Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

Mezun olduktan sonra en kolay iş imkanı olan bölümler hangileri biliyor musun? Senin için en iyi meslekler ve üniversite bölümleri hakkında harika bir rehber hazırladık.

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

Bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrencilerin hayatlarında vermeleri gereken en önemli kararlardan biri eğitim alacakları bölümü seçmektir. Zira bir yandan edebiyat, arkeoloji, güzel sanatlar, grafik ve moda tasarımı gibi sevdiğiniz bir bölümde okuyarak öğreniminiz boyunca keyifli zamanlar geçirebileceğiniz gibi diğer yandan da mezun olduktan sonra iş arama telaşıyla kendinizi bir kabusun içinde bulabilirsiniz.

 

Aynı zamanda çok rahat bir şekilde iş bulabileceğiniz tıp, mühendislik, hukuk gibi iş imkanı olan bölümler ya da en çok para kazandıran meslekler şeçerek, eğitim yaşamınız süresince kafanızı ders kitaplarından kaldıramayabilirsiniz. Ancak bunun gibi iş imkanı olan bölümler, size dünya çapında kariyer yapmak ve yüksek maaş kazanmak için harika fırsatlar sunabilir. Gelin, yurt dışında ve Türkiye’de mezun olduktan sonra kolay iş bulmanızı sağlayacak iş imkanı olan bölümler hangileri birlikte göz atalım!

 

10. Matematik Bölümü

 

İş imkanı olan bölümler arasında matematik bölümü ilk 10’da yer almayı hak ediyor. Algoritmalar, geometri, cebir, kriptografi, kombinasyonlar, olasılık teorisi, sayısal analiz, trigonometri ve daha bir çok konuyu kapsayan matematik bölümü çalışma alanları oldukça geniştir. Genel olarak yurtdışında matematik bilimi üzerine eğitim alan çoğu uluslararası öğrenci özellikle bu alandaki bilimsel araştırmalara yoğunlaşarak Harvard ÜniversitesiStanford Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi gibi eğitim kurumlarında akademik kariyer yapmak ve bilimsel araştırmalara katılmayı tercih ederler.

 

Matematik teorilerine, methodlara ve sayılara karşı ilginiz varsa problem çözmekten, analiz etmekten hoşlanıyorsanız, dahası yaratıcı fikirler üretmek benim işim diyorsanız matematik bölümü tam size göredir. Aynı zamanda dünyadaki saygınlığı, bilim alanında verilen ödülleri ve Alan Turing, Einstein, John Nash, Srinivasa Ramanujan, Bertrand Russell gibi ünlü matematikçiler ile göz dolduran bu bölümde eğitim alarak iş bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Matematik bölümü mezunları ne iş yapar diyorsanız, Matematik Bölümü Hakkında Merak Edilenler ve Kariyer Fırsatları ile ilgili rehberimize göz atın.  

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

9. Mimarlık 

 

Antik Mısır’dan günümüze kadar ulaşan mimari yapılar, gelişen teknoloji ve çevresel faktörler ile günümüzdeki şeklini almıştır. Mimarlık bölümü, insanların yaşamlarını kolaylaştırmak ve fiziki çevreye uygun işlevsel yapılar ortaya koymaya çalışırken, üretime dayalı her çeşit yapının amacına uygun inşa etme sürecinde yapı sektörü ile birlikte çalışırlar. Bu açıdan mimarlık ve yapıyı biribirinden ayırmak çok mümkün değildir.

 

 

Günümüzde mimarlık, geleceği olan meslekler arasında en çok iş imkanı olan bölümler sıralamlarında yer alır. Eğer siz de tasarım yapmaktan ve yaratıcı fikirler ortaya koymaktan hoşlanıyorsanız, çevreye ve insanlara karşı sevginiz ve matematiğe ilginiz varsa, plan ve projeler benim işim  ve mimarlar ne iş yapar diyorsanız bu bölümde eğitim alabilirsiniz. Bu alanla ilgileniyorsanız, Mimarlık Eğitimi ve Kariyer Fırsatları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz yazımıza göz atın!

