Temel Bilgiler
Fransa: Once you arrive

Fransa’da Yapılması Gereken 5 Şey

5016

İster büyük şehirde olun ister olmayan Fransa’da yapılabilecek sayısız etkinlik vardır. Paris bu anlamda, yapılacak şeylerin fazla olması sebebiyle, dikkatlerin çoğunu üzerine çekebilir ancak Fransa’nın kırsal kesimi de dinlenmek ve temiz havanın tadını çıkarmak için idealdir. Neye ilgi duyuyor olursanız olun, kesinlikle Fransa’da yapacak harika şeyler bulacaksınız.

 

Etretat, Fransa

 

Güzel Fransız kıyılarına doğru bir gezintiye çıkın. Etretat, kumlu plajlarının yanı sıra dik kayalıkları ve doğal kemerleri ile ünlüdür. Bu sessiz kasaba Paris’e sadece 3 saatlik bir mesafededir ve Claude Money, Eugene Boudin ve Gustave Courbet gibi ressamların tercih ettikleri mekanlar arasındadır.

 

Nefes kesici manzarasına ek olarak, ziyaretçiler aynı zamanda harika Manş Denizi manzarası bulunan güzel bir kilise olan Eglise Notre Dame de l’Assomption’ı görebilir veya civarda bulunan keçi çiftliğini ziyaret edebilir ve keçi sütünden yapılan peynir, süt ve çikolataların tadına bakabilir!

 

Bit Pazarları

       

Fransa, günümüzde yerini düzenli pazarlara bırakmış olan, uzun sokak pazarları geleneği ile bilinmektedir. Ülke bu bit pazarlarına büyük önem vermektedir, dolayısıyla ülke genelindeki pazarların birinde mutlaka ilginç bir şeyler bulacaksınızdır.

 

Paris’te en popüler pazarlardan biri Marche aux Puces de Clingnancourt’dur. Bu pazar aslında 10 farklı pazarın tek çatı altında toplanmış halidir. Odalar ve tezgâhlar arasında gezinerek bütün bir gününüzü burada geçirebilirsiniz. Bu bit pazarı genellikle Cumartesi’den Pazartesi’ye kadar sabah saat 7’den akşam 5-6’ya kadar halka açıktır.

 

Lille şehri Avrupa’daki en büyük bit pazarına sahiptir. Grande Braderie her yıl Eylül ayının ilk günlerinde şehri adeta ele geçirir ve Lille’i tüm dünya genelinden satıcılar ve müşteriler için bir cennete dönüştürür. Grande Braderie dünyada görebileceğiniz hiçbir pazara benzemez, dolayısıyla eğer bit pazarlarına ilgi duyuyorsanız, bunu kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 

Paris’te Sanat

 

Dünyada çok az şehir, Paris’te bulunan geniş koleksiyonlar ve tanınmış sanat eserleriyle yarışabilir - bu yüzden müzelerin birkaçını gezmeniz şarttır. Paris’te bulunan sanat müzelerinin çoğu 25 yaşın altında bulunan AB vatandaşlarına ve dünya genelinde 18 yaşın altında bulunan bireylere, sanat öğrencilerine ve öğretmenlerine girişte indirim sunar.

 

Paris’teki en ünlü müze, hiç şüphesiz Louvre Müzesi’dir. Paris’te Louvre Müzesi’ne giriş, kişi başı yaklaşık 15€ civarındadır ve burada Leonardo da Vinci, Michaelangelo, Eugene Delacroix ve çok daha fazla ressamın eserleri sergilenir.

 

Pompidou Merkezi de modern sanat eserlerini içeren büyük bir koleksiyonun sergilendiği diğer bir ünlü Paris müzesidir. Bu müzeye giriş genellikle 14€ civarındadır ve 4.50€ ödeyerek çeşitli dillerde rehberli turlara katılabilirsiniz.

 

Şampanya Tadımı

 

Şampanyayı (hem bölge olarak Champagne hem de içecek kastedilmektedir) neyin bu kadar harika yaptığını keşfetmek için bir gününüzü ayırın. Burada ulaşım için çok sayıda otobüs seçeneği ve şarap tadım turları mevcuttur; sizin planlarınıza uyacak bir seçenek bulabilirsiniz. Aynı zamanda içkinizi içerken egzersiz yapmak da istiyorsanız, kırsal kesimde bisiklet turları için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

Şarap tadım turları ve bisiklet turları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

 

Versay Sarayı

 

King Louis XIV tarafından şimdiki görkemli haline kavuşturulan bu ünlü Kraliyet Şatosu, Fransız krallığının geçmişine bir bakış sunar. Paris’ten başlayan günübirlik gezilerle, ziyaretçiler öğleden sonralarını Saray’ın bahçelerinde ve koridorlarında gezinerek geçirebilirler.

 

Versay Sarayı’na giriş biletleri, ne görmek istediğinize veya hangi turlara katılmak istediğinize bağlı olarak değişir. Daha fazla bilgi için, internet sayfalarına göz atın.

 

Fransa'da gezmeniz gerekenler yerleri öğrenmek için bu yazımıza göz atın.

Bölüm ara

Fransa
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.