Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

65322

Mezun olduktan sonra kısa sürede iş bulup kariyer basamaklarını hızlıca çıkmak mı istiyorsunuz? Okuyacağınız bölüm iş bulmanızı etkileyecek en temel etkenlerden biridir. Tüm dünyada mezun olduktan sonra kolayca iş bulmanızı sağlayacak 10 bölümü sizin için araştırdık.

 

1. Tıp ve Dişçilik

 

Tıp ve dişçilik bölümü mezunlarının %94.7’si mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulabilmektedir. Sağlık sektörü sürekli gelişen ve büyüyen bir sektör ve söz konusu insan hayatı olunca ihtiyaç daha fazla artmaktadır. Tıp ve dişçilik bölümlerini okumak zorlu ve yorucu bir süreç ama mezun olduğunuzda bir çok bölümden önde olacağınızı da düşünün.

 

>>Tıp veya Dişçilik eğitimi veren üniversiteleri görüntüleyin!

 

2. Veterinerlik

 

Listemizin ikinci sırasında sürpriz bir bölüm var, Veterinerlik! Veterinerlik bölümü mezunlarının %85.3’ü mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulabilmektedir. Veterinerlik bölümü tıp bölümüne göre girişi ve okuması daha kolay olsa da hayvanların ve hayvansal ürünlerin insan yaşantısındaki yeri ve öneminden dolayı hayati önem taşımaktadır. Veterinerlik ve tıp gibi bölümlerde mesai ve resmi tatil kavramının pek olmadığını hatırlatmakta yarar var.

 

 

>>Veterinerlik eğitimi veren üniversiteleri görüntüleyin!

 

3. Tıp Yan Dalları ve İlgili Bölümler

 

Tıp bölümü en çok iş bulma imkanı olan bölümlerden biri ve tıpla ilgili olan fizyoterapi, biyomedikal bilimler gibi bölüm mezunlarının %79.8’i mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulabilmektedir. Özellikle Türkiye’de fizyoterapi bölümü bir çok öğrenci tarafından tercih edilmeye başlandı ve istihdam açısından hem kamu kurumlarında hem rehabilitasyon merkezlerinde talep bulunmaktadır. Biyomedikal Mühendisliğin uğraş alanı, genelde biyolojik sistemlerin, özel olarak da, üst düzeyde organize olmuş, karmaşık bir sistem olan insan vücudunun bileşenlerinin yapılarını, çalışma biçimlerini ve etkileşimlerini anlamak ve işlevsel bozukluklarını belirleyip gidermek için gerekli araç, cihaz ve sistemlerin geliştirilmesidir. Biyomedikal bölümü de tıpla iç içe geçen ve olmazsa olmaz iş gücü sağlaması gereken bölümlerdendir.

 

>>Finans alanında mezun olduktan sonra en yüksek maaş kazanmanızı sağlayacak 15 üniversite

 

4. Mimarlık, İnşaat ve Planlama

 

Yapı sektörü artan talep karşısında her geçen gün büyümektedir. Yenilikçi mimari stiller, yeni ev mimarileri ve planlamalar gün geçtikçe talep görüyor. Sürdürülebilir ve yenilikçi şehirlerin vazgeçilmez unsurlarından olan mimarlık, inşaat ve planlama gibi bölümler de öğrencilerin tercih listesinde üst sıralarda yer alıyor. Mimarlık, İnşaat ve Planlama bölüm mezunlarının %71.3’ü mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulabilmektedir. Ayrıca birçok üniversitede bulunan staj ve iş başı eğitimlerle mezunlar sektöre hazır hale gelebilmektedir.

 

 

>>Mimarlık, İnşaat veya Planlama eğitimi veren üniversiteleri görüntüleyin!

 

5. Mühendislik ve Teknoloji

 

Mühendislik; Sayısal ve Fen Bilimleri öğrencilerinin en çok tercih ettiği bölümlerden. Özellikle son yıllarda bilgisayar mühendisliği ve nano teknoloji üzerine bölümler çok tercih edilmekte. İş sektöründe mühendislik bölümünden mezun uzman ihtiyacı üst seviyede olsa da mezun öğrenci çok olduğundan dolayı listede %62.8’lik iş bulma oranıyla 5. Sırada yer alıyor. Mühendislik bölümlerini bitirdikten sonra aynı bölümlerde veya işletme/ekonomi yüksek lisansı yapmanız sizi ön plana çıkaracaktır.

 

>>Mühendislik ve Teknoloji eğitimi veren üniversiteleri görüntüleyin!

 

6. Bilgisayar Mühendisliği – Bilgi Teknolojileri

 

İnternet, bulut teknoloji ve mobil iletişim unsurları hayatımızın her noktasında ve en hızlı gelişen sektörlerden biri. Özellikle yenilikçi teknolojiler konusunda yapılan Ar-Ge çalışmaları konusunda ciddi bir istihdam talebi var. Bu bölümler; üniversite sınavına girecek bir çok öğrenciye sıcak gelen bölümler çünkü gençlerin teknoloji ile ilgili merakı aşikar! Her ne kadar sempatik bölümler gibi görünse de üniversite sürecinde uzun gecelerde kahvenizle bilgisayar başında kod yazarken sabahlayabileceğinizi göz ardı etmeyin. Bilgisayar Mühendisliği – Bilgi Teknolojileri bölüm mezunlarının %59.1’i mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulabilmektedir.

 

 

>>Bilgisayar Mühendisliği eğitimi veren üniversiteleri görüntüleyin!

 

7. Öğretmenlik / Eğitim

 

Tıp gibi bir bölüm, insanlık tarihi boyunca büyük ihtimalle sürekli talep olacak. Öğretmenlik her ne kadar Türkiye’de zorlu bir sınav süreci ile girilen meslek olsa da en kutsal mesleklerden biri. Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya öğretmenliği her zaman gözde öğretmenliklerden olmuştur. Türkiye’de çok mezun az atama olmasına rağmen dünya çapında öğretmen/eğitmenlerin %59.1’i mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulabilmektedir.

 

>>Öğretmenlik eğitimi veren üniversiteleri görüntüleyin!

 

8. İşletme / Ekonomi / Ticari Bilimler

 

Ülkemizde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi olarak geçen bölümler özellikle sosyal bilimler ve eşit ağırlık mezunu öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bölümler. Şirketlerin yönetimi, stratejik planlama, işletme stratejileri gibi konularda uzman arayan kurumların ilk tercihleri işletme/ekonomi konusunda mezunlar. Türkiye’de köklü ve büyük üniversitelerde okumanızı tavsiye ettiğimiz İşletme / Ekonomi / Ticari Bilimler %49’u mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulabilmektedir.

 

 

>>İşletme, Ekonomi veya Ticari Bilimler eğitimi veren üniversiteleri görüntüleyin!

 

9. Matematik Bilimi

 

Matematik hayatımızın her noktasında ve matematik ile ilgili bölüm okuyanlara bir çok sektörden talep var. Matematik, matematik öğretmenliği, matematik mühendisliği öğrencilerin talep ettiği bölümlerden. Özellikle matematik mühendisliği oldukça popüler çünkü mezunları direk bilişim ve finans sektörlerinde iş bulabiliyorlar. Matematik bilimi mezunları şirketlerin analiz/stratejik planlama konusunda da çalışabilmektedirler. Matematik ve yan dalları ile ilgili bölümlerden mezunlar %47.1 oranında 6 ay içerisinde iş bulabilmektedirler.

 

>>Matematik eğitimi veren üniversiteleri görüntüleyin!

 

10. Sosyal Bilimler     

 

Son başlığımız genel bir başlık oldu. Sosyal bilimler; hukuk, tarih, sosyoloji, uluslararası ilişkiler gibi bölümler mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde % 44.9 iş bulma oranıyla listemizde yer alıyor. Yurt dışı eğitimi alıyorsanız özellikle sosyoloji ve uluslararası ilişkiler bölümleri tavsiye ediyoruz. Türkiye’de mezun olunduğunda en yüksek iş bulma oranı ise hukuk bölümünde, bu oranda özel hukuk bürolarının yaygınlığının etkisi de büyük. Akademik kariyer düşünüyorsanız tarih, sosyoloji ve uluslararası ilişkiler bölümleri Türkiye’de okuyarak lisans üstü eğitime verimli şekilde devam edebileceğiniz bölümler.

 

>>Sosyal Bilimler eğitimi veren üniversiteleri görüntüleyin!

 

Yurtdışındaki üniversitelerin resmi broşürünü indirin.

 

* Üniversite bölümlerinin 6 ay içerisinde iş bulma oranları Higher Education Statistics Agency (HESA) verilerinden alınmıştır.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.