 

8. MBA

 

Kolay iş bulmak için ne yapmalı diyorsanız, yurtdışında MBA okulları mezunu öğrencilerin %88,3’lük bir oranla mezun olduktan sonra bir işe yerleştiklerini belirtelim. İş dünyasında öne çıkmak, yükselmek, kendi işinizi kurmak, liderlik becerilerinizi geliştirmek ve profesyonel iş ağı kurmak istiyorsanız, en çok para kazandıran meslekler arasında MBA yer alır. MBA eğitim için hangi ülkede iş bulmak kolay diyorsanız, Yurtdışında MBA Eğitimi ve Kariyer Fırsatları hakkındaki yazımıza göz atın. 

 

Peki, MBA nedir? Kısaca MBA açılımı Master of Business Administration yani işletme yönetimi yüksek lisansıdır. Bugün en kolay iş bulabileceğiniz üniversite bölümleri arasında yer alan MBA eğitimi için QS 2023 Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamalarında yer alan en iyi MBA okulları şu şekildedir: 

 

  • Amerika - Stanford Graduate School of Business
  • Fransa - HEC Paris
  • İngiltere - London Business School
  • İspanya - IE Business School
  • Avustralya - Melbourne Business School

 

7. Eğitim Ve Öğretim 

 

Üniversitelerde sıklıkla tercih edilen eğitim ve öğretim bölümü, eğitimsel psikolojiden kariyer danışmanlığına, pedagojiden yetişkin eğitimine ve öğretmenliğe kadar birçok alanı kapsar. Özellikle öğretmenlik mesleğinin ön plana çıktığı bu bölüm mezunlarının ilk 6 ay içerisinde İngiltere’de iş bulma oranları %90’lara yakındır. Öğretmenlik, doktorlar ve avukatlar gibi dünyanın en temel ve saygın meslek grupları arasındadır ve istatistikler dünyada nitelikli eğitim görevlilerine olan ihtiyacın her geçen gün daha da arttığını göstermektedir. Üniversite bölümleri arasında en iyi meslekler olarak görülen bu bölüm için Yurtdışında Eğitim-Öğretim Alanında Öğrenim Görmek rehberimize göz atın. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

6. Hukuk Bölümü 

 

Mezun olduktan sonra iş garantisi olan bölümler arasında tıp gibi tarihi, Eski Yunan ve Roma’ya kadar uzanan hukuk, dünyanın en prestijli ve saygın meslek gruplarındandır. Özellikle Avrupa’da 11. yüzyıldan sonra bugünkü şeklini alması ve dünyanın en eski ve köklü üniversitelerinde gelişimini tamamlaması, uluslararası öğrencilerinde hukuk eğitimi için İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya gibi ülkelerdeki hukuk fakültesi sahibi üniversiteleri sıklıkla tercih etmelerine sebep olmuştur. 

 

 

%89.9 iş bulma oranlarıyla iş imkanı olan bölümler arasında yer alan hukuk fakültesi mezunları hakim, savcı, avukat olarak çalışma alanlarına sahiptir. Yurtdışında kariyer yapmak isterseniz en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan hukuk, uluslararası ilişkiler, ticaret, ekonomi gibi konularda dünyaca ünlü şirketler ile sizi bekliyor olacaktır. Yurtdışında Hukuk Eğitiminin 10 Avantajı ve Dünyanın En İyi 10 Hukuk Fakültesi yazılarımıza göz atarak hukuk nedir daha fazla bilgi edinin. 

