Temel Bilgiler
Kanada: Bölüm Rehberleri

Kanada’da Tıp Eğitimi

10720

Kanada bir çok öğrencinin yurt dışı eğitimde tercih ettiği bir ülke! Kanada; inovatif gelişmelerin ve tıbbi çalışmaların yoğun olduğu bir ülke olduğundan dolayı tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için ideal bir seçim olacaktır. Kanada’da tıp eğitimi ve sürecini sizler için derledik!

 

Kanada’da tıp okumak isteyen öğrenci gideceği eyalete ve başvuracağı üniversiteye göre öncesinde lisans eğitimi almış olmalı veya Quebec’deki üniversiteler için CEGEP’i bitirmiş olmalı. Tıp veya fen bilimleri ile alakalı bir bölümden mezun değilseniz bile gerekli kriterleri sağladığınız takdirde Kanada’da tıp eğitimi alabilirsiniz.

 

Tıp fakültelerinin kabul edecekleri öğrencilerde aradıkları şartlar aşağıdaki gibidir:

 

• Not ortalaması: Kanada’da tıp eğitimi almak için ortalamanızın 4 üzerinden en az 3.5 olması gerekmektedir. Mezun olduğunuz bölümün tıp fakültesi dersleri ile ilgililiği ve üniversite bölümünüz de kabul aşamasında önemli rol oynamaktadır. Genelde kabul alan öğrencilerin not ortalaması 3.7 ve daha üstü ortalamaya sahip derece sahibi öğrencilerdir.

 

• MCAT sınavının sonucu:  Açılımı Medical College Admissions Test olan olan MCAT testi, özellikle Amerika ve Kanada’da tıp fakültelerinin başvuruları değerlendirmede kullandığı önemli kriterlerden biridir. Tıp eğitimi için gerekli bilgi ve becerilerin ölçüldüğü bu sınavda öğrencinin bilgi birikimi, analitik düşünme, problem çözme ve kompozisyon yazma gibi yetenekleri test edilmektedir. Sınav 4 bölümden oluşmaktadır.

 

  1. Verbal Reasoning: 85 dakikadır ve 60 sorudan oluşur. Herbiri 6-10 soru içeren 9-10 metin bulunmaktadır.
  2. Physical Sciences: 100 dakikadır ve 77 sorudan oluşmaktadır. Herbiri 4-8 soru içeren 10-11 metin ve 15 bağımsız soru bulunmaktadır. Konular temel /ileri fizik ve kimya konularını içermektedir. Kimyasal reaksiyonlar, fizikokimya, gaz kanunları, quantum kimyası, temel kuvvet ve hareket problemleri konular arasındadır. Kimya soruları ağırlıktadır. Soruların önemli bir kısmı deney yorumlama üzerinedir.
  3. Biological Sciences: 100 dakikadır ve 77 sorudan oluşmaktadır. Herbiri 4-8 soru içeren 10-11 metin ve 15 bağımsız soru bulunmaktadır. Genelde hücre ve insan biyolojisi ile ilgili sorular bulunmaktadır. Soruların çoğu soru pasajında anlatılan bir deneyi ve sonuçlarını yorumlama üzerinedir.
  4. Writing Sample: 60 dakikadır ve 2 kompozisyon sorusu içermektedir. Genellikle soru kalıbında bir cümle, bir genel yargı ya da tartışmalı bir toplumsal sorun dile getirilir. Öğrenciden verilen yargıyı yorumlaması istenir.

 

Kanada’da tıp eğitimi veren üniversitelere buradan ulaşın

Kanada'da okumanız için önerdiğimiz 3 üniversite bölümü

 

En düşük skor olarak 8 aranmaktadır. Kabul edilen öğrencilerin ortalaması 10-11’lerdedir.

 

• Motivasyon Mektubu ( Ön Yazı ): Tıp okuyacak öğrencinin yalnızca akademik alanda başarılı olması değil aynı zamanda yaptığı aktivitelerle tıp bölümüne yatkın olduğunu yansıtması gerekmektedir. Tıp fakültelerinin aradığı liderlik, ekip çalışması, sorumluluk bilinci, özel yetenek, araştırmaya yatkınlık, vicdan gibi özellikleri motivasyon mektubunda belirtmeniz şansınızı arttıracaktır. Spora da mutlaka önem vermeniz lazım çünkü doktorluk mesleği fiziksel olarak sağlıklı bir bünye gerektirir. 

 

• Mülâkat: Mülakat sırasında öğrenci tıp fakültesinin derslerinin ağırlığını kaldırabileceğini, kendine güvendiğini ve zor – riskli çalışma ortamında soğukkanlı olabileceğini göstermesi gerekmektedir. Mülakatta en çok zorlanan öğrenciler sosyal bilimler temelli öğrencilerdir. Fen bilimleri temeli olan öğrenciler mülakatta daha başarılı olmaktadır. Başarılı bir mülakat için önerilerimizi buradan okuyun.

Kanada’da tıp eğitimi 3 ana temelde verilmektedir;

 

  • Pre Clinical
  • Clinical
  • Residecy ( İhtisas Dönemi )

 

Kanada’da tıp eğitimi almak gerçekten zorlu bir süreç; yüksek not ortalaması, ciddi bir altyapı, uzun süreli bir eğitim sizin gözünüzü korkutabilir. Ancak Kanada’da en çok iş güvencesine sahip iş kolu tıp ve tıbbi dallardır. Kanada’da eğitim alma sürecinizde ve bitiminde çalışma izni alarak harika bir kariyere adım atabilirsiniz.

 

Kanada’da tıp eğitimi veren üniversitelere buradan ulaşın

Kanada'da okumanız için önerdiğimiz 3 üniversite bölümü

Bölüm ara

Kanada
Lisans
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.

Şuna bir göz at...

Okunması gerekenler