Temel Bilgiler
Çin: Bölüm Rehberleri

Çin'de Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler

Çin'de Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler

5000 yıllık köklü tarihi ile dünyanın ilk uygarlıklarından biri olan Çin, Antik ve modern dünyanın eşsiz karışımını, efsanevi hanedanlıkları, bir milyarı aşkın kalabalık nüfusu, giderek artan ekonomik gücü ve yüksek teknolojisi ile herkesi kendine hayran bırakır. Hızla gelişen hareketli ve dinamik Pekin, Şanghay gibi öğrenci şehirleri, ironik Çin Seddi, 56 farklı etnik kökenden oluşturduğu büyüleyici kültür çeşitliliği, Gobi ve Taklamakan çölleri, Himalaya dağ sıraları, Tibet platoları, filmlere konu olan ve yasak şehir olarak bilinen Çin İmparatorluk Sarayı ile bugün ülkeye gelen uluslararası öğrencilere sıradışı bir deneyim sunar. Çin, bilim ve teknoloji alanlarında kağıt, matbaacılık, pusula ve barut gibi dört büyük buluşun icadıyla Asya’dan Avrupa’ya tüm dünyayı etkisi altına alırken çığır açan yeniliklerin ve icatların da öncüsü olmuştur. Bugün Çin denildiğinde tarihten coğrafyaya, ekonomiden altyapıya, kentleşmeden eğitim sistemine, edebiyattan mutfak kültürüne kadar zengin çeşitliliğe sahip bir ülkeden söz etmek gerekir. 

 

Her yıl 300 binden fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Çin, önümüzdeki yıllarda bu sayıyı 500 bine çıkartarak, Amerika’dan sonra dünyanın en büyük eğitim ağına sahip olmayı hedefliyor. QS Dünya Üniversite Sıralamalarında ilk 50’de Tsinghua, Pekin ve Fudan üniversiteleri ile yer alan ülke, bu alandaki gelişimini yüksek öğretime yaptığı yatırımlara borçludur. Aynı zamanda hükümet her yıl 250’inin üzerinde kurumda 40 binden fazla burs, araştırma fonu ve hibe destekleriyle uluslararası öğrencileri ülkeye çekmeye çalışır. Gelin Çin’de öğrenim görmeyi düşünen uluslararası öğrenciler için eğitim alabilecekleri en popüler bölümlerle ilgili yazımıza birlikte göz atalım.

 

BİLGİSAYAR BİLİMLERİ

 

Çin’de en iyi bölümler arasında dünyada olduğu gibi, teknoloji alanındaki gelişmeler bilgisayar bilimleri üzerine eğitim alan öğrencilerinde sayısını artırmıştır. Çin’de bilgisayar bilimleri programının amacı; bilgisayar ağ ve bakım, programlama, yapay zeka, veri tabanları sistemi, yazılım mühendisliği konularına yoğunlaşarak öğrencilerin yeterliliklerini geliştirmektir. Mezun olduktan sonra bilgisayar teknolojisi sektöründe BT danışmanı, bilgi sistemleri yöneticisi, multimedya programcısı, veri tabanı yöneticisi gibi işlerde çalışma imkanı bulurken yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz. Bilgisayar bilimi eğitimi almak dünyanın en avantajlı iş fırsatlarını sunarken bilimden mühendisliğe, sağlıktan savunmaya, eğitimden eğlence sektörüne kadar çalışabileceğiniz sayısız alan bulabilirsiniz. Çin’de bilgisayar bilimi eğitimi veren en iyi okul, QS sıralamasında 15. sırada yer alan Tsinghua Üniversitesidir. Diğer okulların listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 

ÇİN DİLİ

 

Yeni bir dil öğrenmenin hem eğitim hem de kariyerinizde sayısız faydası olacağı gibi Çin’de Mandarin Çincesi okumanın getireceği çok çeşitli avantajlar yakalarsınız. Dünyanın en eski ve en zengin kültürlerinden birine sahip Çin’de, bu dili öğrenmek isteyen uluslararası öğrenciler için en iyi seçenekler arasında üniversiteler ve özel okullar vardır. Eğer Çin Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim alıyorsanız 4 yıllık bir lisans eğitimi alacağınızı söylemekte fayda var. Yaygın olarak dünya çapında Mandarince öğretmenlik yapabileceğiniz ve özellikle Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde kariyer fırsatı bulacağınız bu alanda aynı zamanda medya, basılı yayın, dijital dünya gibi organlarda, kamu ve özel kuruluşlarda yüksek maaşlarda çevirmenlik işlerinde çalışabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise finans, mühendislik, bilişim, işletme gibi alanlarda eğitim alırken bir yandan Çince öğrenmektir ki, günümüzün en tanınmış CEO’ları İngilizcenin yanında ikinci bir dil olarak Çinceyi seçerler. Bunlar arasında Facebook’un kurucularından Mark Zuckerberg’i sayabiliriz. Uzmanlar Çince öğrenmenin sanatsal becerileri ve beyin gücünü geliştirdiğini söyleye dursun, eğer Çin’de eğitim almaya karar verdiyseniz, çoğu kamu üniversitesinin size sunacağı ücretsiz dil kurslarını ve öğrenci klüplerini kaçırmamanızı öneririz. Zira dünyanın en yaygın olarak konuşulan dili arasında yer alan Çinceyi, Amerikalılar eğitim sistemlerinin bir parçası haline getirip çoktan çocuklarını ilköğretim çağında bu dili öğrenmeye teşvik etmiştir.