 

5. Mühendislik Bölümleri

 

Mühendislik, dünyanın her yerinde geçerli olan en çok kazandıran meslekler ve iş imkanı olan bölümler arasında yer alır. Özellikle son yıllarda teknoloji alanındaki yenilikler ve gelişmeler ile IBM, HP, Microsoft, Apple, Google gibi şirketlerin varlığı bilgisayar mühendisliği ile Gazprom, Chevron, Shell, Exxon Mobil gibi şirketlerin artışı uzay mühendisliği ve petrol mühendisliği alanlarında nitelikli mühendislik fakültesi mezunlarına olan ihtiyacı artırmıştır. Mezun olduktan sonra iş bulmak için ya da iş imkanı olan bölümler için Almanya ve İtalya gibi ülkeleri makine mühendisliği, Hollanda’yı kimya mühendisliği, Kanada’yı petrol mühendisliğiAmerika’yı bilgisayar mühendisliği alanlarında tercih edebilirsiniz. Peki, hangi mühendislik bölümleri size göre?

 

 

 

Dünyanın en ünlü ve zengin CEO'ları arasında Google kurucu üyelerinden Sergey Brin'in Stanford Üniversitesi bilgisayar mühendisliği, E-ticaretin kurucusu ve Amazon'un sahibi Jeff Bezos'un Princeton Üniversitesi elektrik ve bilgisayar mühendisliği, Bloomberg'ün kurucusu Michael Bloomberg'un John Hopkins Üniversitesi elektrik mühendisliği bölümü mezunu olduğunu söylemekte fayda var. Mühendislik Eğitimi Hakkında 10 İlginç BilgiÖğrenciler İçin En İyi 10 Mühendislik BölümüTarihe Adını Yazdırmış Dünyanın En Başarılı 10 Kadın MühendisiBuluşlarıyla Dünyayı Değiştiren En Etkileyici 10 Mühendis ve daha fazlasına sitemizden göz atabilirsiniz. 

 

4. Tıp Yan Dalları

 

Tıp bölümü, dünyanın en geniş kapsamlı eğitim dallarını içerisinde buluşturduğu gibi iş imkanı olan bölümler ile de üst sıralarda yer alır. Özellikle biyomedikal bilimler, nöroloji, fizyoterapi ve oftalmoloji (göz hastalıkları) gibi alanlardan mezun olan öğrencilerin ilk 6 ay içerisinde, %95 oranında iş buldukları en kolay meslekler olarak görülmüştür. Sağlık ve Tıp Alanında Kariyer İmkanları hakkında rehberimize göz atın. Aynı zamanda özellikle Amerika ve Kanada gibi ülkelerde anestezi ve radyoloji uzmanları aldıkları yüksek maaşlarla sağlık ve tıp alanında en çok para kazandıran meslekler olarak görülür. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

3. Veterinerlik

 

En kolay iş bulan meslekler ve iş imkanı olan bölümler arasında yıllara göre ikinci ya da üçüncü sırayı alan veterinerlik, HESA yani Higher Education Statistics Agency tarafından elde edilen verilere göre %95.9 oranla mezunları 6 ay içerisinde iş bulma imkanına sahip üniversite bölümleri olarak ünlüdür.  Aynı zamanda ülkelere göre değişen yüksek maaşlarıyla da göz dolduran veterinerlik fakültesi mezunları, 5 ya da 6 yıllık bir eğitim süresinden sonra mezun olurlar. Binlerce yıldır insanların yaşamlarında rol oynayan hayvanların sağlıklı ve mutlu olmasıyla ilgilenen veterinerlik eğitimi, psikolojik analizlerden karmaşık cerrahi prosedürlere kadar birçok alanı kapsar. Veterinerlik Eğitimi ve Kariyer Fırsatları hakkında rehberimize göz atın.

 

Kariyer yapmak istiyorsanız iş imkanı olan bölümler ve en yüksek maaşlı meslekler arasında yer alan veterinerlik fakültesi mezunu öğrencilerin çalışma alanları oldukça geniştir. Sadece kliniklerde ya da hayvanat bahçelerinde hekim olarak değil, aynı zamanda akademik laboratuvarlar, üniversiteler, özel araştırma enstitüleri ve BM Gıda ve Tarım Örgütü gibi uluslararası kuruluşlarda çalışabilir ya da National Geographic gibi hayvanlar ilgili belgeseller üreten tv kanalları ve dergilerde iş bularak dünyanın farklı yerlerindeki hayvan türlerini inceleme fırsatınız olur. Dünyanın En İyi Veterinerlik Okulları ve Neden Veteriner Olmalısın yazılarımız için linklere göz atın. 

