Temel Bilgiler
Kanada: Once you arrive

Kanada'da Gezilmesi Gereken 5 Yer

Kanada'da Gezilmesi Gereken 5 Yer

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada; el değmemiş doğal yaşamı, görenleri kendine hayran bırakan eşsiz manzaraları, soğuk kışları, refah yaşamı ve hoşgörülü insanları ile dikkat çeker. Uluslararası öğrenciler için prestijli eğitim kurumları, İngilizce ve Fransızca dillerindeki lisans ve lisansüstü program seçenekleri, burs imkanları ve kültür çeşitliliği ile Amerika ve İngiltere’den sonra en popüler eğitim destinasyonlarından bir haline gelmiştir. Kanada aynı zamanda öğrencilere sunduğu kariyer imkanları ile de göz doldurur. Zira ülke, her yıl çok sayıda nitelikli akademisyen, araştırma görevlisi ve özellikle tıp, mühendislik, bilgisayar bilimleri gibi alanlarda öğrenim gören öğrencilere yaşama ve çalışma imkanı sunar. Gelin dünyanın en güzel ülkelerinden Kanada’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için gezilmesi gereken yerlere birlikte göz atalım!

 

NİAGARA ŞELALESİ, ONTARIO

 

Kanada'da görülmesi gereken yerler içerisinde, Ontario eyaletinde bulunan Niagara Şelalesi büyüleyici görsel manzaraları ile ilk sırada yer alır. Kanada ile Amerika sınırı arasında yer alan, en büyüğü Horseshoe, Bridal Veils Fall ve American Falls olan 3 şelaleden oluşur. Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan Niagara, dünyanın en tanınmış ve en çok turist çeken şelalesi olmasını ve dünya çapındaki ününü Marilyn Monroe’nün 1953 yılında oynadığı Niagara filmine borçludur diyebiliriz. Günümüzde özellikle doğa severlerin ve balayı yapmaya gelenlerin Kanada’da gezilecek yerler listesinin başında olan Niagara Şelalesi’nin özellikle Kanada tarafında manzarası görülmeye değerdir. Bot gezileri yaparak akan suların oluşturduğu gökkuşağının altından geçebileceğiniz gibi, iki ülkeye geçişi mümkün olan Rainbow köprüsünüde kullanabilirsiniz. 51 metre boyunda olan şelaleden, 30 saniyede 168 bin metreküp su akar. Aynı zamanda ünlü bilim adamı Nicola Tesla tarafından yapılan hidrolik santral sayesinde hem Amerika hem de Kanada için elektrik üretilmektedir. 

 

 

QUEBEC CITY

 

Kanada'da Fransızca’nın resmi dil olduğu Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City, 1600’lerden kalma mimarisi ve tarihiyle kendinizi Avrupa’da hissetmenizi sağlar. Kanada’da öğrenci olmak isteyenler için canlı yaşamı, kültür çeşitliliği ve özellikle Laval University ile Universite du Quebec gibi eğitim kurumlarıyla dikkat çeken şehir, halen surlar içerisinde olan tarihi eski merkezi ile UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alır. Arnavut kaldırımları, renkli Kış Karnavalı ve canlı müzik mekanları ile Quebec City, tarih meraklılarının ilk adreslerinden biridir diyebiliriz. Şehirde görebileceğiniz en önemli yerler arasında Quebec Ulusal Güzel Sanatlar Merkezi ve Quebec City’nin sembolü haline gelmiş Cheteau Frontenac yer alır. 1893 yılında otel olarak hizmete açılan Frontenac Şatosu, görkemli orta çağ mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakır. 

