Temel Bilgiler
Çin: Kariyer

Çin'de Kariyer Yapmak İçin 7 Neden

Çin'de Kariyer

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip Çin, geniş yüzölçümü, bir milyardan fazla nüfusu, uzun tarihi ve heyecan verici kültürü ile bugün uluslararası öğrenciler için Amerika’dan sonra en popüler yurtdışı eğitim merkezlerinden biri haline gelmiştir. Giderek daha fazla insanın dikkatini çeken fırsatlarla dolu büyüleyici ülke; güzel manzaraları, güvenli ortamı, refah ekonomisi, rahat ulaşım sistemi ve dost canlısı insanları ile sizi bambaşka bir dünyanın içine çeker. Pekin ve Şanghay gibi öğrenci şehirleri, yüksek kaliteli eğitim sistemi ve Lenovo, Alcatel, Huawei gibi uluslarası şirketlerde sunduğu iş imkanları ile Çin’de kariyer yapmak için nedenleri sizler için araştırdık.

 

1-Olağanüstü Ekonomik Fırsatlar

 

Şüphesiz mezuniyetten sonra Çin’de kariyer yapmak öğrenciler için inanılmaz bir deneyim olacağı gibi ekonomik gelişmeleri ile dikkat çeken ülkede refahlık ve giderek artan zenginlik sayısız fırsatlar sunar. Ülkedeki hızlı tempo, hem iş hem eğitim hem de finans konusundaki büyümenin durmadan devam etmesini sağlarken sürekli yükselen gökdelenler, inşa edilen yollar, mobil ödeme imkanı, bisiklet paylaşım servisleri, hızlı tren ve lüks alışveriş merkezleri ile göz doldurur. Çin’de öğrenciler için hayat pahalılığı batı ülkelerine göre daha ucuzken, son 10 yılda uluslararası şirketler için teknoloji, tekstil, elektronik ve tıbbi ekipmanlar konusunda küresel bir üretim merkezi olmuştur. 

 

2-Lüks Yaşam Tarzı

 

Çin günümüzde Pekin ve Şanghay gibi dünyanın en kalabalık ve kozmopolit şehirlerine ev sahipliği yapar. Lüks yaşam şartları ve ekonominin hızlı yükselişi, maaşlarda şaşırtıcı zamlara ve alım gücünün artmasına neden olmuştur. Genel olarak uluslararası öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği şehirlerde eskisi kadar hayat pahalılığı ucuz olmasa da Çin üniversitelerinin nispeten düşük öğrenim ücretleri bunu dengelemektedir. Örneğin Pekin’de eğitim almak isteyen öğrenciler için yaşam masrafları yıllık ortalama 3.000-3.500$ civarındadır. Şehir, finans merkezi ile bilinirken son yıllarda öğrenciler için dünyanın en iyi okulları arasında yer alan Tsinghua ve Pekin üniversitelerine ev sahipliği yapar. Dünyanın en büyük sekizinci şehri olarak geçen Şanghay; kültür, turizm ve endüstri merkezi olarak kabul edilirken, gökdelenleri ve modern yaşam tarzı ile dikkat çeker. 

 

 

3-Mandarince

 

Mandarince öğrenmek size sıradışı bir fikirmiş gibi gelebilir, ancak Çin’de kariyer yapmak istiyorsanız bu dil konusunda bilginizin olmasında fayda var. Dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan Çince, özellikle son yıllarda uluslararası firmalarda çalışmak isteyen yeni mezunların gözdesi olmuştur. Çin’de eğitim almayı düşünüyorsanız, hükümet ve okulların sunduğu Mandarince kurslarından faydalanabilirsiniz. Böylece stajlarınızda kendiniz için daha rahat bir ortam hazırlamış olur ve profesyonel ağınızı güçlendirirsiniz. 

 

 

4-Kültür Çeşitliliği

 

Çin; 5000 yıllık tarihi, günümüze kadar bozulmadan gelmiş eşsiz geleneksel yaşamı ve 56 farklı etnik kökenden oluşan kültür çeşitliliği ile ülkeye gelen uluslararası öğrencileri büyüler. Çin kültürü, farklı ve benzersiz uyumu ile dikkat çekerken, ülkenin ulusal mirası olarak kabul edilen doğal güzellikleri ve tarihi bölgeleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 52 yerle göz doldurur. Çin denilince aklımıza ilk gelenler arasında Kung fu, geleneksel müziği, halk dansları, Pekin Operası, gölge oyunları, kukla tiyatrosu, ipek, kağıt şemsiyeler, antik porselenler, kaligrafi sanatı ve dev pandalar vardır. Mezuniyetten sonra Çin’de kariyer yapmayı düşünüyorsanız, ülke genelinde farklı şekillerde kutlanan geleneksel festivaller sizleri bekliyor olacaktır. Dünyanın farklı ülkelerinde de kutlanan Çin Yeni Yılı, bahar ve güz ortası festivalleri, Tibet Yeni Yılı Festivali çok renkli gösterilere sahne olan birkaçıdır. Ayrıca ülke, yöresel yemekleri ve sokak satıcıları ile meşhurdur. Bölgelere göre değişen gıda çeşitliliğine bakıldığında Hong Kong’da geleneksel Dim Sum, Pekin’de kızarmış ördek, Sincan’da kuzu kızartma en bilinenler arasındadır. 

