Temel Bilgiler
Çin: Finans - Okunması gerekenler

Çin’de Eğitim Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

Çin’de eğitim almayı mı düşünüyorsun? Peki, Çin’de eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri için ne kadar bütçe ayırman gerektiğini biliyor musun?

Çin’de Eğitim Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Çin’de okumak uluslararası öğrenciler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Birleşik Krallık veya ABD gibi ülkelere kıyasla uygun fiyatlı eğitim ücretleri, konaklama ve yaşam maliyetleri ile dikkat çeken Çin, öğrenci dostu bütçenizle üniversite tercihinize ve yaşam tarzınıza bağlı olarak seçim yapma fırsatına sahip olacağınız çok çeşitli imkanlar sunacaktır. 

 

Yurtdışında okumak için ülke seçerken dikkat edilmesi gereken çok şey var. Her ne kadar eğitim kalitesi, bölüm seçimi, üniversite itibarı bunların başında gelse de eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri her zaman düşünmeniz gereken en önemli konu olacaktır. Çin’de eğitim almaya hazırlanırken, masraflarınız için ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını hesaplamanıza yardımcı olacağımız rehberimiz sayesinde Çin'de eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olacaksınız. 

 

Çin’de eğitim ücretleri ne kadar?

 

Çin’de eğitim maliyetleri hala Birleşik Krallık ve ABD ile karşılaştırıldığında oldukça düşüktür. Her üniversitede farklı dereceler ve farklı ana dallar için başvuru ücretleri, genel olarak 90 USD ile 150 USD arasında değişir, normalde 200 USD'yi geçmez. Çin’de eğitim ücretleri, devlet ve özel olarak iki grupta incelenebilir: 

 

 • Devlet üniversiteleri: Çin’de öğrenim ücretleri en uygun üniversiteler devlete bağlı olanlardır. Akademik yıl başına ortalama 3.300$ ile 9.900$ arasında bir ücret ödersiniz. 
 • Özel üniversiteler: Tüm dünyada olduğu gibi Çin’de de özel üniversiteler biraz pahalıdır ve yıllık 30.000$’a kadar çıkan programlar bulunmaktadır. Özellikle MBA programları 40.000$ üzerinde bile olabilir. 

 

Çin'de okumak için burs kazanmak size öğrenim ücretinden muafiyet, ücretsiz konaklama ve hatta Çin'de uluslararası bir öğrenci olarak okumak için yemek ve diğer masrafları karşılamanız için aylık bir maaş sunabilir. Çin’de Sizi Harekete Geçirecek 3 Burs Seçeneği için rehberimize göz atabilirsiniz. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Çin’de yaşam maliyetleri yüksek mi?

 

Çin'de yaşam maliyetleri, artık eskisi kadar ucuz değil! Özellikle Pekin, Guangzhou, Şanghay gibi metropol bölgelerde yaşam maliyetleri biraz pahalıdır ve harcamalarınızı karşılamak için ayda 740$ - 830$ arasında bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır. Diğer şehirlerde öğrenciler, kampüste yaşıyorlarsa konaklama da dahil olmak üzere büyük şehirlere göre yemek, aylık kira, kamu hizmetleri ve ulaşım maliyetleri oldukça uygundur. Bu açıdan küçük şehirlerde yaşam masrafları neredeyse yarı yarıya düşerek 250$ - 580$ arasında bütçe ayırmanızı gerektirir. Çin Öğrenci Şehirleri ve Pekin Üniversiteleri Tanıtımı hakkında ayrıntılar rehberimizde. 

 

Bununla birlikte, Çin’de yaşam maliyeti genel olarak yaşam tarzınıza bağlı olacaktır ve Çin'de yemek yemek emin olun diğer birçok ülkeye kıyasla çok ucuzdur. Aynı zamanda Çin’de iki metropol şehirde merkezde ve biraz lüks bir yaşam tarzı seçerseniz, harcayacağınız para genel olarak aşağıdaki gibidir:

 

 • Pekin: 1.000$ - 1.200$ / ay
 • Şanghay: 850$ - 1.200$ / ay

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Çin’de konaklama için ne kadar ücret ayırmalısınız?