 

 

TIP

 

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan tıp bölümünün gelişiminde kuşkusuz Çin’in ve geleneksel tıp yöntemlerinin payı büyüktür. Bu açıdan bakıldığında Çin’de eğitim alabileceğiniz bölümler arasında tıp ilk sıralarda yer alır. Ülke dünyanın en iyi tıp okulları arasında yer alan Pekin ve Fudan üniversiteleri ile lisans ve lisansüstü düzeyde İngilizce eğitim programlarına sahiptir. Aynı zamanda Çin’de çoğu üniversite mezuniyetten sonra doktor olmak için hızlandırılmış MBBS programına sahiptir. Böylelikle tamamen doktor olmak için elde edilen sertifikalı hekimlik sürecini Amerika, Kanada, Almanya gibi ülkelerde 7-8 yılda tamamlarken Çin’de 5 yıl sürer. Çin tıp fakülteleri aynı zamanda modern tıp eğitiminin yanı sıra öğrencilerine, geleneksel tıp ve akupunktur gibi antik tıp teknikleri hakkında da dersler verir. Çin’de tıp bölümünden mezun olan öğrenciler için hastanelerde, halk sağlığı merkezlerinde, bilim enstitülerinde uzmanlık ve uluslararası firmalarda sağlık konusunda danışmanlık ve yöneticilik imkanı sunulur. Çin’de tıp eğitimi alabileceğiniz üniversitelere buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ

 

Elektrik mühendisliği, elektrik ve elektronik ile ilgili tüm mühendislik konularını içeren ve adlandırılan alandır. Genel olarak elektrik mühendisliği lisans programı yurtdışında ülkelere göre elektrik-elektronik mühendisliği, elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri gibi farklı isimler alır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte daha kapsamlı bir bölüm haline gelirken, tüm dünyada olduğu gibi Çin’de de inovasyona en açık dallardan biridir. İlk olarak 17. yüzyılda bilim dünyasında elektrik, elektron gibi terimleri kullanan ve ilk elektrik mühendisi olarak kabul edilen kişi William Gilbert olmuştur. Onu İtalyan fizikçi Alessandro Volta, ampulü icat eden Edison ve tabii dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını kökünden değiştiren deneylere ve buluşlara imza atan Nikola Tesla izlemiştir. Günümüzde bilgisayar, robotik, mekatronik gibi dallarla ilişki halinde olan elektronik mühendisliği öğrenimi görmek isteyen uluslararası öğrenciler için Çin, bu alanda dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasında yer alan Tsinghua Üniversitesi’ne sahiptir. 4 yıllık lisans eğitiminin ardından uzmanlık için 3-5 yıl arası bir lisansüstü eğitim sunan elektrik mühendisliği fakülteleri elektronik, güç elektroniği, kontrol, mikroelektronik, sinyal işleme, telekomünikasyon, biyomedikal gibi alt dallara sahiptir. Çin’de elektrik mühendisliği alanında uzmanlaşmayı düşünürseniz özellikle iletişim ve medya, bilgisayar sistemleri ve robotik sistemler en çok tercih edilen konular arasındadır. Çin’de elektrik mühendisliği eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin listesine sitemizden ulaşabilirsiniz. 

 

 

HUKUK

 

Çin’de üniversite bölümleri arasında hukuk eğitimi alan öğrenci sayısı oldukça fazladır. Her yıl hem yerli halka hem de dışarıdan gelen yabancı öğrencilere sunulan hukuk alanındaki yüksek kaliteli eğitim, zengin lisans ve lisansüstü dereceler, İngilizce eğitim olanağı ve mezuniyetten sonra kariyer imkanları dikkat çekicidir. Ülkede hukuk alanında lisans eğitimi 4 yılda tamamlanırken bu alanda küresel tanınırlılığa sahip Pekin Üniversitesi en iyilerden biridir. Çin’de hukuk alanında eğitim alan öğrencilerin %48’inin kız öğrencilerden oluşması ve giderek yaygınlaşmasında hükümetin ve üniversitelerin bu konuda burslar ve finansal yardımlarla destekleyici ve teşvik edici olmasının payı büyüktür. Ülkede okur yazarlık oranı, 1949 yılında %20’yken, 2010 yılında bu sayı 15 yaş üzerindeki nüfusa bakıldığında %94’e ulaşmıştır. Çin üniversite bölümleri arasında  hukuk eğitimi; anayasa hukuku, ceza hukuku, ticaret hukuku, uluslararası hukuk gibi zorunlu dersleri temel alsa da, öğrencilerim özellikle pratik uygulama, teorik öğrenme, bilimsel araştırma, uluslararası perspektife sahip olma ve gözlemleme yeterliliklerinin geliştirilmesi hedeflenir. Özellikle bilimsel buluşlarıyla ünlü ülkede patent avukatları yüksek maaşlar kazanırken, avukat, savcı, hakim ya da uluslararası firmalarda hukuk danışmanı olarak çalışarak herkesin saygı duyduğu bir kariyere sahip olabilirsiniz. Çin’de hukuk eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 

►►►Çin’de eğitim ile ilgili diğer başlıklar;

Neden Çin’de Öğrenim Görmelisiniz?

Çin’de Yüksek Lisans Eğitimi

Çin’de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler