Temel Bilgiler
Çin: Üniversiteye Başvuru

Pekin Üniversiteleri Tanıtımı

Pekin Üniversiteleri Tanıtımı

Pekin’de eğitim alabileceğiniz en popüler üniversiteler hangileri? Çin’in eğitim ve kültür başkenti Pekin şehri, dünya çapında tanınırlılığa sahip üniversiteleri ile her yıl yüzlerce uluslararası öğrenciye kapılarını açıyor. Kuzey başkenti anlamına gelen Beijing, surlarla çevrili iki kentten oluşur. Kuzeydeki İç Kent ve güneyde Ming Hanedanı döneminde inşa edilen ve Yasak Şehir ile İmparatorluk Sarayı’nı da içerisinde barındıran Dış Kent’tir. Günümüzde Pekin, eski ile yeni arasında canlı bir şehir olarak karşımıza çıkarken, öğrencilere modern ile gelenekselin buluştuğu eşsiz deneyimler sunar. 

 

Çin’de eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için ülkenin üst düzey en iyi üniversitelerini barındıran Pekin, Asya’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak için mükemmel fırsatlar sunuyor. Peki, fırsatlarla dolu Pekin şehrinde neden eğitim almalıyız?

 

  • Çoğu Avrupa ülkesinde eğitim almanın aksine Asya’da eğitim oldukça ucuzdur. Özellikle Pekin şehri, yaşamak, seyahat etmek ve gıda gibi konularda Çin’nde eğitim almak için oldukça uygundur. 
  • Çin kültürü zengin, çeşitli ve büyüleyicidir. Pekin, Çin tarihini ve kültürünü daha yakından tanıyabileceğiniz en iyi öğrenci şehirlerinden biridir. 
  • Pekin’de ki üniversiteler, derinlemesine keşfetmediğiniz ve daha önce deneyimlemediğiniz Çin tarih, dil ve kültürüne odaklanmanızı sağlayacaktır. Her hafta sonu yeni bir yer keşfederek Pekin, Çin ya da Asya’nın farklı bir ülkesine seyahat edebilirsiniz. 
  • Uluslararası bir topluluğun parçası olabilir, Çin’in en iyi şirketlerinin yer aldığı şehirde mesleki deneyim, kültürel bilgi, eşsiz ve harika anılar kazanabilirsiniz. 

 

QS Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamasında 11 üniversiteyle yer alan Çin’in başkenti Pekin şehri, özellikle Tsinghua University ile 16. sırada yer alarak en yüksek girişi elde etmiştir. Toplamda 91 üniversiteye sahip Pekin, yüksek öğrenime büyük yatırımlar yapan Çin hükümeti için tam bir eğitim merkezidir. 

 

Tsinghua University

 

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Tsinghua University, aynı zamanda Çin’de eğitim almak isteyenlerinde ilk tercihidir. Özellikle bilgisayar bilimleri, ve mühendislik alanlarında uluslararası mükemmelliğe sahip üniversitenin temel eğitim dili Çincedir, ancak uluslararası ilişkiler, makine mühendisliği gibi çok sayıda alanda İngilizce dilinde eğitim alabilirsiniz. 1911 yılında kurulan Tsinghua University, ülkenin önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. 

 

Peking University

 

1898 yılında kurulan Peking University, ülkenin en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Kuruluşundan bu yana Çin’de kapsamlı ve ulusal bir anahtar kolej olmuştur. Öğrenciler için iyi bir çalışma ortamı sunan okul, 216 araştırma merkezi ve 12 ulusal laboratuvara sahiptir. Peking University, öğrencilerin sadece kapsamlı bir eğitim almaları için değil, hem öğrenci yaşamı hem de mezuniyet sonrası kariyer olanaklarından daha rahat faydalanabilecekleri bir ortam sunar. 

 

Beijing Normal University

 

Asya’da öğrencilik konusunda kararlıysanız eğer Beijing Normal University, tam size göredir. Pekin metropolünün kentsel ortamında 1902 yılında kurulduğundan bu yana öğrenciler için yüksek standartlarda bir akademik ortam sunan üniversite, giriş sınavlarına dayanan seçici bir kabul politikası izler. Beijing Normal University, Çin’in uluslararası öğrenci başvurularını kabul eden ilk üniversitesidir ve bugün 3,000’den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapar. 

