Temel Bilgiler
Çin: Bölüm Rehberleri

Çin'de MBA Okumak İçin 10 Neden

Çin'de MBA Okumak İçin 10 Neden

Çin, son yıllarda uluslararası öğrenciler arasında en popüler eğitim destinasyonlarından biri olmuştur. Bunda hızla büyüyen ekonomisinin, dünya çapında büyük işletmelerin, istihdam avantajının, Mandarince öğrenme fırsatının, uygun eğitim ücretlerinin, İngilizce dilinde eğitim alabileceğiniz zengin program çeşitliliğinin, üstün yetenekli yabancı öğrencilere ve araştırmacılara sunulan finansal yardımların ve sahip olacağınız profesyonel ağın payı büyüktür. Çin’de eğitim alarak bir yandan dünyanın en kalabalık ülkesini keşfetmek için yakalayacağınız mükemmel fırsat, bir yandan da antik ve modern mimarileri, doğal güzellikleri ve canlı gece hayatı ile sizi büyüleyecek olan Pekin, Şangay, Guangzhou, Nanjing gibi şehirleri, 5 bin yıllık eşsiz tarihi, zengin kültürü ve Çin mutfağını daha yakından tanıma imkanı bulursunuz. 

 

Her yıl binlerce öğrenci, Çin’de yüksek kaliteli eğitim ve iş fırsatlarından yararlanmak için ülkeyi tercih eder. Genel olarak bilgisayar bilimi, elektrik mühendisliği, klinik tıp ve Mandarince üzerinde yoğunlaşan uluslararası öğrenciler arasında son 10 yıl içerisinde MBA programları popüler olmuştur. Bunun en önemli nedenleri arasında, çoğu MBA mezununun endüstriyel ve ticari işletmelerde üst düzey yönetim departmanlarında iş imkanları bulmasını sayabiliriz. Yazımızda Çin’de MBA okumak isteyen öğrenciler için 10 geçerli nedene yer verdik!

 

1-Ekonomik Reformlar ve MBA Derecesi

 

1970’lerden sonra dünya tarihinde benzeri görülmemiş bir ekonomik gelişme yaşayan Çin, dünyanın en büyük ürün ihracatçısı olarak uluslararası ticarette önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle elektrik ve elektronik, giyim ve tekstil, optik ve tıbbi ekipman sanayinde artan ihracatının yanı sıra inşaat, madencilik, otomotiv sanayi ve telekomünikasyon alanlarındaki iş imkanları ile göz dolduran Çin’de özel sektördeki ihtiyaç nedeniyle, hükümet nitelikli ve profesyonel yöneticiler yetiştirme çabasıyla MBA programlarına destek verdi. Çin’de İngilizce öğretilen bir MBA programına başvuracak öğrencilerin en az 3 yıllık iş tecrübesine, lisans diplomasına, ders notlarını gösteren transkripte, TOEFL ya da IELTS testlerinden birinde yeterliliğe, GMAT sınav sonucuna ihtiyaçları vardır. Çin’de MBA dereceleri 18-24 ay arasında sürerken öğrenciler; 1 yıllık tam zamanlı MBA, 2 yıllık tam zamanlı MBA, 2-3 yıllık yarı zamanlı MBA ve executive MBA programlarından birinde eğitim alabilirler.  

 

2-Doğu ve Batının Buluşma Noktası

 

Batı dünyasına kapılarını 1970’lerden sonra açan Çin, geçmişten beri tarihi, kültürü, mimarisi ve buluşlarıyla doğu ve batının buluşma noktası olmuştur. Halk dansları, kukla oyunları, geleneksel müziği, gölge tiyatrosu, eşsiz Çin ipeği, antik porselenleri, kaligrafi ve resim sanatı Avrupalıların ilgisini çekerken, tüm dünya antik Çin medeniyetinin sayısız icadıyla gelişim katetmiştir. Barut, kağıt ve pusulanın icadı insanlığın ve dünya tarihinin gelişiminde önemli rol oynarken ipek, askılı planör, sismograf, uçurtma, abaküs, makarna ve daha birçok buluşa imza atmışlardır. Haliyle 5 bin yıllık geçmişe sahip bu muhteşem medeniyet beraberinde batıyı, konuksever, açık ve yenilikçi yaklaşımı ile büyülemiş ve buluşma noktası olmuştur. Çin kültürü hakkında merak ettiklerinize yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