 

Uluslararası bir öğrenci olarak popüler bir seçenek, üniversitenin sunduğu ve aylık 200$ ile 400$ arasında değişen öğrenci yurtlarında konaklamayı seçmektir. Çalıştığınız şehirde tek başınıza veya bir oda arkadaşınızla birlikte bir daire kiralamak da bir seçenek, ancak ayda 300$ ile 1.000$ arasında daha fazla ödeme yapmanız gerektiğini unutmayın. Çin’de Öğrenci Konaklama Seçenekleri için rehberimizi inceleyebilirsiniz. 

 

 • Öğrenci yurtları: 200$ - 400$ / ay
 • Tek yatak odalı bir daire kiralamak: 300$ - 1.000$ / ay
 • Aile yanında kalmak: 350$ - 550$ / ay

 

Şehir merkezindeki tek yatak odalı bir dairenin aylık kirası yaklaşık 500$’a kadar çıkabilirken şehir merkezinin dışında ise 300$ civarındadır. Maliyeti diğer iki oda arkadaşıyla paylaşmak istiyorsanız, şehir merkezindeki üç yatak odalı bir daire yaklaşık 1.000$, şehir merkezinin dışında ise yaklaşık 600$ civarındadır. Şanghay ve Pekin yaşamak için en pahalı şehirlerden bazıları olarak biliniyor, ancak uygun fiyatlı seçenekler de mevcut. Çin'de yaşama maliyetinizi azaltmak için bir başka harika seçenek de eğitiminiz sırasında Çinli bir aile ile yaşamak olacaktır. Fiyatlar aylık 300-550 USD arasında değişmektedir ve yeni insanlarla tanışmak, Çin Kültürü ve geleneklerinin keyfini çıkarmak ve Çince dil becerilerinizi geliştirmek için harika bir fırsat olacaktır!

 

Çin’de gıda ücretleri yüksek mi?

 

Çin, çeşitli ve uygun fiyatlı yiyecek seçimi ile tanınır. Fastfood da dahil olmak üzere ucuz bir yemek, yaklaşık 3 ila 5 ABD Doları arasında mal olur. Orta sınıf yemek seçenekleri, hem yerel hem de uluslararası mutfaklar için 7 ila 10 ABD Doları’na kadar çıkabilir. Okumayı seçtiğiniz herhangi bir şehirde marketten ya da yerel pazarlardan alışveriş yapmak ve günlük yemeklerinizi evde pişirmek her zaman daha ucuz bir seçenek olacaktır. Yerel ürünler ve temel ihtiyaçlar ayda 170 ila 200 ABD Doları civarında olacaktır. 

 

 • Ucuz bir restoranda yemek: 4.47$
 • 1 litre süt: 2.03$ 
 • 12’li yumurta: 2.02$
 • 1 ekmek: 1.71$
 • 1 kilo elma: 1.85$
 • 1 kilo patates: 0.82$

 

Öğrenciler için Çin’de ulaşım maliyeti ne kadar?

 

Çin'de toplu taşıma kullanmak çok ekonomik, hatta taksiler bile oldukça uygun fiyata kullanılabiliyor. Otobüs, metro veya treni kullanmak, bir öğrenciye günde 0,50$ ile 1$ arasında bir maliyete mal olur. Taksiler şehir merkezinde biraz daha pahalı olacaktır, ancak yine de çoğu ülkeden nispeten daha ucuzdur. Toplu taşıma için, aylık bir öğrenci kartının maliyeti yaklaşık 15 ila 20 ABD Doları arasındadır.

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

Ek maliyetler için ne kadar ücret ödemeniz gerekir?

 

 • Kitaplar ve eğitim materyalleri: 30$ - 50$ / ay
 • Sağlık sigortası: 60$ / 6 ay
 • Elektrik, su, ısınma: 54.44$ /ay
 • Sinema bileti: 6.71$
 • Spor salonu: 43.44$ / ay

 

Çin’de yaşam ücretleri ve eğitim maliyetleri hakkında genel bir kanıya sahip olduğunuza göre artık Çin’de eğitim için başvurularınızı Çin’de Bir Üniversiteye Nasıl Başvuru Yapılır? rehberimizden öğrenebilirsiniz. Ayrıca Çin'de Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler ve Çin’de Yüksek Lisans Eğitimi hakkında merak ettikleriniz ve mezun olduktan sonra Çin’de çalışmak için Mezun Olduktan Sonra Çin’de Bir Kariyer Edinmek hakkında faydalı içeriklerimizden yararlanabilirsiniz. 

Bölüm ara

Çin
Lisans