Temel Bilgiler
Fransa: Finans - Okunması gerekenler

Fransa’da Öğrenim Harçları

fransa'da eğitim ücretleri

Fransa’da öğrenim görmenin en güzel yanı, sunulan eğitimin oldukça kaliteli olmasına rağmen öğrenim harçlarının dünya genelindeki diğer üniversitelere kıyasla en düşüklerden biri olmasıdır. Aşağıda sizin için tüm masraflara değindik, bu sayede Fransa’da eğitim hayaliniz için bütçenizi ayarlamaya şimdiden başlayabilirsiniz.

 

Fransa'da Eğitim Ücretleri Ne kadar?Harçların miktarı, öğrenim göreceğiniz seviyeye ve üniversitenin devlet üniversitesi mi özel üniversite mi olduğuna göre değişecektir. Seviye veya kurum farklılıklarını dikkate almaksızın, sağlık sigortası için de yıllık yaklaşık olarak 210€ civarında bir miktar ayırmanız gerekir.

 

Devlet Üniversiteleri

 

Temel öğrenim harcı miktarı lisans seviyesinde yıllık 185€ iken yüksek lisans ve doktora seviyesinde yıllık olarak 390€ civarındadır. Ayrıca belirli özel öğrenim programlarında ek ücret ödemeniz de gerekebilir. Örneğin mühendislik programları nispeten biraz daha pahalıdır.

 

Vakıf Üniversiteleri


Fransa’daki vakıf üniversitelerinde ortalama öğrenim harçları yıllık 1.500€-1.600€ civarındadır; özel işletme okulları ise genellikle yıllık olarak 4.500€ ila 7.000€ almaktadır.

 

>> Fransa'daki tüm üniversiteleri buradan araştırın! 

 

Diğer Masraflar


Öğrenim harcını değerlendirirken, konaklama ve yaşam giderleri gibi diğer masrafların da ne kadar tutacağını dikkate almakta fayda vardır. Aylık ortalama konaklama gideri 250€ ila 700€ arasındadır - konaklama hakkında detaylı bilgiyi Fransa’da Öğrenci Konaklama Seçenekleri isimli makalemizde bulabilirsiniz. Yaşam biçiminize bağlı olarak, beslenme, ulaşım ve diğer ihtiyaçlar da aylık olarak size ortalama 350-500€’ya mal olabilir.

 

İlgili Makaleler:

 

Fransa’da sizi harekete geçirecek 3 burs seçeneği

 

>> Fransa'daki tüm üniversiteleri buradan araştırın!