Temel bilgiler
Avustralya: Bölüm Rehberleri

Avustralya'da Tıp Eğitimi

Avustralya'da Tıp Eğitimi

Okyanusya kıtasında bulunan Avustralya, dünyanın en büyük yedinci ülkesidir. 50 bin yıllık tarihi, yerli Aborjin halkı, çoğunluğunu İngiliz, İrlandalı, İskoç, İtalyan ve Çinli’nin oluşturduğu nüfusu, eşsiz kültürü, yağmur ormanları, okyanus manzaraları ve sembolik kanguruları ile Avustralya, sıradışı bir ülkedir. Dünyanın en yaşanabilir şehri olan Melbourne’un yanı sıra, uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen Sidney, Adelaide ve Perth şehirleri ile çok sayıda yüksek kaliteli eğitim veren modern ve prestijli üniversitelere sahip olan ülkenin yeni mezunlara sunduğu burs ve kariyer imkanları dikkat çekerken, Avustralya'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok kayıt olduğu bölümler arasında mühendislik, bilişim, işletme ve tıp yer alır. Gelin büyüleyici güzelliklere ve modern şehirlere sahip Avustralya’da tıp eğitimi hakkında merak edilenlere birlikte göz gezdirelim!

 

Tıp Bölümü Kimlere Göre

 

Avustralya, dünyanın altıncı büyük ekonomisine sahip olmakla beraber, okuma-yazma oranı yüksek, eğitim ve yaşam kalitesi en iyi ülkeler arasında yer alır. Bu nedenle her yıl 140’dan fazla ülkeden 200 binin üzerinde yabancı öğrenciye ev sahipliği yapar. Norveç'in ardından dünyanın en yaşanabilir ülkesi olan Avustralya’da kişi başına düşen milli gelir, Amerika ve Kanada gibi ülkelerden sonra gelmekle beraber eğitim, sağlık, kişisel özgürlük ve politik haklar gibi birçok konuda dünya genelinde üst sıralardadır. 

 

Avustralya'da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için ülkedeki eğitim sisteminin araştırma odaklı, yenilikçi, heyacan verici ve dinamik bir yapıya sahip olduğunu, ülkedeki resmi dilin İngilizce olmasının yabancı öğrenciler için büyük bir avantaj olduğunu söylemekte fayda var. Avustralya’da tıp okumak isteyen öğrenciler için, üniversiteler uluslararası denklikte diploma verirken, modern laboratuvarlar, derslikler, zengin içerikli kütüphaneler, alanında uzman ve ödüllü akademisyenlerle öğrencilere hizmet verir. Siz de bilimsel araştırmalar, sempozyum ve konferanslara katılmaktan zevk alıyor, anlık problem çözebilme, insanlarla iletişim kurabilme, pratiklik, sabırlı olma, uzun saatler çalışma gibi yeteneklerinizi kullanmaktan hoşalanıyorsanız eğer, Avustralya’da tıp eğitimi tam size göredirir diyebiliriz. 

 

Bölüm İçeriği

 

Avustralya'da öğrenim görmek isteyen öğrenciler için ülkedeki eğitim kurumları; üniversiteler, kolejler ve TAFE(Technical and Further Education) yani teknik yüksekokul eğitimi veren kolejlerden oluşur. Tıp okumayı düşünen öğrencilerin lisans öncesi kimya, fizik, matematik ve biyolojinin de içinde olduğu 12 yıllık bir eğitimi tamamlamış olmaları gerekir. Avustralya'da tıp eğitimi lisans programları, 4-6 yıllık bir dönemi kapsarken, tıpta uzmanlık için seçeceğiniz dalda 3 ile 6 yıl arasında bir eğitim alırsınız. Lisans dönemi programlarının ilk 3 yılı ön klinik olarak adlandırılırken, ilk yıl vücut sistemi ve organların yapısı, ikinci yıl hastalıklar ve bulaşıcı organizmalar, üçüncü yıl klinik çalışmalarına geçiş yapılır. 4. ve 5. yıllar ise klinik yılıdır. İngilizce yeterliliğe sahip olmayan öğrenciler bir yıllık hazırlık programlarına katılarak, tamamladıktan sonra tıp lisans programında eğitim almaya hak kazanırlar.

 

Avustralya’da üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için akademik yılın iki döneme ayrıldığını, birinci dönemin Şubat ayının sonunda ikinci dönemin ise Haziran ayında başladığını söylemekte fayda var. Sınavlar, genel olarak yıl sonunda yapılmakla beraber, eğitim alacağınız üniversiteye ve branşa göre bazen sadece araştırmaya dayalı ödevleri kapsar. Tıp eğitimi temel, dahili ve cerrahi bölümlerden oluşurken nöroloji, biyokimya, fizyoloji, nükleer tıp gibi alt dallara ayrılır. 

 

 

Sahip Olacağınız Yetenek ve Tecrübeler

 

Avustralya'da tıp okumak isteyen uluslararası öğrenciler için ülke, dünyanın en prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapar. Ülkede bu alanda eğitim almak size tahmin edemeyeceğiniz imkanlar sunarken, tıp alanında yapılan araştırmalar ve alınan ödüller ilham vericidir. Yurtdışında okumanın en önemli avantajlarından biri iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmakken, zorlu bir öğrenim sürecinden geçeceğiniz tıp eğitiminiz sonrasında dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun iş imkanlarından faydalanabilirsiniz. Zira günümüzün en yüksek kazançlara sahip mezunları arasında doktorlar, hemşireler, psikologlar ve cerrahlar yer alır. 

 

Tıp eğitimine karar veren öğrencilerin bu alanı seçmelerinin en önemli nedenlerinden biri insanlara doğrudan yardım etme ve onları mutlu etme becerilerini geliştirebilecek bir ortama sahip olmaktır. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin toplum tarafından en saygı duyulan ve statü sahibi meslekler, başta doktorlar olmak üzere tıp alanından çıkmaktadır. Sizde kanser ve virüs kökenli hastalıkların tedavisi için araştırmalar yapan bir ekibin içersinde yer alabilir, hastalıklar için yeni bir tedavi yöntemi geliştirebilir, insani yardım kuruluşlarında sosyal sorumluluk projelerinde yer alabilirsiniz. 

 

Giriş Koşulları

 

Avustralya'da tıp eğitimi veren üniversitelere giriş koşulları ve başvuru tarihleri genel olarak aynı olmakla birlikte istenilen belgeler arasında birkaç farklılık olabilir. Bu açıdan dikkat etmeniz gereken en önemli nokta başvuru tarihlerini göz önünde bulundurarak gireceğiniz sınavları araştırmanızdır. 

 

  • Avustralya'da tıp okumak isteyen öğrenciler, öncelikli olarak ISAT yani Uluslararası Öğrenci Kabul Testine girmelidirler. ISAT, ülkede tıp ve sağlık, işletme ve yönetim gibi alanlarda adayların entellektüel beceri ve yeteneklerini değerlendirmek üzere tasarlanmış 3 saatlik bir sınavdır. 
  • Avustralya üniversiteleri genel olarak İngilizce yeterlilik için IELTS test sınavını kabul ederken, son yıllarda TOEFL testi de yaygınlaşmıştır. IELTS puanınızın en az 6.0, TOEFL puanınızın ise en düşük 90 olmasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Tıpta lisans programları için UMAT yani Tıbbi Lisans Kabul Testi ve tıpta uzmanlık programları içinse GAMSAT ya da MCAT testlerinden geçerli puanlar almış olmalısınız. 

 

Üniversitelere başvurularınızı bir önceki yılın Mart ayında yapabilir ve Eylül ayına kadar devam eden son başvuru tarihlerini kurumların web sitelerinden sık sık kontrol edebilirsiniz. Diğer gerekli belgeler şu şekildedir;

 

  • Üniversiteden aldığınız kabul belgesi.
  • Lise diplomanız ya da eğitiminize devam ediyorsanız mezuniyet belgeniz.
  • Not ortalamanız ki, Avustralya’da tıp eğitiminiz için en önemli koşullardan biridir.
  • Öğretmenlerinizden alacağınız 3 adet referans, bunlardan ikisinin matematik, biyoloji gibi derslerden alınmış olması gerekir.
  • Girmek istediğiniz üniversiteyi ve tıp fakültesini neden seçtiğinizi ve gelecek planlarınızı anlatacağınız niyet mektubu.

 

Kariyer Seçenekleri

 

Avustralya'da tıp eğitimi için bir üniversiteye kabul edilen öğrencilerin önlerinde uzun bir öğrenim dönemi olacaktır. Zira 5-6 yıl arasında değişen eğitiminiz boyunca; ülkenin tarihi ve kültürel özelliklerine, yerli halkın yaşam biçimine, sizin gibi dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerin dil ve geleneklerine, ülke mutfağına aşina olursunuz. Bir yandan eğitim alırken diğer yandan pratik kazanmak için çalışırken, hem Avustralya’da hem de çevre ülkelerde iş imkanlarına göz atabilirsiniz. Tıp eğitimi alan bir öğrenci için yurtdışında eğitim aldıktan sonra işsiz kalma gibi bir sorun olmayacağı gibi dünyanın en geçeri meslek gruplarının arasında yer  aldığını söylemekte fayda var. 