 

3-MBA Eğitimi Veren En İyi Üniversiteler

 

Bugün işletme alanında dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında yer alan Peking University, Shanghai Jiao Tong University ve Tsinghua University, birçok uluslararası öğrenci için İngilizce dersler sunarak Çin’de MBA eğitimini cazip hale getirir. Hızla büyüyen ekonomi ve dinamik eğitim sistemi ile ülke, MBA programları için uygun bir ortam sunarken öğrencilerin sektörle iç içe olmaları ve iş imkanları Çin üniversitelerine olan talebi daha da arttırmıştır. Ülkede MBA yapmak isteyen öğrenciler için en iyi eğtim kurumları şunlardır; 

 

  • Tsinghua School of Economics and Management
  • Peking University Guanghua School
  • Fudan School of Management

 

4-Potansiyel İşverenler

 

Çin’de MBA eğitimi almak, sizi hem ülkede hem de uluslararası platformda aranan niteliklere sahip bir aday yapar. İşverenlerin en çok dikkat ettiği yurtdışı eğitim deneyimi, global bakış açısı, İngilizce dil bilgisi gibi niteliklere Çin’de eğitim alarak yenilerini eklersiniz. Böylelikle Mandarince gibi dünyanın en çok konuşulan dillerinden birine sahip olur, Şangay ve Pekin gibi şehirlerde küresel finans, ticaret ve sanayi merkezlerinde MBA eğitimi alarak eşsiz fırsatlar yakalarsınız. Aynı zamanda Çin’de yer alan çok sayıda büyük yerel ve çok uluslu firma Asya’daki tüm endüstrilere erişime ve geniş bir mezun ağına sahiptir. Çin’de MBA yapmanın avantajları arasında özellikle dünyanın en seçkin liderleri ile tanışma fırsatını ilk sıraya koyabiliriz. 

 

5-Kolay İstihdam İmkanı

 

Çin’de MBA programları sunan üniversitelerden mezun olan öğrencilerin %90’ı ilk 3 ay içerisinde bir iş bulup çalışma imkanı bulurken, bu okulların bazıları ise öğrencilerine %100 istihdam fırsatı sunar. Aynı zamanda Tsinghua University ve CEIBS-China Europe International Business School gibi üniversiteler bu oranlarla dünyanın en iyilerinden Harvard ve London School of Economics gibi eğitim kurumları ile eşittir. Bugün çoğu Çin üniversitesi, öğrencilerine Lenovo, Alcatel, Huawei, Alibaba gibi küresel şirketlerde iş imkanı sunarken, özellikle Pekin ve Şanghay şehirleri ekonomi ve finans merkezleri olarak yabancı öğrencileri kendine çeker. 

 

6-Çift Maaş Kazanma Fırsatı

 

Çin’de eğitim almak ve bir üniversiteden mezun olmak öğrencilere sıradışı fırsatlar sunacağı gibi dünyanın en iyi şirketlerinde çalışma imkanı bulmak size mezuniyetten sonra yüksek kazançlar getirecektir. Asya’da eğitim almanın sağladığı bu avantaja bir de MBA eğitimi alarak, kazancınızı 2-3 katına çıkarabilirsiniz. Financial Times sıralamasında, mezun maaşları en yüksek ilk 5 eğitim kurumundan biri olan CEIBS üniversitesinde, MBA mezunlarının kazançları %157 iken, batı üniversitelerinden mezun olanlar en fazla %80-100 oranında kazanç sağlarlar. Ancak unutmayın, Çin’de hemen hemen her sektöre global erişim sağlamak istiyorsanız, anahtarınız Mandarince olacaktır. 