 

 

5-Yüksek Maaş Garantili İşler

 

Çin’de iş piyasası oldukça rekabetli ve hareketlidir. Ülkenin geneline hakim hızlı tempo çalışma hayatına da yansımaktadır. Eğer eğitiminizi Çin’de tamamlamayı düşünüyorsanız, öğreneceğiniz Mandarin dili ve yaşam koşullarına alışkanlığınız sayesinde iş bulma imkanınız biraz daha fazladır. Özgeçmişinizde Çin’de iş tecrübesi olması küresel firmalarda çalışma şansınızı artırır. Çin’de özellikle mühendislik, tıp, bilgi teknolojileri gibi alanlarda istihdam oranı oldukça yüksektir. Ülkede aynı zamanda HSBC, IBM, Airbus gibi uluslararası şirketlerin ofisleri bulunurken Huawei, Lenovo gibi teknoloji alanlarında dünya çapında üne sahip markalar ve ünlü e-ticaret sitesi Alibaba yer alır. Son 30 yıldır dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip Çin'in; Hong Kong, Pekin, Şanghay gibi şehirlerde 500’den fazla büyük şirket vardır. 

 

6-Büyüleyici Güzellikler

 

Çin, günümüzde farklı kültürel perspektifleri, sıradışı lezzetleri ve egzotik atmosferi ile dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Çin’i sadece kariyer ve eğitim alabileceğiniz bir ülke olarak değil heyecan verici güzelliklere sahip unutulmaz bir deneyim yaşayacağınızı düşünerek değerlendirmelisiniz. Çoğu insan Çin Seddi ve Terracotta Savaşçıları ile Çin’i tanısada, ülke her şehir ya da kasabasına özgü büyüleyici güzellikleri ile bilinir. Hem antik hem de modern kültürü bir arada görebileceğiniz Çin’de kariyer yaparken ziyaret edebileceğiniz yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 

  • Pekin ve Xi’an emperyal ve devrimci geçmişi keşfetmek isteyenler için sıradışı güzelliklere sahiptir. 
  • Şanghay, modern binaları ve kozmopolit yapısıyla geleceğe bir bakış sunar. Ülkenin en iyi otellerine, restoranlarına ve alışveriş merkezlerine sahip şehir, ticaretin kalbi konumundadır. Klasik Çin bahçeleri ile ünlü şehirde özellikle Yuyuan bahçesi ziyaretçi akınına uğrar.
  • Pekin’de gezebileceğiniz yerler arasında dünya çapında üne sahip Çin Seddi, Yasak Şehir, Yaz Sarayı, Cennet Tapınağı, Tiananmen Meydanı bulunur. 
  • Xi’an şehri özellikle Terracotta Savaşçılarının bulunduğu sığınakların yanı sıra pembe ve beyaz nilüfer çiçekleri ile ünlü göletin bulunduğu Lianhu Parkına sahiptir. 
  • Şandong şehri, Konfüçyus’un memleketi olarak bilinir ve Taoizm ve Budizm için kültürel merkez görevi yapar. 

 

 

7-Mezuniyetten Sonra Çalışma Koşulları

 

Çin’de çalışmak yeni mezunlar için sıradışı bir deneyim olabileceği gibi eğitiminiz süresince ülkede öğrencilerin çalışmasına izin verilmez. Aynı zamanda mezun olduktan sonra da çalışma vizesine başvurmak için 2 yıllık bir iş deneyimine ihtiyacınız vardır. Ülkede bir yıllık çalışma vizesi başvurusu için yabancı öğrencilerin derecesiyle eşleşen bir alanda Çinli bir firmada iş bulmuş olmaları gerekir. Diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi Çin’de de İngilizce öğretmenliği en çok istihdam olanağı olan işlerden biridir ve bu alanda iş arayan öğrenciler için hem akademik hem de öğretmenlik kadrolarında çalışma imkanı bulursunuz. 

 

 

►►► Ayrıca bakınız:

Çin’de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler

Çin’de Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler

Neden Çin’de Öğrenim Görmelisiniz?