 

Tıp fakültesinden mezun öğrenciler; hastanelerde, bilim enstitülerinde, halk sağlığı merkezlerinde çalışabilirken, birçok uluslararası firmada ise MBA eğitimi alarak sağlık konusunda yöneticilik ya da danışmanlık yapabilirler. Eğitiminiz sırasında almış olduğunuz öğrenci vizesiyle 40 saate kadar ülkede çalışabilir, mezuniyetten sonra 4 yıllık bir lisans eğitimi için 1 yıl, lisansüstü eğitimler içinse 2 yıla kadar çalışmak ve iş bulmak için Avustralya'da kalabilirsiniz. 

 

Yüksek Lisans Eğitimi

 

Avustralya'da tıp alanında uzmanlık için öğrencilerin bir lisans derecesini aldıktan sonra GAMSAT ya da MCAT testlerinden birine girerek, geçerli puanı almaları gerekir. Ülkedeki üniversitelerde tıp alanında lisansüstü eğitimler 3 ile 6 yıllık bir dönemi kapsar. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin ücretleri 35,000$'dan başlar. Ülkedeki eğitim kurumlarında ücretler Amerika, İngiltere ve Kanada ile hemen hemen aynıdır. Başvurular için gerekli belgeleri bir yıl önceden hazırlamanızda ve üniversiteleri araştırmaya başlamanızda fayda var. Tıp eğitiminiz için İngilizce düzeyinizin, lisans not ortalamanızın ve özellikle bilim alanında akademik kariyer yapmayı düşünüyorsanız projelerinizin önemi büyüktür.

 

 

Üniversite ve Burs Seçenekleri

 

Tıp alanında hem kaliteli hem de modern eğitim anlayışına sahip Avustralya üniversiteleri, dünyanın en popüler şehirlerinde uluslararası öğrencilere hizmet verir. Avustralya'da hem lisans hem de lisansüstü eğitimlerde özellikle araştırma ve bilim alanlarında öğrencilere sunulan ve eğitim, konaklama, ulaşım gibi çok sayıda masrafın karşılandığı yardımlar mevcuttur. Başta hükümet olmak üzere, üniversiteler ve özel kuruluşların sunduğu burslara bu linkten ulaşabilirsiniz. Avustralya'da sağlık ve tıp alanında burslu eğitim veren üniversitelerin listesine sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

University of New South Wales; 1949 yılında kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesidir. Okul bugün aralarında sanat ve tasarım, sosyal bilimler, çevre, işletme, mühendislik, hukuk, tıp ve biliminde olduğu 9 fakülte ve modern kampüslerden oluşur. Avustralya’nın ilk kanser araştırma merkezi olan UNSW Lowy’de 400 araştırmacı ile çocuk ve erişkin kanserlerinde dünya çapında tedavilere imza atan üniversite, tıp fakültesinde alanında uzman ve ödüllü akademisyenlere sahiptir. 130 ülkeden 50 binin üzerinde yabancı öğrenciye sahip UNSW, işveren listelerinde en üst sıralarda yer alır ve mezunları Google, Penguin, Paypal, NASA gibi uluslararası şirketlerde çalışır. 

 

The University of Queensland; 1909 yılında kurulmuş lider bir araştırma üniversitesidir. Avustralya'da tıp eğitimi denilince ilk akla gelen isimlerden olan okul, özellikle geliştirdikleri rahim ağzı kanseri aşısı, bol ödüllü akademisyenleri ve geniş yelpazedeki lisans programlarıyla dikkat çeker. Öğrencilerin liderlik, araştırma ve iletişim yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olan üniversite, öğrenci memnuniyeti açısından da ülkenin en iyilerinden biridir. 

 

University of Melbourne; 1853 yılında kurulmuş Avustralya’nın en eski ikinci eğitim kurumudur. Mimarlık, sanat, mühendislik, tıp ve hukuk alanlarında çok sayıda lisans ve lisansüstü program sunan Melbourne Üniversitesi, 180 farklı milletten 10 binden fazla uluslararası öğrenciye hizmet verir. Dünya sıralamalarında ilk 50’nin içerisinde yer alan Melbourne Üniversitesi, özellikle fizyoloji, tıp ve kimya dallarında 7 kez Nobel Ödülü almış akademisyenleri ile tanınır. 

 

 

Ayrıca Bakınız:

Avustralya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Avustralya'da Mühendislik Yüksek Lisansı Yapmanız İçin 7 Neden

En Çok Tercih Edilen Öğrenci Şehri Sidney

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA