Temel Bilgiler
Finlandiya: Üniversiteye Başvuru

Finlandiya'da Yüksek Lisans Eğitimi İçin 7 Geçerli Neden

Finlandiya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışı eğitim için bir ülke arıyorsanız, Finlandiya kesinlikle dikkate almanız gereken ülkelerden biridir. Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip ülke, aynı zamanda düşük suç oranı, uluslararası öğrenci çeşitliliği, güçlü yerel kültürü, kuzey ışıkları, göller, karlı dağlar ve yeşil ormanların oluşturduğu nefes kesen manzaraları, öğrenciler için rahat ve modern yaşam tarzı, Fince ve İsveççenin yanı sıra İngilizce dilinde eğitim alma imkanı ile harika bir eğitim destinasyonu olarak göz doldurur. Ülkede eğitim alabileceğiniz yüksek kaliteli üniversiteler ve zengin yüksek lisans programları mevcutken, yazımızda Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi için gerekli nedenleri araştırdık!

 

1-Eğitim için en iyi ülke

 

Yenilikçi öğretim sistemleri ve yaklaşımları ile bilinen Finlandiya, özellikle OECD raporlarında okuma, yazma ve bilim konularındaki üstün puanları ve inovasyon alanındaki yatırımları ile göz doldurur. Eğitim sistemlerinin iyi olmasının temelinde, birazda öğretmenlere yönelik kaliteli eğitimin payı büyüktür. Zira ülkede öğretmenlik yapabilmek için yüksek lisans eğitimi şarttır ve doktorlar, avukatlar gibi öğretmenlerde büyük bir saygınlığa sahiptir. Ülkede eğitim kurumları üniversiteler ve teknik okullar olmak üzere iki gruba ayrılırken, uluslararası öğrencilerin kütüphaneler, laboratuvarlar, derslikler ve araştırma merkezleri konusunda memnuniyetleri üst sıralardadır. Finlandiya'da yüksek lisans eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

 

Yurtdışında eğitim alabileceğiniz üniversiteler, konaklama, okul ücreti ve giriş koşulları hakkında bilgi edinmek için üniversite broşürlerini indirin!

2-İskandinav yaşam ve kültür deneyimi 

 

Finlandiya’da eğitim almayı düşünüyorsanız, bunun gerçekten de piyango kazanmak gibi bir şey olduğunu söylemek hiçte yanlış değildir. En iyi eğitim imkanları, üst düzey yaşam kalitesi ve çalışma fırsatları ile dünyanın birkaç ülkesinden biri olan Finlandiya, konum itibari ile de eşsiz bir yere sahiptir. Avrupa’nın diğer ülkelerine tren ya da feribotla bir iki saatlik mesafede olan Finlandiya, güçlü yerel kültür özellikleri ile herkesi kendine hayran bırakır. İyi organize edilmiş ve gelecekteki gelişimi için planlanmış modern alt yapıya sahip şehirleri ile dikkat çeken ülke, yeni teknolojileri etkin bir biçimde kullanması ile bilinir. Ülkeye eğitim almaya gelen öğrencilerle özellikle Helsinki şehrinde, uluslararası bir ortam sunan Finlandiya, İskandinav kültürü ile gurur duyarken, yeni kültürleri öğrenmeye de meraklıdır. Noel babanın yaşadığı Lapland bölgesi, muhteşem geceyarısı güneşi, çıplak gözle seyredebileceğiniz kuzey ışıkları, ilginç gelenek ve görenekleri, saunaları, dünyanın en temiz içme suyu ve en fazla kahve tüketen toplumu olarak Finlandiya, öğrencilere eşsiz deneyimler sunar. Finlandiya kültürü hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atın!

 

3-Dünyanın en mutlu ülkesi

 

Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en mutlu ülkesi seçilen Finlandiya, bunu güler yüzlülüğü ile tanınan halkına, refah yaşam imkanlarına, düşük suç oranına, istikrarlı ekonomisine, güçlü sosyal haklara ve her alanda eşitlik ilkesine borçludur. Yaşamak, eğitim almak ve çalışmak için en iyi ülkelerden biri olan Finlandiya’nın her yıl uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilmesine çok da şaşırmamak gerekir. İlham verici ve mükemmel bir ülke olarak görülen Finlandiya, sağlık, kişisel özgürlük, hoşgörü gibi kategorilerde üst sıralarda yer alırken, çevre dostu zihniyeti, milli parkları, mimari güzellikleri ve inanılmaz manzaraları ile doğa severleri kendine çeker. 