 

 

BANFF ULUSAL PARKI

 

1885’te Alberta eyaletinde, Rocky Mountains çevresinde kurulmuş olan Banff Ulusal Parkı, özellikle doğa gezintisi, kampçılık, dağcılık, balıkçılık, snowboard, kayak gibi aktivitelerin yapılabileceği popüler bir turizm bölgesidir. Alberta eyaletinde yer alan park, iğne yapraklı ormanları, buzulları, nefes kesen dağ manzaraları ile tüm yıl açıktır ve 3 milyondan fazla ziyaretçi alır. 6641 kilometre karelik bir alanı kapsayan Banff Kanada’nın ilk ulusal parkıdır. Boz ayıların, geyiklerin, bizonların ve kurtların olduğu vahşi yaşam alanlarının yanı sıra içerisinde Louis, Hector ve Moraine gibi çok sayıda gölü, kanyonları, kireç taşı mağaralarını ve Stoney Creek ile Healy Creek gibi kamp alanlarını barındırır. Kış turizmi ile Kanada’nın gözde mekanı olan Banff, aynı zamanda ilk olarak 1964’te Kış Olimpiyatları ile tanınır. Aynı zamanda Banff Mountain Film Festivali, müzeleri ve sanat galerileri ile dikkat çeken bölge çok sayıda kültürel faaliyete ev sahipliği yapar. 

 

 

CHURCHILL, MANITOBA

 

Kanada’nın Manitoba eyaletinin kuzeyinde yer alan Churchill şehri, kutup ayıları ile ünlüdür ve ‘dünyanın kutup ayı başkenti’ olarak anılır. Çeşitli tur operatörleri kara, deniz ve havadan arazi araçları, tundra arabaları, tekneler, kanolar ve helikopterler ile bu eşsiz alanı ve kutup ayılarını yakından görme fırsatı sunar. Kanada’nın kuzey bölgelerinde olduğu gibi Churchill şehrine gelmeyi düşünüyorsanız, özellikle yaz aylarında ortaya çıkan Aurora Borealis ‘kuzey ışıklarını’ da gece boyunca gözlemleme imkanı bulurken, kutup ayılarını görmek için Ekim ve Kasım aylarını, Churchill River’da Beluga beyaz balinalarını izlemek için Temmuz ve Ağustos aylarını, karlı baykuş, küçük kuğu, Amerikan altın yağmur kuşu gibi 100’den fazla nadide kuş türlerini gözlemlemek içinse Mayıs ile Ağustos aylarını tercih etmenizde fayda var. 

 

Aynı zamanda Churchill, dünyanın ilk kutup ayı hapishanesine de ev sahipliği yapar. Kış göç döneminde evlere girip yiyecek çalan kutup ayıları, kasaba halkının 2 katına yaklaşan nüfusu yüzünden halk için her yıl kabusa dönmektedir. 

 

 

CN TOWER, TORONTO

 

Kanada’nın en büyük şehri ve ticaret merkezi olan Toronto’nun en önemli simgesi olarak bilinen CN Tower, 553 metre uzunluğuyla dünyanın ikinci en yüksek kulesidir. Kanada Ulusal Demiryolu Şirketi tarafından yaptırılan kulenin en ilginç yanı içerisinde 360 derece döner bir restorana ev sahipliği yapmasıdır. Kanada’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan ve eşsiz bir görsel şölen sunan CN Tower, 1976 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Öğrenciler için Kanada’da farklı bir deneyim yaşayabileceğiniz CN Tower, modern dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir. Yükseklik korkunuz varsa, geceleri şehrin her yanından izleyebileceğiniz ve sürekli değişen renkli ışıklandırmalarını seyretmeyi tercih edebilirsiniz. Aydınlatmalar, özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimleri boyunca devam eden kuşların göç dönemlerinde, kuş ölümlerini azaltmak için en aza indirilir. 

 

Kulede yer alan SkyPod, açık bir günde Niagara Şelalesini ve New York State’i görmenizi mümkün kılarken, cam zemin üzerine kurulmuş gözlemevi, dünyanın en muhteşem manzaralarına ev sahipliği yapar. Kendinizi havada yürürken bulacağınız alanda tüm şehri ayaklarınızın altında seyretme fırsatı bulursunuz. 

 

 

Ayrıca bakınız:

Kanada’da Lisans Eğitimi Almanız İçin 7 Neden

Mezuniyetten Sonra Kanada’da Kariyer İmkanı

Kanada Hakkında Bilmeniz Gereken 9 İlginç Bilgi