 

2. Diş Hekimliği

 

Amerika, İngiltere gibi ülkelere bakıldığında diş hekimliği, iş imkanı olan bölümler olarak mezunlarının %94’lük bir bölümünün ilk 6 ayda iş bulduğu görülüyor. Diş hekimliği fakültesi, eğitim süresi hazırlıkla beraber 5 ya da 6 yıl sürmektedir. Mezun olduktan sonra her hangi bir poliklinik, ağız ve diş sağlığı merkezi, özel hastane ya da muayenehanede çalışabileceğiniz gibi, 3-4 yıl süren uzmanlık eğitimini tamamlayarak cerrahi, ortodonti, pedodonti gibi dallarda uzman diş hekimi olarak çalışabilirsiniz. Yurtdışında Diş Hekimliği Okumak İçin 5 Neden rehberimizde. 

 

 

Aynı zamanda diş hekimliği alanında uluslararası çapta en başarılı eğitim kurumlarına başvurarak akademik kariyer yapmak isteyebilirsiniz. Kolay iş bulmak için QS Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında diş hekimliği fakültesi olan en iyi üniversiteler şu şekildedir:

 

  • Karolinska Institutet - İsveç
  • Academic Center for Dentistry Amsterdam - Hollanda
  • The University of Hong Kong - Hong Kong 
  • University of Michigan, Ann Arbor - Amerika
  • Tokyo Medical and Dental University - Japonya

 

1. Tıp

 

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan tıp bölümü, her yıl dünyanın en çok istihdam sağlayan meslek gruplarını mezun ederken iş imkanı olan bölümler arasında da ilk sıradadır. Yurtdışı eğitim almak isteyen çoğu öğrenci için tıp kaç yıl sorusu önceliklidir. 4-7 yıllık uzun bir eğitim döneminden sonra pratisyen hekim, aile hekimi gibi ünvanlar alınsa da Türkiye'de TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık sınavlarına girilmek şartıyla 3 yıllık eğitim sonunda uzman aile hekimi, 4 ya da 6 yıllık eğitim sonunda doktora eğitimini tamamlayarak uzman doktor ya da uzmanlık eğitiminin üzerine cerrahi tıp bilimleri eğitimini tamamlayarak operatör doktor (cerrah) ve psikiyatri bölümünü seçerek 4 yıl daha okuyup psikiyatr olabilirsiniz. QS dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Dünyanın En İyi Tıp Okulları şu şekildedir: 

 

Bu kadar zorlu bir eğitim dönemi geçirdikten sonra bir doktorun, cerrahın ya da psikiyatrın %96.4’ünün mezun olduktan sonra iş bulması en kolay meslekler ya da en çok para kazandıran meslekler arasında yer almasına şaşmamak gerek. Her yıl, özellikle Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeler, tıp mezunları için iş imkanı olan bölümler olarak gündeme gelir. Yurtdışında eğitim almayı düşünüyorsanız, hangi mesleği seçmeliyim sorusuna tıp olarak cevap verebilirsiniz. Zira tıp mezunları, yıllık ortalama maaşları 80.000$ ile 150.000$ arasında değişen en yüksek maaşlı meslekler olarak göz doldurur. 

 

İş imkanı olan bölümler hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre dünyanın en iyi üniversiteleri, başvuru tarihleri, öğrenci vizesi bilgileri, burs başvurusu yapabileceğin programlar ve daha fazlasını bulabileceğin Adım Adım Üniversite Başvuru Rehberimize göz atabilirsin. 

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA