Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

MBA Eğitimi İçin En İyi Ülkeler

MBA Eğitimi

Master of Business Administration yani işletme yüksek lisansı, bugün dünyanın en çok aranan yüksek lisans programlarından biridir. Kariyer basamaklarını daha hızlı çıkmak ya da bir kariyer değişikliği yapmak isteyen çoğu yeni mezun ya da deneyimli profesyonel, MBA eğitim programlarına katılarak aynı ortak noktada buluşuyor. QS küresel işveren anket sonuçlarına göre işverenler arasında en çok tercih edilen 5 disiplin arasında yer alan MBA, çalışma olanakları geniş, yurtdışında büyük iş gereksinimi olan bölümlerdendir. 

 

MBA eğitimi için doğru ülkeyi seçmek zor bir süreçtir. Zira eğitim kalitesinin yanında hangi ülkeye gideceğiniz, yaşam koşullarının ne olacağı, vize uygunluğunuz olup olmadığı, yabancı dil konusunda yeterliliğiniz ve kabul şartları gibi birçok seçeceği göz önünde bulundurmanız gerekir. Peki, günümüzde çoğu öğrencinin global bakış açısına, büyüyen küresel ağ fırsatlarına, liderlik becerilerine, daha kazançlı iş imkanlarına sahip olmak için tercih ettiği MBA eğitimini hangi ülkede almalısınız? Ayrıntılar yazımızda.

 

AMERİKA

 

MBA eğitimlerinin başladığı yer olan Amerika, bugün hala MBA yapmak isteyen öğrenciler için öncelikli ülkelerden biridir. Dünyanın her yerinden insanların yaşadığı ülkede kültür ve yaşam koşullarına kolaylıkla adapte olabileceğiniz gibi güçlü altyapı desteği, gelişmiş staj imkanları, yüksek yaşam standartları ve uluslararası şirketlerde büyüyen kariyer fırsatları ile Amerika, MBA eğitimi için harika bir yerdir. Bunda Amerika’nın prestijli işletme okullarının payı büyüktür. MBA öğrenimlerini tamamlayanların yüksek maaşlar kazandığı ülkede, Harvard Üniversitesi’nde MBA yüksek lisans mezunlarının ortalama maaşları 180.000$ civarındadır. 2 yıl süren eğitimlerde GMAT skorunuz ve IELTS ya da TOEFL testlerinden aldığınız puanlar başvurular için en önemli gereksinimler arasındadır. 

 

 

FRANSA

 

Fransa, öğrenciler için daha çok bilim, mühendislik, moda ve gastronomi alanlarında tercih edilen bir ülke olsa da MBA yapmak için harika bir yerdir. Zira Avrupa’da ilk MBA programı INSEAD’de başlamıştır. Öğrenimin, devlet üniversitelerinde ücretsiz olduğu Fransa, eğitim kalitesi, sanayi ile olan bağlantıları ve araştırma imkanları ile göz doldurur. Günümüzde MBA eğitimini sadece işletme, finans, muhasebe gibi bölümlerden mezun olanların tercih ettiği düşünülse de bugün özellikle moda, sanat, bilim ve teknoloji alanlarını bitiren çoğu ünlü isim MBA programlarından mezun olmuştur.

 

  • Eğitim Maliyeti: 2 yıllık süre için 70.000$ ile 98.000$ arasında.  
  • İş Arama Süresi: 1-2 yıl.
  • Üniversiteler: HEC Paris, EDHEC

 

İNGİLTERE

 

Brexit sonrası İngiltere, yurtdışı MBA eğitimi almak isteyen öğrenciler için popülerliğini bir miktar kaybetmiş olsa da, Amerika’dan sonra dünyanın en çok uluslararası öğrenci çeken ikinci ülkesi olmaya devam ediyor. Ülkedeki MBA programları ücreti yüksek olmasına karşın, diğer ülkelere göre İngiltere’de yüksek lisans programlarının 1 yılda tamamlanması ve İngilizce eğitim alma imkanı büyük bir avantajdır. Aynı zamanda yüksek kaliteli üniversiteleri ve çok uluslu şirketleri ile dikkat çeken ülke, dünyanın en büyük finansal merkezi olarak kabul edilen Londra şehrinin varlığı ile önemli bir eğitim rotasıdır. Özellikle bankacılık ve finans alanında yüksek ücretli iş fırsatlarına sahip İngiltere’de, MBA yapmak için GMAT puanınızın 600 ve üstü olması gerekir. Ülkenin en iyi eğitim kurumlarından biri olan London Business School MBA mezunlarının ortalama maaşları yıllık 125.000$ civarındadır. 

 

 

KANADA

 

Kanada, son yıllarda göçmenlere uyguladığı ılımlı politikalar ve mezuniyetten sonra çalışma koşulları ile yurtdışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için en popüler yerlerden biridir. Birleşmiş Milletler endekslerinde Vancouver, Calgary ve Toronto ile dünyanın en mutlu ve yaşanabilir şehirleri arasında yer alan Kanada’nın ekonomik refahı ve madencilik, tarım, üretim gibi sektörlerin giderek büyümesi, MBA’yı tamamladıktan sonra iş imkanı bulmanın daha fazla olduğu anlamına gelir. Kanada’da MBA yapma şartları arasında GMAT skorunuzun 650 üzerinde olması, IELTS veya TOEFL testlerinden birinde İngilizce dil yeterliliğini kanıtlamış olmanız gerekir. Amerika’ya göre eğitim ücretleri daha düşük, uluslarası şirketlerde iş bulma oranı ise nispeten daha yüksektir. Kanada’da MBA programları küresel iş, sosyal sorumluluk ve sanayi projeleri odaklı bir eğitim sunar ve 12-16 ay arasında bir sürede tamamlanır. 

 

 

AVUSTRALYA

 

Yüksek yaşam standartları, göz alıcı öğrenci şehirleri, nefes kesen manzaraları, öğrenci dostu göç politikaları, modern konaklama ve kampüs seçenekleri ile Avustralya, muhteşem bir ülkedir. Ülkedeki çoğu işletme okulunun MBA yapma şartları arasında GMAT puanının en düşük 550 ve 2-5 yıl arasında iş deneyimi gelir. MBA okulları arasında ülkenin en iyisi olan University of Queensland mezunlarının kazançları 107.000$ ile 134.250$ arasındadır. Mezuniyetten sonra öğrencilere MBA alanında özellikle muhasebe, finans, bankacılık ve teknoloji sektörlerinde iş fırsatları sunan Avustralya, güçlü ekonomisi, daha iyi bir yaşam ve çalışma ortamı ile öğrenciler için harika bir eğitim rotasıdır.  

 

 

SİNGAPUR

 

Singapur, bugün IBM, DHL, General Motors gibi dünyanın en önemli dev şirketilerinden bazılarına ev sahipliği yaparken, iş fırsatları ile de göz doldurur. Asya’nın en güçlü ekonomisine sahip Singapur, fırsatlarla dolu bir ülkedir ve MBA yapmak için son yıllarda giderek daha çok tercih edilir bir hal almıştır. Aynı zamanda ülkede MBA programları sunan üniversitelerde eğitim alan öğrenciler haftada 16-18 saat arası çalışabilirken kendilerini ekonomik açıdan desteklemelerine izin verilir. Ortalama 650 GMAT skoruna sahip olmanız gereken Singapur’da MBA okulları; dinamik, yenilikçi ve kariyer hedefli eğitim sistemleri ile dikkat çeker. IELTS ya da TOEFL testlerinden birinde yetkinlik gerektiren Singapur’da, National University of Singapore mezunlarının maaşları yıllık ortalama 110.208$’dır.

 

 

ALMANYA

 

Teknoloji, araştırma ve inovasyon denilince Almanya, her zaman dünyanın en büyük güç merkezi olmuştur. Avrupa’nın dördüncü büyük ve istikrarlı ekonomisi ile uluslararası öğrencilere dünyanın en iyi yüksek öğretim kurumlarından bazılarına ev sahipliği yapan Almanya, İngilizce MBA programlarının çeşitliliği ile göz doldurur. Her yıl çok sayıda öğrenci düşük eğitim ücretleri, yüksek yaşam standartları, kaliteli eğitim, mezuniyet sonrası daha iyi iş umutları ile Almanya’da eğitim almayı tercih ederken, rekabet ortamında Almanca bilmenin önemi de daha fazla artıyor. 

 

 

MBA nedir, MBA yapmanın avantajları nelerdir, merak ediyorsanız, yazılarımıza göz atabilirsiniz;

Yurtdışında MBA Okumak İçin 7 Neden

MBA’yı Burslu Okumak İster misiniz?

Neden MBA Okumalı?