 

7-Burs Çeşitliliği

 

Yüksek kaliteli eğitim sistemi, üst düzey üniversiteleri ve uluslararası tanınırlılığa sahip diploma alma imkanı ile bugün Çin, öğrenciler için eşsiz bir eğitim rotasıdır. Çin hükümetinin desteğiyle eğitim için yapılan yatırımlar sayesinde 2020 yılına kadar yabancı öğrenci sayısını yarım milyona çıkarmayı hedefleyen ülke, yurtdışından yetenekli ve başarılı öğrencileri teşvik edici finansal destekler sunar. Öğrenim ücretlerine ve yaşam masraflarına bakıldığında Amerika ya da İngiltere’ye göre çok daha uygun olduğu görülen Çin, Amerika ve Avrupa’dan ciddi bir öğrenci göçü alır. Özellikle mezuniyetten sonra iş imkanları ile öğrencilere cazip gelen Çin’de mezuniyetten sonra yüksek kazançlar elde etmek için MBA yapmak oldukça popülerdir. Genel olarak 2.000$ ile 4.000$ arasında değişen lisans öğrenim ücretleri, MBA eğitimi almak istediğiniz de artmaktadır. Örneğin Pekin Üniversitesi’nde, 2 yıllık tam zamanlı MBA programları, yıllık ortalama 14.000$’a kadar yükselir. Ancak Çin hükümeti ve çoğu üniversite özellikle kadın öğrenciler için %50 ve %100 burs imkanlarına sahiptir. Burslardan yararlanabilmek için önemli olan başarı ve yetenek kriterlerini karşılıyor olmanızdır. Çin’de burslu eğitim imkanları için yazımıza göz atabilirsiniz.

 

8-Doğunun Silikon Vadisi

 

Son 30 yılda geçirdiği eşsiz değişimle Çin, bugün özellikle teknoloji ve inovasyon alanındaki inanılmaz yatırımlar ve üretimlerle tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Bugün 500 milyondan fazla insanın Çin yapımı akıllı telefonları kullandığını, düşünürsek eğer, Çin’de MBA eğitimine başlamak hiçte fena bir fikir olmayacaktır. Zira ülke, her gün yeni bir fikir ve yaratıcılığa sahip mezunları desteklerken, girişimleri üzerinde çalışma fırsatı sunar. 

 

9-Mükemmel Sosyal Yaşam

 

Çin, günümüzde dünyanın en iyi öğrenci şehirlerine sahip olduğu gibi farklı ülkelerden gelen öğrenciler sayesinde size çok kültürlü ve mükemmel bir sosyal yaşam sunar. Daha çok filmlerde gördüğümüz kirli havası, yüksek gökdelenleri ve kalabalık caddeleri ile dışarıdan bakıldığında çekimser kalmanıza neden olsa da ülkenin doğal güzellikleri, Çin Seddi, Yasak Şehir, Terracotta Army, Cennet Tapınağı gibi kültür mirasları ve modern şehirleri ile göz doldurur. Çin’de eğitim almayı düşünüyorsanız, her fırsatta seyahat imkanı yakalayacağınız, renkli ve bir o kadar da büyüleyici festivallerin içinde kendinizi bulacağınız, leziz yemek çeşitliliği ile öğrenciler için sürprizlerle dolu bir yaşam sunarken, ülkeyi keşfetmenizi sağlayacak sosyal bir ağın parçası olursunuz. 

 

10-Yeni Bir Dil Öğrenme

 

Çin’de eğitim alarak dünyanın en çok konuşulan dillerinden bir olan Mandarinceyi öğrenmek ister misiniz? Mandarince öğrenmek size, sadece Çin’de değil, tüm dünyada iş imkanları sunacağı gibi dünya pazarında önemli bir yeri olan bu dilde iletişim kurabilme becerileri özgeçmişinizde yer alacak önemli bir artı olacaktır. Genel olarak Çin’de MBA eğitimi almak isteyen öğrencilere ülkeye gelmeden önce bu dili öğrenmeleri tavsiye edilir. Aynı zamanda üniversitelerin sunduğu ücretsiz kurslarla pratiklik kazanacağınız ülkede, sosyal yaşam size rahatlıkla iletişim kurabilme imkanı sağlar. 

 

Ayrıca bakınız;

MBA Eğitimi İçin En İyi Ülkeler

Yurtdışında MBA Okumak İçin 7 Neden

MBA’yı Burslu Okumak İster misiniz?