 

4-Uluslararası öğrenciler için ücretler ve burs fırsatları 

 

Finlandiya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için ülkenin dünya çapında dikkat çeken eğitim sisteminden bahsetmiştik. Son yapılan düzenlemelerle birlikte artık Finlandiya’da eğitim, Avrupa Birliği dışından gelen uluslararası öğrenciler için ücretlidir. Ancak bunun Fince ya da İsveççe dillerinden birinde eğitim alacaklar ve doktora öğrencileri için geçerli olmadığını da belirtmekte fayda var. Peki, Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi maliyeti ne kadar? AB üyesi ülkelerden olmayan öğrenciler için Fince ve İsveççe dillerindeki programlar ücretsizdir. Bunun yanında İngilizce programlar ücretlidir ve genel olarak uluslararası öğrenciler için 8.000€ ile 25.000€ arasında değişir. 

 

Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi için burs imkanları İngilizce programlarda öğrenim görmeyi düşünen AB üyesi olmayan ülke vatandaşları için oldukça çeşitlidir. Burslardan faydalanmak için akademik başarı ve İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. İhtiyaç ve merit tabanlı finansal destekler, öğrencilerin %50 ya da %100 olmak üzere öğrenim ücretlerini ve yıllık cep harçlıklarını karşılar. 

 

5-Modern araştırma üniversiteleri

 

Ülkede yüksek lisans program çeşitliliği ve modern araştırma imkanları ile dikkat çeken Finlandiya üniversiteleri, dünyanın en iyileri arasında yerini bulurken, hükümet tarafından desteklenmeleri oldukça önemlidir. Günümüzde Helsinki, Tampere, Turku gibi temiz ve güvenli şehirlerinde bozulmamış ve yüksek yaşam kalitesine sahip Finlandiya, master eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler için büyük bir hedeftir. Norveç ve İsveç gibi komşularına göre nispeten dünya sıralamalarında mükemmel eğitim sistemleri ile dikkat çeken ve kolay erişim sağlayabileceğiniz üniversitelere sahip Finlandiya, İngilizce yüksek lisans programlarının sayısını her yıl arttırarak, uluslararası öğrencileri ülkeye çekmeye çalışır. Aynı zamanda üniversitelerin yerel sanayi ile yakın bağları öğrencilerin staj ve mezuniyetten sonra iş bulma imkanlarını arttırmaktadır. Ülkede yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz, en iyi Finlandiya üniversiteleri şu şekildedir;

 

 

6-İngilizce program çeşitliliği 

 

Finlandiya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler, 500’den fazla program çeşitliliğine sahiptir. Her ne kadar ülkede Fince ve İsveççe eğitim yaygın olsa da, uluslararası şirketlerin varlığı çalışma hayatında İngilizceyi ön plana çıkarmaktadır. Yine de Finlandiya üniversiteleri, yabancı öğrenciler için Fince öğrenmeyi teşvik ederken, halkın %70’inin İngilizce bilmesi, ülkeyi daha kolay yaşanabilir bir yer haline getirmektedir. Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz İngilizce programlar şu şekildedir; 

 

  • Sanat ve tasarım
  • Çevre bilimleri
  • Biyoteknoloji
  • Bilgi ve iletişim teknolojisi
  • İşletme

 

7-İş fırsatları 

 

Finlandiya’da yüksek lisans programları, daha çok uluslararası öğrenciler hedeflenerek oluşturulmuştur ve bu nedenle İngilizce programlar giderek daha da artmaktadır. Yüksek araştırma içeriğine sahip ve doktora eğitimine hazırlık için tasarlanan programlar, kariyer umutları olan öğrencilere yöneliktir ve özgeçmişinizde değerli bir artı kazandıracaktır. Finlandiya’da eğitim alırken haftada 25 saate kadar çalışabilir, mezuniyetten sonra ise iş aramak için bir yıl daha kalabilirsiniz. Üniversiteler, istihdam olanakları için size tavsiyede bulunabilecek kariyer hizmetlerine sahiptir. Genel olarak elektronik, sağlık ve bilişim sektörlerinde Finlandiya’da iş imkanı bulma olasılığınız yüksekken, Fince bilmenin de büyük bir avantaj sağlayacağını, son yıllarda ise İngilizce öğretmenleri için çalışma alanlarının oldukça geniş olduğunu söylemekte fayda var. 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız; 

Finlandiya hakkında 10 ilginç bilgi

Finlandiya’da eğitim ücretleri hakkında bilmeniz gerekenler

Mezuniyetten sonra kariyer rehberi