 

Beihang University

 

1952 yılında kurulan Beihang University, Çin’de eğitim almak için harika bir seçenektir. Pekin’de iki kampüse sahip üniversite, ülkedeki uluslararası öğrenciler için İngilizce lisansüstü programlar sunan ilk Çin üniversitelerinden biridir. Her yıl 90 ülkeden 1,700’den fazla yabancı öğrenciyi ağırlayan üniversite, özellikle havacılık ve uzay bilimleri, bilgisayar bilimi ve teknolojisi gibi disiplinlerde rekabet üstünlüğü ile bilinir. 

 

Renmin University of China 

 

Asya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi düşünüyorsanız Renmin University of China, özellikle beşeri bilimler ve sosyal bilimler odaklı eğitim anlayışı ile dikkat çeken kapsamlı bir araştırma üniversitesidir. Çin Eğitim Bakanlığı tarafından finanse edilen okul, 1937 yılında kurulmuştur. Daha çok beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanlarında güçlü olmasına rağmen bugün, özellikle bilgi teknolojisi ve çevre bilimleri konularında çok çeşitli programlarda sunar. 

 

Beijing Institute of Technology

 

Pekin’de eğitim almak isteyen öğrenciler için 1940 yılından bu yana hizmet veren Beijing Institute of Technology, Çin Komünist Partisi tarafından kurulmuş ilk bilim ve mühendislik okuludur. Özellikle ulusal araştırma üniversiteleri arasında disiplinler ve uzmanlık alanları ile bilimsel araştırmalar konularında öncülük etmiştir. 

 

China Agricultural University

 

Doğrudan Çin Hükümeti, Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan China Agricultural University, Pekin’de eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelerden biridir. 1905 yılında kurulan eğitim kurumu, aynı zamanda ülkenin en eski tarım üniversitesidir. 80’den fazla ülkeden uluslararası öğrencinin eğitim aldığı okul, dünya çapında yüzlerce kurumla ortaklıklara sahiptir. Özellikle tarım ve yaşam bilimleri, bilgisayar bilimi ve ziraat mühendisliği gibi konularda güçlü olan China Agricultural University, bu alanlarda zengin lisans ve lisansüstü programlar sunar. 

 

Çin’de Eğitim Alabileceğiniz Tüm Üniversitelerin Listesine bu linkten ulaşabilirsiniz!

Beijing Jiaotong University

 

1896 yılında kurulan Beijing Jiaotong University, Çin’in en eski ve prestijli üniversitelerinden biridir. 22 araştırma enstitüsü ve 39 laboratuvarı bulunan üniversite, özellikle bilgisayar, tasarım, mühendislik ve çevre bilimleri konularında lisans, bilgisayar ve mühendislik konularında Asya’da yüksek lisans alabileceğiniz en iyi eğitim kurumlarındandır. Kurulduğundan beri bir dizi akademik başarıya imza atmış olan okul, aynı zamanda Çin’in ekonomik ve sosyal gelişiminin yanı sıra, ülkenin demiryolu endüstrisi ile yakından bağlantılıdır. 

 

University of Science and Technology Beijing

 

1952 yılında kurulan University of Science and Technology Beijing, bugün odak noktası olarak mühendislik alanını seçmiş güçlü devlet üniversitelerinden biridir. Özellikle malzeme bilimi ve mühendisliği, metalurji mühendisliği ve madencilikte adından söz ettiren okul, Çin’deki en etkili kilit üniversitelerden biridir. Aynı zamanda ülkede lisansüstü okulları kuran ilk üniversitelerden biri olarak da bilinen University of Science and Technology Beijing, aralarında İngiltere’den Oxford University ve Almanya’dan RWTH Aachen University’nin de olduğu 130 üniversite ve enstitüyle ortaklıklara sahiptir. 

 

Beijing University of Technology

 

Pekin’de teknoloji ve mühendislik alanında eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelerden biri olan Beijing University of Technology, 1960 yılında kurulmuştur. Çok disiplinli yapısı, özellikle bilim, mühendislik, ekonomi, hukuk, işletme gibi alanlarda çeşitli akademik araştırmaları da içerir. Sadece mühendislik alanında 19 yüksek lisans programı ve 57 lisans programı sunan üniversite, 20 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapar. 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

Çin’de eğitim almak için 7 neden

Çin’de öğrenim ücretleri

Çin’de bir üniversiteye nasıl başvuru yapılır?

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversitelerle iletişim kurmak ister misiniz? Ayrıntılara bu linkten göz atabilirsiniz.