higher Education Statistics Agency tarafından elde edilen verilere göre; %95.9 oranla, mezunlar 6 ay içerisinde iş bulma imkanına sahiptir. Aynı zamanda ülkelere göre değişen yüksek maaşlarıyla da göz dolduran veteriner hekimler, 5 ya da 6 yıllık bir eğitim süresinden sonra mezun olurlar. Binlerce yıldır insanların yaşamlarında rol oynayan hayvanların sağlıklı ve mutlu olmasıyla ilgilenen veterinerlik eğitimi; psikolojik analizlerden karmaşık cerrahi prosedürlere kadar birçok alanı kapsar. Kariyer açısından bakıldığında veterinerlik fakültesini bitiren öğrencilerin çalışma alanları oldukça geniştir. Sadece kliniklerde ya da hayvanat bahçelerinde hekim olarak değil, aynı zamanda akademik laboratuvarlar, üniversiteler, özel araştırma enstitüleri ve BM Gıda ve Tarım Örgütü gibi uluslararası kuruluşlarda çalışabilir ya da National Geographic gibi hayvanlar ilgili belgeseller üreten tv kanalları ve dergilerde iş bularak dünyanın farklı yerlerindeki hayvan türlerini inceleme fırsatınız olur.

 

2-DİŞ HEKİMLİĞİ

 

Amerika, İngiltere gibi ülkelere bakıldığında diş hekimliği mezunlarının %94’lük bir bölümü ilk 6 ayda iş bulurken, eğitim süresi hazırlıkla beraber 5 ya da 6 yıl sürmektedir. Mezun olduktan sonra her hangi bir poliklinik, ağız ve diş sağlığı merkezi, özel hastane ya da muayenehanede çalışabileceğiniz gibi, 3-4 yıl süren uzmanlık eğitimini tamamlayarak cerrahi, ortodonti, pedodonti gibi dallarda uzman diş hekimi olarak çalışabilirsiniz. Aynı zamanda diş hekimliği alanında uluslararası çapta en başarılı eğitim kurumlarına başvurarak akademik kariyer yapabilirsiniz. 2017 yılı QS Dünyanın En İyi Dişçilik Okulları arasında The University of Hong Kong birinci, University of Michigan ikinci, Tokyo Medical and Dental University üçüncü sırada yer almıştır.

 

1-TIP 

 

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan tıp bölümü, her yıl dünyanın en çok istihdam sağlayan meslek gruplarını mezun eder. 6 yıllık uzun bir eğitim döneminden sonra pratisyen hekim, aile hekimi gibi ünvanlar alınsa da, tıpta uzmanlık sınavlarına girilmek şartıyla; 3 yıllık eğitim sonunda uzman aile hekimi, 4 ya da 6 yıllık eğitim sonunda doktora eğitimini tamamlayarak uzman doktor, uzmanlık eğitiminin üzerine cerrahi tıp bilimleri eğitimini tamamlayarak operatör doktor(cerrah) ve psikiyatri bölümünü seçerek, 4 yıl daha okuyup psikiyatr olabilirsiniz. Bu kadar zorlu bir eğitim dönemi geçirdikten sonra bir doktorun, cerrahın ya da psikiyatrın %96.4’ünün mezun olduktan sonra iş bulmasına şaşmamak gerek. Her yıl özellikle Amerika, Kanada, İngiltere, İtalya, Almanya ve Avustralya gibi ülkeler tıp mezunlarına sağladıkları iş imkanları ile gündeme gelir. Yurtdışında eğitim almayı düşünüyorsanız, 80.000€ ile 150.000€ arasında değişen yıllık ortalama maaşları ile göz dolduran tıp bölümünü seçebilirsiniz.

 

 

Kendin için en iyi üniversite ve bölümü mü araştırıyorsun? Sana özel kişiselleştirilmiş bir yöntem mi arıyorsun? O zaman bölüm eşleştirme aracımız tam sana göre! Denemeye hemen başlamak için linke göz at!